• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAGGIEučíme matematiku - rady, tipy, nápady
    LUKEH
    LUKEH --- ---
    MAGUMI: spíš mu pořiď něco o game theory, ale i nějaká ta pravděpodobnost se hodí. Magic mu i dost obohatí slovní zásobu (hraju to od roku 1996 do teď a pamatuju jak mi to na střední zvedlo angličtinu).
    RADICETA
    RADICETA --- ---
    KIE: pokud x=/=y, pak v 1) můžeš rozložit x^2-y^2 na (x+y)(x-y), zkrátit zlomek a máš x+y=7 z té první rovnice, z té druhé by to mohlo být i -7. Stačí tak?
    KIE
    KIE --- ---
    Mám-li x,y reálná čísla a platí že:

    1. (x²-y²)/(x-y)=7
    2. (x+y)² = 49

    lze zjistit hodnotu (x+y)? Lze to zjistit jen z rovnice 1 , 2 nebo z obou jako soustavy , pripadne vubec?

    (tak je mi jasne, ze z 2 to zjistit lze). Pozor jde o hodnotu (x+y) , tj. ne x a y.
    MAGUMI
    MAGUMI --- ---
    Měl by někdo tip na dobrou učebnici kombinatoriky / statistiky pro šesťáka? Můj synek se zabral do karetní hry Magic, tak ho lákám, že by mu to mohlo být k užitku. :)
    SRNECEK
    SRNECEK --- ---
    MONI: Jéé, díky, pravda. Hlupák jsem.
    MONI
    MONI --- ---
    SRNECEK:Tu nerovnost máš obráceně. (já bych raději místo toho použila slovo nejvýše, tomu rozumí každý...)
    SRNECEK
    SRNECEK --- ---
    Ahoj, prosím Vás, potřebuji napsat do jedné faktury poznámku, že směna trvá méně nebo max. (tj. rovno) 13 hodin. Mohu použít tento zápis? Děkuji za radu.

    Cena za denní nasazení (≥ 13 h)
    THOMASMORTA
    THOMASMORTA --- ---
    EUCHENIE: eX je zkrácený zápis za 10 na X. Tím vzniká to posouvání desetinné čárky:-)
    EUCHENIE
    EUCHENIE --- ---
    BATEAU: díky!
    BATEAU
    BATEAU --- ---
    jo.
    5.4e-4 = 0.00054
    EUCHENIE
    EUCHENIE --- ---
    AHoj, mám dotaz, nevím, pod čím to hledat na netu..
    když mám číslo slovy_ pět celých čtyři na e na minus čtvrtou, takže s opominutím horního indexu 5,4 e-4, tak jak je to bez toho e? posune se desetinná čárka o 4 místa doleva? Fakt už si to nepamatuju...
    díky!
    MAGGIE
    MAGGIE --- ---
    ICARUS: úžasné, děkuji!
    ICARUS
    ICARUS --- ---
    MAGGIE: krynicky a jeho realisticky.cz?
    MAGGIE
    MAGGIE --- ---
    Poslední dobou si říkám, že bych brala nějakou didaktickou příručku, ve které by mi kdosi fundovaný radil, jak učit každou dílčí látku ze ZŠ či SŠ (gympl) zajímavě, rozvíjet přitom u studentů logické myšlení a úplně super by bylo, kdyby ke každé látce bylo také využití v běžném životě. Ve škole používáme v nižších třídách osmiletého gymnázia řadu od Promethea (zelená, modrá, fialová, červená) a na čtyřletém gymplu Matematiku pro gymnázia taktéž od Promethea. Obě řady považuji za velice zdařilé, leč stále bych ráda ještě nějaký další posun v mém učení. Předem díky za tipy.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    Dik. Nektere niance mi nedosly.
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    Jinak osobně by při konstrukci šel trochu jinou cestou, pro mne pohodlnější.

    Udělal bych bod A.
    Sestrojil bych kružnici K1 se středem A, poloměrem Va.
    Sestrojil bych kdekoli tečnu T ke kružnici.
    Sestrojil bych kružnici K2 se středem v A, poloměrem c.
    Kde se mi protne K1 s T, tam je bod B.
    Mám stranu c.
    Udělám rovnoběžku s c, kde se protne s T, mám bod C.

    Doufám, že jsem to popsal dobře a srozumitelně.
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    KOC256: Va a a jsou kolmice, z toho bys měl při konstrukci vycházet, takže opravdu nemůžeš vést úsečku kdekoli na správné straně. Je jedna jedna úsečka z bodu B, která splní zadání - musí to být tečna k té kružnici.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    Lze sestrojit jednoznacne trojuhelnik pri znalosti c, Vc a Va?

    Prijde mi ze ne.

    Postup:
    - sestrojim c
    - vedu rovnobezku s c ve vzdalenosti Vc
    - udelam kruznici se stredem v A (na jednom konci c) s polomerem Va

    Ale vlastne "kdekoliv" na spravne strane (neresme to! vsak vime jak to myslim) pokud vedu usecku skrz konec Va z B po rovnobezku s c, tak tech reseni je nekonecne mnoho. Nebo mi neco unika?

    konkretne:
    c = 5cm
    Va = 4cm
    Vc = 5,5 cm
    THOMASMORTA
    THOMASMORTA --- ---
    LUKEH: To mi možná přijde lepší tohle:
    Recenze Boogie Boardu Sync 9.7!
    https://www.youtube.com/watch?v=WomAHmkkST0
    LUKEH
    LUKEH --- ---
    THOMASMORTA: na to jsou taky podobný, ale nemohl jsem to předtím najít. Myslím že třeba na Khan Academy používají tohle: https://www.alza.cz/wacom/v1465.htm
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam