• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MISERYKaretkování
    Historie
    Tkaní na karetkách je velice stará textilní technika. Nejstarší nalezené karetky pocházejí z mladší doby kamenné. Nejstarším známým dokladem tkaní stuh tímto způsobem je tzv. Ramsesův pás (Liverpoolské muzeum) – 5 metrů dlouhá šerpa asi z 12. století př.n.l. nalezená v královském hrobě blízko Théb. Pás byl tkán na 300 karetkách. Další nález pochází ze 3. století n. l. Jedna se o zbytky pláště, které byly objeveny v Thorsbergerské bažině v Šlesvicku-Holštýnsku. Plášť byl tkán na speciálním svislém stavu a karetkové lemy vznikaly přímo s tkaninou a přirozeně na ni navazovaly. Ojedinělý soubor karetek i se zachovalou osnovou se nalezl ve vybavení vikingské pohřební lodi z 9. století. Loď byla místem posledního odpočinku královny (pravděpodobně) a byla nalezena v norském Osebergu.
    Karetková technika tkaní stuh zůstala oblíbenou i ve středověku, s její pomocí se vyráběly uzdy pro koně, osly nebo velbloudy, tkanice, popruhy k nošení břemen a zbraní, ale i stuhy jako doplňky k oděvům. Velmi krásné stuhy pocházející ze středověku a mající i obřadní charakter vznikaly z hedvábí a zlata na Islandu, v Persii nebo Arménii. Tkaní na karetkách bylo v Evropě populární asi do 15. století. Pak ustoupilo jiným technikám, ale stalo se součástí lidové tvorby. Tady se objevovalo ještě v 19. století na Islandu, ve Skandinávii, na Kavkaze, v Uzbekistánu, v Řecku, na Balkáně, v Polsku, na Moravě i Slovensku.
    Tkaní na karetkách znali ale také v Japonsku, Číně, Sýrii, Persii, Malé Asii a severní Africe.

    Popis
    Princip této předtkalcovské techniky spočívá v provlékání útkové nitě osnovou, která je navlečena na k tomu účelu upravených destičkách – karetkách. Otáčením karetek okolo podélné osy doprava nebo doleva o 90° se navlečené nitě osnovy kroutí a vytvářejí pevné šňůrky spojované útkem. Tkanice nebo stuhy takto vypracované jsou velice pevné a přitom pružné.

    Karetky
    Karetka je čtyř-, šesti- i vícehranná destička s otvorem (provrtanou dírkou) v každém jejím rohu. Jsou ale známé i karetky se dvěma otvory nebo s otvorem navíc uprostřed karetky určeným k provlečením tyčky, která karetkou otáčí. K výrobě se v minulosti používala celá řada materiálů např. rohovina, kost, dřevo, kůže, papír (karty) a další. Nejvhodnější rozměry čtyřboké karetky 6-8 cm na každé straně s s otvory o průměru cca 0,5 cm. Jednotlivé karetky i otvory je dobré si pro přehlednost očíslovat. Čísla pomáhají i pro orientaci při návrhu vzoru a navlékání osnovy. K práci je třeba ještě jednoduchý člunek na prohazování útkové nitě. Při kratší stuze stačí jen smotek vlny.
    rozbalit záhlaví
    IORETH
    IORETH --- ---
    MISERY: Mám pocit, že mi uniká nějaká základní věc. Jak třeba poznám, která strana BUDE lícová? Dá se to nějak ovlivnit tkaním, nebo je to dané návlekem? Zkoušela jsem jet jedním cca osm otoček a doufala jsem, že uvidím vzor, ale vůbec se neobjevil (ani z rubu :).

    Asi bych to potřebovala vidět naživo...
    MISERY
    MISERY --- ---
    Tak jsi to začala otáčet na špatnou stranu? Jakože ten obrat děláš ve chvíli, kdy se obrat dělat nemá, proto je to rozhozený, nejspíš. Zkus třeba otočit o jednou víc a pak teprve 4 zpátky, případně o 2 víc, o 3 víc, až by se ti to mělo srovnat.
    IORETH
    IORETH --- ---
    Ahoj, taky mám takový začátečnický dotaz. Vytvořila jsem si primitivní vzor kosočtverce pro osm karetek v Guntramově tvořiči. Otáčela jsem dle návodu čtyřikrát na obě strany, ale vzor "nefunguje". Je jaksi rozhozený. Mám karetky pověšené od stropu, takže jsem v první chvíli podezírala to 90° otočení oproti začátku ve vodorovné poloze. Testovala jsem začátek pootočit o tu čtvrt otáčku na obě strany, ale zdá se, že výsledek je ještě horší. Nedělám nějakou děsně zjevnou triviální chybu?
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    NYEMI: no já karetkový pásky používám často jako popruhy - a stejně je nekoncuju, někdy zbývyjící nitě spletu do dvou či více copánků (dle šířky pásku).
    A nebo zbytky běžně používám třeba na svazování obručí při přepravě - a stejně problém s páráním nemám - jen ten konec nevypadá extra hezky. Nejhezčejší varianta jsou asi ty copánky - dá se z nich udělat i poutko
    TMA
    TMA --- ---
    NYEMI: V knize, podle které jsem se učil, bylo doporučeno zakončit tím, že osnovu z každé karetky zvlášť svážeme uzlem. Vznikne nehezká řádka uzlíků, ale drží jak helvétská víra.
    NYEMI
    NYEMI --- ---
    "prilis"? Co kdyz je to na nejakym exponovanym miste? Jako treba kdyz tim budu prevazovat onuce na nohach?
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    NYEMI: ustřihnu - karetky se příliš samovolně nerozplétají. Potom, když našívám na oděv tak konec zahnu dospodu.
    NYEMI
    NYEMI --- ---
    Uplne hloupa otazka.. jak vetsinou zakoncujete?
    SKLIBA
    SKLIBA --- ---
    NYEMI:
    PALPATINE:
    potvrzuju, dělám to taky tak. u tkanic se mi to osvědčilo (konec konců útek není nosný a vlna dobře drží pohromadě), ale teda zaplétám pro jistotu společně dvě až tři řady. jsem paranoik. každopádně nevidím důvod, proč by to tak nemělo fungovat i u karetek, v tomhle ohledu je princip prakticky stejný


    PALPATINE: dělám to vždycky odhadem. útek se nastaví, osnova když bude víc, tak se nic nestane, navíc tohle by tak jako tak nešlo říct generálně, každá vlna se chová jinak, záleží i na její síle i na tom, jak je skaná...
    NYEMI
    NYEMI --- ---
    PALPATINE: Tak tak :)
    PALPATINE
    PALPATINE --- ---
    je to odpověď na otázku jež nebyla položena, ale i tak je to užitečná informace. Navázal jsem na útek další vlnu a udělal to tak, aby se uzlík schoval do karetky a nevyčníval na boku. Ale z tvé odpovědi doufám, že chápu dobře, že stačí jen volný konec zaplést a nový také jen zaplést. Není nutno je spojovat a přesto že nejsou k sobě svázané tak se z karetky nijak neuvolní a nevysunou.
    NYEMI
    NYEMI --- ---
    PALPATINE: Nedelam sice karetky, tkam na hrebenovym stavku, ale rychle jsem se naucila, ze utek se nenavazuje. Jen na radu, kde ti vychazi posledni kousek spagatu volne lozis dalsi. Takze vlastne dylku spagatu si muzes nastavovat prubezne a nevycnivaji ti z toho pak uzliky :)
    Tady jsem nafotila dokumentarni obrazky. Teda.. jestli je to vlastne odpoved na tvoji otazku.

    PALPATINE
    PALPATINE --- ---
    Měl bych dotaz. Jaký jsou poměry délky samotné vlny ku délce hotové karetky, a jaký je poměr délky útku.
    Myslím tím např. : karetku chci dlouhou 2 m, tak nastříhám vlnu na 3 m kousky a útek bude mít 5 m.
    nebo jak to poměřujete? Já teď dělal první karetku a bral jsem to všechno odhadem, ale třeba útek mi došel cca ve 2/3 hotový karetky a musel jsem ho navazovat.
    SKLIBA
    SKLIBA --- ---
    MISERY: už nic. vyřešeno. stačilo začít točit okraje jedním směrem. je to trochu opruz, ale problém to vyřešilo
    MISERY
    MISERY --- ---
    Moc teď nechápu, jak to myslíš, že se vlní?
    SKLIBA
    SKLIBA --- ---
    SKLIBA: ještě doplním, nerovnoměrným napnutím osnovy by to teoreticky taky být nemělo, mám to natažené na improvizovaném stavu
    SKLIBA
    SKLIBA --- ---
    mohla bych mít začátečnický dotaz? rozdělala jsem svoji první karetku, dělám to z poměrně silné vlny, na 11ti kartách, triviální vzor, 8 čtvrtotoček sem, 8 zpět a trochu mě to zlobí, tkanice se přesně v závislosti na změnách směru vlní, bohužel to nevypadá moc hezky a utažením útku se to korigovat nedá, dá se to nějak obejít? případně nemůže to být volbou příliš silné a měkké vlny? jinak už nevím, jak už jsem říkala, tohle je moje první karetka, jediné relevantní zkušenosti mám s hřebenovými tkanicemi
    TWENY
    TWENY --- ---
    Ahoj, ráda bych vás pozvala na super akci, která se bude konat v květnu v Brně. Jde o umělecký jarmark, kde můžete poznat zajímavé lidi, kteří také rádi tvoří, inspirovat se a v neposlední řadě prodat spoustu svých výrobků. Všechny informace najdete zde: http://www.gabart.cz/gabatiq/dokumenty/jarmart_info.pdf Facebook zde: https://www.facebook.com/pages/JARMart/532824533406282?ref=hl

    Přijít může samozřejmě i ten, kdo sice nic netvoří, ale rád nakupuje pěkné věci :)

    DIABOLUS
    DIABOLUS --- ---
    každopádně zajímavý nápad - karetkovací stroj :)
    MISERY
    MISERY --- ---
    TMA: Ahá, zvláštní... protože já jsem se s karetkama seznámila právě až díky LH akcím :-)
    TMA
    TMA --- ---
    MISERY: No, kdysi jsem si ukaretkoval takový pás (snad ještě někdy na střední škole). Nevím, proč, ale nějak jsem si na to nedavno vzpomněl. A tak jsem zadal do googlu karetkování. Protože je tahle diskuse viditelná i pro nepřihlášené, tak mi ji google našel. Přečetl jsem si, viděl jsem hezké vzory. Ale pak mne napadlo: to je strašně moc práce. Nešlo by to nějak zautomatizovat?

    Nevidělas správně, na žádné jsem nebyl.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam