• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    MILAZAJICEK: kdyz na nej kliknes tak se zvetsi
    jinak je to levnej cinskej 4 osy RS
    MILAZAJICEK
    MILAZAJICEK --- ---
    JVCNC: z toho obrázku není moc znát co to je.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    mam na hrani novou hracku, zatim jsem to moc nezkoumal tak az se v tom trochu povrtam a bude zajem tak o tom neco muzu napsat
    IMG-20181119-162304
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    jo jeste me napadlo, jestli nejaky jiny sender to resit umi, tak neni nic jednodussiho nez si odposlechnout serport co tam vlastne posila a pak to jen zreplikovat.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: G53 je odpoved na "Jenze co kdyz chci napsat g-kod, kterymu bude jedno v jakym WCS zrovna jsem?" pochopil jsem to tak ze chces hybat strojem bez ohledu na WCS

    jinak asi jedine pres G10, vic ti k tomu asi nereknu. V praxi se to pouziva jen kdyz mas WCS malo, kdyz mas vic upinacu tak si je v prubehu prace posunes, jinak k tomu neni duvod (coz se dneska resi tim, ze RS ma víc nez jen tech 6 zakladnich WCS). WCS se obvykle nastavuji v tabulce nebo automaticky obrobkovou sondou a tohle neresis. Kdyz upinas do pripravku vice kusu, tak to taky neresis, polohu jednotlivych kusu jsou presne dany pripravkem, takze ti staci jen 1 souradny system a drahy vygenerujes uz v polohach pripravku. Pripadne si na zacatku programu definujes promene ve kterych je ten posun a samotne drahy jsou pak relativne.

    jelikoz pises o senderu tak predpokladam ze to resis u GRBL, tam pak pozor na to ze G92 se neuklada do epromy a po vypnuti a zapnuti o nej prijdes. Pripadne jednodussi verze G92 je G52 ale to ted nevim jestli GRBL podporuje.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: G53 nic nenuluje, je to pohyb v absolutnich pozicich stroje.

    Chci naprogramovat g-code sender a mit v nem tlacitko, kterym si vynuluju frezu na materialu. Bez toho abych resil ve kterym WCS se zrovna nachazim (jestli G54,G55 nebo G59)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: G53, jen pozor na to ze neni modalni. Mozna spis popis co chces vlastne delat
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Jak v g-kodu vynuluju/nastavim aktivni WCS?

    podle http://wiki.linuxcnc.org/cgi-bin/wiki.pl?CoordinateSystems#G5x_work_coordinate_systems je to takhle:

    kdyz sem v G54, tak nuluju G10 L2 P1 X0 Y0 Z0
    kdyz sem v G55, tak nuluju G10 L2 P2 X0 Y0 Z0
    atd...

    Jenze co kdyz chci napsat g-kod, kterymu bude jedno v jakym WCS zrovna jsem?

    Vim ze existuje G92, ale to mi prijde, ze zpusobuje vic problemu nez uzitku... Stroj pak nejak ignoruje G54-G59 WCS.
    PECA
    PECA --- ---
    IRUX25: Prahu mám poněkud z ruky, tak návštěvu vynechám. Počítám s překližkou 1 - 2 mm. To by asi mohlo fungovat. Než se k tomu dostanu, budou ceny i lasery někde jinde :) Děkuji za informaci.
    IRUX25
    IRUX25 --- ---
    SALAM23:
    PECA: neco podobneho mam. zvetsoval jsem to na 2x1m. po roce se mi konecne podarilo upgradovat na grbl 1.1f pac z ciny prisla jen s grbl 0.8 nebo 0.9. nicmene k rezu. po domluve to muzu ukazat v praze pokud si prinesete matros. 1mm dyhu to reze na jeden pruchod, 3mm hdf uz je to to velky orisek. takze spis neco mekkeho s mensi husttou na vic rezu. jen podotykam, ze am pocit, ze 15w to vlastne neni, spis nejaka overdrive 7w. Preci jen ledka a trubice je velky rozdil.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    AKA_THE_A: jeden kolega co je prodava mi tuhle rikal ze fiber laser na drevo je nepouzitelnej, pak jsem nasel tohle https://www.mecco.com/blog-item-can-a-fiber-laser-mark-wood . Dal jsem se ted koukal na YT na nejaka videa kde se pokouseji popisovat fibrem drevo a vysledky oproti co2 nic moc. Pokus o rezani dreva fibrem jsem nenasel zadny. Do kovu je samozrejme situace uplne jina.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    AKA_THE_A: tyče mají standardní průměr (z hlavy už nevím kolik to bylo, 10 nebo 12), rám je sešroubován z dílů svařených a na magnetce srovnaných
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    JVCNC: CO2 je výhradně a jenom kvůli ceně...kdyby CO2 modul a vláknovej modul 3/4 výkonu stály stejně, tak CO2 najdeš už jen v muzeu ;-)
    Všechny vláknový moduly budou pracovat s pulsnim režimu a s lepšim paprskem, takže jejich řez je mnohem čistější + žádný zrcátka.

    asi budu musel koupit kus balsy a zkusit v podniku jak dobře to značkovací laser zvládne krájet. Akorát je nahovno že to bude potřebovat vyřešit odsávání, neb je tam čidlo kouře :(

    btw u vláknovýho i s 20W průměrnýho výkonu propižláš plech (ale počkáš si na to...), což u CO2 naprosto nehrozí :D
    "can 20W FIBER LASER machine CUT metal?"
    https://www.youtube.com/watch?v=g9xgMF_y6Nk


    THERIDANE:
    wait, ty tyče maj správnej průměr na normální kuličkový domky? (nebo je to jen třecí?)
    Rám je svařovanej, šroubovanej nebo hybridní konstrukce?
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    JVCNC: áno, zrcátka, $50 za kus je dobrá cena za lekci "opravdu není dobrý na ně foukat vzduchem bez odlučovače oleje" :-)

    AKA_THE_A: Pojezdy jsou vzpěry z tlumičů, každej je ze dvou kusů spojených závitem a celý je to přebroušený v hrotovce. Nejspolehlivější stroj co tu máme, od spuštění před 4 lety jen vydělává :D

    JVCNC
    JVCNC --- ---
    AKA_THE_A: ja to chapu tak, ze ten partlist je EU mezinarodni, lokalne pujde znacne zefektivnit.

    na drevo je porad nejvhodnejsi Co2, Fiberlaser diky vlnove delce zrovna moc vhodny neni, proto se stale co2 lasery delaji. kazda laserova technologie je vhodna na neco jineho.

    to patlani se s 20kV neni moc opruz, to uz je vetsi opruz laser-zdroj zadeklovat kuli ruseni no a samozrejme nejvetsi opruz resit zrcatka
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    THERIDANE: frézka z Felicie? Obrázky by nebyly? :D
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    AKA_THE_A: Však říkám, když nejsi armchair engineer s macbookem ale máš v dílně třeba svářečku, tak není problém vyrobit za pár dní funkčně ekvivalentní krabici z ocelových jeklů a jinýho šrotu. Jako naše první CNC frézka, to taky byla původně Felicie.
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    JVCNC: přijde mi že je to plný nešťastnejch rozhodnutí ohledně dodavatele (Misumi-předražený) a použitejch materiálů - polykarbonát dohromady za €350, €763 jenom v taženym profilu (téměř 20kkč!)...
    Teď je mi jasný proč to skončí na 200kkč :P

    Zároveň tyhle věci jsou čim dál levnější, zvlášť když vemeš v potaz že CO2 trubka má předpokládanou životnost 8k hodin, stojí €1k a musíš se patlat s 20kV...
    Začínám bejt čim dál víc naštvanej že musim splatit a vybavit byt, místo toho, abych mohl z ebay šrotu postavit buď vláknovej nebo alespoň do vlákna svedenej diodovej laser :D
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    THERIDANE: 2 kila za lehoučkej 2,5D stůl a levnej čínskej CO2 laser? Dafuq? Co je tam tak drahý? :D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam