• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYEkonomie - střet ideí
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    vadi treba nekomu, ze Apple svoje iPhony zadratovava tak, aby nesly preprogramovat?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    OTAVA: kecy ;) v takovem pripade by se Linux nikdy neprosadil...
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    _BENNY: Jiste a vyvojaru kteri pisou komercni SW pro jiny nez WIN Os jsou taky .. desitky :)))))
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    napriklad nikomu tehdy nebranilo prejit na OS/2, kazdeho tehdy akorat napadlo frflat jaktoze jsou vsude jen Windows :-) pritom v jadru slo o velmi podobne systemy, ktere podporovaly druhou stranu.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    OTAVA: nemusi si napsat vlastni OS, mohou pouzit konkurencni OS. MS nema monopol na operacni systemy, existuji jich desitky...
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    E2E4: par pripadu jako je SPT Telecom, Eurotel, Ceska Posta, CEZ, Ceske Drahy, Ceske Aerolinie (neco z toho uz v dnesni dobe monopol nema)... proste vsechno stoprocentni monopol zaruceny statem. kdo ho ohrozi pujde sedet.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    _BENNY: já od roku 1993 :)

    doporučuju ti nějaký základní kurs ekonomické teorie, např. http://tutor2u.net/economics/revision-notes/

    takže nikolivěk, monopol je výrazná tržní síla ve srovnání s ostatními účastníky trhu..

    In economics, a monopoly (from Greek monos / μονος (alone or single) + polein / πωλειν (to sell)) exists when a specific individual or an enterprise has sufficient control over a particular product or service to determine significantly the terms on which other individuals shall have access to it.[1]

    100% monopol je skoro něco jako 100% konkurence, je pár případů kdy to téměř existuje :)
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    STARE_CASY: Slo o to jestli treba MS nebo Intel jsou monopoly a maji monopolni chovani, pouzivaji onopolni praktiky nebo ne.

    Ja tvrdim ze ano, Benny tvrdi ze ne, ze si kazdej muze naprogramovat vlastni OS, takze zadny problem neexistuje.
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    OTAVA: pardon, že se vám do toho mísím, ale když už se to objevilu v klubu, který sleduju...

    stadardy W3C a IE není zrovna černobílá kauza. Třeba proklínaný box model měl IE dřív než vyšel standard a MS se dlouho snažil prosadit svůj model (imho logičtější). Takže i takové špeky se tam našly.

    Ale to je jen offtopic od člověka, který nečetl celou debatu a jen ho zaujal jeden detail.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY: ach, beru zpet, uz to vidim :)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    E2E4: k te Jave - resil tohle antitrustovy zakon nebo slo o obycejny obchodni spor?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    E2E4: tak jak to bylo s temi browsery? mozna nerozumim IT, ale webovy prohlizece pouzivam od '97 ;-)

    neznáš definici monopolu..

    "Monopol je jedna z forem nedokonalé konkurence, při které na straně nabídky existuje pouze jedna nabízející firma..." - wiki

    ja jednu nabizejici firmu vidim jen tam, kde je postaveni firmy nejak uzakoneno.

    OTAVA: To ze Ms schvalne spatne implementoval standardy W3C jehoz je clenemv IE 6 a doplnil si vlastni veci, takze stranky ktere se mely zobrazovat spravne podle W3C a i podle IE6 se musely specialne upravovat a tzv "hackovat" o tom jsi asi tkay neslysel .. dopln si vzdelani a pak muzem pokracovat v odborne doskuzi.

    ale slysel. k jakemu memu prispevku se tvoje kritika vztahuje?
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    BTW nevim jestli tahle chyba byl;a skutecne ve Windows 3.1 odstranena, protoze me na DR DOSu pustit nesly, hodilo to vzdy cernou obrazovku.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    [ _BENNY @ Globální finanční a hospodářská krize 2008-???? ]
    http://en.wikipedia.org/wiki/DR-DOS

    A pre-release version of Windows 3.1 was designed to return a non-fatal error message if it detected a non-Microsoft DOS. This check came to be known as the AARD code[2]. With the detection code disabled, Windows ran perfectly under DR-DOS and its successor Novell DOS. The code was present but disabled in the released version of Windows 3.1

    Ty jsi IT odbornik jako stehno.

    To ze Ms schvalne spatne implementoval standardy W3C jehoz je clenemv IE 6 a doplnil si vlastni veci, takze stranky ktere se mely zobrazovat spravne podle W3C a i podle IE6 se musely specialne upravovat a tzv "hackovat" o tom jsi asi tkay neslysel .. dopln si vzdelani a pak muzem pokracovat v odborne doskuzi.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    TRAVIX: kde nic není, ani čert nebere :)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    Eh, sakra, měl jsem napsaný dlouhý příspěvek a smazal si ho..

    Takže stručně k [ _BENNY @ Globální finanční a hospodářská krize 2008-???? ]

    ad browsery: opravdu ne, nerozumíš IT :)

    "neznamena zadny monopol, nybrz uspesnost na trhu."

    neznáš definici monopolu..

    souhlasím že antimonopolní úřady nejsou v praxi 100% řešením, ale myslím že tak 50% úspěšnost bych jim dal, ne 0% jako ty :-)

    případy v oblasti zavilému zneužití dominantního postavení sabotáží konkurence - aktivní bránění SW konkurence - se řešily (zmíněný DR-DOS - MS vs Caldera, změn standardů taky, viz např. Java a http://www.justice.gov/atr/cases/f3800/msjudgex.htm)

    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Aleš Drobek » Dekáda za všechny peníze aneb Krugmanova velká nula
    http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ales-drobek.php?itemid=8592
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    Já si nedovedu dost dobře představit, jak USA vyhlašují platební neschopnost. Ať chceme nebo ne, jejich mocenský vliv je pořád dost silný. A to i (především) v organizacích jako MMF, světová banka... Obávám se, že "někteří jsou si rovnější".
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    http://kovanda.blog.tyden.cz/clanky/3730/americe-vladne-goldman-sachs-minos-zombanakis.html

    Otřepou se v dohledné době i celé ekonomiky?

    Ne. Očekávám, že přijde druhá krize. Vznikne na dluhopisovém trhu. Dluhopisy vlád za biliony dolarů nakonec začnou - z důvodu jejich enormního množství - ztrácet na hodnotě. To ovšem znamená růst výnosů, což jde ruku v ruce s růstem úrokových měr. A při takto enormních množstvích emitovaných dluhopisů značí zvýšení úroků o pouhé dvě či tři procenta rapidní změnu k horšímu. Jen pro vládu USA pak začne být obsluha dluhu dramaticky nákladná.



    Myslíte, že pak bude nezbytné vyhlásit platební neschopnost?

    Může to tak být. Nenazýval bych to hned platební neschopností, ale může jít třeba o nějakou formu restrukturalizace dluhu, změny původních podmínek.



    Kdy přijde ona druhá krize?

    Už v letošním roce. V jeho prvních měsících.



    Je toto nejhorší údobí, co v branži za ta léta pamatujete?

    Ano, zdaleka nejhorší. V sedmdesátých letech - v letech 1973 a 1979 - udeřily ropné krize. Byly ničivé, ale ne tolik jako tato. Banky ještě nebyly tak smíchány, byly jasně odděleny ty komerční od investičních. Investiční banky se tehdy potýkaly s nedostatkem kapitálu - pád si koncem sedmdesátých let prožily například ústavy Kuhn Loeb či White Weld. Pracoval jsem tehdy v řídících pozicích u First Boston. I my jsme se potýkali s nedostatkem kapitálu, byli jsme vyždímaní do posledního centu. Coby vicepředseda jsem se musel ptát předsedy, zda je možné „na banku" koupit byť jen obyčejné pero (smích).



    Kam se poděl všechen ten kapitál?

    Banky jej poskytovaly rozvojovým zemím. Citibank měla kupříkladu celý kapitálový blok investovaný v Brazílii.



    Ty tehdy rozvojové země se dnes hlásí o slovo. Brazílie, Čína...

    Ano, dlouhodobě vzniká problém s nutným transferem bohatství mezi Západem a Východem. Americké výrobky nenacházejí uplatnění na trhu. Proč také. Botu vyrobíte v Číně za třetinovou cenu oproti USA. Amerika prostě - těžko říci, zda z pošetilosti, či z jiného důvodu - obírá sama sebe o konkurenceschopnost a je stále závislejší třeba právě na Číně. Otázkou je, jaké bude mít tento přesun bohatství politické konsekvence.



    Jak Spojeným státům jejich konkurenceschopnost vrátit?

    Padají návrhy jako znehodnocení dolaru nebo ochranářství. Oba jsou nešťastné: když Amerika vsadí na protekcionismus, všechny další státy ji budou následovat - celá Světová obchodní organizace zkolabuje. Pokud nechce Amerika sáhnout po ochranářství, musí však přizpůsobit svoji měnu.



    Proto tlačí na Čínu, aby naopak přizpůsobila tu svoji. Aby zhodnotila jüan, jejž drží uměle podhodnocený.

    Čína se staví na zadní, jelikož si pamatuje na případ Japonska z počátku devadesátých let. Japonsko bylo hospodářsky velmi silné a USA se obávaly, že jím budou technologicky předehnány. Politicky na Japonsko zatlačily - nezapomeňme, že souostroví je od druhé světové války pod „obranným deštníkem" USA a musí tedy poslouchat. Uspěly. Japonsko měnu zhodnotilo. A od té doby mimochodem ekonomicky stagnuje. Číňané dnes nechtějí vstoupit do téže řeky. Budou-li se dále zdráhat a dolar poklesne o dalších řekněme deset či dvacet procent, dotkne se to i eurozóny, protože není žádné jiné další rezervní měny vyjma právě eura. Znehodnocování dolaru znamená zhodnocování eura, tudíž ztrátu konkurenceschopnosti eurozóny.



    Může pád dolaru připravit půdu další rezervní měně?

    Pamatuji si na zasedání Brettonwoodské komise, jejímž jsem byl členem, na počátku devadesátých let. Japonsko navrhovalo vytvořit rezervní měnu pro oblast Asie. Američané byli dostatečně politicky mocní a návrh smetli ze stolu. To nebylo správné. Prostřednictvím tisku dolarů tak totiž nadále přesouvají své problémy na zbytek světa. Jenže dokud Spojené státy nepřistoupí na vznik další rezervní měny, nebudou ani motivovány dodržovat fiskální disciplínu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam