• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    Diskuze týkající se problematiky při stavbě domácího CNC a i jiných obráběcích strojů, nejsem žádnej profík, ale můžeme se zde společně podělit o těch pár poznatků co jsme nasbírali. Samozřejmostí bude prezentace našich výrobků a výsledných produktů.
    rozbalit záhlaví
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    PECA: zvetsenim libovolneho rozmeru pohym natazenim ztratis hlavne na tuhosti.
    dalsi problem budes mit s posuvovym sroubem, hlavne na X, s vetsi delkou klesnou max kriticke otacky a klesne ti tak i max rychlost osy, dlouhe tenke srouby je problem roztocit na vetsi otacky, pro 600mm osu to bude chtit aspon 20mm sroub, tez bude ta spodni deska konstrukce na ktere jsou kolejnice X pridat zebrovani zespoda nebo ji dat 2x tlustci, ale zebra mi prijdou lepsi reseni alespon podelne (jako je ta vyztuha pojizdenho stolu ze spoda). Koneckoncu se do da vyztuzit i ocel/hlinik plochaci, pokud nebudes trvat na ciste drevene konstrukci, do tech vyztuh staci v podstate jen vyvrtat diry a vyrezat zavity, coz lze tez i bez strojniho vybaveni. (ta temer ciste drevena konstrukce ma ale take sve jiste kouzlo).

    Casti ktere se nehybou takhle muzes zpevnovat do aleluja a nijak ti nezhorsi dynamiku, jen problem mozna bude z prohnutim tech vyztuh, hutak tak jak ho koupis byva docela dost zkourcenej a protoze ta vyztuha bude to nejtuzsi, tak ti pak zkrouti stroj (treba hlinikove tazene profily se daji obcas sehnat docela i rovne, ale chce to vybirat a hledat kde se jich nekdo zbavuje (jinak se taky docela prodrazi)


    PECA
    PECA --- ---
    JVCNC: Tak v podstatě jsi vystihl i moje pozdější úvahy. Myslím ohledně konstrukce Solidise proti Tronu.

    Preventivně se rovnou zeptám. Jaké problémy mám očekávat, když tu konstrukci Solidise rozměrově natáhnu. Trochu Y (+ 50mm), hodně X (cca 2× tolik, z 300 na 600 mm) a Z (2× - 3× ze 70 na 150 - 200 mm). Přičemž frézování překližky bude na spodní části Z a "navysoko" bych frézoval nanejvejš polystyrén a jemu podobné hmoty, případně tam zkusil dát extrudér na 3D tisk. Problém s prostorem pro osu X, při pevném portálu mi je jasný :-/

    Jestli je to blbost, tak si raději udělám originál návrh a větší výrobky budu frézovat po částech. Eventuálně se podívám po jiné hotové konstrukci.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    PECA: jestli chces stlacit rozpocet co nejniz tak bych sel do to solidise, konstrukce ac ze dreva bude mozna i tuzsi nez u toho trona a hlavne pokud nemas vybavenou dilnu, tak si drtivou cast dilu udelas sam v podstate jen s pilkou, pilnikem, vrtackou, uhelnikem a tuzkou. Nekdy driv jsem ten solidis tu rozebiral.

    na trona si musis dily nechat vypalit a u palenych dilu je ten problem ze nemaji kolme hrany a rez je jeste navic po paleni castecne zakaleny a sam si na nej v podstate neudelas bez strojniho vybaveni nic a vse budes muset koupit hotove nebo nechat udelat a sam budes jen skladat. tzn penize navic. to co usetris na mechanickych dilech pak muzes zase vrazit do elektroniky, tzn misto modre ciny coby driveru coz je absolutne ta nejhorsi moznost ktera se velice brzy pekne prodrazi do nejakych normalnejsich driveru. elektronika se pak da mnohem lip zuzitkovat do budoucna (treba na dalsi stroj)

    trona ma par lidi na cnc foru, tak o nem informace muzes cerpat tam.
    jinak s lepsi presnosti nez v radu desetin nepocitej ani u jednoho
    PECA
    PECA --- ---
    Tak mě opět bere touha postavit si doma nějaký jednoduchý router z 20mm překližky. Hodně se mi líbí Solidis z http://www.holzmechanik.de/solidis.html, ale ten má pracovní plochu jenom 300×300 mm (z osu 60 mm). Já bych chtěl přibližně 400 × 700 mm . Minimálně bych potřeboval v jedné ose alespoň 325 mm, což nevím, jestli bych u toho Solidise zvládnul nějak ošéfovat.
    Osa Z 60 mm stačí, ale 200 mm by bylo fajn, kdybych náhodou uvažoval, že na to nasadím extrudér pro 3D tisk...

    Přesnost v řádu desetin mm je pro mě dostačující. Jestli máte tip na nějaký hotový plánek, tak bych se na to rád mrknul. Nerad bych něco vymýšlel sám. Nemám s tím totiž žádné zkušenosti a akorát bych si komplikoval život. To raději sáhnu po menší pracovní ploše a ověřeném řešení.

    Taky mě hodně zaujal Tron+ v Medvědovo blogu. Ale počítal jsem spíše s kuličkovým lineárem a šroubem a taky netuším, čím to lepil. Nicméně pracovní prosto 960 × 480 × 90 mm mi připadá hodně dobrý.

    Moje základní představa je stavba na etapy, podle rozpočtu. Tedy našetřit na jednu etapu, nakoupit a smontovat. Pak zase nabrat dech - tedy našetřit na další etapu a zase pokročit. Počítal jsem s cenovkou tak do 15 tisíc, ale to asi není moc reálné. Tím spíš bych stavbu potřeboval rozdělit do několika etap.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THERIDANE: rezne sily od frezovaciho nastroje pusobi ale ve vsech smerech, i v ose Z, jak moc se rezne sily rozkladaji na jednotlive slozky zalezi uz na konstrukci nastroje a jeho zatizeni. Na osu Z by nepusobily pokud by brity byli rovne misto do sroubovice. pusobeni na osu Z se da pri frezovani omezit mensi hloubkou rezu, exponovana je ale mensi cast britu nastroje, takze se jeho opotrebeni soustredi na mensi cast (pouze na tu ktera je v rezu) na to jsou vhodne nastroje s VBD, u monolitickych nastroju je lepsi mensi radialni zatizeni ale vetsi hloubka rezu.

    ono je zadouci rozlozit rezne sily na vice slozek, zalezi pak na stroji, pro kazdy stroj jsou vhodne jine nastroje prave podle rozdeleni slozek reznych sil, nastroje s rovnzmi zuby kde rezna sila nepusobi v ose Z zase zpusobuji vetsi razy v ose X a Y protoze brit nevnika do materialu postupne ale najednou (stejne jako kdyz neco krajis, pri naklopeni noze je potrebna sila k zariznuti mensi nez kdyz je brit rovnomerne a rezu se ucastni vetsi cast britu)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THERIDANE: na sw kompenzaci pozor, muze castecne pomoct pouze pokud potrebna rezna sila nepresahne silu potrebnou k prekonani treni ve vedeni. Pokud presahne, je jakakoliv kompenzace k nicemu.

    Tedy aby kompenzace vule k necemu byla, je nutne aby odpor treni ve vedeni byl vetsi nez je rezna sila vznikajici od nastroje, protoze pokud neni, nastroj si osu bude posouvat ve vuli jak se mu zlibi, bez ohledu na kompenzaci.

    Je nutne mit na zretel to, ze sousledne frezovani zpusobi to, ze je nastroj od materialu odtlacovan a pri nesouslednem je nastroj do materialu vtahovan. Krome vlivu na kvalitu povrchu to ma tez zasadni vliv na zivotnost nastroje, protoze jeho zatizeni se meni behem zaberu zubu prave o tu vuli a nelze pak dodrzet predepsany posuv na zub

    tez je k nicemu pokud bude decelerace pohonem vetsi nez decelerace trenim, stul pak vuli jednoduse prejede setrvacnosti.

    napr u osy kde je valive linearni vedeni je kompenzace vule zcela nepouzitelna a kluzne vedeni s vetsim odporem je ve vyhode.
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    THERIDANE: video s najížděnim na úchylkoměr nebude? :D
    (celkem by mě zajímalo jak moc velký vůle to má)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    QNEDLEEQ: u drazek pozor zase na to aby se nastroj v pozadovanem prumeru o potrebne delce (hloubce rezu) vubec vyrabel, co jsem ted prolezl katalog naseho dodavatele tak ten ma frezu 1mm prumer max delku rezne casti a tedy i max hloubku drazky jen 5mm (nekde tu mam 1mm frezu snad i 6mm dlouhou)

    tedy u konstrukce je dulezite myslet i na technologicnost a vyrobitelnost dannou technologii, na to je dobre se zeptat napred toho co to bude vyrabet jake jsou jeho technologicke moznosti, pripadne pocitat dopredu pri konstrukci tak, aby slo nejaky rozmer upravit bez dalsich zasadnich zmen ve zbytku konstrukce. treba uz u 2mm prumeru je to uz mnohem lepsi a jsou mezi vyrobci nastroju i beznejsi. tedy myslet i na radiusy vnitrnich rohu, frezovanim ostry vnitrni roh udelat nejde, tedy radiusy volit co nejvetsi aby sly udelat co nejvetsi frezou, pripadne pridat poznamku kde to je dulezite a kde je to jedno

    jeste terminologicke okenko
    freza=nastroj
    frezka=stroj
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    u laseru pozor na kolmost rezu, u laseru (stejne jako i u jinych paprskovych technologii) neni rez kolmy, u tenkych materialu to nemusi vadit, u silnejsich to podle ucelu muze byt problem
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THERIDANE: jeste by to ty remenove prevody chtelo zakrytovat aby ti do nich nelezli spony, emulze a eventuelne te to nenamotalo a dodelat kabelaz, ale to asi mas asi stejne vsechno v planu.

    co vreteno? nechas puvodni a dodelas pohon nebo tam prijde neco jineho?
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    AXTHEB: staci jen na jednom konci aby to bylo axialne definovane, vzhledem k smeru zatizeni tak nahore, jestli to ma tendenci posouvat celou osu ve smeru kolmem, tak to bud neni sroub v ose motoru nebo je ohnuty (coz vzhledem k urceni metricke zaitovky neni zadne prekvapeni) nicmene k zachytavani tehle sil je tady prave zase linearni vedeni a pokud ho ohyba uz jen zavitovka tak je nedostatecne uchycene nebo nedostatecne tuhe = chyba v konstrukci, krome ohnuteho sourub na nej pusobi i dynamicke setrvacne sily z X osy, coz se zase hur pozoruje, protoze nepusobi takovou dobu aby to bylo okem pozorovatelne, pusobi pouze po dobu akcelerace a decelerace, ale jestli s tim hybe uz jen ta zavitovka, tak s tim budou hybat i ty dynamicke sily
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    JVCNC: Mimochodem "spravne ulozeny v loziskach" - u zavitovejch tyci si v tomto pripade muzes snadno nabehnout, jakmile ji chytnes na obou koncich tak ti zacne hybat posouvanym predmetem ve smeru kolmem na osu otaceni. Takze pokud to chces chytit do lozisek, tak to musis chytit bud u motoru (na to neni na i3 misto), nebo mezi motor a tyc dat treba oldhama.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    PECA:
    spravne se to tak dela, tedy ze oba posuvy jedne osy i kdyz kazdy ma svuj motor je spravne je mit mechanicky sprazene napr tim ozub remenem, zamezi to tomu ze se pak obe strany vuci sobe zkrizi (kdyz se na jedne strane cokoliv pridre) a nebudes muset stelovat vzajemne kolmosti os po kazdem problemu, navic te to donuti mit srouby alespon na jedne strane spravne ulozeny v loziskach
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    PECA: Neni to problem, fungovat to bude. Ale nicemu tim nepomuzes.
    VEVERAK
    VEVERAK --- ---
    PECA: mno, muj nazor je ze je daleko jednodusi mit dva motory nez resit treba takovou konstrukci:
    Modified Prusa I3 single motor Z mod complete by Unknown - Thingiverse
    http://www.thingiverse.com/thing:98127
    Single Z motor prusa i3 ver.3 by radus - Thingiverse
    http://www.thingiverse.com/thing:397289
    (tolik lozisek navic o ktere se musis starat + shanet remen ktery je uzavreny se specifickou delkou)

    a jak tam i zminuji v komentari, tim ze i3 je docela "lehka" tak tim ze zvysis teziste (leda ze by se ti to povedlo spojit spodem) si rozhodne nepomuzes

    jinak doufam ze mne kdyztak nekdo opravi kdybych se spletl O:)
    PECA
    PECA --- ---
    Tak jsem zas, pro změnu, koukal na RepRap, konkrétně Průša i3, a pořád mi hlavou vrtají ty dva spřažené motory na Z. Už jsme se tu o tom kdysi bavili. Je nějakej zásadní problém dát na jeden konec obou Z os ozubenou řemeničku a spřáhnout to ozubeným řemenem? Však přes ozub. řemen se tam už jedna osa ovládá. Principielně mi to přijde na stejno...
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    PEPPE_LOPEZ: teoreticky jo, prakticky zalezi na parametrech centra, co to je za laser a schopnostech ridiciho systemu.

    vetsinou to v praxi moc mozne neni, protoze:

    CO2 laser neni kam dat trubici a pevnolatkove jsou drahe (ale dost kompaktni na to aby bylo mozne je nacpat do drzaku s nastrojovym kuzelem)

    stroj a pohony nezvladaji potrebnou rychlosti a dynamiku (tyka se hlavne starsich stroju a zalezi na moznostech regulace vykonu laseru), konstrukce stroje jiz s laserem jsou tomu uzpusobene (lehka konstrukce uzpusobena pro co nejvyssi dynamiku pohybu)

    u laseru se material poklada na rost aby nedoslo k oprskani druhe strany (tohle je asi nejsnaze resitelne, nekde kooupit rost pro laser jako nahradni dil)

    u laseru je potreba odsavat a filtrovat zplodiny (jsou dost jedovate a u laseru je odsavaci a filtracni zarizeni vetsinou 2. nejdrazsi cast)

    a nejhure resitelne je pak to ze ridici system musi mit pro laser nejakou podporu (zvlast kdyz je to cokoliv jineho nez rezani skrz, musi umet kompenzovat vykon laseru k okamzite rychlosti)

    a posledni je neekonomicnost provozu, hybat velkou hmotou tezkeho a tuheho stroje neni moc ekonomicke po energeticke strance a vzhledem k poctu pohybu to neni ani moc ekonomicke vzhledem k opotrebeni vedeni a posuvu os.

    tedy jedna li se o castejsi potrebu pouziti, je jednoznacne jednodussi a levnejsi poridit primo laser, laser s nastrojovym kuzelem primo do centra bych resil, co me zhlavy napada, asi jen v pripade potreby laseroveho znaceni do tezko pristupnych mist slozitych soucastek typyckych pro obrabeni na 5 osych strojich.

    Je-li to bezna produkce u vas na strojich, zda se mi ze nejekonomictejsi technologie by bylo udelat si formu (cnc uz mate) a dil s potrebnym tvarem primo odlejt, pokud to tedy neni neco s kombinaci vice materialu a umozni to velikost a charakter toho co ma byt vysledkem
    PEPPE_LOPEZ
    PEPPE_LOPEZ --- ---
    PROFOR: nevím jestli jsem to správně pochopil. ten laser snad jde zprovoznit na 4 osem cnc centru ?
    PROFOR
    PROFOR --- ---
    THERIDANE: Hur se to dela laserem, kdyz ma clovek klasicke cnc obrabeci centrum a ne laser... :D Ten odkaz na ty frezy byl velmi zajimavej...
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    PULP121: wait, neřešilo se to tady už dřív? Výrobky týhle hipster značky nepoužívaj metrický závity ale bastardy metrickejch průměrů a palcovýho stoupání...
    PEPPE_LOPEZ
    PEPPE_LOPEZ --- ---
    THERIDANE: nejdeme skrz material , děláme jen kapsy , laser sme vůbec nezkoušeli nemáme. Myslím že teplem nebo nějakým vypalováním to nepůjde , je to taková gumová pěna(mini bublinky).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam