• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISKontaktní rodičovství - attachment parenting
    aktuálně: sdilime tipy a triky a rozšiřujeme nástěnku

    téma: bonding - těhotenství, porod, šestinedělí

    rozbalit záhlaví
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    RENNFRI: nic blizsiho. je na fb tak se zeptej...
    ja asi zkusim nastrkat par vetvi atd pod lino a pak casem ho zahodit, mozna je to ptakovina mozna ne :)
    RENNFRI
    RENNFRI --- ---
    YMLADRIS: tyjo zaujal mě ten nerovný koberec, nevíš jak s tím je daleko? :-)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    byla jsem na prednasce www.nohynaboso.cz, ta pani se mi jevi sympaticka (jsem precitlivela na ideologicke bojovnice bez kritickeho mysleni)

    par poznamek co jsem si zapsala

    Paedr Janka Tothova
    www.botynaboso.cz

    1.dva pristupy
    - lidska noha neni evoluci dovyvinuta a lepe je ji v propracovane
    obuvi (podpora klenby, pevny kotnik, zvysena pata trochu, ...)
    vs.
    - lepsi ji minimalni obuc ci bosa. chodidla maji stejny pocet nervovyvh
    zakonceni jako dlane, pomahaji s rovnovahou a kdecim, ale v botach hodne
    krni "jemna motorika". Vysledky prinasi uz 20 minut chuze na boso denne.

    Tothova vychazi z lekarskych studii.
    - ploche nohy jsou celkem normalni a casto se upravi vekem
    postavit dite na spicky - vyklene se klenba (pokud ji ma. pokud
    ji ma, ale ma plochou nohu, spise posilovat svaly nez nosit vlozky)
    - hyper vyvinuta klenba naopak spatne pruzi = zatez na kolena

    2.vyber obuvi pro dite
    Malo dokonale obuvi. Za nej povazuje
    - tvar (siroka spicka kde se neohyba palec. Vytahnout vlozku boty, postavit
    na ni dite, nesmi precuhovat. Boty Superfit maji dobrou podrazku ale uzkou
    spicku. Maji 6 sirek (S,M,W).

    - podrazka - zkroutit botu podelne i pricne. Dokaze se dite postavit
    na spicky v teto bote, tj. ohnout ji svymi par kilogramy?
    Je-li podrazka tvrda pevna, je vhodny i pevny kotnik (vyvrknuti kotniku),
    ovsem zatez se prenese zase vyse na koleno. Je-li podrazka mekka, neni
    vhodny pevny kotnik - noha co nejlepe vyrovnava sama vsim moznym.

    - velikost - nadmerek 12mm, merit dite kazdych sest tydnu (nekdy skokove
    rostou). CCa ctvery boty rocne.(Pediped - zmensovaci vlozky - usetri dvoje boty)
    Meridlo PLUS12 - strka se do boty.

    Certifikat zirafka - resi pevnou patu a material, tj. ne to, co resi Tothova.

    Uchytny system - lepsi je suchy zip spise nez gumy v backurkach.

    3. Prvni botky
    - co nejdele na boso, ponozky
    - prvni botky by dala dva mesice po te co dite chodi
    - do zimy lze eskymacke navleky STONZ (nemaji moc tvar boty)

    4. Firmy prodavajici detskou obuv
    Pediped
    dalsi firmy jsou na wwbu nohynaboso.cz

    5. Umele povrchy - rovina doma
    - u sporaku, kde hodne stoji, ma protiskluzovou podlozku do vany
    - pod detskym kobercem ma nastrkane predmety tak, aby povrch nebyl rovny
    (- a vyviji nerovny koberec do detskeho pokoje, simulace korenu stromu)
    - povrchy venku - nechat decka chodit po nerovnem. S klouzanim (tenka
    podrazka neni moc protiskluzova semizda) nemivaji problemy.
    RYBKA
    RYBKA --- ---
    Mně ten šátek nakonec přijde praktičtější, dá se použít na víc věcí. Zrovna dneska jsem ho použila místo sukně pro dceru, která zvládla spadnout do louže tak, že pak skoro neměla co na sebe :-) (A to prosím těsně před vstupem do metra...) Ale zas ty ponožky jsou jak nic. Při mé skleróze nezaškodí snažit se mít obojí, jedno z toho snad nakonec vezmu :-)
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    RYBKA: taky jsem nosila velký šátek a podle potřeby jsem dítě převázala...
    OXIS
    OXIS --- ---
    Ještě k tomu Klusovi, kamarádka známe se s ním nějak vzdáleně zná a prý to tenkrát bylo opravdu pro novináře, že většinou nosí v šátku. Ve svým postavení by mohl udělat lepší reklamu, ale aspoň že to dítě netrápěj běžně :))
    TULENI
    TULENI --- ---
    RYBKA: vzala bych ponozky po holkach (cili trosku vetsi aby byly az na stehynka) a na tu chvili je natahla, muzes je mit i v kapse a nemusis nikde nic lovit :)
    BARBARA0709
    BARBARA0709 --- ---
    RYBKA: Ja som pouzivala navleky designsocks alebo ponozky Diba (kwd bola mala tak jej zakryli aj velku cast stehien): http://www.nosenideti.cz/276/zobrazit_skupinu_zbozi/Na-nozicky/
    RYBKA
    RYBKA --- ---
    LUCYA: ADD: Díky za tipy, vyzkouším :-)
    ADD
    ADD --- ---
    RYBKA: Nosila jsem s sebou pašmínu a na ty chvíle si ji obtáčela přes své boky a záda a nohy dítěte. Vycházelo to, že já měla na zádech jednu vrstvu a dítě dvě (resp. dvě a čtyři, mívala jsem ji napůl), což stačilo.
    LUCYA
    LUCYA --- ---
    RYBKA: no a co ty štulpny? ted zrovna nemůžu najít příklad, ale kupovala jsem to pro staršího, určitě to existuje.
    RYBKA
    RYBKA --- ---
    Jak je teď teplo, nosím synka jen v bodýčku, ale přijde mi, že když s ním třeba vlezu do metra, bude mu zima na nahatý nožky. Je nějaký jednoduchý řešení, který mě nenapadá? Nechci ho vyndavat a oblíkat do kalhot...
    BARBARA0709
    BARBARA0709 --- ---
    Neposielate niekto ďalej Didymos Agáve v 6? Mala by som záujem...
    THURINGWETHIL
    THURINGWETHIL --- ---
    P_AVEL:
    TEREZZ_:
    Můj muž byl u prvního porodu, u druhého nestihl předat starší dítko tchýni, jak to bylo rychlé. A myslím, že to mělo veliký smysl. Navzdory tomu, že já si zpětně nijak výrazně jeho přítomnost v průběhu nevybavuji. Porod byl dlouhý, těžký, já byla hodně "mimo", a můj muž nějak instinktivně dokázal nepůsobit rušivě. Nejdůležitější okamžik byl, když se mrně vylouplo po té fakt náročné době a v první chvíli byl takový modrofialový, protože se nalokal plodové vody a já měla hrozný strach. Pak se syn rozplakal a s ním i já a muž. To, že jsem tam v tu chvíli na tu situaci nebyla sama, je k nezaplacení. No a pak šel muž na ošetřovnu s mrňousem, celou dobu ho držel za ručku, zatímco já rodila placentu. Pak malého přivezl a všichni jsme se přesunuli na pokoj. Byla jsem neskutečně šťastná, že u synka byl celou dobu někdo z nás, iracionálně mě to uklidňovalo, dávalo pocit, že je všechno v pořádku, tak, jak to má být. Kdyby tam muž nebyl, asi bych byla vynervovaná celou tu dobu (nijak dlouhou, ale mně připadala jako věčnost), co byl syn ode mne pryč. Takhle jsem věděla, že je to dobré.
    Jo a pro vztah muže a syna to mělo obrovský význam. Jedna ilustrační fotka den po porodu v porodnici. (snad mi to muž odpustí). :)
    TEREZZ_
    TEREZZ_ --- ---
    P_AVEL: Díky za pohled chlapa! Myslím, že když muži řeknu, že pouhá jeho přítomnost, bez jakékoliv akticity (sama bych to dohromady nedala!) je užitečná, uleví se mu a mně to pomůže! Nám oběma... Nám třem. :)
    LYDI
    LYDI --- ---
    GIMEL: ja mam didymos a sem dost spokojena sice ji nosim furt krizem na brichu ... ale normalne s ni jezdim tahkle i na kole :D
    BARBARA0709
    BARBARA0709 --- ---
    GIMEL: Medley je fakt nekvalitna znacka-na tom vladne zhoda snad na vsetkych nosicskych forach. A to jak materialovo (je to metraz, nie latka tkana sposobom aby pruzila kde ma pruzit a drzala kde ma drzat) tak sirkou (je fakt uzky). Takze doporucujem nenechat sa odradit a vyskusat osvedcene znacky jak pises.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    LYDI: To je stejně sranda, jak to má každý jinak. Já zas měla chlapa u porodu na první fázi, pak jsme byli domluvení, že ho kdyžtak pošlu pryč, a taky jsme poslala, protože kdyby na mě chtěl ve druhé fázi někdo sáhnout (mimo porodní asistentku a lékařku, které pracovaly "dole"), tak ho snad praštím :D
    LYDI
    LYDI --- ---
    ja rodila v nemecku v geburtshausu, tim padem vse je trochu jine nez v normalne ceske nemocnici. muj chlap tam celou dobu byl, myslim si, ze bylo fajn, ze jsem se k konce mohla drzet neho ... (: zaroven tech asi 10 hodin 1 faze porodu tak mi k nicemu moc nebyl. on si sedl a cetl si skoro celou dobu knizku :D jako mi to moc nevadilo...ale zaroven by predstave resit neco s lekary tak mit tam muze je asi vic nez fajn...
    P_AVEL
    P_AVEL --- ---
    K mužům u porodu... asi je trochu banální říkat, že každý muž je jiný, že hodně záleží na vašem vztahu a že "jak na něj" není úplně dobře formulovaná otázka...

    Já jsem byl z představy přítomnosti u porodu mé ženy nervózní, myslím kvůli následujícím věcem:
    Žena sama nevěděla jestli mě tam chce či ne (věděla že mě chce poblíž, ale nevěděla jestli u porodu) Nakonec jsme byli domluveni, že tam budu a že mě případně včas pošle pryč. Nakonec neposlala.
    Měl jsem strach, že ve své nejasně definované roli selžu. Nevím co tam budu dělat, jestli splním očekávání ženy, jestli nebudu pasivní,když bych měl něco udělat... Role ženy je jasná, role muže je nová a nejasná.
    Přijdeme si neužiteční, když nejsme aktivní. Asi pro mě nebylo pochopitelné, že pouhá moje přítomnost je "užitečná".
    Na tom všem si myslím nemění nic to, že někdo svou nejistotu dává najevo přehnanou suverenitou a schováváním se za kameru apod.

    Nezávisle na míru mé "užitečnosti" u porodu (moje žena ocenila, že v momentě, kdy ona byla vyšťavená, tak jsem mohl držet dceru vnáručí a povídat jí o ní) tak tam pro nás všechny byl velký přínos z hlediska nastartování mého otcovství: do své dcery jsem se na první pohled zamiloval (jestli to tak lze říci) a určitě to ovlivnilo moji ochotu až potřebu se o dítě následující měsíce starat a být s ním. Myslím, že to podpořilo i sounáležitost v partnerském vztahu.


    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam