• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    HARVIE & SALAM23: Tak abyste věděli, rozhodl jsem se postavit si taky vlastní mašinu,... ale bez krokáčů, ke kterým mám ještě pořád odpor... drivery na DC motory s enkodéry už jsem si postavil, tak když to vyjde, tak v létě začnou první testy s přesným polohováním, jestli to vůbec má smysl dělat na DC motorech... Primární účel - vrtání a osazování PCB + frézování plastů
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: Me ciste jen zajimalo,jestli se mi to bude taky kroutit...neber to jako nejakej zavod - kdyz uz jsem nasel v garazi hlinik,tak jsem to chtel prubnout...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: ja dal 0.1 a ty musis hned 0.5mm? se tady budem s tema low-end strojema jako vzajemne hecovat nez nekdo neco zlomi? :-D mam ted dat 0.75 nebo 1mm abych zustal cool? no ono je to vcelku jedno, protoze se ten ram stejne nejspis prohne a celej milimetr to tam nezajede :-D :-D
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    ja dneska poprvy testoval obrabeni hliniku - zacal jsem na 0,1mm a 100mm/min a postupne jsem zvysoval az na 0,5mm 200mm/min - docela me to prekvapilo,s dremelem na pulku pri 0,5mm drazce s 3mm 1britou frezou jsem nemel sebemensi problem,otacky to drzelo a slo to kam melo,zadny uhybani ani jiny brekeke,jsem se bal jak budou litat zlamany frezy po garazi...tady malinky video z uplne prvniho rezu
    prvni pokus hlina
    http://www.youtube.com/watch?v=MBKo8chIT5A
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: aha - ty to mas trochu jinak,jsem myslel ze to mas stejne jako klasicky shapeoko,jestli se ti to krouti i takhle sesroubovany,tak uz s tim asi nic moc nevymyslis
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: Já to ale mám dotažený jako kompaktní kus deseti šroubama a ty profily na sebe dolýhaj těsně i bez rozpěrky. Vůbec mezi nima nemám mezeru.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: uplne stejne to mam ja po cely dylce x
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE:jsi to video moc nepochopil - kdyz na X osu narves nejakou rozperku mezi profily a dobre to celoy dotahnes,udelas s toho jeden kompaktni kus,tak se ti to prave nebude kroutit,nebude mit kam -proto cpal tu pasovinu mezi markerslide a nesledne cely sesrouboval ... i to tam ukazuje,ze bez ty pasoviny,kdyz zabere za kresse smerem vzhuru , tak se profily krouti, nedaval to z duvodu ze by se to provesovalo
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Trochu me inspirovalo tohle. Ale prijde mi to naprosto diletantsky a zbytecny jak uz materialem tak rozmerem. Vzhledem k tomu jak moc se to krouti, tak to bude podle me nedostatecny... Pac to prida jen 5mm a navic to pridava pruznost tim ze to neni poradne stazeny po cely dylce:



    podle me to chce aspon zdvojnasobit...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: no tohle sem videl asi jako prvni a je to podle me haluz... navic to resi jen provis railu uprostred, s tim ani moc problem nemam. me se to spis krouti...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: ja nevim jak ty, ale ja ty makerslidy sersroubovany mam v 10 bodech a stejne se mi to krouti. Jsou metr dlouhy a kdyz zaberu za vreteno smerem nahoru, tak se ty raily zkrouti do vrtule a to vreteno se trochu zvedne...
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    X-Carve Upgrade: Stiffening X and Y Axis
    http://www.youtube.com/watch?v=JQJKxtc8bf4
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE:
    HARVIE: ono to asi nebude nutny rozsirovat,nekde na youtube jsem nasel video,kde si typek ty markerslidy nejak sesroubuje a cely se to hodne zpevni,ja si vytisknul takovej srac "jakoby x " kterej mam zasunutej v drazkach profilu a diky tomu se mi to skoro nevlni.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: Premejslim jestli by mi nepomohlo rozsirit X pojezd o 6 cm. Jsou tam dve mista kam se da namontovat. Jedno uprostred a jedno s 6cm offsetem (to co pouzivam ted ja, a vlastne i ty). Rikal sem si, ze by sla ta osa rozsirit:



    Akorat se bojim co se stane, kdyz presunu vreteno mimo stred voziku. tam zas bude o to vetsi paka :(
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: to ja zase vim, ten mikrospinac ma v sobe mzikovy mechanismus a narozdil od toho plisku se mu nemeni odpor a kapacita podle toho jak moc blizko ten nastroj je, pokud to neni uplne ten nejlevnejsi a nejhorsi srac tak meri bezpecne s rozptylem +-0.01mm. Spolehat na kontakt pres loziska je jeste vetsi hloupost nez kablik s krokodylem na nastroj. Spojovat logickou zem signalu s kostrou stroje taky neni zrovna dobry napad.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: nevim jestli bych tomu robocnc rikal "lip". tlacitko mozna nebude tak presny jako kdyz meris kontakt mezi nastrojem a pliskem. nicmene u nekterejch vreten by nejspis slo zajistit kontakt i pres loziska, nebo DIY kartacem na hridel, abys nemusel cvakat drat na nastroj, tak bude sonda tvrvale pripojena k vretenu. (stejne je asi dobry ho uzemnit). druha elektroda s pullupem pak muze bejt kdekoliv.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: a vubec. to uz si tam muzes dat rovnou tohle :-D
    Hackaday Prize Entry: DIY Automatic Tool Changer | Hackaday
    http://hackaday.com/2016/06/20/hackaday-prize-entry-diy-automatic-tool-changer/

    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: no tak g-kod je normalni textak. muzes je spojit do jednoho souboru a oddelit nejakym g-kod prikazem co pocka na enter (ja ho zatim neznam). jinak mam pocit ze ugs-platform ma moznost delat naky playlisty g-kodu, ze do nej nasypes vic g-kod souboru a on je postupne pousti. dokonce je i mozny ze to slo nak potvrzovat...

    v ugsplatform das window -> plugins -> workflow helper
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23: slozity zarizeni, jak se to vezme, muze byt udelano velice jednoduse ve forme pouze kovove desticky s kablikem az k 5 smerove sonde s cenovkou pres 100k kc.

    Prestoze to lidi pouzivaji, je kovova desticka s kablikem spatne. principielne funguje tak ze se jeden drat chytne na nastroj, druhy na tu desticku a stroj jede nastrojem dolu nez se dotkne desticky.

    Spatne je na tom to ze takovy kontakt je spinaci misto rospinaci, kdyz ti jeden drat nekde upadne tak o tom RS nemuze vedet a vesele ti protlaci nastroj skrz tu desticku a znici nastroj i desticku.

    Dale spatne je na tom dale to, ze spinani je realizovano primo pomoci nastroje, takze kdyz na nem bude nalepena plastova spona, tak napred pri kontaktu bude muset propichnout tu sponu, pripadne oxid na te desticce. pak je na tom taky spatne to, ze ta desticka neni nijak odpruzena, takze ti stroj udela do ni nastrojem diru, protoze az po kontaktu s ni teprve zacne brzdit a jeste nejakou drahu ujede v zavislosti na rychlosti a akceleraci. takze krome toho ze ti do te desticky udela drobnou dirku, v tom samem miste uz bude merit jinak, tak ti taky trochu olame spicky toho nastroje a mas-li vreteno s keramickimy lozisky, tak ti casem, jako dalsi bonus, znici i ta loziska :D desticku nebrat.

    inspirace jak to udelat lip napr zde https://robocnc.cz/tag/probe/
    (i kdyz taky se mi to uplne nelibi)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam