DANYSEK: ano, ale v demokracii to tak prostě je. jediný rozdíl je, že volení zástupci jsou různě ovlivnitelní, manipulovatelní, vydíratelní, apod. - ale v referendu prostě volíš program, ne lidi.
nicméně ani zastupitelská demokracie není zárukou, že si voliči nezvolí blbce. ano, o ovlivnitelnosti voličů se dá mluvit, ale faktem je, že strany a poslanci za ně by se měly zabývat složitějšími tématy, které vyžadují fakt práci - fakt si přečíst SPOUSTY návrhů zákonů, ne nějaký sem tam jeden. A pokud jsou nějaká témata srozumitelná všem - a minimálně, co se týče toho, že _něco_ se změní, tak to srozumitelné a viditelné je - tak je dobré lidi zbavit pocitu, že jim to někdo "vnucuje" shora a jich se nikdo neptá.
problém prostě je, že demokracie není prázdný slogan, který stačí vylepit na billboard a tvářit se u toho cool: to slovo má konkrétní obsah. samozřejmě, že lidi mají jeden problém: neradi se cítí na straně poražených. To znamená, že je hrozně podceňován efekt, který podle mě (minimálně na úrovni nějaké té davové psychózy) nutí lidi splynout s větším davem, a mít dobrý pocit z "vlastního" vítězství (stejný efekt ale nastává i při parlamentních volbách!)