• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    PECA: Dva motory tam sou, protoze je to konstrukcne jednodussi nez jeden motor plus remen (a levnejsi:)). A navic to funguje.
    Problemy s mirnym vyosenim jsou vyreseny pouzitim M5 zavitovky misto M8
    Motory sou na jednom driveru, a problemy s tim nejsou.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    BURAN: 2 stejne motory ktere by se chovali stejne nenajdes, naopak zaridit to bez sprazenejch motoru aby se to nekouslo je problem, proto na kazde seriozni konstrukci s 2 motory na jedne ose to sprazeni najdes a je jedno jak moc hobby ta konstrukce je
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    PECA: na Z tam jsou dva motory protoze je prusa prase
    tva uvaha je samozrejme spravna, srouby ulozit do lozisek a sprahnout remenem na jeden motor, nekde jsem tu o tom uz psal, mam i trochu obavu z toho ze kdyz je schopen tehle prasarny ze je schopnej strcit i dva motory na jeden driver
    BURAN
    BURAN --- ---
    PECA: napada me ze takhle s tema 2 motorama je jednodussi zaridit aby se ti to na ty ose Z nezkrizilo a nekouslo. motory jedou vzdycky stejne, takze ten posun je danej, kdezto s jednim motorem bys musel koumat vedeni, coz by vec zkomplikovalo.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    PECA: I s velkou tryskou se daji delat pekny tisky, kvalita povrchu je zavisla zejmena na vysce vrstvy a tu si muzes nastavit jakou chces. S tensi tryskou budes mit lip vykresleny detaily a o dost pomalejsi tisk.
    PECA
    PECA --- ---
    RAINBOF: Možná, ale nemyslím si, že nějak zásadně, a pokud, tak spíše kvůli zrychlení vytlačování...
    ---
    Tak koukám na netu na Průša i3 a našel jsem nějaké nové fotky:
    very nice i3
    Jenom mě tak napadá, proč tam jsou na Z ose 2 motory. Při tom, kolik je tam ozubených řemenů, bych ty 2 šrouby spřáhnul taky ozub. řemenem, motor umístil mimo osu. Tím by odpadl problém s případným mírným vyosením motoru proti šroubu. Šrouby by to potom chtělo podepřít vhodným ložiskem...
    Ale jinak je to fajn = palec vzhůru. :-)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    PECA: já myslim že malá tryska bude chtít větší tlak a výkonější headcore.
    PECA
    PECA --- ---
    Nějaké novinky - postup - ve věci RepRap Průša i3? :-)
    Začínám si říkat, že přeci jenom půjdu asi do 3D tisku...
    ---
    Dotaz na znalé: Pokud chci nějaký slušný povrch, tak to chce asi extrudér s malou tryskou a nemůžu počítat s větší rychlostí a naopak (velká rychlost bude chtít velkou trysku a tím pádem bude hrubý povrch), že? Nebo to lze nějak zásadně ovlivňovat rychlostí posuvu a výškou vrstvy, nezávisle na velikosti trysky?
    PROFOR
    PROFOR --- ---
    JVCNC: Ale jo, fandim tomu, kdyz si clovek umi poradit sam (ale jen ve chvili, kdy vi, co od toho muze cekat). :) Vsak na jedne z 2k6, kdyz jsem videl kluky z brmlabu, co delali, tak jako strojar jsem se usmival pod vousy a jako normalni clovek se mi moc libil entuziasmus a to, jak si clovek dokaze poradit... :) Vsak tohle jsou veci, co zenou lidi dopredu. Ale jak jsem uz psal - clovek musi vedet, co od toho muze cekat. :)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    PROFOR: tak vis jak, spousta lidi si to chce jen vyzkouset a osahat a nechce do toho vrazet moc penez kdyz jeste vubec nevi co to obnasi a jestli se jim to vubec povede a jentak na hrani proc ne, nelze ale od toho cekat zazraky, ber to tak, ze lidi co takovej strojek dotahnou k tomu ze se zacne hybat a treba i zkusi neco freznout, razem pochopi proc je vsechno kolem cnc tak "drahe" a treba i pochopi ze to vlastne tak drahe neni protoze to ma svuj duvod.

    nutno ale rict ze neuspech casto byva zpusoben prave takovym setrenim a ve vysledku to pak stoji mnohem vic prace a penez nez kdyby to setreni na nespravnem miste nebylo, casto ale prvni pokus casto nestoji nic, protoze se pouzije co dum dal, casto byva ale i takovy vysledek
    PROFOR
    PROFOR --- ---
    JVCNC: Priserna predstava ;)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    jinak samozrejme hadice jako spojka pouzit jde, ale odpovida tomu i vysledek, na meke materialy, kdyz nebudu pocitat presnost opakovaneho najeti na polohu, to pouzit jde, ale kdyz uz se setri i na spojkach, tak posuvovej sroub bude obyc metricka zavitovka z zelezarstvi, matice to same, krokace z tiskarny, osy budou jezdit po suplikovych pojezdech a to do kovu pak frezovat tezko
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    jinak vyhodna je v tom ze doriznes i vnitrni tvary, povolis lupinek, prostrcis dirou uvnitr a rezez, napriklad kdyz se vnitrni tvar nedoriznul protoze prasknul nastroj, semtam jsem takhle zachranoval z cnc veci z duvodu vlastni blbosti a nemel sem dalsi material, rychlejsi je samozrejme to udelat znova, pokud je jeste cim a z ceho :D

    vlastni blbost byva docela dost zradna, rada se vraci a je dost draha a u cnc zvlast, clovek se jednou splete a vyhodi nastroj i material, v horsim pripade i stroj, clovek se pak nauci pouzivat i na jednoduche scitani a odecitani kalkulacku a vsechna cisla co kam clovek pise aspon 3x kontrolovat a kdyz clovek nedela seriovku ale pokazde neco jineho tak nastroje driv clovek znici vlastni blbosti nez ze by ho opotrebil, drive ci pozdeji udela chybu znova a nic nezkurvi jen ten kdo nic nedela
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    JVCNC: maso...
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    presne tak, lupenkovka se da bezproblemu na kov pouzit, narozdil od cnc na kterem se setri az tak ze se spojky nahrazujou hadici
    PROFOR
    PROFOR --- ---
    RAINBOF: Ano. Na to, na co u dreva. Tedy na vyrezavani tvaru. Jednim z mnoha prikladu, kde se hojne pouzivala, je hodinarina.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    JVCNC: lupenkova pilka se taky da pouzit na kov ? v cem je vyhodna ?
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    to uz by bylo mozna lepsi se vratit zpatky k lupinkovce a pilniku
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    RAINBOF: takze asi zpatky ke kratky tlusty gumovy hadicce pritazeny stahovakama... :-)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    MICA: njn asi to nebudu víc páčit a koupim...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam