_BENNY: Krugman je demagog. Už jen ta zmíňka o Hooverovi mne pobavila, málokdo před ním utrácel natolik, jako Hoover :)) Málokdo před Hooverem tvořil natolik restriktivní pracovní právo - vždyť Hoover v projevu někdy v době s 15 - 20 procentní nezaměstnaností vyvyšoval svoji administrativu a říkal, jak dokázala podpořit vznik "historicky nejvyšších reálných mezd" - no právě :))
To, jak se na Hoovera poukazuje jako na "přílišného zastánce laissez-faire" je jen obrovský omyl - on jím nikdy nebyl!
Pár Hooverových prosazených opatření "proti krizi" a několik jeho názorových postojů:
- indexace mezd (pozdější nemožnost jejich snížení),
-> následný pád indexace mezd (neudržitelný systém, nezaměstnanost přes 26 %) lavinový a nárazový pád mezd
->-> nárazové snížení příjmu bank
->->-> zhroucení bankovního sektoru
->->->->úvěrová expanze, stát si začal ve velkém půjčovat (rychlost: dluhopisy za 300 milionů dolarů/týden) - mimochodem, tuto politiku pana Hoovera chválil i J. M. Keynes :)
->->->->->tlak na zlatý standard, FED zvyšoval úroky (vytěsnovací efekt, stát získával půjčky na úkor soukromého sektoru),
- ochranářská politika
->zvýšení cel,
->omezení konkursních zákonů
- zvýšil daně nejbohatším na 63 %
Hoover podporoval i budování infrastruktury. Za jeho vlády vzniklo více významných veřejných staveb než za předchozích 30 let včetně mostu přes záliv v San Francisku, akvaduktu v Los Angeles a Hooverovy přehrady.
„Nemuseli jsme podnikat vůbec nic. To by ovšem znamenalo naprostý krach. My však jsme řešili situaci tím, že jsme soukromým podnikatelům a Kongresu navrhli gigantický program hospodářské obranné strategie a provedli největší protiútok v dějinách tohoto státu.“
- H. C. Hoover :)
Jak tedy vznikla fáma o Hooverově pasivním nicnedělání? Může za ní jeho politický oponent z následujícího volebního klání, slavný FDR – Franklin Delano Roosevelt, s nímž Hoover prohrál na celé čáře.
Roosevelt během předvolební kampaně přemýšlel, jak zviditelnit Hooverovy přešlapy. V žádném případě ale nemohl říct, že Hoover chtěl pomoci dělníkům, farmářům a to nakonec krizi prodloužilo. Bylo by to kontraproduktivní a hlasy by tím nezískal.
A tak vznikl mýtus o nicnedělaní prezidenta Hoovera očerňující jedinou dobrou rady, kterou Hoover kdy dostal: „Nechte to vyhnít, pane prezidente!“.
- obhajoval velké podniky a silné odbory, korporativista.
Ostatně, o tom, že Hoover se s "laissez-faire" moc nekamarádil svědčí i jedno označení v jedně tehdejších novinách, kdy o tehdy ještě snad nastupujícím prezidentovi psali jako o „daleko nejpovolanějším představiteli moderní státnicko-inženýrské vědy.“