• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAGGIEučíme matematiku - rady, tipy, nápady
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    Nehledáte někdo práci? S paní ředitelkou jsem několikrát spolupracovala, připadá mi jako fajn a rozumná ženská.

    ZŠ Praha 6 - Nebušice hledá učitele/učitelku matematiky a/nebo fyziky. www.skolanebusice.cz
    Kontakt asi přímo paní ředitelka sarka.vondrova@skolanebusice.cz
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    MAIMONIDES
    MAIMONIDES --- ---
    Linear algebra
    http://pavel.klavik.cz/orgpad/linear_algebra.html

    hezkej přehled lin algebry pro výuku na sš a vš
    FRANKVFX
    FRANKVFX --- ---
    Ahoj, je tu nekdo schopen spocitat pro mne 20 prikladu analyticke geometrie pro stredni skoly? Je to pro rodinneho prislusnika.. samozrejme tuto sluzbu neocekavam zdarma. V pripade zajmu, prosim, piste do posty rovnou nastrel ceny. Diky moc. Frank
    TK_
    TK_ --- ---
    MR_NOBODY: a nebo ještě jednodušeji: c = sqrt(2)*a, takže o = (2+sqrt(2))*a = 125, a nepotřebuješ ani kvadratickou rovnici
    MR_NOBODY
    MR_NOBODY --- ---
    RADICETA: Diky, super:)
    RADICETA
    RADICETA --- ---
    RADICETA: ještě bych mohl použít cosinovou větu pro stanu a:
    a^2 = b^2 + c^2 -2bc cos(alfa)
    po dosazení a=b a cos(alfa) = sgrt(2)/2 mi vypadne rovnice
    c^2 - sqrt(2) ac = 0
    kam můžu dosadit rovnici pro obvod a zase mám kvadratickou rovnici. Cest je tedy mnoho.
    RADICETA
    RADICETA --- ---
    MR_NOBODY: Trojúhelník ABC, strany a,b,c, c je přepona, úhly proti stranám. alpha je 45°, tzy trojúhelník je rovnoramený, a=b. první rovnice:
    2a+c=125cm
    druhá například pythagorova:
    a^2 + a^2 = c^2
    z první rovnice bych vyjádřil třeba c a dosadil do druhé. Pokud bych nutně chtěl použít sinovou větu, tak:
    a/sin(alfa)=c/sin(gama) kam už si dosadíš čísla
    Pokud bych ctěl nutně použít cosinovou větu, vypadne mi z ní po dosazení vlastně věta pythagorova (cos(gama)=0)
    Lepší?
    MR_NOBODY
    MR_NOBODY --- ---
    RADICETA: Diky za info, ale prave moc nejsem schopnej dat dohromady ty vety, tenhle postup mi je taky nejak jasny, ale nejak mi unika prave ta veta a pak ta rovnice...:))
    RADICETA
    RADICETA --- ---
    MR_NOBODY: určo, protože úhel beta bude taky 45° (doplněk do 180), pak je jasné, že trojúhelník je pravoúhlý, takže obvod není a+b+c ale dá se napsat jako 2a+c a pak už si tam nějakou tu sinovou nebo cosinovou větu dodáš a kvadratická rovnice je na světě. Stačí tak?
    MR_NOBODY
    MR_NOBODY --- ---
    Ahoj, víme jak spočítat délky stran pomocí Pyt. věty a goniom. funkcí pokud známe v pravoúhlém trojúhelníku pouze obvod 125cm a úhel alpha 45° ?

    Díky moc.
    VRBIK
    VRBIK --- ---
    LUKEH: Od Mareše??
    LUKEH
    LUKEH --- ---
    THOMASMORTA: já doma mám něco ze sedmdesátých let, teď nevím název, našel jsem to někde v antikvariátu. Spíš mu ale někdo poraďte tu pravděpodobnost.

    Btw googluj Frank Karsten, to je hráč Magicu s takovým matematickým přístupem a napsal pár článků (v angličtině), kde počítá nějaké Magicové situace pomocí multinomického rozdělení atd.
    THOMASMORTA
    THOMASMORTA --- ---
    LUKEH: To jsi mu moc nepomohl, protože v češtině toho o teorii her moc není - napadají mě jen dvě knížky a z toho tu druhou bych šesťákovi asi nenabídnul, pokud by už před tím neprojevil zájem o vyšší matematiku:
    Teorie her - Ken Binmore | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
    https://www.kosmas.cz/knihy/194578/teorie-her/
    Pokročilá teorie her ve světě kolem nás - Martin Chvoj | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
    https://www.kosmas.cz/knihy/180242/pokrocila-teorie-her-ve-svete-kolem-nas/
    LUKEH
    LUKEH --- ---
    MAGUMI: spíš mu pořiď něco o game theory, ale i nějaká ta pravděpodobnost se hodí. Magic mu i dost obohatí slovní zásobu (hraju to od roku 1996 do teď a pamatuju jak mi to na střední zvedlo angličtinu).
    RADICETA
    RADICETA --- ---
    KIE: pokud x=/=y, pak v 1) můžeš rozložit x^2-y^2 na (x+y)(x-y), zkrátit zlomek a máš x+y=7 z té první rovnice, z té druhé by to mohlo být i -7. Stačí tak?
    KIE
    KIE --- ---
    Mám-li x,y reálná čísla a platí že:

    1. (x²-y²)/(x-y)=7
    2. (x+y)² = 49

    lze zjistit hodnotu (x+y)? Lze to zjistit jen z rovnice 1 , 2 nebo z obou jako soustavy , pripadne vubec?

    (tak je mi jasne, ze z 2 to zjistit lze). Pozor jde o hodnotu (x+y) , tj. ne x a y.
    MAGUMI
    MAGUMI --- ---
    Měl by někdo tip na dobrou učebnici kombinatoriky / statistiky pro šesťáka? Můj synek se zabral do karetní hry Magic, tak ho lákám, že by mu to mohlo být k užitku. :)
    SRNECEK
    SRNECEK --- ---
    MONI: Jéé, díky, pravda. Hlupák jsem.
    MONI
    MONI --- ---
    SRNECEK:Tu nerovnost máš obráceně. (já bych raději místo toho použila slovo nejvýše, tomu rozumí každý...)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam