• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYEkonomie - střet ideí
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Pavel Kohout » Vaše děti vás budou nenávidět
    http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/pavel-kohout.php?itemid=9921
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Pavel Kohout » Vlci, ovce a pošetilost mocných
    http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/pavel-kohout.php?itemid=9844
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    pinus@chicago >>> IDEA.cerge-ei.cz
    http://pinus.bloguje.cz/850069-idea-cerge-ei-cz.php
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Silnější než Jágr | Finmag
    http://www.finmag.cz/clanek/19235/
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    pinus@chicago >>> Jak vidí Řecko ekonomové
    http://pinus.bloguje.cz/849621-jak-vidi-recko-ekonomove.php
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Vykoupení Řecka aneb O hříších moderní doby | Finmag
    http://www.finmag.cz/clanek/18886/vykoupeni-recka-aneb-o-hrisich-moderni-doby/
    SUCZKER
    SUCZKER --- ---
    JOSEF_K: Navíc je to kokotina v tom, že ze spekulačního zisku se už daně platí... Nicméně asi by to odradilo různé ty HFT firmy, čímž by to ovšem odsálo likviditu z trhu... ;) Jak se říká v Číně: "Nechť žiješ v zajímavé době!"
    SUCZKER
    SUCZKER --- ---
    JOSEF_K: Negooglil jsem, v takovém případě se uvidí... nicméně udělat čáru, co už je a co ještě není zdaněné, se mi při složitosti těch kontraktů jeví jako dost zajímavý právnický problém. Tož uvidíme...
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    SUCZKER: ¨To je právě ten vtip - když budeš trochu googlit, zjistíš, že ani v USA už to není úplně vyloučené. Nezapomeň, že USA by moc chtěly něčím zaplácnout ten šílený deficit.
    SUCZKER
    SUCZKER --- ---
    JOSEF_K: No, že přes to vlak nepojede... ;) Myselo by se to zavést globálně. Kdyby ne, tak si prostě každej pracháč vytvoří trust tam, kde se to neplatí a operace se pak pojedou na tom trhu, na kterém se to neplatí - zřejmě v USA.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    PIZI
    PIZI --- ---
    _BENNY: Na ted.com je o tom hezke video s prednaskou chlapika, ktery delal na toto tema pokusy. Je to tak.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Dospívají k závěru, že lidé se opravdu adaptují na výši příjmu. Lze říci, že už čtyři roky po změně příjmu, ať už směrem nahoru či dolu, nemá tato změna na jejich spokojenost vůbec žádný vliv. To ostatně potvrzuje závěr dnes již klasické psychologické studie z roku 1978, dle níž lidé, kteří vyhráli v loterii mezi padesáti tisíci a milionem dolarů, už pouhý rok poté uváděli stejnou spokojenost jako lidé, kteří vůbec nic nevyhráli. To souzní i se závěry jiných studií, které uzavírají, že lidé aspirují na vyšší příjem s každým jeho zvýšením (jde o takzvaný "preference drift"). S jídlem rostě chuť, jak říká známé moudro. To ovšem znamená, že sebevětší příjem nemá dlouhodobě vliv na životní spokojenost.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY: Stará anekdota vypráví o Čechovi, jenž se modlí k Bohu: „Pane Bože, můj soused má kozu a ta mu hodně dojí." Bůh ho přeruší a říká vlídně: „A ty, můj synu, bys jistě chtěl mít také takovou kozu, že?" A Čech odpoví: „Ne, Bože, já bych jenom chtěl, aby ta koza sousedovi chcípla." Dávný vtip potvrzují nejnovější ekonomické a psychologické studie - lidé, a zdaleka nejen Češi, se nestarají ani tak o to, kolik mají, nýbrž o to, kolik mají v porovnání s ostatními.

    ...

    Dosud má rébus dvě základní vysvětlení.

    Prvním je, že pro lidi je důležité pouze to, kolik mají relativně, v porovnání s ostatními, jejich relativní postavení, společenský status, a nikoli to, kolik mají absolutně. Životní spokojenost lidí tedy vzrůstá tehdy, polepšují si v rámci nějaké pro ně relevantní skupiny (například v rámci země či jen mezi sousedy). Bohatec z chudé zemi je pak mnohem spokojenější než průměrně vydělávající z vyspělé země, i když třeba v mezinárodním srovnání jsou jejich příjmy shodné.

    Druhé vysvětlení pak staví na tom, že lidé se v průběhu času na absolutní výši příjmu vždy nakonec adaptují, zatímco na relativní rozdíly v příjmech nikoli. I nespokojenec, co dnes takříkajíc reptá na poměry, octl-li by se náhle, řekněme, v roce 1990, rychle by nejspíše změnil názor („žádné mobily, žádné pořádné PC, žádný internet - hrůza") a toužil by se vrátit zpět do současnosti, nad níž tolik láteří; na vymoženosti doby si uvykáme, aniž to pořadně vnímáme. Na druhou stranu je dost dobře možné, že láteří právě proto, že soused je na tom relativně lépe („má lepší mobil, lepší PC, rychlejší internet - hrůza") - relativním rozdílům, odlišnostem ve společenském postavení, prostě neuvykáme.


    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam