• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISKontaktní rodičovství - attachment parenting
    THURINGWETHIL
    THURINGWETHIL --- ---
    BEBERA: To mi připomíná, jak Matouš jednou při ukládání, když manžel hrál písničky a zeptal se, jestli by ještě chtěli něco zahrát, zahlásil: "etě otovač." A byl rozlobený a následně nešťastný, že mu to nemůžeme splnit, protože vážbně netušíme, co to je. Nepřišli jsme na to dodnes. Zato jsme prošli roztomilým obdobím, kdy jsme to zkoušeli odhadnout a Matouš nám se smíchem odkýval úplně všechny návrhy. :)
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    LYDI: ve čtrnácti měsících začal spojovat slova do jednoduchých skoro-vět jako "tata v praci" a tak...

    Zato druhý dvouletý mi tu už čtyři dny říká "ích" a já nevím, co to je... Ptám se, ukazuje to rukama, nohama, cosi na stropě, taky táta ích, říká mi to hlasitěji, ještě hlasitěji, křičí, nevím, netuším...
    OXIS
    OXIS --- ---
    LYDI: viď? můj ve čtrnácti měsících říká něco jako ti(k) ta(k) na hodiny a kchhrr na krtka :)) ale aspoň, že rozumí, to zase řeč s ním je, i když nemluví.
    LYDI
    LYDI --- ---
    KOTENCE: moje zacala s "mama" ale jen ve chvili kdy je asi dost spatna a hodne me chce. a rozhodne to nebylo hned kazdy den. o znakovani se snazim ale asi ne dost - ona moc to nedela a to je ji uz rok. ale zrovna dnes sem se videla s jednou matkou a ma 14m dcerou a tak krasne znakovala veci jako "jeste jednou" a tak (: ... tak tomu budu dat asi vic energie atd.
    BEBERA: ty 3 slabiky v 9m nedokazu ani uverit! (;
    GIMEL
    GIMEL --- ---
    KOTENCE: já jsem převzala od mimina asi 3 znaky. Jednou něco ukázala a mně se to líbilo, tak jsem si řekla, že tohle zrovna bude znak pro prso, takže pokaždé když řeknu "dáme jídlo", tak k tomu ukážu ten znak. Ona tomu ted nerozumí a znaky neopakuje, ukázala ho jednou mimoděk, ale říkám si, že k tomu třeba dojde. Máme znak pro jídlo prso, jídlo příkrm, spinkat a nočník. Poslední dva moc nepoužívám. Jedna moje známá znakuje a taky dlouhou dlouho nic a najednou začal syn znakovat asi v 10 měsících.
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    KOTENCE: jako přespříliš aktivní prvomatka toužící dělat správné věci správně jsem si o znakování pořídila knížku. Na nic. Ještě že jsem nevyhodila peníze za kurz znakování :) Prostě mu řekni, co mu chceš říct a u toho to vždycky ukaž znakem. Znaky si můžeš vymyslet sama, nebo si nějaké najít na internetu, jen mysli na to, že některé děti dlouho neumí ovládat prsty a pořádně ani ruce, tak abys neměla dva znaky příliš podobné. Hodně malých dětí se ze začátku chytá na znak "světlo" (měli jsme zvednout ruku dlaní dolů a otevírat a zavírat dlaň), synové taky, ale praktické využití to moc nemělo, snad jen že možná pochopili, že znakujeme :) Starší syn rychle přešel na mluvení, ani se znaky pořádně nenaučil a už mluvil (v devíti měsících dal první tříslabičné slovo), mladšímu jsou dva, nemluví, znaky si osvojil jen ty pro něj důležité (mlíko, dudlík, krtek), víc nám sdělit nepotřebuje...
    MALKE
    MALKE --- ---
    JANINA15128: Starší se budil přesně takhle, a opravdu měl hlad, nebyla to jenom láska - až do cca roka. Mladší někdy okolo tohohle věku (tuším dokonce o měsíc dřív, ale nejsem si jistá, jestli to není jenom laskavá iluze) přešel na krmení večer a mezi pátou a šestou (jedna noc pláč, pak spával celou noc, pokud ho nebolely zuby). Oba na UM.
    KATIA
    KATIA --- ---
    JANINA15128: a s kojenýma dětma bych se vůbec nesrovnávala, mimo jiné to dítě víc udržuje laktaci...
    KATIA
    KATIA --- ---
    JANINA15128: v téhle fázi byl ben už taky byl na UM a budil se jednou kolem té páté a tak okolo toho 7 - 8 měsíce spal vcelku do rána, čili kolem 7. večerní UM dostával taky tak v 7. my jsme nikdy nedávali kaši na noc, vždy jen UM.
    KOTENCE
    KOTENCE --- ---
    JANINA15128: GIMEL: Já taky 8,5m dítě kojim po dvou hodinách. Od usnutí v 9 vydrží tak do dvou a pak se začne budit častěji. Ale na hodiny nekoukám, protože se nechci moc budit a neodstavuju, protože mě to neobtěžuje a postupně se ten první interval prodlužuje samovolně.

    A ještě k tomu mluvení: Jak začali vaše děti mluvit? Řekli slovo s významem a pak ho hned začali používat nebo jednou něco řekli a pak zas pár dní nic?
    Máte zkušenosti se znakováním? Teď jsem si na to vzpomněla a chtěla bych to zkusit. Jen nějak nevim, kde začít, co si přečíst... Jak ukazovat ty znaky, když dítě leze po čtyřech a já stojím a tak.
    SEBIEN
    SEBIEN --- ---
    JANINA15128: ja kratce po sedmi měsících v noci odstavila - využila jsem toho, dvě noci za sebou spala v kuse (nebylo to v té době vůbec běžné, ale spát celou noc uměla tak od druhého měsíce - prostě jsem nevyskočila v noci dost brzo, když se začala vrtět a ona po chvilce spala dál, po půlroce se začala budit často a zlepšovalo se to jen zvolna) a když se další noci vzbudila, vzala jsem ji do naruče, ale už nekojila - ona neplakala, ani prso nehledala, po pár nocích stačil dudlík nebo podržet za ruku. Chvíli před tím začala na noc dostávat pokusně UM - do kaše i po koupání flašku, ale to žádnej znatelnej vliv nemělo. Ona se pak do měsíce odstavila úplně teda, ale zpětně bych řekla, že špatně usínala a spala i proto, že už měla hlad, i přes den, než že by si při UM odvykla na kojení (po UM najednou i přes den usíná mnohem ochotněji).

    já teda věřím na to, co jsem četla v "A dost! Francouzské děti nedělají scény", tedy že se potřebují naučit navazovat jednotlivé spánky, po těch cca 2 hodinách... četla jsem to teda až když Zorka uměla spát v kuse, takže my to praktikovali nějak nevědomky, a uvědomuju si, že si to víc zařídilo moje dítě, protože se v noci akorát vrtělo a zaknílalo a zas usnulo, rozhodně neplakalo, takže je to asi i dítětem, jak snadno to jde nebo nejde.

    Ale to už jsem odbočila - zjevně záleží na přístupu, někdo bude vstávat často, někdo radši nechá dítě plakat, aby se dítě v noci odstavilo, i mnohem dřív, než v sedmi měsících. Mně to vyšlo nějak mezi, dítě něco nabídlo a já to dotáhla, bez velkýho dramatu...
    GIMEL
    GIMEL --- ---
    JANINA15128: nevím, jak s UM, tam to asi je jinak, ale já kojím osmiměsíční každé 1,5 - 2,5 hodiny, čili tak 4 - 5x za noc. Ale u kojení to není o hladu, spíš o přítomnosti matky a podpoře usínání.
    JANINA15128
    JANINA15128 --- ---
    Prosim o radu, kolikrát za noc by se melo krmit bez mála 7 měsíční díte? Po koupání, cca v 19 hod vypije 180-200 ml kaše a pak se budí mezi 0:30 a 1:00 a podruhé mezi 5:00 a 6:00. Říkám si, ze uz by ten její žaludek zasloužil trochu delší odpočinek. Od 4m je na UM.
    VERCASKOCKAMA
    VERCASKOCKAMA --- ---
    REONA: Tohle si taky z dětství pamatuje muž, akorát "r" se stejně moc nenaučil :-)
    ALI_EN
    ALI_EN --- ---
    REONA: jeeee to jsme ucili segru, taky ji to jako prckovi neslo..
    REONA
    REONA --- ---
    Hm, za to, že umím "r" mohu děkovat mému dědovi. Pár let jsme bydleli s mamkou a bráchou u prarodičů a děda se mnou trpělivě cvičil básničky a věnoval mi ten čas, který by mamka neměla. Ještě dnes si pamatuji kus o tom, jak trpaslíček trhal trnky, akorát v mé paměti je to "tdpaslíček tdnky tdhá, tdhání mu dlouho tdvá" :)
    RACHEL
    RACHEL --- ---
    LYDI: jak mi řekla logopedka, do tří let určitě neopravovat, potom po dohodě s logopedem, od čtyř let už na tom makat víc. vždy je to na posouzení odborníka.

    já jsem tam syna objednala hlavně proto, že vidím, jak se chce domluvit, hlavně s dětmi na hřišti a ve školce, a jak moc ho frustruje, když mu někdo nerozumí.
    teď je to o obrázcích, rozhýbání jazyka, špulení pusy apod. a hodně chválit a dělat to jen do té doby, co ho to baví, radši dvakrát denně pár minut, ale nesmí to dělat s odporem.
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    LYDI: jestli je rozsah dyslálie až takovej, bylo by skoro načase začít chodit na logopedii, aby se to stihlo upravit před nástupem do školy

    neopravovat a nezavádět "postupy" bez konzultace s logopedem, to by mohlo nadělat víc škody než užitku.
    ale pak to chce dodržovat, co logoped doporučí, logoped to za rodiče neodcvičí, ten dělá jen metodickou pomoc...
    LYDI
    LYDI --- ---
    RACHEL: to by me zajimalo, mam znamy s (v listopadu) 5letou dcerou a rika napriklad sinsky (nebo zinzky, nejsem ceska, mam problem to rozlisit) a ma to byt cinsky nebo treba rika vylozene vidis (misto -š) a pripada mi, ze v 5let uz by bylo cas to nejak resit... ale nevyznam se a zajimalo by me nazor kdyz se takove veci tady zrovna resi
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    MEDVED007: Ve vyšším věku už ano, ale do těch tří let, kdy sotva začínají mluvit, to asi nebude tenhle případ.

    Můj syn (2roky, 2 měsíce) když chce říct "pejsek", vyjde mu z toho "tětěk". Přitom umí říct naprosto srozumitelně "pes", jenom mu ještě nesecvaklo, že tam jsou úplně stejné hlásky :o)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam