• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  CROMETeorie a praxe kolektivních vztahů, polyamory, svobodné vztahy

  Pratele, cilem teto diskuzni skupiny by mela byt seriozni debata na temata tykajicich se svobodnych (zamerne nepisi volnych) vztahu.

  Vzhledem k tomu, ze se stale presvedcuji, ze nejrozsirenejsi model partnerskych vztahu monogamne-nuklearnich rodinnych bunek (jez jsou vysledkem vice nez 2000 let trvajici oprese krestanske-patriarchalni moralky) je jiz nadale neudrzitelny a do budoucna dokonce velmi destruktivni, je treba hledat jine formy radostnejsich a i spolecensko-kulturne udrzitelnejsich, svobodnejsich vztahu.

  Je mozne milovat vice lidi? Je mozne zbavit se zarlivosti a majetnickeho chovani ve vztazich? Je romanticka laska opravdu tim spravnym idealem hodnym nasledovani?

  Polyamory-Česky
  rozbalit záhlaví
  MATEJCIK
  MATEJCIK --- ---
  KOTENCE: otevírat vztah až dodatečně mi přijde jako úplná blbost, s prominutím.
  jako že, v prvé řadě nesolidní k tomu druhému. jdu do toho od začátku s tím, že budu časem chtít otevřený vztah? nebo aspoň že to je možnost na stole? tak to řeknu hnedka na začátku, abych předešel nějakýmu pozdějšímu zklamání, srážce očekávání, zlomenému srdíčku. protože (bohužel) u nás stále platí že když se nic neřekne, tak se očekává věrnost a monogamie.
  jediná mezi-varianta, co mě napadá, je na začátku říct, že budu chtít časem otevřený vztah, ale že napřed chci vybudovat vztah mezi námi dvěma. ale i tak si to koleduje: kdy přesně se ten vztah bude otevírat? co když jeden chce dřív, jak to zvládne ten druhý?
  možná domluvit se, že se k tomu vrátíme za půl roku nebo za rok, rovnou stanovit datum, a bejt potom dost dospělí se o tom doopravdy pobavit.
  (tohle potom samozřejmě funguje jenom pro nějakej ten první nebo primární vztah, jakýkoliv další tu možnost nedostane, žejo... tím pádem to taky rovnou předpokládá že jde o dva single lidi a ne navazování vztahu s někým, kdo už v nějakém jiném je :) )

  něco jinýho je, když v už existujícím vztahu zjistím, že ho chci otevřít -- ale proč bych se tý situaci vystavoval dobrovolně, to fakt nevím ;e)
  YMLADRIS
  YMLADRIS --- ---
  KOTENCE: Rozumim tomu tak, ze pokud by slo o sexualne open vztah, tak muze byt fajn to otvirat postupne - dvojice ma svuj pevnej vybudovanej milujici vztah, kterej je "vic nez sex", cili sexualni otevreni nepredstavuje "ohrozeni" a je to cely takovy vic na pohodu, muze to byt pro ten vztah obohacujici, da se to kdykoliv uvolnovat nebo utahovat podle aktualni situace v tom vztahu (napr. zena je tehotna, citi se zranitelna, tak vztah ted uzavrou..)

  Ale pokud jde o polyamory, tak to je tak velky "game changer" a tak narocny, ze mi pripada fer, aby to bylo jasny hned od zacatku obema stranam, ze to tak chteji a souhlasi s tim. Zamilovanost do tretiho se tezko zapina vypina .. je tam pak zodpovednost za toho tretho, ... a je tam podle me velky riziko toho, ze kdyz to az pozdeji bude jeden clen puvodniho vztahu fakt chtit otevrit, tak druhej z toho bude v nervu, ten prvni zase zklamanej, ... Tak mi pripada čitelnější aby oba s jistotou věděli, do čeho jdou

  ale nevim, jestli tyto veci vubec jde nejak zobecnovat; zobecnuju to jen podle ruznych zkusenosti prectenych nebo slysenych, ...
  KOTENCE
  KOTENCE --- ---

  Jak je lepší otvírat vztah?


  Instrukce:
  Setkala jsem se se dvěma názorama. Jeden je, že je dobrý nastavit ten vztah jako otevřený rovnou od začátku. Druhý, že je lepší nejdřív ten vztah vybudovat ve dvou a pak až otvírat.

  16 hlasy od 16 respondentů

  SPIKE411
  SPIKE411 --- ---
  KEMENTARI
  KEMENTARI --- ---
  Ahoj, něco překládám a nedaří se mi vygooglit, jestli se v češtině používá nějaký pojem pro "metamour", tj. partnera vašeho partnera, který není přímo váš partner. Jak tomu říkáte vy? :)
  SPIKE411
  SPIKE411 --- ---
  'Open' explores polyamorous relationships through personal experience

  NPR Cookie Consent and Choices
  https://www.npr.org/2022/01/29/1076053514/open-explores-polyamorous-relationships-through-personal-experience
  SPIKE411
  SPIKE411 --- ---
  SPIKE411
  SPIKE411 --- ---
  Psaní, rande, pusa, sex. Pro každého je nevěra něco jiného, páry se učí nemonogamním vztahům | Radio Wave
  https://wave.rozhlas.cz/psani-rande-pusa-sex-pro-kazdeho-je-nevera-neco-jineho-pary-se-uci-nemonogamnim-8662485
  SPIKE411
  SPIKE411 --- ---
  Polyamorie je běžný vztah, akorát je třeba koupit víc rohlíků | Radio Wave
  https://wave.rozhlas.cz/polyamorie-je-bezny-vztah-akorat-je-treba-koupit-vic-rohliku-8663460
  SPIKE411
  SPIKE411 --- ---
  Terri Conley: We need to rethink casual sex | TED Talk
  https://www.ted.com/talks/terri_conley_we_need_to_rethink_casual_sex
  SPIKE411
  SPIKE411 --- ---
  How Polyamorists and Polygamists Are Challenging Family Norms | The New Yorker
  https://www.newyorker.com/magazine/2021/03/22/how-polyamorists-and-polygamists-are-challenging-family-norms
  VELADA
  VELADA --- ---
  Má manžela, přítele i přítelkyni: Polyamorie není promiskuita, láska je neomezená - DVTV na Aktuálně.cz
  https://video.aktualne.cz/dvtv/ma-manzela-pritele-i-pritelkyni-neni-to-promiskuita-laska-je/r~be81bcc0af1e11eb9a61ac1f6b220ee8/
  V77
  V77 --- ---
  Grammarnazi příspěvek pod dizkuzí ke článku o polyamory na iDnesXman pobavil:

  Marek xxx 24788
  Taková prasárna. Spojit řeckou předponu s latinským kořenem. Fuj. Když už tak multimarie nebo polyerosie.

  +2/04.6.2019
  KETHAMINA
  KETHAMINA --- ---
  Město Somerville v USA uznalo polyamorické vztahy – A2larm
  https://a2larm.cz/2020/07/mesto-somerville-v-usa-uznalo-polyamoricke-vztahy/
  NTR23
  NTR23 --- ---
  SPIKE411: včera jsem si pustil 5 dílů. A překvapivě mě to baví. Díly mají 30 minut, tak to odsýpá. Je to vtipné. Herečky hezké. Ale vzhledem k tomu, že to má už tolik sériíí, uvidím co budou tak dlouho řešit.
  KETHAMINA
  KETHAMINA --- ---
  MAKROUSEK: každé zboží má svého kupce. Taky mi některá videa přijdou moc, ale to nesnižuje kvalitu celku. U nás tohle naopak absentuje úplně.
  MAKROUSEK
  MAKROUSEK --- ---
  KETHAMINA: Amerika je posledni dobou fakt strasny misto k zivotu.
  KETHAMINA
  KETHAMINA --- ---
  Na FB se mi objevila nedávno tato stránka, v polyamory jí taky někdo sdílel, přijde mi fakt super - zejména pojetí některých témat
  https://www.facebook.com/sexpositivefamilies/
  SPIKE411
  SPIKE411 --- ---
  You Me Her | Netflix Official Site
  https://www.netflix.com/cz-en/title/80103417

  Polyamory proniká do mainstreamu.

  Trochu mě překvapuje, že to má už čtvrtou řadu (viděl jsem jen první dvě, když vyšly, teďka na seriály nemám moc čas), ale proč ne.