Může se hodit rodičům předškoláků :)
Vážení rodiče,
dnes jsem dětem zadala za domácí úkol hrát hru "Slovní fotbal". Bylo by skvělé, kdybyste s nimi tuto hru trénovali. Určitě Vám to vyřídily, ale pro jistotu se připomínám ještě prostřednictvím e-mailu.
Pro ty z Vás, kteří si hru z dětství nepamatují, připomínám níže a přidávám i pár tipů pro hru.
Jedná se hru, kdy první hráč řekne libovolné slovo a další v řadě vymýšlí nové slovo, začínající hláskou, kterou skončilo slovo předchozí. Máma řekne vozík (končí na hlásku „k“) a dítě vymýšlí slovo začínající na „k“, třeba koleno, a táta pokračuje se slovem opice (protože koleno končí na „o“). A takto hra zabaví všechny přítomné po dlouhou dobu. ;-)
Proč Vám tuto hru doporučuji? Není to náhoda. Tato hra rozvíjí takzvaný fonematický sluch (tedy schopnost dítěte sluchem rozlišit jednotlivé hlásky ve slově), dále rozvíjí vybavování slov z paměti. Děti jsou totiž prostřednictvím této hry nuceny vymýšlet slova začínající na konkrétní hlásku a tím z paměti „vylovit“ to správné slovo.
Pár tipů pro hru.
Např. slovo LEV má na konci hlásku „v“, ale když se vysloví, zní to jako „f“. Jen si to zkuste :-) Tato hra procvičuje mluvenou řeč, nikoli psanou. Z tohoto důvodu není chybou, když dítě na slovo lev naváže třeba slovem formule.
A co když se dětem nedaří vybavit z paměti správné slovo? Nejdříve zkuste hru zjednodušit a vymýšlet taková slova, aby nekončila na samohlásky a, e, i, o, u. Jednak je pro dítě těžší samohlásku na konci slova určit, navíc je jednodušší vymýšlet slova na souhlásky. Například dítěti neřeknete auto, ale použijete spíše autobus. A když i tak je pro dítě těžké navázat třeba na autobus, nabídněte mu pomoc. Například: “Vyber slovo, které by se hodilo – sluníčko nebo kytara. Autobus končí na s, které z těchto slov začíná na s?“
Přeji Vám i Vašim dětem spoustu zábavy ze hry! A děkuji za Vaši spolupráci.
paní, co vede hláskování na jedné z pražských školek :)