• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMIVarime pro deti a tehotne, aneb at nam to pekne roste!
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    HARIBOKACHNA: Čočka je vhodná, nejlépe začít s červenou. Ostatní luštěniny jsou taky ok, až na tu sóju a výrobky z ní.
    HARIBOKACHNA
    HARIBOKACHNA --- ---
    ahoj zjistila jsem, ze Tofu je nevhodne pro deti...nevedela jsem to...
    jak je na Tom cocka prosim?
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    zase jedna parádní :oD
    KRKA
    KRKA --- ---
    VERONIKA22: kdyby to jedl, tak mu to klide budu delat, ale stejne me s tim posle nekam :)))
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    pro matky co se nudí :oD
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    OXIS: Z dlouhodobýho hlediska nic moc pro ledviny, ale krátkodobě snad žádná hrůza. Teda myslím...
    OXIS
    OXIS --- ---
    Nacpala jsem do sebe kotel nudlí s mákem, tak doufám, že chvíli přestanu prahnout po křídě...včera jsem snědla celý platíčko vápníku a pořád málo! A propos... něco horšího než zácpa/průjem se při předávkování stát nemůže?
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    NEMYNA: Ano, běžně, dcera (20m) pije mléko rýžové, mandlové, makové, téměř každý den.
    NEMYNA
    NEMYNA --- ---
    zkousely jste nekdo davat detem mlika z mandli, liskovych orechu, obilnin...atd.
    Od kdy? Moc jsem nenasla od kdy se muzou zavadet.
    Mladej (17m) nejak nedava UM, tak hledam alternativy
    ALDEMIK
    ALDEMIK --- ---
    Ono sýry z nepasterizovaného mlíka se dají sehnat v podstatě jen takové ty tvrdší alpské déle zrající, riziko bych viděla u čerstvých (tam je i riziko boreliózy atp.) - takové se ale z nepasterizovaného mlíka nedělají, pokud to nedělá někdo doma a blbě. Setkala jsem se s tím jen jednou u neoficiálně vyráběného čerstvého sýru z jednoho jihočeského statku a ten jsem si, ač netěhotná, fakt nedala, hnusů v tom může přežít požehnaně. Nejsem schopná momentálně odkázat na relevantní zdroj, ale při dlouhém zrání (1 měsíc a déle) sýrová kultura všechno ostatní vymlátí (tvrdila to Švýcarská sýrařská příručka, co jsem měla jako tahák na alpu Robiei).
    PEPAZZ
    PEPAZZ --- ---
    jj napr niva je hoodne slanej sýr ..
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    já většinou v něčem rozpouštím nivu (v polévce, v omáčce), takže to není tak moc poznat.
    Vzpomínám, jak jsem jednou servírovala na sváteční oběd kuře s nivovo-pórkovou omáčkou, akorát jsem neřekla, co to je. A tchán s tchýní dlabali, až se jim za ušima dělaly boule, a tchýně mluvila o tom, jak jí niva hrozně nechutná a jak by ji nikdy nesnědla :-)
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    Taky si myslím, že u plísňových sýrů není hranice, kdy by ho děti směly, ale spíš hranice, kdy ho budou ochotné pozřít :o) To je jedna z chutí, ke kterým se musí dospět.
    QUAACA
    QUAACA --- ---
    TRISSIE: já jsem nabídla ochutnat dítěti hermelín když jsem ho sama jedla, ale vyplivla ho obratem, že jí to nechutná (byl jí asi rok a půl). od tý doby je čím dál vybíravější, tak by si do něj dobrovolně ani sama nekousla.
    HABRENKA
    HABRENKA --- ---
    CERNAAMODRA:
    TRISSIE: taky jsem skoncila u toho, ze vadi plisne, ale nejak si porad nemuzu spojit potravinarskou s tim, ze by nejak ublizila plodu... ja tohle moc neresim, jedla jsem, na co byla chut a vyhnula se rizikovemu aka syrovemu, ale po prvnim trimestru jsem uz syry jedla vsechny... ja totiz tehdy prestala mit totalne chut na maso (spis jsem k nemu zacala mit odpor a ja jsem masozravec...), ale prisla hrozna na syry... a kdyz "si telo rekne", tak by bylo prece proti sobe O:-)
    ale diky... pokusim se jeste popatrat, docela mne to zajima...
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    což mě napadá, odkdy vlastně smí plísňové sýry děti?
    nebo teda, odkdy jste jim je dávaly?
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    HABRENKA: já pro jistotu všechny tyhle jedla jen tepelně upravené (první těhotenství jsem naprosto ujížděla na kotletách zapečených hermelínem, mňam), ale hlavní riziko u nich by mohly/měly být plísně, a ty se tepelnou úpravou stejně nezničí (narozdíl od té listerie)
    CERNAAMODRA
    CERNAAMODRA --- ---
    HABRENKA: Mě v prvním trimestru překvapila kamarádka, když na party všem nabízela hermelín a upozornila mě, že já jako těhotná bych ho neměla. Na otázku proč? mi bylo řečeno, že kdyby ten sýr byl z nepasterovaného mléka a kdyby v tom byla listerie tak by to mohlo být nebezpečné. pak ještě dodala, že nepasterované sýry se v běžném suprmárketu koupit nedají. Takže jsem z toho nebyla moc chytrá.
    HABRENKA
    HABRENKA --- ---
    jen tak pro zajimavost... pred dvema lety jsme velmi vehementne resili, co tehotenstvi a plisnove syry? modre i typu brie...? oboji spatne? nazory i lekaru se dost lisily, tak by mne zajimalo, co na to "verejnost" :-)...
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    BOREC: ještě mě napadlo, samozřejmě se vyhnout věcem se syrovými vejci (to platí i o ochutnávání těsta při pečení), a taky dávat pozor na to, aby nejedla příliš často a ve velkém množství věci, v nichž je vysoký obsah vitamínu A (typicky játra).

    Co se týká kofeinu (ten nen jen v kávě, že...), tak dávka do 300mg denně (dva slabší šálky kávy) je považovaná za bezpečnou. S alkoholem v malém množství (tedy třeba půl skleničky vína jednou dvakrát za týden) většina gynekologů taky nemá problém, ale existují studie, které tohle umírněné pití dávají do souvislosti s ledasčím, včetně ADHD a snížení intelektu dětí průměrně asi o 5 bodů IQ (a na každou tuhle studii existuje taky jedna, co to vyvrací, takže si člověk musí udělat vlastní názor).

    Daleko větší pozor je potřeba si dávat na léky, a to zvlášť v prvním trimestru. Ovšem, na to, aby na léku bylo uvedeno, že je v těhotenství bezpečný, je potřeba dost drahé testování, takže principiálně je dobré rozdělit léky do tří skupin: 1) v příbalovém letáku je uvedeno, že je v těhotenství bezpečný (těch je minimum). 2) v příbalovém letáku je uvedeno, že je nutné se poradit s lékařem (nemá atest, ale praxe neprokázala žádný teratogenní účinek). 3) v příbalovém letáku je uvedeno, že je teratogenní a zákaz užívání v těhotenství - ten jediný fakt určitě a nikdy nebrat, pokud to není na přímý příkaz lékaře, který ví o těhotenství a dokáže srozumitelně vysvětlit, proč je vyšší riziko neléčeného stavu než léku a že opravdu neexistuje žádná jiná alternativa.
    Jo a k lékům ze skupiny b) je dobré si vyhledat účinnou látku na stránkách FDA, protože spousta věcí už má atesty v Americe, ale ne v ČR.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam