• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    ZELENY_CAJ
    ZELENY_CAJ --- ---
    Zdravim mistni guru, uvazuju nad velkym plottrem ktery bude kreslit fixem a rad bych aby byly motory tiche a rychlost vysoka (idealne 200mm/s s prehledem). Takze asi ridit armem a drivery s 1/128 microsteppem minimalne. Jake je nejlepsi opensource reseni pro hw? Je neco zajimaveho pro rpi?
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: jednak to a pak taky na kvalite paprsku, jak moc bude mozne dosahnout co nejmensiho bodu, ten z odkazu je bez optiky. a vlnova delka tez neni nejvhodnejsi.

    na pomale znaceni do dreva asi pouzit pujde, znaceni kovu jedine se spec. pastou na to urcenou ktera se laserem zapeka do povrchu, jinak ani nahodou. mozna na rezani tenkych folii. Zalezi taky cemu rikas jeste rezani, jestli ohorelemu cernemu rezu (spatne) nebo kdyz je rez jen lehce tmavsi (dobre), spis je otazkou co od toho vlastne ocekavas, ono i pod rezanim si lze predstavit leccos.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    AKA_THE_A: dobry vedet :) nicmene moje otazky sme stale nezodpovedeli... tj.:

    co vsechno se da 6W laserem delat? laserem s 0.5W prikonem sme bez problemu gravirovali cernej plast, tak hadam ze tohle by mohlo bejt o neco zajimavejsi...

    jak silnej laser potrebuju na nejaky domaci hobby rezani 1cm tlustyho plastu/preklizky?
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    HARVIE: bych neřekl :P

    PECA
    PECA --- ---
    THERIDANE: to bude vono, jak říkám nejsem zrovna znalec, děkuji za vyjasnění :)
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    PECA: prave pri tom 1mm propalu mi prijde nejaky zaostrovani na nanometry jako blbost... a rekl bych, ze blueray ma radove presnejsi/jemnejsi mechaniku nez prumerny CNC... prece jen se tam pouzivaj galvanometry s uzavrenou ridici smyckou... ne krokovy motory...


    BTW nevim jak moc je to OT, spis takova blbustka:

    Wizard Chess taking a piece
    https://www.youtube.com/watch?v=BwU3_hOCt-0
    PECA
    PECA --- ---
    HARVIE: Nevím, ale přesně z tohoto důvodu používá BD modrý laser, namísto červeného, použitého v DVD. A pokud máš pevně danou ohniskovou vzdálenost řekněme v řádu 10 cm, tak posun po Z (kterým posléze ostříš) o několik desítek µm nemusí být až tak významný pro případné rozostření. Zvláště, kdy výška propalu je potom třeba 1 mm.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    PECA: opravdu myslis, ze zaostris ten laser tak presne, ze budou hrat roli desitky az stovky nM? bych skoro rek ze to zaostris maximalne s presnosti na desitky az stovky uM... uz jen proto, ze ten stroj ma nakou vuli a vibrace... a taky protoze bys ten bod musel zkoumat pod mikroskopem, coz asi nikdo nedela...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: jakoze 12W neni 12W? vim ze cinani obcas o vykonech kecaj...
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: 12w je u cenove dostupnych levnych laseru z ciny strasne malo
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    AXTHEB: porad se bavime o 12W.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    Já bych řekl, že u laseru za pár šušňů z aliexpressu nemá vůbec cenu takové parametry zkoumat.
    PECA
    PECA --- ---
    HARVIE: Nejsem odborník, ale podle mě je lepší kratší vlnová délka kvůli menšímu bodu. Čili modrá, fialová, ale jak píšeš, na hobby raději viditelná, než neviditelná...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    jo a jak moc zalezi na barve? resp. je naka doporucovana na rezani/gravirovani? predpokladal bych, ze by mela bejt co nejbliz IR, aby se snaz menila na teplo, ale zas ve viditelnym spektru kvuli bezpecnosti... ale zas nekdo dava do cnc lasery co maj bliz k UV, tak jsem trochu zmatenej...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Jak vykonej laser je potreba na aspon trochu rozumny rezani preklizky a plastu? jak by fungovalo treba tohle?

    pisou tam, ze to graviruje kovy, tak by to melo preklizku a plasty rezat jako po masle ne?

    DIY 445nm 12W,12000mW Blue Laser Module,High power For CNC Cutter metal steel Engraver Engraving Machine Adjust shiping by DHL-in Wood Router from Home Improvement on Aliexpress.com | Alibaba Group
    https://www.aliexpress.com/...-High-power-For-CNC-Cutter-Engraver-Engraving-Machine/32714163583.html
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SARGONOUT: Když doděláš to toho výkresu ještě nějaký požadavky na přesnost a radiusy uvnitř a venku toho deklu, tak ti to klidně nacením...
    SARGONOUT
    SARGONOUT --- ---
    ofc necakam ze to bude zadarmo ale ledvinu sa mi koli tomu nechce predavat :)
    SARGONOUT
    SARGONOUT --- ---
    Ahoj vedeli by ste mi odporucit nejaky vyrobny postup ( popripade priamo kontakt ) ako toto vyrobit z hliniku
    https://dl.dropboxusercontent.com/u/48541578/cover-bbox-freza.PDF

    jedna sa o vec do prototypu vyroba by sa potom realizovala vyrobou vlastnej formy na extrudovany profil
    ale do proto potrebujem nieco dostat ted :)

    budem rad za kazdu radu
    Diky
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    TEAPACK: ja mam v masine primo cad/cam :)
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    JVCNC: a nebo to přes dialog nacpat rovnou do mašiny =)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam