• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SALAM23: já na karbon používám stejné nástroje jako na hliník - dvoubřité bez povlaku, ale podle katalogu jsou na to i speciální stopkové frézy, které mají dole stoupání s řezem nahoru a v cca 10mm se to mění na řez se stoupáním dolů - když to budeš frézovat s tím předělem v materiálu, tak ho to nebude třepit... Taky jsem viděl podobné nástroje jako jsou hrubovací frézy, jen jsou určené na kompozity, ale tak často s těmahle materiálama nepracuju, takže nemám konkrétní zkušenost...

    ad držák z PLA - já na jednu přímou brusku udělal podobný držák z kusu dubu a drží dodnes =)
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    Jsem dneska narazil v Lidlu na primou brusku Parkside 500w za 700,- tak jsem neodolal a koupil jsem ji,ze si ji dam do frezky misto cinana,co tam mam ted a uz mu zacina hucet lozisko,co me prekvapilo,ze se zda docela kvalitne zpracovana, kupodivu dost silna a TICHA ,prislusenstvi zadny pouze klestinky 3 a 6 mm,Er11 upinani,jen je rozmerove uplne atyp a nesedi na klasicky kressacky euro uchyceni,tak jsem zatim vytisknul takovej diy drzak - sice je to z PLA,ale drzi to festove,uvidim jak to bude zitra makat,ale myslim ze na tu boji balsu a preklizku to bude dostatecny
    Jeste bych mel dotaz - jaky je vhodny nastroj na frezovani karbonu?

    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HYENA: no snad jo. Problem macha, win a lpt portu je hlavne v koncepci, win te k HW primo nepusti a co delaji na pozadi muzes ovlivnit jen castecne tedy presneji receno to ze muzes obsluhovat lpt port neustale nelze garantovat. i jen flushnuti vetsiho objemu dat na disk z cache muze znamenat problem. Tez to taky zavisi na chipsetu konkretni zakladni desky PC, s nekterymi to nepujde vubec, takze problem muze byt i jen vymena PC, to same ovladace graf. karty, graf karta samotna atd. obecne je to pomerne dost rizikove reseni. Pokud vse funguje tak jedine dobre pro tebe, protoze jinak jsou mozne problemy blbe resitelne.
    HYENA
    HYENA --- ---
    JVCNC: Ono... ty widle jsem orezal na kost, hlavne ulohy. Dost jsem se divil, kolik vlastne microsoft pouziva smirovacich nastroju. Zadny aktualizace, zadny dalsi programy a hlavne zadny internet... Myslim ze takto by to melo byt stabilni na veky.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HYENA: tak to bud rad, to jsi jeden z hodne mala, i kdyz lidi kterim to napred bezelo pul roku bezproblemu par znam. snad ti to tak vydrzi i dal.
    HYENA
    HYENA --- ---
    JVCNC: Je to cinska deska pripojena k integrovanymu LPT portu. Bezi mi to pul roku. Delam narazove, obcas az 14 hodin v kuse. 25kHz, ale driver test snesl i vic nez dvojnasobek.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HYENA:jen s LPT portem? a pri jake frekvenci a jak dlouho v kuse? znam hromadu lidi kterim to bezelo "spolehlive" treba i pul roku.
    HYENA
    HYENA --- ---
    JVCNC: Neni pravda, bezi mi spolehlive na sedmickach. Tenhle hoax s xpckama je prosaklej celym internetem.

    KAPPI
    KAPPI --- ---
    Ahoj, mohl by mi prosim nekdo v praze vyrobit z preklizky 18mm vyrezy/vypalky v priloze?

    LUK
    LUK --- ---
    díky za info. Z fabriky v Číně byla možnost s Machem 3 nebo myslim s CNC studiem. Pomohli byste mi to někdo za nějakou odměnu rozchodit? Jsem tím netknutej. Je na to teda ještě čas, dorazí to za pár tejdnů.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23:jo w7, porad na to zapominam, netusim kde se mi v hlave porad bere wxp.

    Jeste zalezi cemu rikas bezet, oni z toho njake pulzy lezou skoro vzdy, jen je otazkou s jakou chybou casovani, jakou max frekvenci a jak dlouho nez se to zblazni uplne, kdyz to vydrzi bezet tyden v kuse a pak se to vrati na nejakou polohu a na externich citacich pulzu je 0, tak se da rict ze to bezi.

    to je uz par let, externi generator pulzu, je jich vic, nejznamejsi a asi nejpouzivanejsi je Smoothstepper, delal se ve verzi USB a i ethernet, USB vsak tak uplne moc nefungoval diky USB coz nebylo zadne prekvapeni a napr cncshop.cz tu usb verzi uz pred nejakym casem i stahnul z prodeje, ta ethernetova verze bezi lip, co jsem ale tak slysel od uzivatelu zkusenosti, tak to taky trpi na nejake chyby (otazkou je jestli jsou v samotnem machu, pluginu nebo v tom HW) cele to pak funguje tak ze se do macha nahraje plugin k te ci one desce a nastaveni je prevazne pak v tom pluginu. Jinak novejsi mach4 uz je taky nejaky ten cas na svete, jen nema zrovna privetivou licencni politiku http://www.machsupport.com/software/mach4/

    spis nez mach a jen lpt port je spis lepsi asi to grbl, zas tolik nestoji (licence macha taky neni zadarmo), precejen HW ma sanci pulzy generovat spolehliveji nez jen PC s win a na hrani to staci i kdyz je porad i pres usilovny vyvoj na zacatku (nizka max frekvence), nebo rovnou linuxcnc, ten je schopen dat podobne frekvence jako grbl i jen s lpt portem diky upravenemu jadru a je flexibilnejsi co se tyce moznosti a uprav.

    tezko ale rict k cemu to Luk vlastne chce, treba na 3d reliefy neni grbl uplne vhodne (kratky look-ahead)

    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC:mach jede i na 2 jadru pod 7 - ale jen na onboard LPT ,pres pci LPT nebo ruzny usb redukce se nerozjede,testoval jsem na 3 pc a na kazdym jsem musel jinak nastavit LPT port v Biosu aby to fungovalo,na manualovy nastaveni jsem to nerozchodil na zadnym kompu - je to docela laborovani to rozpohybovat,jedina mozna cesta je pokus/omyl,ja jsem se snazil takhle ozivit driver 3osej TB6600 a povedlo se mi to az asi po roce a desitkach neuspesnych pokusu - kazdopadne mach oproti GRBL uplne super,ted jsem nekde procital cnc forum a pry by mela vyjit nebo uz vysla nejaka usb verze machu ,nebo nejakej plugin pro mach,s podporou arduino - tinny - atd.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    LUK: pripadne linuxcnc misto macha, na macha portebujes pc 1 jadro 32b a winxp a LPT port, na nicem novejsim bez dalsiho pridavneho hw nejede.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    LUK: osobne bych mach vyhodil a nacpal tam arduino s grbl, aby nemelo na stroj takovej vliv, kdyz se na zlomek vteriny zpomali/kousne pocitac. prece jen dnesni operacni systemy pouzivany na PC nejsou uplne designove vhodny na realtime provoz. ale asi otazka vkusu...
    LUK
    LUK --- ---
    Ahoj, mám na cestě z Číny CNC s Machem 3. Máte někdo zkušenosti s instalací a zprovozněním? Dík
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: to zalezi na to cim to ridis a na pohonech, u mensiho lehciho stroje s krokacema, kdyz system umi pouzivat home i jako endstop ti samostatny endstop na strane home spinace krome dratu navic nic neprinese a mimo homovani nesmi system na home spinac stroj nikdy pustit (ani na endstopy obecne). u serv se endstopy dratujou primo do driveru na signal enable aby najeti na endstop vyradilo pohon bez ucasti systemu a do systemu to pak signalizuje signal servo ready, protoze servo ti je schopne ten stroj uz docela rozbit a i prestehovat (i kdyz ma nekolik tun), teda zalezi jak funguje konkretni servobudic, pri odpojeni enable by mel napred zabrzdit a az pak motor odpojit ale nektere na to muzou mit jiny signal, to uz se lisi vyrobce od vyrobce.

    24V nejak extra nezari a ty 2A tam stejne prolezou malokdy pri takhle nizkem napeti (podle motoru, ale to by musel byt super nizkoindukcni a to nejspis nebude nebo se tocit hodne pomalu), zalezi jak je udelano to k cemu je to pripojene ale takhle maly vykon by nemel rozhazet skoro nic, jestli tim spinacem ale tece 1mA pri 5V, tak to samozrejme problem byt muze a to i bez jakehokoliv ruseni.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: ale ve vysledku nevim jestli je dobry mit v jednom konektoru endstopy i steppery. konec koncu to stineni se resi prave proto aby se proud do stepperu neindukoval v kabelech do endstopu. kdyz to dam oboje do jednoho kabelu se spolecnym stinenim, tak to tam to stineni asi nemusim mit vubec :)
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: hmm, no tak nejak mam v planu jako home a endstop pouzivat stejnej spinac.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: referak (referencni spinac) je home, prejezdak (prejezdovy spinac) = endstop, fault signal=signal o nejake chybe pohonu (aby se stroj zastavil a nejezdil dal s nejakou osou ktera uz nepojede)
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: co je referak, prejezdaky a fault signal? ja jen pocitam, ze tam asi pridam jeste endstopy casem...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam