• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    AKA_THE_A: otazkou u tech pohonu je jejich rizeni, u tech robotu to casto muze byt zbernicove rizeni ktere je opruz rozhejbat a jeste muzou mit proprietarni neverejny protokol ktery bude na miru vyrobci robota. ja jsem parkrat mohl mit za cenu srotu ABB i funkcniho (ale prevodovky asi v haji), s roboty nemam moc (cti zadne) zkusenosti tak jsem o tom premyslel na hrani, vsehcno to ale byli docela velke potvory, takze i ten srot byl docela drahy a problem s mistem kam ho dat. nakonec zadneho nemam, protoze jedina moznost jak ho privest k zivotu by byla pravdepodobne vymenit pohony, coz nevyjde zrovna levne ale jeste se da (radove desitky tisic) a prinejhorsim i harmonicke prevodovky a to se uz financne moc neda (stovky tisic). a udelat si k nemu vlastni rizeni (to bych mel jako konicek)

    nicmene pokud to neni zadna velka obluda a i jako srot bude cenove prijatelny, tak je to zajimava vec i nefunkcni uz jen na rozebrani a zjisteni co je jak udelano po mechanicke strance.

    harmonicke prevodovky se pouzivaji prave u robotickych ramen, jsou bezvulove a samosvorne a kompaktni pri velkem prevodovem pomeru, pouzivaji se u i profi rotacnich os pro viceose cnc frezky, problem je cena z duvodu slozite vyroby
    Strain wave gear principle - Harmonic Drive AG
    https://www.youtube.com/watch?v=bzRh672peNk
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    JVCNC: však, pohony...když nebudou odprásklý/upečený, dá se to použít, většinou bejvaj celkem pěkný

    btw v češtině se tomu řiká harmonická převodovka? (nejsem strojař...)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    AKA_THE_A: se trochu obavam ze jestli to bude za cenu srotu tak to dost mozna uz i srot bude, nejcenejsi na robotu jsou harmonicke prevodovky ktere budou nejspis uz mrtve. nahradni dily koupi jedine garazista/hobbysta, firma ktere na tom jede vyroba nebude riskovat, naopak firmy do bazaru prave vylitane a jinak nepouzitelne sroty davaj. Jedine co by z toho mohlo byt jeste trochu pouzitelne jsou pohony.

    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    SARGONOUT: pokud ti ho daj za cenu šrotu, ber to i kdybys neměl šajn jak to zapnout, vždycky to můžeš rozprodat na náhradní díly a šrot.

    Bez konkrétního modelu ramena ti asi nikdo jen tak neporadí
    SARGONOUT
    SARGONOUT --- ---
    ahoj
    mam moznost sa dostat k robotickemu ramenu ( pravdepodobne kuka )
    ake su moznosti ovladania daneho roboty inym software nez priamo tym od kuka ?
    popripade existuju v tomto odvetvi nejake standarty na ktore by ste ma vedeli odkazat ?

    dik
    CERBERUS
    CERBERUS --- ---
    Nemate nejakeho dobreho/doporucitelneho dodejce uchylkomeru apod? Shanim Mitutoyo 513-401-10E a rad bych nejaky spolehlivy zdroj, kde nebude problem s reklamacema (pokud by byla nejaka nahodou potreba) apod.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    AKA_THE_A:ja bych byl uplne spokojenej,kdyby mi to rezalo treba takhle https://youtu.be/pjMS2SRM1Ww
    Ale spis si rikam,ze by to mozna chtelo neco silnejsiho,preci jen balsa je jak papir,ale otazka je jak to prelouska leteckou 5 vrstvou preklizku
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    SALAM23: je velkej rozdíl mezi 10mikrometrama který lezou z CO2 laseru a 440-430nm co lezou z tý diody...logicky musíš projet stopu několikrát a zařídit aby se na čočku nedostával bordel (jinak ji to velmi rychle zničí).
    Kratší vlnový délky neprocházej matrošem tak dobře, takže ho spíš opaluje zvrchu (což chceš) a COčko ho prohřejvá víc do hlouky (což většinou nechceš), proto při kratších vlnovejch délkách nepotřebuješ tolik výkonu
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    AKA_THE_A: ja se po tech lejzrech taky koukam,malinko bych otunil frezku,jen s toho nejsem moc rozumnej,nekde se pise ze 3w 450nm lejz pry zvladne 3mm balsu rezat jednim rezem na 100% vykonu,jinde ,ze to chce zase ten co2 aspon 40w ,jinak to pry vic drevo pali nez reze,myslis ze by tohle bylo schopny riznout treba 3-4mm preklizku?
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    tak tohle už začíná bejt zajímavý...
    6W NUBM44 450nm Laser Diode In Copper Module W/Leads & G-2 Glass Lens | eBay
    https://www.ebay.com/...0nm-Laser-Diode-In-Copper-Module-W-Leads-G-2-Glass-Lens-/171841770497?_ul=AR
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23: to snizovani proudu byva celkem standard ze to pri neaktivite snizi proud na 50% pripadne na nekterzch lze nastavit na kolik to ma sniyit, ono to ne vzdy je zadouci. Ne kazdej motor si sedne s kazdym driverem, zalezi jakou ma ten motor indukcnost, tak nejak zakladne se deli na vysokonapetove motory s vysokou indukcnosti a na nizkonapetove s nizkou indukcnosti. Pri nizkym napeti ty vysokoindukcni moc fungovat nebudou a i obracene nefunguje pak dobre prave proudova regulace. U sofistikovanejsich driveru je to primo i tak ze k driveru jsou i primo naparovane motory. U tehle driveru by mela byt aspon moznost nastaveni decay modu, ktery to piskani takz ovlivnuje, alespon alegra cipz obecne to mivaj, jestli je to ale nekde i na tistaku netusim. Jinak ty motory nejak spise sycej skoro vzdy pokud nejsou na digitalnim inteligentnim driveru ale s jednoduchym analogem, podle driveru a jak se hodi k motoru vice ci mene.

    jinak jak je mas ty motory nastojato tak to neni na testy moc dobre, maji takhle tendenci vypadavat ze synchronu i bez zatizeni.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC: dik - tak to asi nebudu resit,jsem si to myslel,ze to budou asi delat ty drivery - jen me prave zaskocilo,ze ty 4draty jsou uplne tichy a ty 6 hnusne piskaji,tak jsem si rikal,jestli jsem je treba blbe nezapojil,nikde jsem na ne nemohl najit datasheet tak jsem musel promerit civky a trochu jsem se bal,jestli jsem to nezmeril blbe a nekurvim ty moturky nebo driver - kazdopadne chodi jak maji,trochu sice hrejou ale to u tehle malejch bude asi normalni - jeste mi kolega v praci radi at snizim klidovy proud na 50% a ze bude po piskani,ale to stejne nemuzu otestovat,pac ten cncshield nema moznost regulace klidovyho proudu,tak to necham tak jak to je
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23: nejvetsi vliv na to ma samotny driver a pak jeho prizpusobeni konkretnimu motoru. u vicedratovych pak na to muze nejaky vliv mit i to jak jsou zapojene (seriove, paralelne, nebo halfcoil) protoze se tim meni elektricke vlastnosti motoru. Nakonec na to ma vliv i kabelaz a napajeni, ale to uz byva minimalni az vubec zadny vliv.

    V budici za to muze rizeni proudu, tedy konkretne jeho prubeh, jak moc je sinusovka cista bez spicek a taky frekvence chopperu co ridi proud. U tehle sranda driveru s tim toho nejspis moc udelat nepujde.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    mam dotaz - testuju moturky co dam do rezacky a mam takovej problem,dost mi jich piska - vetsinou ty co maji 4 draty jsou tichy,ale ostatni hrozne piskaj ,90% motoru jsou ruzny astrosyn 17PM... ze skeneru tiskaren apod nevite co muze byt spatne?V zapojeni by nemel byt problem,kdyz jdou jak maji,ne?Na co se mam pripadne kouknout?Diky
    Piskani motoru - proc?
    https://www.youtube.com/watch?v=lHFb1pHcFmc&feature=youtu.be
    WRONSKI
    WRONSKI --- ---
    Omlouvam se, ale nenasel jsem vhodnejsi klub. Trpite taky frustraci z toho, ze je vsechno krive a z gumy? Jak s tim bojujete?
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    QNEDLEEQ: prave ze struna je vetsinou nejvic horka u kotaktu kde mas upnuty napajeni na odporovy pile,na stredu a v materialu je mensi teplota nez na strune mimo penu,pena pri rezani pohlcuje teplo ze struny,kolikrat musis kousek struny mimo blok chladit vetrackem aby jsi nemel na krajich velkej propal,kdyz rezes klasicky podle sablon,tak je to ok,protoze sablona drat ochladi a blok se na kraji nepropaluje - regulace se pouzije jako u vretene,jeden potak kterym se budou nastavovat proudy na strunu - jinak xkrat lepsi nez struna,ktera se po chvilce prepali je odporovej drat "kamthal" nebo tak nejak se to jmenuje,nenatahuje se tolik teplem a prijde mi ze se zahriva rovnomerne
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    QNEDLEEQ:kdyz jdes hodne pomalu,tak uberes proudy do struny a je po propalu
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    Tak se mi to povedlo snad rozchodit - sedim v tom celej den,ten system xyuv 2+2 se mi moc nelibil,navic jsem to nerozchodill,ale povedlo se mi rozchodit v GRBL 0,9j - 4 nezavisly osy,shodny s popisem na driveru,zadny xyuv -ale xyza,tak doufam,ze uz to bude makat - dobry je,ze ted bych mohl pohybovat kazdou vezi zvlast a kdyz by bylo treba tak obema soucasne

    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC: dík - uz je mi to malinko jasnejsi
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    TEAPACK: u krok. motoru vlecna chyba neni a ani byt z principu nemuze protoze se jedna o rizeni ovladanim nikoliv regulaci a bez polohove a rychlostni regulace neni ani vlecna chyba. Kdyz neni zpetna vazba, nemuze to byt rizeni regulaci.


    SALAM23: ne, nepotrebujes nezavisle osy, jde mi o synchronizaci interpolaci, tedy osy nekde jsou, ty jim reknes jakou rychlosti a s jakou rampou maji dojet nekam, a vsechny osy zacnou a skonci pohyb najednou, kazda ale jede jinou rychlosti podle toho jakou drahu ma ktera osa ujet aby se dostala na cilove souradnice, kdyz mas nezavislou osu tak ti dojede v jiny cas, protoze ma jinou drahu. Kdyz mas 2 + 2 osy nezavisle a reknes jim aby jeden par ujel kruznici o polomeru X a druhemu paru kruznici o jinem polomeru, tak sice yacnou soucasne ale ten par os ktery ma ujet celkove kratsi drahu dojede driv nez ten prvni, tedy tvar nebude sedet
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam