• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISKontaktní rodičovství - attachment parenting
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    MUFLONEK: GPS sledování je asi přehnané, ale hodí se identifikační náramek se jménem dítěte a telefonním číslem na rodiče. Malvína jeden má a dostává ho na ruku, kdykoliv jdeme někam, kde je velká koncentrace lidí a hodně lákadel - různé poutě, ZOO a podobně.
    MUFLONEK
    MUFLONEK --- ---
    NEMESISS: My jsme takhle kvůli velmi sociálnímu dítěti zburcovali policii v Bedřichově.o)))) 2,5letý chlapec se rozhodl jít pa na parkovišti. Tatínek byl v tu chvíli s námi na běžkách asi 3 km od parkoviště. Dítě hlídala maminka s jeho tatínkem. Takže jsem okamžitě obrátili běžky a šli jsme stavět auta, zda ho někdo nenaložil. Naštěstí se po chvíli maminka ozvala, že dobrý, že už chlapce mají.o) Tatínek popisoval, že je to magor, že je schopný chytit cizího člověka za ruku a jít s ním... .o) V tu chvíli jsem vážně začala uvažovat, že nějaké to GPS sledování dětí fakt není od věci...
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    MEDVED007: :)) me tenhle Tvuj prispevek dost pobavil...mne bude letos 30, ucim anglictinu ve firmach (coz neni ani moje puvodni profese, ale privydelek, s kterym sem zacala na vejsce), takze o nejaky buhvijaky kariere to v mym pripade neni. ale to nic nemeni na tom, ze jsem asi "stara" matka (ackoli ve 27 se me pri zjisteni neplanovanyho tehotenstvi zmocnila panika, protoze jsem byla tak "mlada":D), rozhodne chci pri dite to nejlepsi i za cenu vlastniho sebeobetovani (tak to sice nevnimam, ale beru to jako recnicky vyjadreni toho, ze uz byla obdobi, kdy jsem se citila vyspalejsi) a jsem docela uzkostna...ta uzkostnost ale muze bejt do urcity miry dana i tim, ze moje mama takova byla (mlada matka to byla)...:)

    jinak me k tomu tematu sep.uzkost jeste napada, ze je to asi dost i o temperamentu ditete, protoze je fakt, ze moje dite je dost socialni tvor a od 13 mesicu veku chyta za ruku cizi lidi na ulici a sel by s nima kamkoli. rekne mi ahoj a jde si po svym, necha me v krame a jde se sousedkou domu, coz jsou veci, ktery treba okoli prijdou usmevny, mne v tu chvili taky, ale pak nad tim zacnu premejslet a rikat si, jestli to neni (i) tim, ze od nej casto odchazim..
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    NEMESISS: já nevím, kolik ti je, ale myslím, že jasně popisuješ pocity "starých" matek, kterých je dneska už většina tj. žen, které si dítě pořídily po určité době, kdy se profesně realizovaly a tudíž je to pro ně důležité a nedokážou (a nechtějí) to mateřstvím jen tak ze dne na den odstřihnout, ale na druhé straně jsou už třeba i víc úzkostlivé a víc to řeší než "mladé" matky tj. chtějí pro dítě to nejlepší i za cenu vlastního sebeobětování a najednou je tu konflikt, jak tyhle dvě tendence skloubit....mít dítě ve dvaceti hned po škole, tak to člověk takhle prostě neřeší bo žádnou práci vlastně neměl a dítě má víc na háku (a to teď myslím v dobrém) :-)
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    DALEEN: ja vim, ze ujety takhle uvazovat - neco mu "vynahrazovat". nemam pocit, ze by stradal (to on by dal jasne najevo), ale nekdy pochybuju, zda je to pro nej "to nejlepsi", nevim, jak lip to vyjadrit...
    MEDVED007: :) taky jsem to u par nepracujicich kamosek zaregistrovala, ze se proste nechaji unest blbostmi, ktere ja neresim, protoze na to nezbyva kapacita, ale urcite je to individualni - znam i matku-kamosku, ktera ma podobne stare batole, k tomu mimino,nepracuje a je naprosto pricetna, pohodova a vubec takovej nadclovek

    me spis mrzi, ze pravdepodobne potrebuju tu seberealizaci i mimo rodinu, ze mi ta rodina, pece o dite proste nestaci, racionalne vim, ze dite nechce byt stredobodem meho zivota, nybrz doprovazet me mym normalnim zpusobem ziti, do cehoz ta prace svym zpusobem zapada.. mozna si zpetne vycitam, ze sem zacala pracovat dost brzo, uplne si vzpominam na tu uzkost, kterou jsem pred cca rokem zazivala, ackoli se misila s urcitym pocitem naplneni...


    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    NEMESISS: vystup ze své sociální bubliny :-) já naopak měla na mateřské pocit, že normální je při mateřské pracovat a matky pracující těžce počtem převyšovaly nepracující....a mnohé byly opravdu hodně pracující...moje práce týden v měsíci po večerech proti nim bylo úplné houby.

    a jen tak mezi námi...nepracující teď ať dál nečtou....měly jsem pocit, že pracující matky jsou ve finále (i přes větší vytížení a menší množství času) mnohem příčetnější a víc v pohodě než nepracující, které byly často zcela zavalené domácími miniproblémy, kterých je ale milion, řešení v nedohlednu a tudíž nulová satisfakce
    DALEEN
    DALEEN --- ---
    NEMESISS: Podle mě mu ale nemáš co vynahrazovat. On tím nestrádá. Naopak mám pocit, že to děti obohacuje, když si zvykají i na jiné lidi než na maminku. A spokojená matka je pro dítě mnohem důležitější než matka, která s dítětem tráví sto procent času, ale není spokojená, je nervózní a tak.
    LADAVAZA
    LADAVAZA --- ---
    NEMESISS: Upřímně, mě to takhle vyhovuje-mám určitý čas mezi dospělými v práci, která mě hodně baví. Nepříjemné to pro mě je tehdy, když je toho víc a musím to dodělávat po nocích. To jsem pak napnutá a nemá to úplně ten efekt vyčištění mozku, naopak je člověk víc v tenzi. Jsem ráda, že jsem začala pracovat brzo (reálně ve 2 měsících z domova), vím, že třeba teď už by se mi do toho tolik nechtělo. Důležité ale pro mě je, že má práce má pro mě smysl a baví mě a ještě za ní dostávám něco peněz. Upřímně doufám, že tam ještě chvíli vydržím a budu moct mít zkrácený úvazek ještě tak 10 let :-)
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    INUSHKA: taky to citim tak, ze mi duveruje ( a ja pry byla hodne podobne batole, ani jako diteti si nepamatuju, ze by mi kdy na tabore, skolce v prirode apod. chybela mama...), takze vcelku to pro me je pozitivni, az na tahle obcasna obdobi, kdy se me zmocni uzkost a zacnu pochybovat...
    LADAVAZA: ja jsem v obdobi tehotenstvi mela takovou predstavu, ze proste nehodlam na matersky pracovat (mam za sebou workoholicke obdobi, ktere jsem odnesla zdravotne), pak se syn narodil, ja se na nej dost upnula (coz me prekvapilo, nebyla jsem pripravena na materstvi, necekala jsem, ze me to tolik zmeni), nechtela jsem pracovat a pak me zacali uhanet urcity lidi a ja si rekla, ok, vzdyt jde o 1,5 hodiny 2x v tydnu (i s cestou :D) a to prece neni moc, takze prvotni motivace: neprijit uplne o (dobre) kontakty, protoze tahle prace je pro me pri pomeru cas/usili/vydelek idealni, po mesici mi doslo, ze mi to ohromne psychicky pomaha, asi proste potrebuju pri ty matersky urcitou seberealizaci, jsem uplne natesena na cas, ktery budu travit se synem, jsem schopnejsi dat mu vic nedeleny pozornosti, nez kdyz treba narazove nepracuju, soucasna motivace vzhledem k okolnostem: moje psychika a penize, ted je zrovna dost potrebujem...

    ja si nekdy rikam, ze takhle budu vlastne pracovat dlouho, nekolik malo hodin v tydnu, ze prijde cas, kdy mu to jakoby vynahradim - ale tohle ujety uvazovani vychazi asi z toho, jak pozoruju okoli a vidim, ze spousta matek nepracuje a venuje veskerej cas svymu diteti/detem/rodine a taky asi souvisi s tim, ze nejsem schopna se sama smirit sama se sebou a s myma potrebama seberealizace, anebo se tapu v tom, co je moji prioritou, popr. pochybuju o svejch rodicovskejch kompetencich...
    LADAVAZA
    LADAVAZA --- ---
    NEMESISS: Já pracovala od 9. měsíců celý den, od 7:00 do 17:00, od roka a půl 2 dny, v roce a 3/4 jsem jela na týdenní služebku. Stará se manžel nebo chůva. S dcerou jsem o tom vždycky mluvila, připravila jí na to, že odejdu a přijdu, kromě krátkého období kolem půl roku vždycky brala odchody dobře. Výčitky nemám- já potřebuji i svůj "oddělený" život a stejně tak se snažím nechávat čas i prostor jí.
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    NEMESISS: U nás to s Malvínou fakt bylo vždycky naprosto v pohodě, v klidu se rozloučila, zabavila se s hlídačem, po návratu mě z vesela přivítala a všechno bylo v pohodě. Nástup do školky taky proběhl naprosto v klidu. Já to vždycky vnímala jako signál, že mi důvěřuje a ví, že se vrátím a že bych ji nenechala někde, kde není v bezpečí, takže to pro mě bylo pozitivní.
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    Jinak podotykam, ze kdyz jsem doma, musi za mnou nutne i do koupelny, koji se treba kazdou pulhodinu (ted mu teda rostou zuby, tak proto tak casto...), rano me nenecha dospat, to nechce byt sam s tatou, respektive je s tatou sam v pohode, pokud vi, ze mama sla pryc a neni nekde za dverma spici/sprchujici se...
    KOTENCE
    KOTENCE --- ---
    Tak to ja se v obdobi separacni uzkosti nemohla jit ani v klidu osprchovat a nevydrzela s nikym vcetne taty.
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    Diky vsem za odpovedi. Ptam se, protoze me tizi vycitky svedomi ohledne prace, potazmo odchazeni od syna. Od 5 do 9 mesicu veku syna jsem pracovala 2x v tydnu 1,5 hodiny mimo domov, hlidal ho vylucne muz (2x jsme zkouseli babicku s dedou a neosvedcilo se to, kdyz byl s tatou, nebyl zadny problem, takze jsme si sladili rozvrhy), souznim s tim, co pise ANNAWA - bud je s mamou, nebo s tatou, coz je 2.mama, vzdy bez problemu. pak jsem v jeho roce veku zacala delat vic, cca 4x v tydnu 1,5 hodiny mimo domov, ted delam asi 9 hodin v tydnu mimo domov (v tech 9 hodinach je zapoctena i cesta, z toho jde znat, jak uzkostne to resim:D). Je s tatou, obcas zkousime babicku, ze pohlida na tu 1,5 hodiny a syn uz je s ni uplne v pohode (1,5 roku mu je). V podstate jsem nezazila ze strany syna separacni uzkost (az na par vyhrocenejch momentu, kdy byl hodne unavenej, coz bych spocitala na prstech jedny ruky)...mam praci takovyho charakteru, ze neodejdu jednou pracovat na nekolik hodin v kuse, ale odchazim 5x, 6x v tydnu na tu cca 1,5 hodiny, coz znamena 5x, 6x louceni. Kdyz mi do toho prijde doktor a odchazim od nej 7x v tydnu, byť jen na kratkej cas, jsem z toho spatna, on je ale naprosto ok - takze jak pise TORUVIEL, trpim tou sep.uzkosti spis ja, nez on. Trapi me to ted posledni 2 tydny., kdy se seslo dost veci, kvuli kterym jsem musela odchazet od nej casto. On to maximalne okomentuje "mama drn drn auto" a zamava mi, vcera navecer teda koukal ve smyslu "zase?". Tak me jen zajimalo, jak to je jinde...
    jsem rada, ze je rad s tatou/babickou a dedou (ty vola i na pomoc pri prevlikani atp., je schopnej se rozbrecet, kdyz zrovna "baba neni" a neco mu ji pripomene)
    jen si proste rikam, jak to asi vnima to dite, ktery uplne nepobira tok casu, jestli je v pohode proto, ze vi, ze mama jde pryc vzdycky jen na chvili, anebo je pro nej ta chvile naprosto neurcite dlouha a vnima to tak, ze mama casto chodi od nej pryc...
    MULTICAT: ja sem na dite taky dost fixnuta a taky mam v okoli jedinou takto smyslejici kamosku

    DALEEN
    DALEEN --- ---
    TORUVIEL: Já mám právě babičky (dědečky jsem nezažila) taky zafixované z "oficiálních" návštěv o svátcích a na narozeniny. Takže jsem strašně šťastná, že moje děti mají z obou stran fungující prarodiče. Navíc se časem budeme stěhovat do domu k mým rodičům, takže jsem ráda že děti jsou zvyklé být s prarodiči.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    DALEEN: Pro mě bohužel ty dny, kdy byla dcera pryč, nebyly ve znamení odpočinku, ale intenzivní práce do školy (čím dřív jsem to vše zvládla, tím dřív jsem měla dceru zpět). Takže tak trochu za trest...
    Ale jsem ráda, že alespoň pro dceru to za trest nebylo, a že má fungující a celkem mladé prarodiče, já si svoje prarodiče skoro nepamatuju, a vídali jsme se tak jednou ročně. Takže jsem ráda, že dcera zažije tyhle další dimenze širšího rodinného života, jistě to bude jedině přínosné...
    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    DALEEN: tak jsem rada, ze slysim, ze nejsem (skoro) jedina - ja osobne znam snad jen jedinou podobne smyslejici mamu.
    no, a materstvi ve mne asi dost potlacilo ostatni zajmy :)
    DALEEN
    DALEEN --- ---
    MULTICAT: Já znám docela dost lidí co nemají nebo nechtějí nechat hlídat děti. A fungují výlučně jen rodiče, tedy spíš matka. Nepřijde mi to divné. Jen já bych to asi nevydržela.
    Spoustu věcí jsem nechávala na synovi, jídlo, spaní, potřby.... a tomu jsem přizpůsobila svoje zájmy. On je od narození ne úplně kontaktní (ostatně dcera je sice mazlivá, ale naprosto nekontaktní) a dost systematický. Takže sám od sebe se kojil po třech hodinách skoro s minutovou přesností, později od půl roku příkrmy byly taky pravidelné (tam už tedy plus mínus jak jsem stihla něco připravit. Nebyl tedy problém v mezidobí mezi kojením ho odložit. Dceru jsem kojila na požádání, což v létě ve vedrech bylo nejčastěji po hodině a půl, a to jaksi nešlo odložit. Takže tu jsem dala na hlídání až když dostala příkrm, což už prostě babička zvládne nakrmit dítě mrkví.

    Co jsem se musela naučit bylo neřešit co se děje, když já sním nejsem. Zpočátku jsem se pořád vyptávala jestli a jak spal, co a jak jedl, co dělal, nedělal.... časem jsem dospěla k tomu, že on a teď už i dcera si to prostě s prarodiči užijí a to je hlavní. Jestli dostane třebas o bonbón víc mě netrápí, protože doma žádné nedostává (skoro).
    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    DALEEN: jasne, chapu, myslim, ze tak to dela vetsina lidi a nevidim na tom nic spatneho. u sebe to beru tak, ze pocity mamy jsou v tu chvili hodne dulezite. kdyz se na to necitim, myslim si, ze i dite to ze me uciti a bude ve stresu. souhlasim s Toruviel, ze tu separacni uzkost mam mozna spis ja, nez syn :)
    ale napriklad s muzovymi rodici se stale tak dobre neznam, nasi jsou zase porad v trapu, ja vylucne kojila do 9. mesice a odstrikavat do lahvicky se mi fakt nechtelo. syna jsem kojila na pozadani, takze nekdy i dvakrat za hodinu. nechavam dost veci na nem. a neprijde mi nijak rozmazleny. k cizim lidem se chova dobre, neni bojacny...
    muz zase stavi dum, takze skoro veskere vikendy travil na baraku, po praci resil prave barak... je to tezke. mozna je to take tim, ze uz nejsem nejmladsi, tak se vi stresuju, veci moc domyslim, neberu s lehkosti...
    chtela jsem jen dat jiny pohled a je mi jasne, ze bude spis ojedinely :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam