k tomu poslednimu odkazu...
ano, teorie racionalnich ocekavani je nejvetsi hovadina vsech dob a urcite krok mimo, nebo nekam zpet, ta "irreducible uncertainty", ktera je patrne prekladana jako neurcitost jako popis sveta je neco, na cem bychom se SNAD mohli shodnout a odtud by melo jakes takes poznani-nepoznani vychazet
docela by me zajimalo, jak tu lidi s neurcitosti, jako popisem sveta souhlasi nebo ne, pokud totiz ano, tak se muze opravdu veskera ekonomie kolem jadra vyhodit oknem
pozn. neurcitost je neco jako nejistota, ktera jde za pravdepodobnost, nelze ji vyjadrit ani statisticky ani nijak jinak. Jaky bude kurz koruny zitra nebo za rok? Kdy budou komunisti ve vlade? Prijde driv revoluce nebo se utahne soucasna totalita? Muzu si jako lehky cukrovkar vychutnat jednoho indianka mesicne? Najdeme mnoho odpovedi, nektere kategoricke, jine statisticke, ale popravde asi tusime, ze vsechna doporuceni budou VELMI limitovana /zpravidla osobni zkusenosti tazatele/. Takze vime, ze neco jako objektivni odpovedi se stejne nedobrereme /muj nazor/. Pokud si to myslime, padneme casto na hubu, jelikoz kazda statistika ceka na sve prekonani ve stylu neceho, co jsem cetl jako vyjadreni jisteho astrofyzika. Vsechno, co je mozne, se nekdy stane. Otazka je jen kdy.
Tedy teorie racionalnich ocekavani je z meho, patrne omezeneho pohledu opravdovy nesmysl a k tomu brutalne makroekonomicky, tj. agregujici. Ty modely inflace proste nelze bez nejakeho behavioralniho vyzkumu brat jen jako nejake pousmani /a behavioralni vyzkum by - tipnu si - zjistil jen poradnej chaos a stale by to nikdy nebyla dokonala a mozna ani priblizna simulace/.
Jeste perlicka na zaver. Mel jsem delat nejakou praci ve smyslu Implikace racionalnich ocekavani pro monetarni politiku. Ti lidi jsou opravdu silenci. Proste si predpokladaji, ze ta teorie plati, pak se v tom patlaji pres nechutny diferencialy, vyjde jim samozrejme nejaka neutralita, ale to, ze tam na zacatku nahodi ty brutalni predpoklady, je uz moc nezajima.
Jak jsem rekl, bavit se o politice nema smysl, ale racionalni ocekavani a jejich naivita ve skutecnosti ted ZPUSOBI opravdove problemy, mozna hyperinflaci. A to proto, ze ony byly hodne pritomny za rizenim penezni zasoby v poslednich desetiletich. Ted racionalni ocekavani zklamala, takze hura za Keynesem.
Opoustet s racinalnimi ocekavanimi i neutralitu penez, to je dalsi chyba i teoreticka. S vanickou se vyleva dite.