• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYEkonomie - střet ideí
    HASH
    HASH --- ---
    _BENNY: ja ekonomii studuju a stale nemam pocit, ze bych ji chapal...resp. ze bych mel nejaky pohled...paradigma...cokoli co by me umoznovalo divat se na jednotlive procesy aspon s urcitou jistotou...

    z toho co se uci na VSE se mi chce zpetne brecet...
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    BONGI: mas pravdu, je to takove akademicke a hodne preletave :) kdyz jsem to zahlavi psal, premyslel jsem jestli rozvest vic nebo ne. rozhodl jsem se nechat to takto obecne/vagne napsane, abych tema zbytecne nezuzoval. uz tak ma na takovou diskuzi koule malo lidi :-)

    ale abych ti odpovedel o co si myslim ze by v tomto klubu melo jit - analyza heterogennich ekonomickych smeru/uceni/skol/postoju/whatever. ekonomie je veda spolecenska a tak nelze s urcitosti rict, ze prvni skola rika pravdu, zatimco druha lze nebo naopak. otevira to prostor pro diskuzi, ktera me zajima. na nyxu jsem zadnou takovou nenasel...
    BONGI
    BONGI --- ---
    No tak jsem to proletl a priznam se, ze mi to pripada trochu (velmi) akademicke a preletave. Mozna je to tim, ze jsem asi moc neporozumel zahlavi. Co je to "resime ekonomii (na vyssi odborne urovni", zvlast vevztahu k druhe casti vety?
    Je to :
    1. Resime zda je ekonomie vubec potreba?
    - pokud ne muze byt ekonomika bez ekonomie a opacne?
    2. Je nutne ekonomie svazana s politikou a sociologii?
    - ekonomie + ekonomika(jako realizace) pracuje s realizacnim subjektem "clovek" , je tedy nutne svazana s timto prvkem stejne jako s celou urovni spolecnosti ( vztahy, technologie, zdroje.. )
    3. - Je potrebne vnimat ekonomicke teorie v kontextu globalni ekonomika spolecnosti (v podstate bez hranic) - ohranicene nastroje rizeni, kontroly a direktiv politickych celku (stat, statni uskupeni)? Je jeste porad ekonomie a ekonomika nastrojem statu (stanich uskupeni) nebo se stava opak?
    4. Meni se ekonomicke teorie take v dusledku zmeny hodnot a jejich vahy, vzacnosti a potazmo otazky vstupu dalsich faktoru na trh, krome poptavky a nabidky. Pokud ne, vystacila by jakasi "idealni ekonomie" dlouhodobe z historickeho hlediska?
    5. Neni to tak, ze nedokonalost ekonomickych teorii je odvisla od nedokonalosti subjektu na nez je uplatnovana a jen predikci moznych vyvoju ve spolecnosti? Tedy, ze ekonomika muze podstatne vic oscilovat v kratkem obdobi, ale ze uspesnost ekonomie je prave v tom, ze dokaze analyzou techto stavu a skutecnosti vytvaret dalsi nove modely, ktere vice odpovidaji vyvoji spolecnosti?

    Tedy znovu se laicky ptam : co je to resit ekonomii?
    HASH
    HASH --- ---
    pokousel jsem se to tady procist, ale kdyz jsem zacal narazet na vety stylu

    to co rikas, je proste tvrzeni bez nejake opory
    ja netvrdim, ze opak je objektivni pravda, ale rict, ze jedinci jsou ruzni a agregace vyhodi nejakou pravidelnost je presne ten pristup, co ekonomii zavedl tam, kde je


    tak jsem to zacal pomalu vzdavat ;)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    nenechte se zastrasit titulkem, jde o samuelsonovu ucebnici ekonomie :)

    http://kovanda.blog.tyden.cz/clanky/3457/klausova-vestba-a-tanecky-kolem-sssr.html
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    PIZI
    PIZI --- ---
    ORBITAL: Zajimavé jak je tvůj příspěvek o nejistotě plný extrémně jednoznačných invektiv...

    nejvetsi hovadina vsech dob
    urcite krok mimo
    veskera ekonomie kolem jadra vyhodit oknem
    opravdovy nesmysl
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    a tohle je zajimave. tento proud:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Post-Keynesian_economics

    narozdil od tohoto:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Neo-Keynesian

    odmita tzv. neoklasickou syntezu a snazi se o navrat k puvodnimu uceni stareho Keynese :) imho krok vedle.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY: tohle se mi zda jako uplna silenost. aneb pokus o realizaci / zkoumani realizace lidoveho rceni "aby se vlk nazral a koza zustala cela", pokud jsem to spravne pochopil. opet politikum, podobne jako:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Welfare_economics
    ORBITAL
    ORBITAL --- ---
    BENNY, mel jsem moznost mluvit jen s temi mladsimi z CNB a zrali to dost
    BLIMPE - co tim presne myslis, prosim, rozved /at tu neteoretizuju na neco mimo/
    E_BLIMP
    E_BLIMP --- ---
    ORBITAL: to, ze jde o agregujici teorii/model, preci neni nejake stigma. V pripade racionalnich ocekavani to je spis definicni znak.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ORBITAL: netusil jsem, ze tahle skola mela nejaky vyznamejsi vliv
    ORBITAL
    ORBITAL --- ---
    k tomu poslednimu odkazu...
    ano, teorie racionalnich ocekavani je nejvetsi hovadina vsech dob a urcite krok mimo, nebo nekam zpet, ta "irreducible uncertainty", ktera je patrne prekladana jako neurcitost jako popis sveta je neco, na cem bychom se SNAD mohli shodnout a odtud by melo jakes takes poznani-nepoznani vychazet
    docela by me zajimalo, jak tu lidi s neurcitosti, jako popisem sveta souhlasi nebo ne, pokud totiz ano, tak se muze opravdu veskera ekonomie kolem jadra vyhodit oknem

    pozn. neurcitost je neco jako nejistota, ktera jde za pravdepodobnost, nelze ji vyjadrit ani statisticky ani nijak jinak. Jaky bude kurz koruny zitra nebo za rok? Kdy budou komunisti ve vlade? Prijde driv revoluce nebo se utahne soucasna totalita? Muzu si jako lehky cukrovkar vychutnat jednoho indianka mesicne? Najdeme mnoho odpovedi, nektere kategoricke, jine statisticke, ale popravde asi tusime, ze vsechna doporuceni budou VELMI limitovana /zpravidla osobni zkusenosti tazatele/. Takze vime, ze neco jako objektivni odpovedi se stejne nedobrereme /muj nazor/. Pokud si to myslime, padneme casto na hubu, jelikoz kazda statistika ceka na sve prekonani ve stylu neceho, co jsem cetl jako vyjadreni jisteho astrofyzika. Vsechno, co je mozne, se nekdy stane. Otazka je jen kdy.

    Tedy teorie racionalnich ocekavani je z meho, patrne omezeneho pohledu opravdovy nesmysl a k tomu brutalne makroekonomicky, tj. agregujici. Ty modely inflace proste nelze bez nejakeho behavioralniho vyzkumu brat jen jako nejake pousmani /a behavioralni vyzkum by - tipnu si - zjistil jen poradnej chaos a stale by to nikdy nebyla dokonala a mozna ani priblizna simulace/.

    Jeste perlicka na zaver. Mel jsem delat nejakou praci ve smyslu Implikace racionalnich ocekavani pro monetarni politiku. Ti lidi jsou opravdu silenci. Proste si predpokladaji, ze ta teorie plati, pak se v tom patlaji pres nechutny diferencialy, vyjde jim samozrejme nejaka neutralita, ale to, ze tam na zacatku nahodi ty brutalni predpoklady, je uz moc nezajima.

    Jak jsem rekl, bavit se o politice nema smysl, ale racionalni ocekavani a jejich naivita ve skutecnosti ted ZPUSOBI opravdove problemy, mozna hyperinflaci. A to proto, ze ony byly hodne pritomny za rizenim penezni zasoby v poslednich desetiletich. Ted racionalni ocekavani zklamala, takze hura za Keynesem.

    Opoustet s racinalnimi ocekavanimi i neutralitu penez, to je dalsi chyba i teoreticka. S vanickou se vyleva dite.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Keynes: The Return of the Master by Robert Skidelsky
    The great economist's theories have never been more relevant – and his biographer remains their most compelling advocate, says Paul Krugman
    http://www.guardian.co.uk/books/2009/aug/30/keynes-return-master-robert-skidelsky
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ORBITAL: ano, pojdme rozlisovat ekonomii od politiky, i kdyz je to hrozne tezky :-)

    casto me svrbi prsty pastnout sem Machacka (http://respekt.ihned.cz/audit-jana-machacka/), jehoz nazory fakt nemam rad (ale takove nazory mi nevadi, naopak). jenze to je taky v podstate jenom politika a nic jineho.
    ORBITAL
    ORBITAL --- ---
    jeste k tomu CPI - samozrejme ze je to hovadina, kdyz jsem slysel, kterak kos zbozi zustava cca 10let stejny a po 10 letech jdou pani z CSU zjistovat, zda se stale spotrebovava stejne mnozstvi bilych halenek s 80% primesi PE, tak uz nelze plakat, ale jen se smat

    jinak vazeni, je super, jak tu kazdy dela zavery typu CO BY SE MELO, CO NEJDE /0 argument/, CO JE UPLNE SPATNE /taky s nejakym chabym ucebnicove nedotazenym zduvodnenim/, pripadne si svym politickym oponentum podstrkujeme navzajem neco, co nikdo nerekl

    myslim, ze by neskodilo vic empatie a zaroven uvedomeni toho, ze debaty o ekonomice, zvlast ty, kdy clovek nemusel nic investovat, zatim nevedly nikdy k nicemu, tak bych rad treba nejakej jinej pristup, nez ze tu kazdej vybleje svuj genialni mozkomodel sveta, ale popravde receno, nevim jak toho dosahnout, takze se omlouvam a patrne radeji odmlcuji

    proste mi prijde, ze svet je fakt dost slozitej a nepochopitelnej na to delat nejaky normativni zavery - puvodni tema, vrtat se spis v ekonomii a ne ekonomice, mi prislo vic zajimavy
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    BULHI: Postrkovat něco je o hubu. Zelené technologie jsou dosud zoufale neefektivní (tím, neříkám, že spalovací motor je energetický zázrak). Ale jako investice je to velmi nebezpečné. Co když za pár let někdo skutečně přijde se studenou fúzí? Pak jsi všechny peníze vybrané na daních rozházel za blbosti. A kdyby to byla tak skvělá investice, myslím, že už by si to své investory našlo. Zatím akcie těchto společností, pokud je mi známo, kupují primárně nadšenci nebo lidé, kteří kalkulují, že jejich cena poroste díky státní politice. Ale pak je tu ještě onen ekologický rozměr, který zmiňuje litteli. A ten taky nelze brát ze zřetele.

    A ještě bych dodal rozměr geopolitický, protože energetická soběstačnost je pochopitelně užitečná věc. Stav, kdy třeba my jsme závislí z 80% na Rusku a Slováci 100%, není zrovna ideální.

    Ale to jsou další aspekty. Pokud to chceš brát čistě ekonomicky, není to dobrý tah (imho).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam