• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SMAGUEmateřské školy
    KOPRETKA
    KOPRETKA --- ---
    TAPINA: já si čistila zuby ve školce... A první kaz jsem měla v druhé třídě a další se mi začli dělat při druhém těhotenství.
    Otázka je, jedla jsi sladký? já třeba sladký od mala nejím, nechutná mi.. Moje děti taktéž nejsou zvyklé na cukr, považují za sladkost banán. Můj puboš(7 třída) momentálně ve stádiu, nečistím vůbec, nemá ani jeden kaz... A jak píši ve všech školkách kam jsem jí dávala, zuby čistily..
    Takže říkat, že za první tvůj kaz může čištění ve školce je fakt divnej argument..
    KOPRETKA
    KOPRETKA --- ---
    SUCHNA: 30 jich být v jedné třídě nemůže. zde ze stránek MS
    A. Běžná mateřská škola
    Výchozí počty dětí v běžných třídách a školách
    Mateřská škola s jednou třídou má nejméně 15 dětí, mateřská škola se dvěma a více třídami má nejméně v průměru 18 dětí ve třídě. Je-li v obci pouze jedna mateřská škola s jednou třídou, má nejméně 13 dětí, jediná mateřská škola v obci se dvěma a více třídami má nejméně v průměru 16 dětí ve třídě.
    Třída mateřské školy se naplňuje do počtu 24 dětí.

    Já teda tu bouli - , moje matka byla XX let ředitelku v MŠ. Jednou jedno dítě praštilo druhé po hlavě hračkou.. Dítě následně skončilo večer na pohotovosti s otřesem mozku. Paní učitelce hrozil kriminál, protože tuto informaci při převzetí dítěte rodičům neřekla.. Jako malý modřiny neřeším, ale dvakrát měl fakt bouli jak dělo a vyvrtlou nohu, že pomalu dva dny nemohl chodit, nikdo nic neřekl. Jediné čeho jsem si všimla, když přebírám dítě, že si paní učtelka zapíše v kolik jsem ho vyzvedla... Hodím vždy včas, ale že by mi řekla, jak probíhal den, to raději ne...

    Samostatnosti je naučen dost, ráno se probudí a udělá si sám snídani(4 roky), ustrojí atd... ale co se týče nanesení krému na nos a zátylek, popřípadě lýtka, tak to rozhodně nezvládne sám...
    SUCHNA
    SUCHNA --- ---
    KOPRETKA: Co se týče boulí - to neřešíme. Dokud si dítě nestěžuje, že ho to bolí, tak je to vpoho. Vyvrtlej kotník bych se ptal jak se to stalo. Ale o knize urazu taky slysim poprve :) mám se evidentne jeste co ucit.
    SUCHNA
    SUCHNA --- ---
    KOPRETKA: Teda slyším poprvé. Malej chodí do státní a dme rádi, když mu pomůžou obléknout. Tlačej je do samostatnosti a odkoukávání od starších. A sem stím vpoho. Čištění ráno a večer má v režii rodič a má dohlédnout na správný návyk z hlediska kvality čištění, o tu pravidelnost jde až v druhé řadě. A moc si neumím představit, že dvě učitelky na 30 dětí zvládnou hlídat vyčištení všech zoubků.

    Mazání s krémem je dobrý point. Vůbec by mě nenapadlo to řešit. Venku jsou dvě hodiny před obědem. Ale zeptám se, jak to mají v plánu na léto
    COQUINE
    COQUINE --- ---
    KOPRETKA: jeste bych dodala, ze v soukrome detske skupine cisti a mazou. ve statni skolce nic.
    VVENDY
    VVENDY --- ---
    KOPRETKA: u nás ve školce se zuby nečistí a nečistily. Krém mají doporučeno mít všechny děti, měly by se umět namazat samy, případně si umět říct o pomoc. Když ale neřeknou, nikdo je sám automaticky nenamaže.
    SAAYURI
    SAAYURI --- ---
    KOPRETKA: V soukrome se zuby cistily, ve statni ne. Mazu rano, odpoledne se nemazou, moje dcera uz je ale vetsi, vapenkovy typ, takze ma malej opalovaci roll on kterym si maze ruce, oblicej ji obcas pomuzou kdyz si rekne + nosi ksiltovku, aby si oblicej nespalila.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    KOPRETKA: Odkazy nemám, četla jsem vyjádření asi té zubařky, na kterou reaguje ta z tvého vyjádření. Já se s tím ztotožňuju, protože mi to dává smysl jak logicky tak zkušenostmi - svůj první kaz jsem měla poté, co nás ve školce tři roky nutili čistit si zuby po obědě a svůj druhý poté, co jsem v těhotenství x krát denně zvracela. A to je vše, přátelé, ve zbytku života si čistím zuby ráno před snídaní a večer před spaním (a když jsem někde mimo standardní režim života s koupelnou, klidně to večerní vynechám) a jsou zdravý.
    KOPRETKA
    KOPRETKA --- ---
    TAPINA: COQUINE: KATIA: aha tak to čumím teda.. Já mám ještě jednu pubošku a s tou jsem dost cestovala a tudíž měnila školky.. Ve všech(6 jich bylo) kam jsem jí dala se zuby čistily a natíralo krémem. jako jo, je to už deset let, takže ted jsou asi nějaký novinky.. a jak se uvádí dole, čištění zubů ve školkách má mít spíše návykový charakter.. Protože jako těch rodičů, kteří nedbají o zuby svých dětí znám opravdu hodně.


    TAPINA: proím odkaz, kde se to uvádí. já našla pouze názory pro:
    nevím, jaké studie kolegyně četla, ale zásadně s jejím názorem nesouhlasím. Bylo by možno je získat? Všichni zubní lékaři vám potvrdí, že zuby se čistí nejlépe po každém jídle, min. však 2x denně. Každé čištění zubů je zdravé, jelikož odstraňuje zubní plak. Velmi důležitý je výběr vhodného dětského zubního kartáčku, který nesmí být příliš měkký, aby plak odstranil a ani příliš tvrdý, aby nepoškodil jemnou dětskou dáseň.

    Pokud používáte správnou zubní pastu, tak navíc vyrovnáváte kyselé pH a dodáváte sklovině fluoridy, které jsou nejlepší formou prevence zubního kazu. Výzkumy a studie z roku 2013 prokázaly, že v ČR má min. 50% dětí v předškolním věku neošetřené zubní kazy, což je alarmující. Navíc čištění zubů ve školkách má mít spíše návykový charakter
    COQUINE
    COQUINE --- ---
    KOPRETKA: mne urazy/narazeni hlasi a dle zavaznosti mi daji podepsat knihu urazu, tj. podepisuji, ze mi to rekli. pokud jde o kremy a cisteni (a treba i obsluznost na wc), nic z toho nedelaji, protoze tvrdi, ze se deti nesmi dotykat. dite na leto vybavim suchym sprejem (la roche posay) a poucim ho sama.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    KOPRETKA: U nás ve školce se nikdy zuby nečistily a jsem tomu ráda. Podle nejnovějších poznatků čištění bezprostředně po jídle víc škodí, než pomáhá. O mazání krémem taky nikdy nebyla řeč a nevadí mi to, my ho vytahujeme jen na cílené válení na slunci u vody. Úrazy se hlásí.
    KATIA
    KATIA --- ---
    KOPRETKA: Zuby a krémy mi přijdou dost jako praxe dle instituce, u nás teda bohužel nefungovalo vůbec. Čili nemyslím, že je to někde závazně stanoveno.
    Vážnější úraz by se určitě měl hlásit. Nějaké šrámy a boule, to bych asi nečekala, že budou řešit.
    KOPRETKA
    KOPRETKA --- ---
    Prosím o ujištění/vyvrácení

    Ve školce se po obědě čistí zuby(když jsme nastoupili, říkali něco o covidu a proto nečistí) ted by podle mě už čistit měli né? nebo u vás taky z tohoto důvodu děti zuby nečistí? Je nějaké nařízení, které to upravuje?

    Děti se mažou krémem na opalování před předáním do školky, pak už mazány nejsou - zase z hygienických důvodů.. Jako na dopolední program na dvorku to chápu, ale to znamená, že odpoledne je už nikdo nenatírá. Je toto taktéž někde ukotveno ve směrnicích MŠ.

    A poslední, hlásí vám učitelky, pokud se vašemu dítěti něco stane? Mladej už několikrát přišel s dost velkou boulí na hlavě, jednou i s vyvrtnutou nohou a nikdo mi nic při předávání dítěte neřekl. Podle mne je taktéž nějaká směrnice, která nařizuje informovat rodiče.

    Příští týden máme třídní schůzku, tak chci být připravená. Dík
    BEZPRIZORNI
    BEZPRIZORNI --- ---
    PETATA: Ja ji chci dat prave až v září 2023, to ji bude 3.5 roku.
    KATIA
    KATIA --- ---
    PETATA: Jestli to dobře chápu, tak to dítě bude už v září tříleté (píše o příštím roku), děti které nejsou v září tříleté nemají bohužel nárok na místo.
    Praxe, zda můžou či nemůžou mladší přijaté rovnou chodit je odlišná dle školky. U nás bez problémů nastoupí od září (musí být teda bez plen).
    PETATA
    PETATA --- ---
    BEZPRIZORNI: ještě tedy doplním, i když to možná už víš...
    U nás, když se přijme takto narozené dítě, tak se musí od září do té doby reálného nástupu, platit školkovné. Otázka tedy je, zda se to člověku vyplatí a nedá ho na ty zbylé 3 měsíce raději někam do soukromé
    KATIA
    KATIA --- ---
    BEZPRIZORNI: Máš a myslím, že je potřeba to využívat. Zvýšená kapacita je potřeba dlouhá léta a když je konečně závazek v zákoně, tak by ho měly obce plnit. Každopádně držím palce, aby to nebylo potřeba :-)
    BEZPRIZORNI
    BEZPRIZORNI --- ---
    KATIA: Diky za podnět, mě vůbec nenapadlo, ze mam možnost nepřijetí dítěte nějak rozporovat. Kdyby to nekoho zajímalo, níže uvedené je z r. 2018, ale asi to porad platí.

    Na otázku, jak se mohou bránit rodiče dětí, které v rozporu se zákonem nebyly přijaty do školky, Deníku Referendum odpověděla právnička z Kanceláře veřejné ochránkyně práv Jana Mikulčická. „Mohou se ve stanovené lhůtě odvolat ke krajskému úřadu proti rozhodnutí ředitele školky o nepřijetí. Pokud ovšem školka nemá dostatečnou kapacitu, tak je to odmítnutí v souladu se zákonem. Ten totiž zaručuje právo na přijetí pouze do výše povoleného počtu dětí,“ řekla

    „Pokud i přesto krajský úřad konstatuje,“ pokračovala Mikulčická, „že dítě má být přijato a že si obec a školky měly kapacitu zajistit, má obec ve spolupráci se školkou čas do začátku školního roku situaci napravit — protiprávní stav (překročení kapacity) by totiž nastal až s počátkem docházky dětí do školky.“

    Dalším krokem je podle Mikulčické soudní spor. „Rodiče odmítnutého dítěte mohou po vyčerpání zmíněných možností zvážit žalobu ke správnímu soudu. Ředitel školky totiž o případném nepřijetí a krajský úřad o odvolání rozhodují jako orgány státní správy,“ vysvětlila. Další možností je soudní obrana proti porušení povinnosti obce zajistit podmínky pro vzdělávání. Žádná z těchto možností ale neposkytuje rychlé řešení, které rodiče dětí potřebují.
    KATIA
    KATIA --- ---
    SUCHNA: To není pravda už pěkných pár let. Nárok mají všechny 3-lete, původně měla naběhnout garance i pro dvouleté, ale to se Klausovi mladšímu podařilo zrušit.
    KATIA
    KATIA --- ---
    BEZPRIZORNI: Na místo pro tříleté je nárok, fakt bych jim nedala pokoj teda. Tak ať platí příspěvek nebo soukromou školku.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam