• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  CROMETeorie a praxe kolektivních vztahů, polyamory, svobodné vztahy
  MATEJCIK
  MATEJCIK --- ---
  KOTENCE: otevírat vztah až dodatečně mi přijde jako úplná blbost, s prominutím.
  jako že, v prvé řadě nesolidní k tomu druhému. jdu do toho od začátku s tím, že budu časem chtít otevřený vztah? nebo aspoň že to je možnost na stole? tak to řeknu hnedka na začátku, abych předešel nějakýmu pozdějšímu zklamání, srážce očekávání, zlomenému srdíčku. protože (bohužel) u nás stále platí že když se nic neřekne, tak se očekává věrnost a monogamie.
  jediná mezi-varianta, co mě napadá, je na začátku říct, že budu chtít časem otevřený vztah, ale že napřed chci vybudovat vztah mezi námi dvěma. ale i tak si to koleduje: kdy přesně se ten vztah bude otevírat? co když jeden chce dřív, jak to zvládne ten druhý?
  možná domluvit se, že se k tomu vrátíme za půl roku nebo za rok, rovnou stanovit datum, a bejt potom dost dospělí se o tom doopravdy pobavit.
  (tohle potom samozřejmě funguje jenom pro nějakej ten první nebo primární vztah, jakýkoliv další tu možnost nedostane, žejo... tím pádem to taky rovnou předpokládá že jde o dva single lidi a ne navazování vztahu s někým, kdo už v nějakém jiném je :) )

  něco jinýho je, když v už existujícím vztahu zjistím, že ho chci otevřít -- ale proč bych se tý situaci vystavoval dobrovolně, to fakt nevím ;e)
  YMLADRIS
  YMLADRIS --- ---
  KOTENCE: odpovědi na tvé otázky nevím. Jde mi o mě. Když někoho miluju, cítím za něj zodpovědnost, nechci, aby trpěl, chci aby se měl dobře. Když mám takových lidí víc a oni se mezi sebou rádi nemají, vznikají mi dilemata, neumím se třeba rozdělit a zařídit aby oba netrpěli.. čili pokud bych chtěla polyamory, přijde mi proveditelnejsi vstupovat do vztahu rovnou s tím.

  Je to velká věc. Analogie, neřešit kdo chce a nechce děti, pak být těhotná "a co teď'
  KOTENCE
  KOTENCE --- ---
  YMLADRIS: nechci zobecňovat, jen tak to konfrontovat :-)

  Jo, s tím uzavíráním v době těhotenství a mimin mě to přesně taky napadlo.
  U pokusů o otvírání už zajetyho vztahu slýcham obavy ve smyslu "a proč to chceš, to ti jako nestačím?". Nebo jeden se víc zdráhá/boji a ten druhý pak řeší triky jakože ho teda nejdřív nechá nabažit (trojka s příslušným pohlavím) a pak bude doufat, že dostane taky dopřáno... To podle mě může být funkční, ten zdrženlivější zjistí, že je to opravdu hodně párová zkušenost a tak.
  Možná je teda nutný, aby ten primární sex dobře fungoval a nebyla to snaha se dostat z nějaký úplný pasti, kdy to doma nejde. Nebo to možná může být i recept, jak to celý nakopnout... ?
  Což jsem teda zatím u toho, že jsou pořád oba v tý situaci spolu.
  Mít legální bokovky imo vždycky ten vztah ohrožuje víc, protože už ta zkušenost není párová a vzniká další paralelní vztah, i když třeba bez lásky

  Otevřený od začátku asi víc jde do toho polyamory. Není jasně ohraničený, který vztah je primární a jestli vůbec nějaký.
  Nevím, jak je to s tou zodpovědnosti. Jestli má člověk fakt zodpovědnost za všechny lidi v tý vztahový sítí, za jejich zamilovanost a podobne. Dalo by se to brát i tak, že má každý zodpovědnost jen sám za sebe :-)

  Jako obecně řeším, jestli je člověk zodpovědný za lidi, co k němu něco cítí. Jestli je fér se stýkat s někým, kdo je zamilovaný, i když já nejsem, jen se bavím. Vlastně to tím živím, i když vím, že city opětovat nebudu, což může být pro druhýho zraňující. Ale taky si říkám, že každý je sám za sebe zodpovědný a i ten druhý se rozhoduje, jestli si to chce živit za takových podmínek nebo ne.
  Samozřejmě vím, že zamilovanost je dost nutkavá, takže ten zamilovaný nemusí jednat úplně racionálně ve svůj prospěch. (Jsem zodpovědná za "ne úplně pricetnyho" člověka, který se vztahuje ke mně?)
  YMLADRIS
  YMLADRIS --- ---
  KOTENCE: Rozumim tomu tak, ze pokud by slo o sexualne open vztah, tak muze byt fajn to otvirat postupne - dvojice ma svuj pevnej vybudovanej milujici vztah, kterej je "vic nez sex", cili sexualni otevreni nepredstavuje "ohrozeni" a je to cely takovy vic na pohodu, muze to byt pro ten vztah obohacujici, da se to kdykoliv uvolnovat nebo utahovat podle aktualni situace v tom vztahu (napr. zena je tehotna, citi se zranitelna, tak vztah ted uzavrou..)

  Ale pokud jde o polyamory, tak to je tak velky "game changer" a tak narocny, ze mi pripada fer, aby to bylo jasny hned od zacatku obema stranam, ze to tak chteji a souhlasi s tim. Zamilovanost do tretiho se tezko zapina vypina .. je tam pak zodpovednost za toho tretho, ... a je tam podle me velky riziko toho, ze kdyz to az pozdeji bude jeden clen puvodniho vztahu fakt chtit otevrit, tak druhej z toho bude v nervu, ten prvni zase zklamanej, ... Tak mi pripada čitelnější aby oba s jistotou věděli, do čeho jdou

  ale nevim, jestli tyto veci vubec jde nejak zobecnovat; zobecnuju to jen podle ruznych zkusenosti prectenych nebo slysenych, ...
  KOTENCE
  KOTENCE --- ---

  Jak je lepší otvírat vztah?


  Instrukce:
  Setkala jsem se se dvěma názorama. Jeden je, že je dobrý nastavit ten vztah jako otevřený rovnou od začátku. Druhý, že je lepší nejdřív ten vztah vybudovat ve dvou a pak až otvírat.

  16 hlasy od 16 respondentů

  SPIKE411
  SPIKE411 --- ---
  KEMENTARI
  KEMENTARI --- ---
  Ahoj, něco překládám a nedaří se mi vygooglit, jestli se v češtině používá nějaký pojem pro "metamour", tj. partnera vašeho partnera, který není přímo váš partner. Jak tomu říkáte vy? :)
  SPIKE411
  SPIKE411 --- ---
  'Open' explores polyamorous relationships through personal experience

  NPR Cookie Consent and Choices
  https://www.npr.org/2022/01/29/1076053514/open-explores-polyamorous-relationships-through-personal-experience
  SPIKE411
  SPIKE411 --- ---
  SPIKE411
  SPIKE411 --- ---
  Psaní, rande, pusa, sex. Pro každého je nevěra něco jiného, páry se učí nemonogamním vztahům | Radio Wave
  https://wave.rozhlas.cz/psani-rande-pusa-sex-pro-kazdeho-je-nevera-neco-jineho-pary-se-uci-nemonogamnim-8662485
  SPIKE411
  SPIKE411 --- ---
  Polyamorie je běžný vztah, akorát je třeba koupit víc rohlíků | Radio Wave
  https://wave.rozhlas.cz/polyamorie-je-bezny-vztah-akorat-je-treba-koupit-vic-rohliku-8663460
  SPIKE411
  SPIKE411 --- ---
  Terri Conley: We need to rethink casual sex | TED Talk
  https://www.ted.com/talks/terri_conley_we_need_to_rethink_casual_sex
  SPIKE411
  SPIKE411 --- ---
  How Polyamorists and Polygamists Are Challenging Family Norms | The New Yorker
  https://www.newyorker.com/magazine/2021/03/22/how-polyamorists-and-polygamists-are-challenging-family-norms
  VELADA
  VELADA --- ---
  Má manžela, přítele i přítelkyni: Polyamorie není promiskuita, láska je neomezená - DVTV na Aktuálně.cz
  https://video.aktualne.cz/dvtv/ma-manzela-pritele-i-pritelkyni-neni-to-promiskuita-laska-je/r~be81bcc0af1e11eb9a61ac1f6b220ee8/
  V77
  V77 --- ---
  Grammarnazi příspěvek pod dizkuzí ke článku o polyamory na iDnesXman pobavil:

  Marek xxx 24788
  Taková prasárna. Spojit řeckou předponu s latinským kořenem. Fuj. Když už tak multimarie nebo polyerosie.

  +2/04.6.2019
  KETHAMINA
  KETHAMINA --- ---
  Město Somerville v USA uznalo polyamorické vztahy – A2larm
  https://a2larm.cz/2020/07/mesto-somerville-v-usa-uznalo-polyamoricke-vztahy/
  NTR23
  NTR23 --- ---
  SPIKE411: včera jsem si pustil 5 dílů. A překvapivě mě to baví. Díly mají 30 minut, tak to odsýpá. Je to vtipné. Herečky hezké. Ale vzhledem k tomu, že to má už tolik sériíí, uvidím co budou tak dlouho řešit.
  KETHAMINA
  KETHAMINA --- ---
  MAKROUSEK: každé zboží má svého kupce. Taky mi některá videa přijdou moc, ale to nesnižuje kvalitu celku. U nás tohle naopak absentuje úplně.
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam