• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    JVCNC: nope, kdybys pustil kilowatt do extruderu na normální 3D tiskárně při nějaký šílený rychlosti rychlosti struny, budeš muset balancovat mezi tim že hned u stěny bude plast spálenej a uprostřed sotva roztavenej...vstřikolisy ve svejch počátkách měly stejnej problém, plasty obecně nechtěj vést teplo a difuze je pomalá...

    "moderní" velkej vstřikolis dodává plastu celkem dost tepla mechanicky šnekem když ho míchá a stlačuje (proto na to potřebuje buď hydromotor nebo obrovskej DC motor s převodovkou), samotnej vstřik probíhá s konečnym množstvim už roztavenýho plastu, ne jako 3D tiskárna že ho taví "just in time" ;-)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    AKA_THE_A: ma, taky rec byla o limitu teceni plastu a taveni plastu a ten je prave hodne daleko za tim co tiskarny budou kdy moc zvladnout a nikdy se mu nepriblizi (nebude mit smysl mit tiskarnu ze ktere tece pul litru plastu za sekundu). Ohrev je jen otazka vykonu topne patrony a regulace teploty. Pro vzssi teploty a presnejsi rizeni vzhledem k setrvacnostem se to neobejde bez dopredneho rizeni teploty v zavislosti na mape toho kde tiskarna pred jakou dobou kde byla a jak dlouho v zavislosti na plose oblasti kde byla (tisk mensich casti nizsi teplotou aby se neroztekly a vetsi casti vyssi teplotou aby se vrstvy spojili, zjednodusene receno)
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    JVCNC: vstřikolis na to taky má mohutnou hydrauliku a celý je to dělaný aby těch pár desítek MPa vydrželo :P

    btw limit rychlosti je danej kombinací plochy extruderu a tepelný vodivosti matroše
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    BLACKHEAD: rychlost tani materialu ma hranice uplne jinde nez kam 3d tisk, byt i rychlosti 1m/s dosahne a to hodne daleko. U vstrikolisu se jako obecna hodnota horni hranice pro ABS udava rychlost plneni 0.68L/s, tedy vice nez pulitru za sekundu. Tomu se zadna 3D tiskarna ani zdaleka nepriblizi, troufam si tvrdit ze nikdy.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    Mě kdyby to takhle běhalo aspoň v prekližce :D
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    a mmr, tedy objem odebraneho materialu je 3900 cm^3/min, tedy 4L materialu za minutu, tomu bych lesteni nerikal :D
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    BLACKHEAD: ten nastroj ma prumer 52mm a hloubka je 1.5mm, spousta lidi tady rika frezovani kdyz maji hloubku 0.1mm ;) navic pri otackach 12k rpm je rezna rychlost necele 2000 m/min, a 4mm posuv na otacku, to opravdu nejsou bezne rezne podminky ;-)
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    JVCNC: No, rekl bych, ze takhle "lestit" hlinik opravdu neni zadny problem.
    Vypada to, ze to nema skoro zadny zaber a tak si muze dovolit jezdit jak tryskomys. Stejne to bude delat buhvijak dlouho...
    Na druhou stranu s tim 3D tiskem je to porad limitovanym rychlosti tani toho materialu... ;-)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    takova zajimavost. Ve svete 3D tisku koluje ruzne po internetu video s tiskem 1m/s, casto u toho komentare ze takto rychle tisknou stejne nejde a ze to je k nicemu.

    no, ono tak jde i frezovat a uloha je slozitejsi. Fyzikalni limit rychlosti 3D tisku je uplne nekde jinde nez 1m/s
    HOCHVORSCHUBFRÄSEN 50.000 mm/min. // HIGH FEED MILLING 50,000 mm/min.
    https://www.youtube.com/watch?v=yJF_azt09kM
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    TLOUDEV: slušná konstrukce...
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    SELIX: fiber laser neni modni zalezitost. Ten do zrcatek nekouka.
    SELIX
    SELIX --- ---
    TLOUDEV: oni už nejsou v módě zrcátka, nebo to s nima nikdy nebude kolmý?
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    osa Z definitivne vyresena..
    SELIX
    SELIX --- ---
    Tož neviděl. Ale taky netrpim pocitem, že jsem viděl všechno :)
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    SELIX: videl jsi někdy motor v dronu kapalinou chlazený?Je to motor pro loď
    SELIX
    SELIX --- ---
    SALAM23: to je motor z dronu? :)
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    Pomalu se rodí další pomocnik do dílny ,je to takový sranda projekt na drobnosti k modelům ,kdyby to zvládlo mosaz a hlínu jsem spokojený .... základ je stojan na vrtačku, křížový stůl + 3d tisk, pojezd z 2x 10lmuu + 25lmuu ,stůl klasická rybina,přestavba na cnc ,ještě vymyslet kam nacpu zdroj a shield a dotisktnout díly na rotační osu a hotovo, a asi trochu snížím Z

    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    TLOUDEV:
    ACID: Tak to vypada, ze chlor tam neni, a pry CO2 laser by mel molitan rezat bez problemu. Zel to nevyzkousim, bo CO2 uz nemam.
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    ACID: IMHO nepujde - co si tak pamatuju, tak hori zelene - tj obsahuje chlor. Ostatne, udelej si zkousku plamenem. Jakmile je v necem chlor, nezkousej rezat laserem. Otravis se.
    Dalsi vec, pokavad tam teda chlor nebude (hypoteticky) je, zda budes rezat CO2 laserem, nebo nejakym pevnolatkovym, ci fiber... jsou ruzne vlnove delky, co2 (mezi lidem nejrozsienejsi) ma 10600nm a je vhodny k rezani "organickych" materialu (tedy uhlovodiku), tzn dreva atd, ten by to asi mohl dat. Ale jak pisi vyse - je-li v molitanu chlor, pryc od nej!
    ACID
    ACID --- ---
    Zkoušel někdo na laseru říznout molitan?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam