OTZ: to je sice pekny, ale green deal a jeho pripadne prinosy nasledujici volebni obdobi neovlivni, neovlivni ani to nasledujici. emisni povolenky v podstate deformujou celej system. a byla by proto chyba se green dealem zastitovat i politickych jednanich, ktere by mely byt pokud mozno pragmaticky a resit to, co je pro ceskou republiku nejlepsi ted, ne za 10-15 let. nezavirat si pripadny obchodni prilezitosti zadnym smerem.
malokdo si totiz uvedomuje, ze pokud rusko obrati svuj plyn na vychod a zacne vsechny svoje zdroje prodavat cine, tak jsme tu vsichni v prdeli.
nadavat na rusky agenty a porusovani prav v cine je sice pekny, ale stejne tak muzeme nadavat i americe, ktera svymi akcemi po celym svete zpusobila nejvic ozbrojenych konfliktu v moderni historii. a tvarit, ze jedni jsou zli a druzi dobry mi z obchodniho hlediska prijde pekne pokrytecky, kdyz ti stejni lidi, co se proti vychodnim statum tvrde vymezuji nejsou pripraveni nest nasledky toho, co by se stalo, kdyby cina prestala fungovat jako montovna sveta a rusko jako zdroj energii. ve chvili, kdyz by byly prazdny obchody a doma zima, by plno lidi by svuj nazor rychle zmenilo.
v podstate nejsem zastanecem toho, kdyz si CR hraje svoji zahranicni politikou na uzitecnyho idiota, zatimco treba nemecko se vedle nas tvari pragmaticky a s cinou/ruskem dal vesele obchoduji a uzaviraji oboustranne vyhodny smlouvy, navzdory sankcim.
HONZAL: poslechl jsem si nekolik rozhovoru s nim. kdyz pominu jeho nejistotu, zdrzenlivost a velmi spatne komunikacni schopnosti spojene s nulovymi zkusenosti v oboru, ktere jsou u ministra zahranici tak nejak velmi podstatne (jednoduse mu vubec neverim, ze by dokazal neco vyjednat, nebo pripadne prosadit), tak ano on o tom pragmatismu opravdu mluvi dost. zaroven tam ale mezi radky citim jeho orientaci na ciste na evropskou politiku a upozadeni V4, ktera nam prave dava moznost byt v Evrope slyset. a co si budem povidat, evropska politika poslednich let pusobi dost zmatecne a nerozhodne. na primou otazku, jak narovnat vztahy s ruskem nebo co by melo byt prioritou CR behem jejiho predsednictvi, nebyl vubec schopnej odpovedet.
popravde, PirStan meli na tuhle pozici dva kandidaty troufam si rict, ze zrovna Martin Dvorak za STAN, by mel na ministra zahranici mnohem lepsi predpoklady (petileta mise v Kuvajtu, generalni konzul v New Yorku, obchodni poradce na ambasade ve Washingtonu).
hlavni otazkou je spis to, proc pirati nutne musi tak tvrdohlave trvat prave na tomhle jednom jmenu (opravdu neni nekdo lepsi?), kdyz tim muzou zablokovat vznik vlady az do jara. v ocich verejnosti budou totiz prave oni ti, kteri tu situaci blokuji, a vztahum v koalici to rozhodne taky neprospeje.