• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: podle zvuku toho rozbehu vretene je tam slyset skluz rotoru vuci mag. poli ten menic nemas uplne dobre nastavenej, to by tam slyset byt nemelo, asi bych trochu zvednul napeti na zacatku U/f krivky, taky by to melo umet startovat a brzdit rychlejs. Jinak to je docela pekny a zvuky taky dobry, to bych od shapeoka ani necekal, asi je to taky dano jinou konstrukci toho nastroje na drevo.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: tak se nestyd a klidne rekni jakej :-D my se ti mozna nebudem smat :-D
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: 2.5D s indexaci 4. osy. je ale placeny takze to neni uplne hobby zalezitost a asi nema smysl to zde nejak zminovat.
    IRUX25
    IRUX25 --- ---
    HARVIE: tak jasny. ty pfoily nejsou nic moc.. a rohove spojeni v mem pripade taky nic moc. :) dik za nazor.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    IRUX25: u laseru to mas asi uplne jedno, pokud mas vse dobre dotazeny... co se tyka frezy, tak to taky nejak funguje. na X je to samozrejme z obou stran. Ale popravde celej tenhle system s plastovejma rolnama na nepodeprenym hlinikovym railu neni moc tuhej at vymyslis co vymyslis. Trochu posilhavam po nejaky jiny konstrukci s podeprenym linearnim vedenim, kterou bych si svaril z ocelovejch jeklu. Ale neni to zadarmo, je to dost prace a nejspis by mi ty jekly/traverzy museli ve vysledku nekde ofrezovat do roviny. Na ballscrew by to chtelo vetsi motory, na vetsi motory vetsi drivery, na to silnejsi zdroj. Proste se to hrozne nabali financne i casove takovej projekt.
    IRUX25
    IRUX25 --- ---
    HARVIE: Ahoj, vidm spravne, ze tam mas ten vodici profil 20x40? Staci to zaveseni kol jen z jedne strany? Mam to ted z obou, ale v plastu (od cinanu), tak bych to mohl udelat podobne jak to mas. Nemam tam frezku ale laser, takze zadne velke sily na prenos podle me.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    A jeste pred spanim sem si dal jednu na odlehceni

    Tetris theme played on grbl+eshapeoko+bcnc
    https://www.youtube.com/watch?v=CIHtG064xDQ
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    A kdyz mam ty novy remeny, tak jsem si troufnul tam strcit poradnou frezu :-) Trisky litaly po cely dilne a chvilema sem mel pocit, ze jestli ulitne nakej suk, nebo kus frezy, tak me zastreli. Musim rict, ze jsem rad, ze jsem vzal 1.5kW vreteno a ne 0.8kW (ktery je jen o malinko lehci). Pri 5mm rezu 7200 RPM ho s touhle frezou eshapeoko udrzelo bez problemu zastaveny, u slabsiho vretene by se to zrejme projevilo vyraznejc. Da se teda rict, ze 1.5kW vykon vretene je prinosnej i na takovym low-end stroji jako je eShapeoko (a to stale krokace jedou na polovinu rated proudu).

    eShapeoko ripping spruce at 24000 RPM
    https://www.youtube.com/watch?v=fe2v7YrQwYs
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Jeste je teda potreba dodat, ze misto puvodniho zapruzeni o 3mm pred proklouznutim motoru to s timhle setupem prokluzuje rovnou, aniz by se remen nejak viditelne natahnul.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: No, tak jsem to potunil. Dal jsem tam remen s ocelovym jadrem (zatim stale 6mm, casem snad vyupgraduju na sirsi). A vyrobil napinak z mirne priohnuty sadrokartonovy kotvy a kousku zavetrovaci pasky. No neni to zadna precizni parada:



    Zasadni rozdil udelal ten upgrade remenu z aramidu (nebo co to bylo) na steel core. Je o nepatrnej kousicek tlustejsi, takze stejne nesly pouzit puvodni napinaky, coz byla dobra zaminka na upgrade. Jen to ma problem, ze steel core neni asi stavenej na dlouhodobej provoz s takhle malou remenici, takze se asi zlame casem. Nicmene 5m za 80 kc, takze me to zatim moc netrapi.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: ja dospel k tomu, ze si casem koupim ten 15W (peak) laser. Maj ho na ali obcas v akci za asi 4000 kc, neresis haluze s otacenim drag knifu a v rozumnym case urizne i 3mm preklizku, snad i umi popisovat ocel a eloxovanej hlinik, papiry a samolepky kraji jak maslo, atd...
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: to jsem zkousel jako prvni moznost :D - ale je to hnus ty hrany
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: ja ve vysledku samolepky rezal 0.2mm v-bitem a taky to fungovalo :-) i kdyz pravda, ze to bylo docela otrepeny...
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: ja si asi neco podobnyho koupim - koukal jsem ze na Ali se to da za 10babek poridit,ten vlecnej nuz uz mi funguje,nastavil jsem to podle navodu co jsem posilal niz,ale je to dobry tak max na nejaky prouzky na modely nebo jednoduchy tvary,na napisy to moc neni,navic se na to komplikovane generuje kod,ve finale je to vic prace s pripravou nez uzitku,ale nestalo me to ani korunu a za zkousku to stalo,kdybych na ten nuz pridelal motor a ridil otaceni noze, jako dalsi osu,tak by to bylo uplne supr,reze to krasne hladce ciste
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: Jakej CAD/CAM vyvijis?

    SALAM23: Na ten jsem taky koukal, nicmene pak jsem si rek ze to srani za to nestoji a objednal jsem tohle. Zatim jsem nezkousel namontovat na stroj, ale vypada to, ze funguje. Je to nejakej standartni form factor pro plotery, takze se da sehnat vsechno mozny i drzak na propisku v tomhle provedeni:

    15pcs 30 Degree 45 For Roland Plotter Vinyl Cutter Metal Blade + Blade Holder-in Knives from Tools on Aliexpress.com | Alibaba Group
    https://www.aliexpress.com/...-Roland-Plotter-Vinyl-Cutter-Metal-Blade-Blade-Holder/32824149925.html



    Je pravda, ze to ma problem s nahlejma zmenama smeru, jak rika JVCNC. Je potreba si do tech ostrejch zatacek nejak najizdet obloukem. Existujou na to programy, i nastroje na optimalizaci stavajiciho g-kodu pro drag knify:

    CAM - ShapeOko
    https://www.shapeoko.com/wiki/index.php/CAM#Drag_Knife_Support
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23: s tim ti asi moc nepomuzu, pouzivam prevazne CAD/CAM jehoz jsem vyvojar a do ktereho si potrebne funkce implementuju sam, malokdy nekdy potrebuju nejaky jiny SW (ani nepamatuju kdy naposled). Ten tangencialni nuz je v podstate to same, s tim rozdilem ze natoceni toho noze je rizene a casto je nuz jeste vybracni (kmita nahoru a dolu treba o 1-4mm) prorizne pak i docela tluste materialy.

    Ten tangencialni nuz je rizen na urovni ridiciho systemu, takze neni treba generovat neco jineho nez jen kontury. Sice lze prepocitat gkod a doplnit rotaci noze napr pomoci osy A ale to uz je takove nesystemove reseni. Rizenim na urovni systemu pak mam jedny data a je pak na stroji cim je vybaven aby to vyriznul. Jestli nekdy budu implementovat vlecny nuz tak nejspis tez na urovni ridiciho systemu. To pak bude mit zase tu vyhodu, ze vytvorim konturu, a upravu drahy udela ridici system podle toho jaky nuz tam zrovna je.

    do nekterych camu byva na ten vlecny nuz plugin, asi jsem nekde potkal i samostatny sw, zatim jsem ho nepouzil tak jsem se po tom vice nepidil a vim jen ze sem tam na to obcas neco potkam.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC: jsem nasel nejakej manual - tak to nastavim podle nej a uvidim http://donektools.com/free-cnc-router-software/links-2/
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC: zrovna na to koukam,asi to nebude uplne sranda pripravit gkod - co pouzivas za software pro pripravu drah? Ja bezne pouzivam pro frezovani Artcam a Vcarve ,ale ani v jednom nenachazim v tooldatabase dragknife a vubec netusim jak mam nastroj nastavit,je nejakej spesl program ?
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23: pro vlecny nuz je potreba umet generovat spravne drahy aby se nuz spravne pretocil v rohu. Ja sel do tangencialniho noze, s tim toho jde rezat vic.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    Jsem si dneska vyrobil dragknife na rezani samolep - jsem zvedavej jak to bude makat,teda jestli vubec

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam