• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISKontaktní rodičovství - attachment parenting
    aktuálně: sdilime tipy a triky a rozšiřujeme nástěnku

    téma: bonding - těhotenství, porod, šestinedělí

    rozbalit záhlaví
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    TAPINA: on ten český tříletý systém má ještě jeden zásadní negativní dopad. Když zaměstnavatel ví, že ženská vypadne po porodu na pár měsíců a pak se mu vrátí, tak neřeší to, jestli místo obsadí chlapem nebo ženskou, jestli je ta ženská mladá, stará, svobodná nebo vdaná....prostě je to pro něj irelevantní....v Čechách máme sice super dlouhou mateřskou, ale to taky mimo jiné znamená, že každý jen trochu příčetný zaměstnavatel dříve nebo později začne uvažovat, jestli je rozumné zaměstnávat ženy, u kterých se dá očekávat, že budou mít v dohledné době děti a tudíž vypadnou z práce na tři, ale taky klidně na šest let, když si ty mateřské nařetězí. Znám x firem, které začínaly s pocitem, že MY diskriminovat nebudeme , a pak měly v jednu chvíli na mateřské deset ženských a naprosto neúměrné náklady na neustálé hledání a zaučování nových pracovníků + problémy s tím, kdy se kdo a jestli vůbec vrátí do práce. Takže česká super mateřská je vlastně takový pěkný oboustranný meč....na jedné straně je to dobře a na druhé straně na to ženské doplácejí....od ukončení školy až do menopauzy :-))))
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    TORUVIEL: Víš co, ale tohle je taky trošku dané tím naším systémem. Kdyby to tady fungovalo jako v těch USA, že člověk má od státu nárok na mateřskou 3 měsíce (nebo jak dlouho) a pak se musí postarat, tak kdyby mi přišla na pracovní pohovor žena s tím, že pracovala, pak byla 3 roky doma s dítětem, teď hodlá opět začít pracovat, tak si řeknu "Jo, to vypadá na člověka, co se umí otáčet, našetřila si na mateřskou, postarala se o sebe, o dítě, teď ještě jestli není úplně mimo z oboru, a vítejte na palubě". U nás se holt zaměstnavatelé jinak dívají na ženu, pracovala, otěhotněla, byla doma za peníze státu, a prakticky se ty tři roky nemusela starat o sebezabezpečení, ani předtím, ani během. Je tu obava, že by se po 3 letech, což je dost dlouhá doba (a to u některých ještě krát dva), člověk mohl hůř začleňovat do systému, kdy je potřeba zase být zodpovědný sám za sebe. A ono to kolikrát tak je, když vidím ve Facebookové skupině matek, jak jsou některé nespolehlivé. Fungujou na rodičáku stylem "ono se něco může, ale nutně se nic nemusí, hlavně být s tím dítětem". Pak někomu odpoví na inzerát, za hodinu si to rozmyslí a bez omluvy si nepřijdou převzít rezervovanou věc, nebo ještě hůř se nedostaví na brigádu, kde slíbily účast. A co jako, však rodičák dojde i tak.
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    MULTICAT: Možná jsem se nevyjádřila dost jasně. Tím vnucováním svého přístupu k rodičovství nenarážím na tebe a už vůbec ne na diskuse, které jsou od toho, aby si v nich lidi názory sdělovali. Narážím na postoj vyjádřený v tom článku. Znám osobně i zprostředkovaně mnoho matek, které při dětech v různé míře pracují a žádná z nich nebere dítě jako něco obtížného, co musí odložit. "Jen" se snaží zařídit svůj život tak, aby vyhovoval v rámci možností celé rodině - včetně nich samých - a aby samy měly možnost zastávat VEDLE té mateřské i jiné sociální role. Pokud je někdo spokojen s tím, že je matka na plný úvazek a ničemu jinému se věnovat nechce, je to v pořádku. Ale není podle mě v pořádku, když přesvědčuje ostatní, že by to tak mělí cítit taky, ať už to vysvětluje biologickou přirozeností, kulturními zvyklostmi nebo čímkoliv jiným. Náš systém příspěvků pro rodiče možná není dokonalý, ale je momentálně asi nejotevřenější a nevolnější široko daleko i v historii. Svou variantu si v něm může najít každý - matka naplno, "karieristka" i ta, která to chce tak nějak skloubit dohromady. Teď má k těm srávajícím přibýt další možnost, kterou mimochodem nemusí zdaleka využit jen matky "karieristky", ale třeba taky ti, co plánují děti brzy po sobě, a ono je to špatně? Já pořád nechápu, PROČ, a co přesně vede autorku k tak příkrým odsudkům.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    MULTICAT: Já jako ten názor chápu a v něčem souhlasím, spíš že se člověk asi sebezáchovně snaží vidět ty dobré věci. Mohlo by být hůř. Což samozřejmě není pobídka pro to, abychom nehledali cesty, jak to udělat, aby nebylo ještě líp, možností je určitě mnoho, a je dobře, že se lidi nespokojí s tím, co je. Zákony nejsou svaté a je potřeba je vidět z mnoha úhlů...
    Taky mě občas mrzí, že žena v domácnosti je brána za nezaměstnanou. Domácnost a děti přece každej zvládá i při práci, neasi. Ale jde to dělat líp, zejména tu výchovu, péči o děti, nepředávat zodpovědnost za děti institucím, věnovat se jim plně. Ale je to holt na úkor rodinných financí, stát tohle nijak nepodpoří (tedy ne nad stanovenou míru). Žena doma si pak může připadat méněcenná, v různých ohledech (finančních, seberealizačních atd.), že nenaplňuje očekávání společnosti. To mě celkem štve. Tak holt buď jít s dobou, nebo vzdorovat, záleží co koho táhne a na co má prostředky. Jestli někdo vidí naplnění v dětech a rodině, snad si cestu, jak se tomu co nejvíc věnovat, najde. To je asi už v kategorii zájmů potom, na ty člověk taky musí mít peníze a čas, a ty peníze musí někde získat a ideálně aby mu pak ještě zůstal nějaký čas na to hobby...
    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    INUSHKA: ty jo, to asi brnkam na nejakou bolestnou strunu, ze jsem vzbudila takovou nevoli?
    Ze nekdo nuti svuj nazor bych mohla vlastne rict o.kazdym, kdo sem neco napise, ale to mi neprijde fer.
    Psala jsem o tom, jak to vnimam ja, myslejic, ze treba nekdo to ma podobne a pomuze mu vedet, ze neni sam..
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    MULTICAT: Já si hlavně myslím, že ať už kontaktní rodičovství a rodičovství vůbec vnímám jakkoliv, nemám právo ten svůj pohled vnucovat ostatním. Možnost volby je podle mě v pořádku a její rozšíření naopak vítám.

    A kontaktní rodičovství vnímám hlavně na úrovni vztahu s dítětem a naplňování jeho potřeb. Nošení a společné spaní jsou jen prostředky. Nemyslím si, že klíčem ke "správnému" kontaktnímu rodičovství je být s dítětem 24/7.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    TORUVIEL: V USA si hlavně lidi mají možnost vydělat, svoje vydělané peníze si z velké části nechat a pak si z nich třeba našetřit na to, že nebudou nějakou dobu chodit do práce. U nás se lidem půlka peněz sebere a pak se vymýšlí, jak jim je zase dát v době, kdy nemaj.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    MULTICAT: Se o to teda moc nezajímám, ale nedávno jsem myslim v Respektu četla článek o tom, jak to maj v USA, a teda to jsem netušila, že to tam je tak hrozné (malá až žádná podpora rodin, žádný rodičovský příspěvěk...už si to vše nepamatuju...).
    Jako, asi nikde to není ideální, ale zase, je tu celkem velká možnost volby, člověk může pracovat, chce-li, nemusí, nechce-li - či spíše nemusí-li (má-li na to jinak ta rodina finančně ofc, ale je tu např. i možnost zůstat doma s dítětem až do 7 let, případně do 15 let, jsou-li děti 2, a stát za toho rodiče platí zdravotní, to mi přijde dobrý). Je tu docela možnost volby... Ale jak říkám, ideální to není, ale to nikde. Člověk zas asi nemůže spoléhat na stát, co se týká podpory rodiny, teda asi jsem pesimista, ale spíš bych spoléhala na sebe a svou rodinu, když se zvládneme finančně zabezpečit, pak se můžeme množit a být s dětmi doma. Stejně tak nespoléhám na stát v případě důchodů, to kdoví jak to bude, ale lepší je si soukromě spořit...
    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    SANCHA: jo, o tom jsem slysela. :(
    V New Yorku jsem pracovala s holkou, ktera musela nastoupit po sestinedeli, byla nestastna. Odsavala mliko jak diva, aby jej syn dostal a vecer ho mohla kojit, bylo mi ji lito. Jo, mame se tu vlastne dobre ;)

    ANNAWA: to ja nevim, tohle zatim neresim. Asi mam velky stesti, ze jsem se vzdy dostala k praci, co me bavila. A verim, ze to tak bude, az se rozhodnu jit do prace... Prastila jsem s lukrativni praci, ktera me sice bavila, ale vycerpavala a odjela na pul roku do Asie. Z pohledu meho okoli to bylo cire blaznovstvi. A toho, ze praci nenajdu, jsem se nebala. Zivot tak strasne leti, nechci se strachovat.

    A tak nejak mam pocit, ze u nas zamestnavatele pohlizeji na matky jako problem, bez ohledu na to, byla-li na rodicovske rok nebo ctyri...

    TAPINA: no, tak konicky pestuji, ale ne tak intenzivne ;)
    A o obdiv si nerikam, pokud to tak vyznelo...
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    MULTICAT: Já si hlavně myslím, že člověk by neměl v žádném období života soustředěně provozovat jen jednu činnost. Deformuje ho to. Je třeba si od toho, co systematicky dělá, odpočinout něčím jiným. Dřív jsem chodila do práce a měla koníčky. Teď mám dítě a chodím do práce, koníčky jsem upozadila, protože na ty už opravdu tolik času nebylo. Teď se k nim pozvolna vracím. Lze určitě i mít dítě a koníčky, a nechodit do té práce. Ale nepřijde mi jako dobré, nebo snad dokonce obdivuhodné a správné být jenom tou matkou.
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    TAPINA: a tahle super dlouhá rodičovská skutečně pak vede k tomu, že ty holky už se možná nikdy nedostanou k pořádné práci a slušným penězům.

    MULTICAT: naše rodina je asi taková více proměnlivá nebo jak to říci, chvíli mám více práce já, chvíli muž, teď bude doma s malou tři dny v týdnu on, dva dny já.
    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    ANNAWA:
    INUSHKA:
    TAPINA:
    No jo, tady je patrne, jak tam kazdy vidime neco jineho. Ja, jako nenapravitelna idealistka, kritiku soucasneho nastveni spolecnosti ve vnimani rodiny, materstvi, apod. Nebo mam z toho kojeni uz zmeklej mozek ;) ?
    Nic naplat, ja koncept kontaktniho rodicovstvi vnimam jako neco vic, nez noseni a spani v jedne posteli a opet se potvrzuje, ze jsem asi exot :)
    My zijeme z rodicovske a manzelova platu - casto skripu zuby, byla jsem zvykla se o sebe postarat, zaplatit za sebe, ted si pripadam ponizena, kdyz si musim rict o penize, ale radeji se uskromnim a jsem doma se synem. Uprimne musim.rict, ze jsem konecne nasla velky smysl zivota (asi jsem proste stara matka, je mi 35). Prace, co jsem kdy delala, me vzdy bavila, zvladla jsem pri ni i konicky. Ale holt se mi s prichodem syna dost zmenily hodnoty... Ale kdovi, treba na celou vec budu nahlizet jinak za par let.
    BILAKOBRA
    BILAKOBRA --- ---
    NEELLA: jsem z Prahy a az bude chvilka tak premerim
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    MULTICAT: Mně to přijde jako děsná demagogie. Protože dneska sice máme možnost být s dětma doma 4 roky, ale bere se při tom tak málo peněz, že stejně matka musí přivydělávat, nebo být živena partnerem, sorry, ale z 3800 já sebe a dítě neuživím. Takže kde je ten ideální výchozí stav, kdy ženy "mohou být s dětmi, nemusí do práce", který by se měl zachovat? Já ho v realitě nevidím.
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    MULTICAT: Já moc nechápu, co na tom návrhu komu vadí. Už teď platí, že kdo chce při dětech pracovat, může, kdo chce být doma, může. Jediné, co ten návrh mění, je strop RP, což těm, co chtějí pracovat, pomůže, těm, co chtějí být tři roky doma, neublíží. Tak co na tom komu vadí, proboha?
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    MULTICAT: fakt? Mě to trochu nadzvedlo, musím říci. Protože návrhy MPSV neberu jako diktát, jen jednu z možností.
    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    S par detaily (feministky) nesouhlasim, ale jinak trefne, myslim:
    Nemějte děti, zdržují od práce - Blog iDNES.cz
    http://sichtarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=497747

    NEELLA
    NEELLA --- ---
    BILAKOBRA: Jakou mas délku a odkud jsi?
    BILAKOBRA
    BILAKOBRA --- ---
    mel by nekdo zajem o elasticky satek hoppediz - lilkova barva?
    myslim ze to je tenhle http://www.branakdetem.cz/elasticky-satek-gots-hoppediz.htm
    tak za 700,-
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Trochu odjinud, ale možné principy výchovného transferu a observačního učení se potkávají

    MONTESSORI V KOSTCE
    https://www.youtube.com/watch?v=EsMjrdMM3h8
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    NEMESISS: Podle mě je důležitý umět to v sobě zpracovat. Nepřenášet strach na dítě. Strachu je v dnešním světě tolik, tak ještě nepřidávat (člověk to vidí všude, to je pořád na hřištích nějaké "spadneš!", "nelez tam!"...to je všechno totéž, rodič má strach a neumí to zadržet a pozorovat v sobě, případně ventilovat nějak, aby to nepřenášel na dítě. Když si zabrečím a dcera to vidí, tak vysvětlím, že jsem třeba dojatá, jak už je velká a samostatná, že už jde do školky, cokoliv... To je taky potřeba, aby dítě vědělo, že takový pocity jsou ok, ale týkají se mě, ne jí...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam