• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ALEFČeská pirátská strana - Pirátský přístav na Nyxu
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    E2E4: Já ti ale vůbec neberu že očkování nefunguje, pouze říkám, že dle statistik prodělání nemoci funguje líp a opatření to nereflektují. Dle mě by se k takovým lidem mělo chovat stejně, toť vše.

    SPIKE411: To já nikde netvrdil
    E2E4
    E2E4 --- ---

    interpretace dat: jaká je účinnost očkování proti vážnému průběhu Covid-19?


    Instrukce:
    Prosim id HONCKA aby udelal Torvaldsovske "show me the code".

    Slovní úloha:

    Na JIP 48 osob, z toho 38 neočkovaných, 10 plně očkovaných. Průměrný věk pacienta na JIP je 62 let. Proočkovanost cílové populace odhadni na základě dat z populace 40plus - podle dat ČSÚ žije v ČR 5 920.510 osob starších 40 let, z nich je dle dat ÚZIS 4 334.809 plně očkovaných. Jaká je účinnost očkování proti vážnému průběhu Covid-19 ? (vyberte nejbližší hodnotu)

    15 hlasy od 15 respondentů
    • 6.7% / 1 hlas
    • 0.0% / 0 hlasů
    • 26.7% / 4 hlasy
    • 13.3% / 2 hlasy
    • 20.0% / 3 hlasy
    • 13.3% / 2 hlasy
    • 6.7% / 1 hlas
    • 0.0% / 0 hlasů
    • 0.0% / 0 hlasů
    • 6.7% / 1 hlas
    • 6.7% / 1 hlas

    E2E4
    E2E4 --- ---
    HONCKA: Soucasna opatreni vlady jsou nepochybne populism-based resp. obecne 4-fazove strategie. :)

    Jistě, pane ministře - Čtyřfázová strategie
    https://www.youtube.com/watch?v=lk2nR203Br4


    OK, bavme se o policy.

    1. Jaka je policy piratu? Cil, prostredky, plan, priprava na varianty vyvoje?

    (Jako clovek co tohle moc nesleduje, nevim o zadne, krome obecnych kecu, slibu ze ockovani bude dobrovlne a clovek si bude moci vybrat vakcinu. A ze kandidat na ministra Dostal chce uznavat protilatky a zalovat stat, aby se nemusel ockovat a pak dezinterpretuje - data a obvinuje uzis z jejich falsovani.)

    2. Co se tyce dat, ehm, jak bych ti to.. Vis, ono to nejsou uplne kupecke pocty.

    Bez pochopeni statistiky, konceptu, base rate fallacy, simpsonova paradoxu apod. je nelze spravne interpretovat (coz mi prijde ze tu delas).
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    E2E4: jo, ale pokud piráti chtějí jet databased politiku, tak současné covid opatření databased nejsou
    E2E4
    E2E4 --- ---
    nejste tu trošku offtopic?
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    HONCKA:
    Survivorship bias - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Survivorship_bias

    Nečetl jsem zatím o tom, že by u nás zemřely desítky tisíc lidí v souvislosti s očkováním.
    NIEKT0
    NIEKT0 --- ---
    HONCKA: porovnavas rozne skupiny, pokial sa ockovali primarne starsie rocniky, a naopak mladsie boli odkladane, tak jednoducho porovnavat ockovani/neockovani ti nemusi dat to co hladas, korelacia neznamena kauzalitu. Napr. v tomto pripade dost pravdepodobne vidis, ze mladsi ludia umieraju na covid menej, co tak nejak vieme.
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    KRAMERIUS: stejně je to marginální, pokud těch co to měli bude 2x tolik tj statisticky se to o trošku zvětší, ale ten poměr je dle (nemám aktuální)
    Prodělání covidu chrání, ale méně, než se zdálo. Reinfekcí je řádově více - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/preziti-covidu-chrani-ale-mene-nez-se-zdalo-reinfekci-je-radove-vice-180447
    63x víc v případě hospitalizace a 280x víc v případě JIP
    KRAMERIUS
    KRAMERIUS --- ---
    HONCKA: No právě o tom píšu - oficiální počet je sice 2,26 mega, ale reálný počet těch, co covid prodělali, klidně může být 4,5 mega s tím, že polovina z nich se oficiálně počítá mezi ty, co neprodělali.
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    KRAMERIUS: oficiální data ze srpna je 1,7mega těch co to prodělali, dle googlu aktuální 2,26mega tj 21,1% populace počet očkovaných je 60,2%, tj pokud očkování funguje líp než prodělání nemoci, tak by počet lidí na JIP a v nemocnici s očkováním měl být menší než cca trojnásobek těch s reinfekcí
    KRAMERIUS
    KRAMERIUS --- ---
    HONCKA: Já v těch grafech vidím pár problémů:
    - očkované má stát spočítané všechny, lidi se neočkují načerno, spíš se mluví o jedincích, co se papírově počítají mezi očkované a přitom očkovaní nejsou.
    - ale z těch co prodělali je podchycená sotva polovina, možná třetina (psalo se o tom, že reálný počet nakažených je 2x až 3x vyšší než vyplývá z počtu pozitivních testů), spousta covid prodělala bezpříznakově, ani o tom neví.
    - a z těch co prodělali ještě vypadlo další cca 35-40 tisíc lidí, kteří tenhle způsob imunizace nepřežili, což se ve skupině očkovaných nestalo.
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    KEMAL: na základě toho grafu so sem linkoval APPU, stačí si srovnat sloupečky neočkovaní prodělali vs očkovaní neprodělali
    KRAMERIUS
    KRAMERIUS --- ---
    KEMAL: Jedna dávka nemoci nejspíš chrání líp než jedna dávka vakcíny.
    Proto se snad u všech povinných vakcín dává více dávek - nejčastěji asi 3 - a ty pak chrání lépe než jedno prodělání nemoci.
    KEMAL
    KEMAL --- ---
    HONCKA: to, ze “samotné prodělání nemoci chrání líp než samotné očkování” si myslis na zaklade ceho? Proc by to tak melo byt? U nemoci s mnoha variantami jako je covid to preci plati naopak.
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    NECROMAN: jinak oprava, očkování proti obrně se ještě do roku 2018 očkovalo pěti(!) dávkami, nyní již jen čtyřmi, přičemž poslední "booster" se očkuje kolem 10. roku dítěte.
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    HOWKING: Když se začalo očkovat proti obrně, tak nebyla účinnost vakcíny ani 90%, i tak to byl ale průlom a začalo se ve velkém očkovat plošně.
    I současná odolnost populace proti dětské obrně stále závisí ve velké míře na kolektivní imunitě. Rozhodně se tak nedá říct, že současná očkování proti "preventable diseases" je dokonalá.

    Francis T et al (1955, as cited by Plotkin S et al 2008) conducted a major field trial in the USA in 1954 that
    involved about 400 000 children, randomly assigned to IPV or placebo. A related, non randomized study by the
    same authors involved another 200 000 children who were vaccinated and observed together with unvaccinated
    children. Altogether, 71 cases of paralytic polio occurred in vaccinated individuals versus 445 among
    unvaccinated individuals. In the placebo controlled trial, 11 cases of polio occurred among vaccines as compared
    to 70 cases in the control group. The calculated vaccine efficacy was 80%-90% against paralytic polio and 60%-70%
    against all types of polio.
    KRAMERIUS
    KRAMERIUS --- ---
    HOWKING: Ne, žádných 50000 se nekoná, všechny vakcíny jsou podobně účinné - u těch povinných za nás pracuje proočkovanost celé populace - stačí dostat reprodukční číslo R v celé populaci pod 1 (očkování nebo jinými prostředky) a jakékoliv ohnisko nemoci zanikne samo.
    SORROW
    SORROW --- ---
    HONCKA: to je na odbornou konzultaci s vakcinologem; možná kontraindikace, možná jen jinou vakcínu; zdejší piráti ti ale asi fakt neporadí ...
    QZUZKA
    QZUZKA --- ---
    HONCKA: ok, těžká reakce na předchozí dávku je kontraindikace a uznat prodělání místo jedné dávky se po světě zkouší, takže váhání s třetí chápu, jen z toho nejde vyvodit obecné nedoporučení na očkování prodělaných.
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    QZUZKA: já frflam, protože mi po po očkování bylo mnohem hůř než po covidu a vzhledem k tomu, že v mé věkové skupině to že skončím v nemocnici, je rozdíl mezi prodělal a prodělal a má očkování na úrovni statistické chyby, budu se 3. dávce bránit jak to jen bude možné, protože dle toho, jak mi bylo po podání 3. dávky skončím v nemocnici tak na 50% (po 1. To ještě šlo, ale po 2. na mě žena málem zavolal rychlou).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam