• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ALEFČeská pirátská strana - Pirátský přístav na Nyxu
    ZSIS
    ZSIS --- ---
    SORROW: kamarad holt tvrdi, ze vlastne tu ani tak nehrozi hurikany. akorat teda letos jeden byl. blby, no.

    co se seismicke aktivity tyce, ne, CR se nevyrovna jinym regionum. ale zase ne, ze by se tu nic nedelo. ziju ve vidni, a zemetreseni letos tu bylo citit ze 70km vzdaleneho neunkirchen.
    Pokračující série zemětřesení v Dolním Rakousku | Ústav fyziky Země
    https://www.ipe.muni.cz/latest-earthquakes/pokracujici-serie-zemetreseni-v-dolnim-rakousku
    4,6 neni zas az tak malo, a tvrdit ze to elektrarna preci vydrzi je imho jako drcat do aut u semaforu, protoze to preci take vydrzi. nez si nekdo rozbije hubu protoze se zapomnel pripoutat.


    opakuji znovu, nemyslim si, ze ma smysl ted ze dne na den vypnout vsechny JE. jen se nedivim lidem, kdyz namitaji, ze stavet nove JE v dobe, kdy se kolem deje dost prirodnich jevu ktere tu posledni desetileti v takovem mnozstvi a intenzite nebyli, mozna neni ten nejlepsi napad. sam se tomu nazoru priklanim.
    a to ani nijak nefandim pani thunbergove (co vlastne dela?).
    KRAMERIUS
    KRAMERIUS --- ---
    ZSIS: Kdy a kde?
    Vím, že na Hodonínsku měli tornádo, ale o hurikánu v ČR jsem ještě neslyšel. :-)
    KEB
    KEB --- ---
    SORROW: ne, ale od velkých zdrojů vedou velké kabely a ty zdaleka takovou ochranu nemají.

    Nic to nemění na tom, že začít stavět znamená ztratit 350mld Kč a možná, když to půjde dobře, tak za 15let máme gigawatovy zdroj, hurá.

    A to jsme ještě ani nevymysleli financování, aby to aspoň trochu fungovalo. Btw peníze budou dražší tedy i financování...
    SORROW
    SORROW --- ---
    ZSIS: řekni kamarádovi, že nemáme moře, tj. nehrozí tu tsunami; a vlastně ani nejsme v tektonicky aktivní zóně
    ZSIS
    ZSIS --- ---
    SORROW: a fukushima, v japonsku.. jak to maji japonske ostrovy se zemetresenim? ptam se pro kamarada.

    jak uz tu bylo psano, proste kdyz se neco stane, tak to je velky pruser. a celkem chapu lidi, kteri v tomto ohledu proste nechteji tolik riskovat. to neznamena, ze se zitra musi vypnout vsechny reaktory.
    SORROW
    SORROW --- ---
    ZSIS: je stavěná na hurikán, zemětřesení i pád letadla
    ZSIS
    ZSIS --- ---
    NIEKT0: na tema atomove elektrarny a jejich bezpeci rad pripomnel, ze se letos CR prohnal hurikan.
    nezavisle na tom, jak si atomova energie stoji ve srovnani s uhlym ci vetrem.
    NIEKT0
    NIEKT0 --- ---
    MAWERICK: ad spalovacie motory: akurat tak stratili polticke krytie, tie externality generovali vzdy, len kym ich bolo malo, tak sa to do istej miery dalo zanedbavat. Ale tie casy su uz davno prec...

    Ad atomky: No, ovedzme ze chceme zabezpecit, aby sa nejaka dalsia fukushima neopakovala v EU. Ake budu ceny? Plus vyvoj v oblasti zbrani je obrovsky, dnes pomaly spravis diy swarm lacnych dronov, ktore posles niekam vybuchnut, to 20 rokov dozadu neslo. atd.
    Ale uprimne, pri lubovolnom zabezpeceni samotneho objektu si neviem predstavit, ako ustrazit tie kilometre dratov vedenia veduce niekde lesom z velkej atomky. To chce proste viac mensich zdrojov...
    KRAMERIUS
    KRAMERIUS --- ---
    GAARQ: Nebavíme se o začátku 20. století, ale o roku 2002 kdy šla JETE do provozu - dokázal bych pochopit dvojnásobné náklady na výstavbu a zabezpečení dnes, ale ne 5-7minásobné, jak je uvedeno v odkazovaném článku.
    A že se dnes různá ekonomicky neefektivní řešení protlačují silou, příkazy a zákazy, pokud je politici považují za "ekologická", to je fakt.
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    KRAMERIUS: jistě, míra bezpečnosti je do jisté míry volitelná (ne úplně, jsou tu fyzikální omezení). ale to, že něco vyhovovalo před 20 lety neznamená, že to vyhovuje dnes. v 19. století a ještě často na začátku 20. pracovali lidé bez či s minimem jakýchkoliv ochranných pomůcek v nebezpečných provozech a také to bylo dobově dostatečné. a jistě, výrazně stouply náklady, ale zvýšila se efektivita výroby a společenská únosnost. a o to tu jde.

    minimálně evropská politika není žádný diktát, politika tady ještě pořád reflektuje nějaký minimalistický společenský konsenzus. lidi zkrátka nechtějí mít za humny potenciální černobyly nebo fukušimy, ačkoliv už třeba u novějších jaderných technologií je pravděpodobnost selhání velmi nízká. neláska k JE pramení s toho, že když se podělá, tak to je opravdu velký průšvih, teď hned a hodně na dlouho.

    a to říkám jako zastánce, ne odpůrce jaderné energie ;) také se domnívám, že do zavedení nějakého jiného efektivního způsobu, který by nahradil fosilní paliva, musíme umět mix jaderných a jiných ne-fosilních zdrojů. a přiznám se, že termín "obnovitelné zdroje energie" nemám rád, protože je to spíš slogan než dobrý termit. ale to, co řekl MAWERICK, to je imho hloupost.
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    GAARQ: tohel je ale situace hodne podobna treba EURO normam... Ta technologie se proste "nelibi" tak se na ni "napali" tolik druhotnych poplatku ze ji to ucini nekonkurence schopnou. S tema motorama je to stejny :)
    S bezpecnosti nebo ekologii to nema co delat. Je to politicke rozhodnuti...
    KRAMERIUS
    KRAMERIUS --- ---
    GAARQ: Bezpečnost nikdy není 0% ani 100% a je hlavně politickým rozhodnutím, kde ji chceme mít a kolik peněz za to chceme utratit.
    Dukovany i Temelín jsme postavili s nějakou úrovní zabezpečení, která byla považována za dostatečnou.
    Ale jak článek uvádí, EU od doby Temelína zpřísnila předpisy natolik, že dnešní náklady by byly 5x až 7x vyšší - a můžeme se jen dohadovat zda účelem tohoto zpřísnění je nějaké oprávněné zvýšení bezpečnosti (tedy ekvivalent tvrzení, že všechny dnes provozované JE nejsou dostatečně bezpečné), nebo jen snaha Bruselu zabránit výstavbě nových JE.
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    MAWERICK: inu, říkat bezpečnostním politicko-byrokratické výdaje, to chce odvahu ;-) jj, všechny ty předpisy, vyhlášky a regulace, to jsou jen brzdy pokroku. viva la resistance! pryč s předběžnou opatrností!
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    KEB: takze tldr je vicemene takove ze ono by to i fugovalo kdyby se na to nenavesily naprosto nesmyslne/likvidacni druhotne politicko-byrokraticke vydaje... :)
    KEB
    KEB --- ---
    JVMLOK: ano souhlasím ten car papíru jménem energetická koncepce je naprosto k ničemu a beznadějně zastaralý.

    Po solárním boomu jsou oze sprosté slovo a navíc se jak pes honime za ocasem nových Dukovan, a jako vždycky nám ujíždí vlak. Až v téhle republice probudíme, tak bude zase pozdě jako vždycky.
    OTZ
    OTZ --- ---
    do 10 let to ses hodne optimista :) pri soucasny dostupnosti a distribuci zdroju spis tak 30.
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    KEB: při zachování aktuálního trenud růstu cen energie? Jasně. to bych radši tch 300G pvrazil do vývoje orbitálních μW nebo trochu míň scifi cold fusion generátorů. Jinak investive znamená, že máme pořád ještě výrazný náskok před těmi, co začnou inovovat nebo upgradovat a prodlužovat životnost aktuálních jaderných zdrojů. Kalkulace na udržitelné zdroje, na základě kterých je vypínané jádro a plánovaný přechod na větrnou a solární energetiku byl dělaný v době, kdy nexistovaly kryptoměny a metaverse, do kterého do 10 let spadne velká významná část populace...včetně energetických nároků na běh VR infrastruktury.
    OTZ
    OTZ --- ---
    no z neceho nemecko musi zit :)
    KEB
    KEB --- ---
    JVMLOK: a v čem nám pomůže 1gw zdroj, za patnáct let a za 300 miliard? A to ještě když to půjde relativně dobře
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam