• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    SALAM23: TEAPACK: JVCNC:
    měď údajně funguje jako katalyzátor pro reakci H2O2 + nežádoucí hnus, reakce s mědí je velmi pomalá a vzhledem k doporučenýmu množství bezvýznamná, páč dřív přijde na řadu přávě ten humus.
    Hliník by se klasika měl pasivovat, dokonce se z něj kdysi dělaly nádrže pro velmi čistej H2O2 pro rakety (platí ovšem pouze pro některý slitiny)
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC: jak pises slusne rezne i z vody - tak tam uz moc asi nepokazis,ale k tem kapalinam,i u spalovacich motoru jsou ruzny kapaliny na chlazeni,treba ten vypsanej "tusim" fridex se nedoporucuje pro styk z hlinikem,rozpousti ho,snad i na obalu ma upozorneni ze reaguje se slitinama hliniku a nedoporucuje se pro hlinikovy soustavy,jiny kapaliny treba nesnasi viton,nabobtna a rozpusti o krouzky a gufera s tohodle matrose - nechtel jsem z nikohodelat vola nebo chytracit,byla rec o rase ve vode,ja jsem napsal svoji zkusenost co mam odzkousenou a proverenou - stve me ze nemuzu dohledat ten konkretni manual od toho vodniho chlazeni,abych ti dokazal,ze jsem si to s tim peroxidem nevycucal z prstu
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23: proc bomby? ethylenglykol (fridex) je pro chladici okruhy primo urcen (narozdil od peroxidu), krome toho existuje i netoxicky fridex eko, ktery obsahuje dalsi antikorozni aditiva, protoze chladici kapalina, krome primarnich vlastnosti jako bod varu a bod tuhnuti ma i dalsi podstatnou antikorozni funkci.

    v tom PC ti to funguje nejspis proto, ze med je diky pasivacni vlastnosti korozne odolna, v tom cinskem vreteni chladici kanalky z medi nejsou a slusne rezne i jen od vody
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC:hadat se nebudu - jak jsem napsal,nejlepsi je pouzit kapalinu k tomu urcenou,lijte si tam treba fridexy nebo jiny bomby co tu padly
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23: pro me za me si tam nalij treba rovnou kyselinu, to je tvoje vec, ale nikomu takove blbosti jako peroxid nikomu dalsimu prosimte nerad
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    TEAPACK:diky par kapkam kyslicniku ti fakt nic nezaoxiduje,to uz by ta voda sama o sobe zpusobuje vetsi oxidaci - x let jsem mel vodni chlazeni na pc v podsvicenejch pruhlednejch trubkach,v okruhu chlazeni byly i medeny - kovovy soucasty,jelikoz kuli teplote vznikaly rychle kaly a rasy a nevypadalo to dobre,jsem se docetl,ze se tomu da zabranit peroxidem - a svete div se, fungovalo to a o nejaky oxidaci nebyla vubec rec,po x letym kazdodennim pouzivani zadny naznaky,to nektera chladici kapalina dokaze,treba s hlinikem jiny kousky,nebo s nejakejma guferama a hadicema,takze v pripade kyslicniku bych nesiril poplasnou zpravu o oxidaci.
    Jasny,ze je nejlepsi vyuzit chladici kapaliny primo urceny pro konkretni pristroj
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SALAM23: ano, proč si nedat oxidační činidlo do roztoku, který ti nemá ideálně nic oxidovat?

    Jestli to není připojený prasácky na kohoutek, ale je tam nádržka a čerpadlo, tak použij olej a neřeš zelený svinstvo...
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC: kdyz se do ni cmrndne troska peroxidu vodiku,kyslicnik z lekarnicky,tak mas od ras a jinejch hnilob pokoj
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    obyc voda fakt neni dobrej napad, ono to zacne hnit a zarustat docela rychle
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    THERIDANE: trocha Fridexu pomůže pozabíjet nežádoucí faunu i flóru, důležitý hlavně když bude nějaká část okruhu vystavená světlu ;-)
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    VEVERAK: Já tam mám napojenej mazací olej, ale to jen kvuli tomu, že to mám jako přídavný vřeteno na velký mašině, která to má takhle chlazený =)

    a s tou životností to nebude tak strašný, sice jsem po 1000 h měnil obě ložiska, ale na druhou stranu nic jinýho se tam podělat nemůže...
    VEVERAK
    VEVERAK --- ---
    THERIDANE: ne, jen nechci at to diky vode zacne zbytecne rezivet...
    VEVERAK
    VEVERAK --- ---
    Zdravim,

    znami si poridili http://www.ebay.de/...aschine-Graviergeraet-fraesmaschine-Fraeser-3D-/141748376814?&autorefresh=true a resime ted .... co za chladici kapalinu?

    co jsem pohledal tak asi http://www.velvana.cz/produkt/fridex-g-48+ destilku ? je to dobrej napad nebo mate jine zkusenosti? :)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THERIDANE: taky chystam podobne hejbatko i s laserem, ale koncepcne klasicky pohyblivy portal. U toho tveho mi prijde ze pouzdra druhe osy na portalu s laserem jsou vzhledem k rozteci tyci prilis kratka, to se podle me musi krizit, navic jestli dobre koukam tak to remen netaha v ose, takze to bude mit tendenci se kroutit podle smeru pohybu. H bot ma neco do sebe pro rychle dynamicke hejbatka, pro presnejsi polohovani se mi prici delka remenu a pocet potrebnych lozisek na remenicich ktere taky nejaky ten vykon sezerou, ale to je uz holt cena za minimalizaci pohyblive hmoty
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    THERIDANE: až to rozchodíš, zkus provést nějaký měření přesnosti...konkrétně mě zajímá jak se to kroutí/ohejbá/natáčí/cokoliv dalšího při posouvání 2. osy (tý, na který je laser samotnej)
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    THERIDANE: tuhle konstrukci už jsem někde viděl... žeby insiprce v Tooli? =)
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    Nenasla by se tu nejaka hodna duse,ktera by mi rozchodila cnc 3 osej driver,jedna se o cinskej modrej TB6560 + Mach3 za boha nejsem schopnej to ozivit,mam v kompu pci lpt kartu,nemam lpt onboard,kdyz vsechno nastavim podle manualu,tak mi to stejne nekomunikuje a uz jsem s toho docela dost na nervy,asi spatne zadavam nejaky ty porty ci co,original cd s ovladacema mi prislo zlomeny,tak to nastavuju podle manualu co jsem nasel na netu - jediny co to udela,ze kdyz zapnu driver,pustim do nej stavu,tak se "zamknou motory - jemne vrci" ale jinak ani prd - do kompu jsem nahral 32bit Windows xp - s linuxem si absolutne nevim rady,ze bych to zkusil ozivit jeste tam
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    Prostředkem prochází hřídel, to rotační Tčko je kousek obložní z "domečku" motoru a má to vybrání na podložky. Mezi hřídelí a žlutě podsvícenou plochou bude ta tkanina s velmi mastným mazivem stažená podložkami ze stran, které můžou mít šrouby uchycené v tom vybrání. Důležité je, aby podložky stlačily tkaninu natolik, aby se vymáčkla kolem hřídele a tím to utěsnila.

    HARVIE
    HARVIE --- ---
    AQUARIUS: ja vim... prekvapive ale stridavy modelarsky motorky vcetne kontroleru clovek nepotkava v suplikovejch zbytkach tak casto...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam