tak jsem si zacal hrat s GRBL, flashnuti hotoveho HEXu bylo bezproblemu ze SW jsem zacal s bCNC a zde nekolik prvnich postrehu, tedy takova moje minirecenze a vlastne muzu pokracovat v odpovedi na dotaz co komercni systemy nabizi navic.
GUI je takove topornejsi, ne moc uplne user friendly. Ikonky mi nektere prijdou silene jako pravitko pro sondu, káča jako vřeteno, svinovaci metr pro jednoduche sondovani.
odezva programu je ponekud pomalejsi, aktualizace polohy nastroje a souradnic, prekresleni zobrazeni strojnich drah, coz je dano asi tim ze to bezi pod pythonem kterej je proste pomalej. Na hrani doma OK, v praci bych u toho vyrost.
odezva JOGovani, pres tlacitka na monitoru OK i kdyz taky o neco pomalejsi ale sipkama na klavesnici vidim jako problematicke, Kdyz sipku pustim, stroj jeste kus ujede nez vubec zacne brzdit. Cim dyl jedu pomoci klavesnice tim deele to pak jede kdyz sipku pustim. Tohle vidim jako docela dost nebezpecny a kriticky nedostatek.
trochu nelogicnosti nebo jsem neco nepochopil, kdyz v menu File vyberu Config nebo Controler atd. tak abych nastaveni videl, musim se jeste prepnout do menu CAM, kde pak trochu nepochopitelne vidim nastaveni stroje.
pauznuti obrabeni sice funguje rychleji nez kdyz pustim tlacitko na klavesnici pri JOGu, ale strojem po tom co ho pauznu uz nehnu, tedy neodjedu nastrojem z rezu, nekouknu na nastroj jestli je OK, nesundam z neho namotane spony, pripadne napeceny plast, nevymenim nastroj, proste stroj se az do pokracovani ani nehne. Nevim jestli to je pouze vlastnosti bCNC nebo jestli to je nemozne by design u GRBL obecne. To by mi pri pouziti docela dost vadilo, docela jsem si zvyknul ze jednim tlacitkem stroj zastavi, vypne vystupy, vyjede z rezu a druhym tlacitkem zase vse co bylo vypnute zapne, vrati se do rezu a pokracuje. Tedy krome 2 tlacitek pause/stop a run/continue pro zminene ukony nepotrebuju.
k nastaveni toho moc neni, je srozumitelne. Jen se mi nepovedlo zapnout soft limity. Napred jsem povolil homovani, pak soft limits a porad hlasi last error $20=1, ale asi nevadi, moje podezreni vzhledem k tomu ze soft limity jsou funkci HW a nikoliv SW ze je to bude kontrolovat az pro konkretni zpracovavany radek g kodu a nikoliv po nacteni souboru nebo nastaveni ref,bodu. Sice to nenaboura ale i tak to uz je pozde, to uz muze byt pulka i vic obrabeni hotove.
no to bude zatim vse, zatim jsem jen flashnul arduino a spustil bCNC. Nez zkusim sondovani atd. tak to budu muset pripojit ke stroji. Napred to ais jeste pripojim na log. analzyator a kouknu se na casovani signalu, prubehy rychlosti a reakcni dobu na podnety.
Vzhledem k cene tomu nema smysl asi neco vycitat, na doma je to za malo penez docela dost muziky a pro stroje v cenove kategorii 10-15k kc to je vcelku adekvatni rizeni. Pro stroje drazsi cenove kategorie bych asi sahnul uz po necem jinem a osobne se mi to libi vic nez napr mach3 (i pres ponekud kostrbate GUI bCNC)
jen mi nektera tvrzeni na offic webu prijdou ponekud nadnesene a nalepky jako high performance software nejsou zrovna moc na miste, vzhledem k tomu ze to je low end. 30 kHz ve 3 osach neni zadna slava.
stejne tak tvrzeni k verzi 1.1 ze overridy jsou bezne pouze na prumyslovych strojich neni zrovna moc pravdive, overridy jsou jednou z nejzakladnejsichi funkci CNC ridicich systemu uz velice dlouho pred grbl i na hobby strojich.
P.S. ted ctu o necem ze to vyjede z rezu, vypne vystupy a po obnoveni zase zapne a vrati se, zatim jsem na to jeste nenarazil, takze tam mozna tahle funkce nekde je.