• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYEkonomie - střet ideí
    DEVIAN
    DEVIAN --- ---
    DEVIAN: Nehledě na to, že každý dluh se musí někdy nějak splatit. No, a jelikož stát žije a funguje pouze z našich peněz (ať již přímo, nebo zprostředkovaně), tak "tlumení propadu" pomocí fiskálních stimulů spotřeby (financované dluhem) se v budoucnu projeví opět snížením spotřeby (vyšší daně, vyšší inflace apod.)...
    DEVIAN
    DEVIAN --- ---
    _BENNY: Krugman je demagog. Už jen ta zmíňka o Hooverovi mne pobavila, málokdo před ním utrácel natolik, jako Hoover :)) Málokdo před Hooverem tvořil natolik restriktivní pracovní právo - vždyť Hoover v projevu někdy v době s 15 - 20 procentní nezaměstnaností vyvyšoval svoji administrativu a říkal, jak dokázala podpořit vznik "historicky nejvyšších reálných mezd" - no právě :))

    To, jak se na Hoovera poukazuje jako na "přílišného zastánce laissez-faire" je jen obrovský omyl - on jím nikdy nebyl!

    Pár Hooverových prosazených opatření "proti krizi" a několik jeho názorových postojů:

    - indexace mezd (pozdější nemožnost jejich snížení),
    -> následný pád indexace mezd (neudržitelný systém, nezaměstnanost přes 26 %) lavinový a nárazový pád mezd
    ->-> nárazové snížení příjmu bank
    ->->-> zhroucení bankovního sektoru
    ->->->->úvěrová expanze, stát si začal ve velkém půjčovat (rychlost: dluhopisy za 300 milionů dolarů/týden) - mimochodem, tuto politiku pana Hoovera chválil i J. M. Keynes :)
    ->->->->->tlak na zlatý standard, FED zvyšoval úroky (vytěsnovací efekt, stát získával půjčky na úkor soukromého sektoru),
    - ochranářská politika
    ->zvýšení cel,
    ->omezení konkursních zákonů
    - zvýšil daně nejbohatším na 63 %

    Hoover podporoval i budování infrastruktury. Za jeho vlády vzniklo více významných veřejných staveb než za předchozích 30 let včetně mostu přes záliv v San Francisku, akvaduktu v Los Angeles a Hooverovy přehrady.

    „Nemuseli jsme podnikat vůbec nic. To by ovšem znamenalo naprostý krach. My však jsme řešili situaci tím, že jsme soukromým podnikatelům a Kongresu navrhli gigantický program hospodářské obranné strategie a provedli největší protiútok v dějinách tohoto státu.“
    - H. C. Hoover :)

    Jak tedy vznikla fáma o Hooverově pasivním nicnedělání? Může za ní jeho politický oponent z následujícího volebního klání, slavný FDR – Franklin Delano Roosevelt, s nímž Hoover prohrál na celé čáře.

    Roosevelt během předvolební kampaně přemýšlel, jak zviditelnit Hooverovy přešlapy. V žádném případě ale nemohl říct, že Hoover chtěl pomoci dělníkům, farmářům a to nakonec krizi prodloužilo. Bylo by to kontraproduktivní a hlasy by tím nezískal.

    A tak vznikl mýtus o nicnedělaní prezidenta Hoovera očerňující jedinou dobrou rady, kterou Hoover kdy dostal: „Nechte to vyhnít, pane prezidente!“.


    - obhajoval velké podniky a silné odbory, korporativista.

    Ostatně, o tom, že Hoover se s "laissez-faire" moc nekamarádil svědčí i jedno označení v jedně tehdejších novinách, kdy o tehdy ještě snad nastupujícím prezidentovi psali jako o „daleko nejpovolanějším představiteli moderní státnicko-inženýrské vědy.“
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Tak pravil Krugman | Audit Jana Macháčka - Respekt.iHNed.cz
    http://respekt.ihned.cz/audit-jana-machacka/c1-44472700-tak-pravil-krugman
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY: Druhou odpovědí je to, že pokud musí vlády hospodařit s deficity, aby podpořily poptávku v době slabosti poptávky soukromého sektoru, vždy si mohou půjčit od centrální banky. Ano, je to tištění peněz. Tuto šíleně radikální politiku ale doporučoval i Milton Friedman v roce 1948. Podle něho mohla vláda v dobách recese zvyšovat nabídku peněz a během boomu ji snižovat. Příjemný na tom je fakt, že není nutné se rozhodovat, kdo ponese tíhu stimulace, protože fiskální a monetární politiky zde jsou dvěma stranami stejné mince.

    to je sice moc pekne, ale uz vidim nekoho "kompetentniho s politickou odpovednosti", kdo tyhle experimenty bude provadet. sam Milton rikal, ze tehdy jaksi predpokladal ze se centralni banky budou chovat ekonomicky racionalne a nikoliv politicky.
    _BENNY
    _BENNY --- ---

    Taylor: Ekonomika další stimuly nepotřebuje, je třeba rychle omezit rozpočtové deficity

    http://www.patria.cz/Zpravodajstvi/1645449/taylor-ekonomika-dalsi-stimuly-nepotrebuje-je-treba-rychle-omezit-rozpoctove-deficity.html
    _BENNY
    _BENNY --- ---

    Krugman: Současné skrblení je kruté a ohrožuje budoucnost USA; bude na něj čas nejdříve za dva roky

    http://www.patria.cz/Zpravodajstvi/1645374/krugman-soucasne-skrbleni-je-krute-a-ohrozuje-budoucnost-usa-bude-na-nej-cas-nejdrive-za-dva-roky.html
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    Pokud jde o školné a vzdělání, tohle je zajímavé čtení:
    http://www.libinst.cz/etexts/rothbard_vzdelani.pdf
    Je to sborník s texty Murraye Rothbarda, Jamese Tooley, Josefa Šímy, Radima Valenčíka a Petra Matějů na téma Vzdělání a trh.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    DEVIAN
    DEVIAN --- ---
    Óda na ničení

    http://devian.cz/2010/oda-na-niceni/

    Čtu Hazlitta. Jeho vysvětlení a rozvedení Bastiatovi eseje o rozbitém oknu je nadčasové, tak jsem to rozvedl dál... :)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Dva pohledy: Lži, arogance a chamtivost ve světě peněz | Finmag
    http://www.finmag.cz/clanek/19568/dva-pohledy-lzi-sex-a-a-prachy-ve-svete-penez/
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    KOKES: školné by mělo být právě příspěvkem navíc do systému. Zatím je to ale celé hrozně nedořešené, je předčasné to nějak hodnotit. Zatím není jasné, jakým způsobem by měly školy peníze dostat, jak moc si budou výši samy určovat (je daný strop 10 k ročně) a hlavně není jasné, na co to školy použijí (bohužel mám zkušenosti, že ve vedení vysokých škol sedí málo lidí s ekonomickým přehledem).

    Je ale zajímavé, že média už teď píší katastrofické scénáře o dluhových pastech apod. Viz http://zpravy.idnes.cz/skolne-a-pujcka-studenti-se-na-startu-do-zivota-zadluzi-hned-dvakrat-1gu-/studium.asp?c=A100610_083537_studium_taj

    Já bych ty noviny a internety zakázal. ;)
    KOKES
    KOKES --- ---
    _BENNY: to je mi jasné a souhlasím s tím.
    STARE_CASY:to je fakt, mě vrtalo hlavou, kam přijdou ušetřený peníze. Díky.
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    KOKES: zatím z návrhu vyplívá, že školné bude pouze na vysokých a možná odborných školách, určitě ne na základních. Takže zatím není důvod na snížení daní (bohužel).
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    KOKES: ne, kdo bude chtit studovat bude studovat a platit a to jeho studium mozna bude i za neco stat
    KOKES
    KOKES --- ---
    Pochopil jsem dobře, když si budeme platit vzdělání, stát nám sníží daně o částku, která dosud do školství šla? Nějak jsem se to nikde nedočetl:-)
    PIZI
    PIZI --- ---
    ENDER: Ja taky ne. Rozhodne to nezpusobi vzdelani statni.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam