• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    AKA_THE_A: jedině
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    SALAM23: doplnit betonem/pryskyřicí? :D
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: mě tak napadá - možná tu x osu nemáš dost pevnou kůli použitými markerslidu - jsem koukal na ten obrázek co jsi postoval níž ,s tou tištěnou spojkou a všiml jsem si,že v tom profilu chybí jedna příčka - bez ni to musí být fakt hodně měkký,jestli máš ty profily stejný jako na tom obrázku,tak už docela chápu že se ti to kroutí -tady na tom obrázku je vidět ,že tenhle profil má o vzpěru víc

    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    HARVIE & SALAM23: Tak abyste věděli, rozhodl jsem se postavit si taky vlastní mašinu,... ale bez krokáčů, ke kterým mám ještě pořád odpor... drivery na DC motory s enkodéry už jsem si postavil, tak když to vyjde, tak v létě začnou první testy s přesným polohováním, jestli to vůbec má smysl dělat na DC motorech... Primární účel - vrtání a osazování PCB + frézování plastů
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: Me ciste jen zajimalo,jestli se mi to bude taky kroutit...neber to jako nejakej zavod - kdyz uz jsem nasel v garazi hlinik,tak jsem to chtel prubnout...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: ja dal 0.1 a ty musis hned 0.5mm? se tady budem s tema low-end strojema jako vzajemne hecovat nez nekdo neco zlomi? :-D mam ted dat 0.75 nebo 1mm abych zustal cool? no ono je to vcelku jedno, protoze se ten ram stejne nejspis prohne a celej milimetr to tam nezajede :-D :-D
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    ja dneska poprvy testoval obrabeni hliniku - zacal jsem na 0,1mm a 100mm/min a postupne jsem zvysoval az na 0,5mm 200mm/min - docela me to prekvapilo,s dremelem na pulku pri 0,5mm drazce s 3mm 1britou frezou jsem nemel sebemensi problem,otacky to drzelo a slo to kam melo,zadny uhybani ani jiny brekeke,jsem se bal jak budou litat zlamany frezy po garazi...tady malinky video z uplne prvniho rezu
    prvni pokus hlina
    http://www.youtube.com/watch?v=MBKo8chIT5A
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: aha - ty to mas trochu jinak,jsem myslel ze to mas stejne jako klasicky shapeoko,jestli se ti to krouti i takhle sesroubovany,tak uz s tim asi nic moc nevymyslis
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: Já to ale mám dotažený jako kompaktní kus deseti šroubama a ty profily na sebe dolýhaj těsně i bez rozpěrky. Vůbec mezi nima nemám mezeru.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: uplne stejne to mam ja po cely dylce x
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE:jsi to video moc nepochopil - kdyz na X osu narves nejakou rozperku mezi profily a dobre to celoy dotahnes,udelas s toho jeden kompaktni kus,tak se ti to prave nebude kroutit,nebude mit kam -proto cpal tu pasovinu mezi markerslide a nesledne cely sesrouboval ... i to tam ukazuje,ze bez ty pasoviny,kdyz zabere za kresse smerem vzhuru , tak se profily krouti, nedaval to z duvodu ze by se to provesovalo
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Trochu me inspirovalo tohle. Ale prijde mi to naprosto diletantsky a zbytecny jak uz materialem tak rozmerem. Vzhledem k tomu jak moc se to krouti, tak to bude podle me nedostatecny... Pac to prida jen 5mm a navic to pridava pruznost tim ze to neni poradne stazeny po cely dylce:



    podle me to chce aspon zdvojnasobit...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: no tohle sem videl asi jako prvni a je to podle me haluz... navic to resi jen provis railu uprostred, s tim ani moc problem nemam. me se to spis krouti...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: ja nevim jak ty, ale ja ty makerslidy sersroubovany mam v 10 bodech a stejne se mi to krouti. Jsou metr dlouhy a kdyz zaberu za vreteno smerem nahoru, tak se ty raily zkrouti do vrtule a to vreteno se trochu zvedne...
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    X-Carve Upgrade: Stiffening X and Y Axis
    http://www.youtube.com/watch?v=JQJKxtc8bf4
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE:
    HARVIE: ono to asi nebude nutny rozsirovat,nekde na youtube jsem nasel video,kde si typek ty markerslidy nejak sesroubuje a cely se to hodne zpevni,ja si vytisknul takovej srac "jakoby x " kterej mam zasunutej v drazkach profilu a diky tomu se mi to skoro nevlni.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: Premejslim jestli by mi nepomohlo rozsirit X pojezd o 6 cm. Jsou tam dve mista kam se da namontovat. Jedno uprostred a jedno s 6cm offsetem (to co pouzivam ted ja, a vlastne i ty). Rikal sem si, ze by sla ta osa rozsirit:



    Akorat se bojim co se stane, kdyz presunu vreteno mimo stred voziku. tam zas bude o to vetsi paka :(
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: to ja zase vim, ten mikrospinac ma v sobe mzikovy mechanismus a narozdil od toho plisku se mu nemeni odpor a kapacita podle toho jak moc blizko ten nastroj je, pokud to neni uplne ten nejlevnejsi a nejhorsi srac tak meri bezpecne s rozptylem +-0.01mm. Spolehat na kontakt pres loziska je jeste vetsi hloupost nez kablik s krokodylem na nastroj. Spojovat logickou zem signalu s kostrou stroje taky neni zrovna dobry napad.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: nevim jestli bych tomu robocnc rikal "lip". tlacitko mozna nebude tak presny jako kdyz meris kontakt mezi nastrojem a pliskem. nicmene u nekterejch vreten by nejspis slo zajistit kontakt i pres loziska, nebo DIY kartacem na hridel, abys nemusel cvakat drat na nastroj, tak bude sonda tvrvale pripojena k vretenu. (stejne je asi dobry ho uzemnit). druha elektroda s pullupem pak muze bejt kdekoliv.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam