• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    HYENA: Nahodne prvni video, ktere jsem nasla. Nerikam, ze je sance v procentech, ze nejaky pocitac behem roku chytne. Sance je urcite mensi. Vznit se muze cokoliv. Staci staticky naboj a velice jemny prach. Opet sance jedna ku milionu, ale uz se to stalo.
    Nedavno jsem cistila svuj stolni pocitac, kde mam pasivni zdroj a prachu tam bylo habadej. Uz asi chapu, proc mi to vyhodilo nedavno chranic v zasuvce. Prach muze byt vodivy. Ostatne prach je v hodne pripadech duvodem treba u pozaru televizi. A to se bavime o domacim prostredi.
    Osobne bych se v dilne priklanela k notebooku s adapterem nez nejaky stolni komp. Tam mi jako nejvetsi riziko prijde zdroj.
    V dilne mi bezi akorat raspberry a to sem tam ob par mesicu profouknu.
    HYENA
    HYENA --- ---
    WEWERKA: To je tvoje video/zkušenosti? Nebo internet research?
    Pracoval jsem 2 roky v truhlářský firmě jako operátor/seřizovač CNC frézky a požár jsem měl jeden - když tupá fréza s malym posuvem ohřála třísky do ruda a ty vlítly do odsávání, kde to šnek řádně rozfoukal :)
    Jinak jak jsem psal - jednou za rok to vyfoukám a ani zdaleka není tak hnusnej jako zdroj na videu...
    HYENA
    HYENA --- ---
    WEWERKA: Coto? Mas v kompu teploty pres 300C ?
    Podivej, ten prach seda pomalu. Muj komp lezel na zemi hned vedle odsavacky trisek z formatovky. Jemnej prach z ni vylitava ven kolem toho kompu. On ti sam da vedet, ze toho na nej je moc zvukem startujiciho vrtulniku. Tak jako tak ma kazdej motherboard interni teplotni senzor, kterej ho v pripade prehrati vypne, takze si na nem ani neuvaris kafe. A pak jsou programky jako speedfan, ktery ti hned ukazou, jaky teploty jsou v bedne. Po 5 letech testovani tehlech veci v praxi bych ten komp v dilne proste nedramatizoval....
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SALAM23: jj, na škrtnutí by měl cuknout ;) ale nedřív proměř vinutí, jestli není spálený
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    Sbernak dneska fakt potesil,starsny poklady tam maji,vetesnika by slak trefil - problem s pc mam asi vyresenej,typek mi tam za 2 stovky nechal rack se serverem a vyklapecim monitorem v supliku,normalne to tam nabehlo po pripojeni na zasuvku,to mi udelalo radost,tak to snad bude makat,ale pak jsem si vsimnul v regalu soustruhu,jsem zafnukal a za kamelky byl muj - je to herkules mdb3500,ale ma nejakej problem - netoci,je jako novej - pojistka je ok,cela desticka "asi ridici jednotka" je na oko uplne netknuta,nikde se nezda byt nijak odkourena,nemeril jsem zatim - jedinej problem co jsem nasel,je potak na otacky,protaci se dokola - muze tohle byt problem proc by se motor vubec neroztocil?Na netu se snazim najit schema k ty desce ale nikde nic,jen manual - jeste otázka,kdyz do 48v motoru poslu 32v na tvrdo na kontakty,tak by se mel pohnout,ne?Muj zdroj umi max 32v a nevim jak jinak mam otestovat motor
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    Tak ono asi nejvetsi riziko u pocitace v dilne neni jestli nepobezi, ale spis jestli se ten prach nevzniti.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SALAM23: když pořídíš něco malýho - minulý týden jsem babče pořídil minicomp Acer Extensa - tak ten se nechá uchladit i pasivně a zdroj je k tomu stejný jako k ntb, takže o další větrák méně =) a když to zadekluješ úplně, tak se tomu asi taky nic nestane.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HYENA:jestli ti vyrdzi bezet komp bez poruchy rok na dilne,tak asi resim blbosti a trocha toho prachu z balsy a preklizky tomu asi nejak neublizi :) jdu to tu vymyslet a kouknout do sberneho dvoru jestli si tam nevysomruju za 100 nejakyho kompa
    HYENA
    HYENA --- ---
    SALAM23: Prach resim jednou za rok kdyz se nudim. Rozeberu vc. zdroje, vyfoukam kompresorem a vysaju vysavacem. Je neustale v truhlarsky dilnena zemi, kde jede formatovka a rucni frezy + obcas nejaky brouseni. Svoji praci udela dobre, nemusim nikam nic nosit a kdyz delam nejakou rucni praci bez sluchatek, poustim si na nem prednasky nebo hudbu. Nechce se mi ho nekam zavirat, protoze prachovy filtry stejne propoustej jemnej prach a udrzby bych se stejne uplne nezbavil.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HYENA: kdyz tomu stolnimu kompu jsem se chtel vyhnout,se bojim,ze mi to v dilne pod stolem hned umře,ale asi to bude ve finale nejrozumnejsi reseni,sice budu muset do dilny natahnout kabel z netem z bytu ,nekam na stenu namontovat monitor a komp umistit nekam,kde se mi do nej nebude moc prasit - ted jsem to mel udelany tak,ze jsem prinesl notebook zapojil 1 usb ,zapnul zdroj a mohl jsem obrabet,kdyz jsem nic nedelal mohl jsem nechat komp doma a nemusel jsem mit strach ze mi do nej bude litat zbytecne bordel a prach

    HYENA
    HYENA --- ---
    SALAM23: Ja jsem prave kvuli integrovanymu lpt portu rozchodil postarsi 3GHz komp. Funguje na Printer a EPP, ECP nefunguhe a Bidirectional jsem ani nezkousel. Stolni PC je skoro lepsi ne? Stejne tu moji 1,2x1,2m masinu stehuju velice nerad :) Spis zkusim jeste pridat dalsi parallelni port na pci karte pro vic vstupu/vystupu. To by nemel byt takovy problem podle toho co jsem zatim cetl.
    Zatim se mi nepovedlo zprovoznit pnp indukcni koncaky a nemuzu nikde najit zapojeni k boardu, co mam. S potem ve tvari se mi po dlouhych hodinach povedlo najit a nastavit prijatelny rychlosti posuvu :)
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HYENA: tak přes Cardbus se mi to na notebooku ani nehne,v Biosu nemám žádnou možnost měnit/nastavit LPT ,ve správci zařízení se port ukazuje jako ECP v nastavení neni možnost přehodit na printer - na historickým kancelářským Dellu co ma LPT na desce mi to funguje - takže nejspíš musim sehnat nějaký historický PC/NTB s portem přímo na desce
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    HYENA: důvod je jednoduchej - má to natvrdo danej IRQ a čim víc takovejch...muzejních...věcí na PC provozuješ, tak tim víc CPU naprosto zbytečně (protože většina lidí to nepoužívá :P) kontroluje stav čimž to brzdí všechno ostatní ;-)
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HYENA:odpoledne na to kouknu - musím znova nainstalovat všechen software a ovladače,vyndat aspoň jeden motor z mašinky abych to mohl doma na stole otestovat - teď mi vše funguje přes USB a Arduino a čím dál víc mě to štve,vůbec se mi nelíbí to pracovní prostředí všemožnejch USB gkod senderu - takže jsi mě dal docela naději že ten LPT kontroler ještě rozchodim,Mach je mi o hodně sympatičtější
    HYENA
    HYENA --- ---
    SALAM23: V biosu je dost casto nevim proc LPT disabled. A podivej se do spravce zarizeni, me tam pise, jestli je nastavenej na printer/bidirectional/ECP/EPP...
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HYENA: nejspíš to bude ono - musím kouknout do Biosu,doufám že tam bude nějaká možnost nastavení - páč LPT mám přes Cardbus v notebooku,nemá onboard LPT tak se malinko bojím,že ani v Biosu nebude možnost to nějak přenastavit - v nejhorším případě budu muset sehnat nějaký starý PC s LPT na základovce
    HYENA
    HYENA --- ---
    SALAM23: Tipoval bych podobnej problem, co jsem mel ja. Jak mas nastavenej bios? :)
    HYENA
    HYENA --- ---
    Vyřešeno - většina komentářů na netu je s tím, že má být nastavený parallelní port v biosu na "ECP". Mě to - nevím proč - funguje na "printer". Nezkoušel jsem zatím PNP indukční dorazy, ale jsem rád, že se aspoň hýbe :)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HYENA: koukni na nastaveni delky pulzu step signalu, pro pripad ze by na te oddelovacce byli pomale optocleny, teda zalezi kde to meris, jestli pred oddelovackou na vystupu z lpt nebo na vstupu driveru na vystupu za oddelovackou
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam