• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYEkonomie - střet ideí
    v tomto klubu resime ekonomii na vyssi odborne urovni, neresime ktera ekonomicka skola je nejlepsi, ale jak se od sebe jednotlive skoly lisi, co nabizeji, v cem boduji a kde selhavaji. neboli (neo)klasika vs. (neo)marxismus vs. (neo)keynesianstvi vs. monetarismus vs. rakouska skola.
    rozbalit záhlaví
    T_Y_L
    T_Y_L --- ---
    APOSTRI: Ponziho schéma a pyramidová hra je něco rozdílného. Ponziho schéma, které mj. rozjel Maddoff je založené na tom, že nově příchozí účastníci vyplácí původní účastníci. V tomhle je systém velmi podobný. Madoff je v tomto případě stát. Rozžšiřujicí se základnu to v zásadě nepotřebuje. Pokud to ale provádí soukromá osoba, tak by narazila na problém, že by při změně podmínek (vyplácení nižších výnosů a dalších parametrických úpravách) začali klienti odcházet a systém by se zhroutil.

    Stát to řeší tak, že nikdo stejně odejít nemůže - přísun nových klientů je povinný a paramtery (k horšímu se běžně mění). Ale jinak je to stejné. I v tom státním se systém může dostat do značných problémů - třeba že důchody budou tak nízké, že nepokryjí základní potřeby a zvýšení daní už nebude generovat vyšší příjmy (produktivní se na to vykašlou a zmizí, nebo se rozšíří šedou ekonomiku).


    Pyramidová hra (nebo také letadlo) je něco trochu jiného. Tam jsou zapojení účastníci, kteří hledají další účastníky, co se zapojí a vyplácí strukturu nad sebou. To vytváří tu pyramidu a potřebu se rozšiřovat.


    APOSTRI: Když tady mícháš finanční společnosti, tak by to asi chtělo o nich něco vědět. Docela tady mícháš banky a penzijní společnosti a pak z toho vychází kraviny atd.

    Při tom svěření peněz soukromé společnosti má různé formy. V případě banky jsi jejím věřitelem. Být věřitelem soukromé společnosti je opravdu ošemetné a na 30 - 40 let je to velký risk. Nějakým způsobem to řeší pojištění vkladů - ale stejně.

    Pak je druhý způsob - někomu svěříš peníze a on je pro tebe spravuje. Například za ně nakupuje do portfolia cenné papíry. Tady ty jsi stále vlastníkem toho portfolia (tudíž krach správce tě nezajímá). Pak samozřejmě máš riziko podstatně nižší. Respektive máš tam rizika zpronevěry, která jdou ale poměrně dobře ošetřit (tady regulace funguje dobře). Pak máš samozřejmě riziko portfolia, které jde také velmi efektivně řídit (když nic jiného, tak investuješ do portfolia státních dluhopisů a jsi na stejném riziku jako se státem). A tak funguje i 2. a 3. pilíř.

    Kromě toho máš obvykle možnost změny finanční instituce (konkrétně u toho 2. a 3. pilíře). Takže ta tvoje poznámka o šílenosti pramení jen z neznalosti věci. A zrovna v tom případě spoření na důchod bych tedy věřil více tomu, když své peníze investuji přes soukromé společnosti, než nějakým garancím státu (což jsou v podstatě zase jen obdoby státních dluhopisů, které mohou vzít rychle za své). Imho politické riziko se řídí mnohem hůře, než tržní nebo kreditní rizika a jejich dopady jsou také horší.

    Ale k té státní bance – státní banky jsme tu už jednou měly. Nasekaly velké dluhy a náš stát už stály docela dost peněz (na rozdíl od těch soukromých bank). Teď se s bankovní krizí potýkají Slovinci – protože své banky neprivatizovaly a jejich státní banky a banky propojené s veřejným sektorem se teď dostávají do problémů.

    Problém je, že stát řídí také lidé. Vždycky mě například fascinuje, když někdo nadává na Nečasovu, nebo jakoukoliv vládu a pak by chtěl rozšiřovat pravomoci státu (nebo mu věřit). Na to je skutečně potřeba hodně dobrý doublethink. Větší moc státu rovná se větší moc Nečasů, Kalousků, Zemanů, Klausů atd. Stejně tak státní banku budou řídit lidé – ti nebudou mít na paměti profit akcionářů, ale nebudou mít na paměti ani blaho lidu (tahle představa je tááák stranšně naivní) - budou mít na paměti profit svůj. A podle toho to bude vypadat.
    ENDER
    ENDER --- ---
    APOSTRI: to neni argument. statni banka nedava o nic vetsi garance... navic kdyz existuje fond pojisteni vkladu, statni bankce bych veril mnohem mene nez soukromemu subjektu, protoze kdyz vidime polsko tak je jasny, ze statni neznamena bezpecny...

    takze prosim dalsi argument
    APOSTRI
    APOSTRI --- ---
    ENDER: Jeden priklad je treba sporeni na duchod, kde stat muze garantovat vetsi jistotu ze o ty penize neprijdes. Chtit po nekomu aby dneska sveril svoje penize na 30-40 let nejakemu soukromemu financnimu subjektu je docela silenost. Tak dlouho tady u nas vetsinou nevydrzi ani jeden politickej rezim.
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    APOSTRI: Krize se stala... Tohle někdo hezky vystihl na Facebooku:

    ENDER
    ENDER --- ---
    APOSTRI: a v cem konkretnim myslis ze ta banka pomuze? co bude mit za prinos, krome toho, ze bude kam upichnout politicke kamose
    APOSTRI
    APOSTRI --- ---
    _BENNY: Krize se stala.

    LEXIK: No jednak ta veta plati maximalne o "statnim socialismu", ale to by zas byla politika. Kazdopadne banka jako idea je pouze instituce postavena okolo nejakych funkci ci služeb ktere ma naplnovat, jeji prakticka podoba je pak ale hodne zavisla na mantinelech ktere dostane, jinak receno na právním a spolecenskem ramci. Lze si představit velice odlišnou instituci nez jsou dnesni banky ktere presto diky funkcim ktere vykonava budem nazivat banka. :-)
    LEXIK
    LEXIK --- ---
    APOSTRI: Co jen mi to připomíná?

    Ano Socialismus není vadný společenský systém, to pouze někteří jeho představitelé a vůdci z něj udělali zrůdný zločinecký režim porušující masově základní lidská práva ...

    ;-)
    APOSTRI
    APOSTRI --- ---
    JORIM: Avsak prvni veta prvniho prispevku specifikuje ze tu mluvim specificky o britske a americke bankovni kulture. Netvrdim ze tam nejsou ci nebyly nejake ciste banky (vetsinou ty mensi), ale ze spolecensky nebezepecneho chovani tam lze najit tuny prikladu az po prani penez mexickym drogovym kartelum ci terroristum na strednim vychode.

    Obecne tedy netvrdim ze bankovnictvi je vadne, vadne jsou jen nektere jeho formy. Jinak tato cast meho puvodniho prispevku byla venovana tomu proc nebrat za bernou minci to jestli neco funguje nebo nefunguje v americe.
    JORIM
    JORIM --- ---
    Myslím, že tahle debata jde špatným směrem, a to od druhé věty prvního příspěvku. Pokud a priori prohlásíme bankovnictví za "spolecensky krajne nebezpecnou formu organizovaneho zlocinu," pak není pravděpodobné, že dojdeme k nějakému rozumnému závěru.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    APOSTRI: vzdyt to neni tak davno, a privatizovala statni banky prave socialni demokracie, ktera ted navrhuje zrizeni one statni banky. ptam se tedy proc? v cem je ta doba jina, mame ted lepsi lidi nebo kde je ten rozdil?
    APOSTRI
    APOSTRI --- ---
    _BENNY: To byla dost jina doba, nemyslis? To se stejne muzu ptat proc jsme se kdysi smaly indianum ze jedi plisne kdyz jsou nemocny, kdyz jsme potom obevili penicilin? :)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    APOSTRI: proc jsme tedy privatizovali banky, kdyz maji statni banky tolik vyhod?
    APOSTRI
    APOSTRI --- ---
    ENDER: Po precteni prvniho odstavce a prirovnani americkych demokratu k socialnim demokratum lze jen konstatovat ze autor vubec nerozumi americke politice. Protoze tohle neni forum o politice tak se omezim jen na konstatovani ze v USA je velkej rozdil mezi tim co kdo rika a co pak dela. Nebo jak to rikaji oni "Who talk the talk and who walk the walk". A "Washingtonsky konsensus" nema v sobe slovo Washington jen omylem. :-)

    Druhy clanek jsem kdysi cetl a v zasade nema s opravdovou keynesianskou (ci neo-keynesianskou) hospodarskou politikou nic spolecneho. Predevsim protoze ta nebere HDP a jeho rust jako nejaky primarni ukazatel. Misto toho se soustredi na ukazatele jako je nezamestnanost, cenova stabilita, ekonomicke cykly. Jinak receno neni primarni ulohou statu generovat zisk (HDP), to je ulohou soukromych firem. Stat ma jen vytvaret ferove prostredi pro jejich soutez, ale i pro jejich zamestnance. Ty by meli mit dost prostredku aby vytvareli jadro poptavky po tom co samy vyrobi. Protoze keynesianska hospodarska politika neni politika statu ktery chce byt jen tovarnou ci satalitem nekoho jineho.

    Naopak soucasna mainstreamova prakticka hospodarska poltika je kompletne nakazena retorikou, jazykem a ideologii soukromeho sektoru a tudiz neni divu ze se primarne soustredi jen na zisk, tedy HDP a jeho rust.
    APOSTRI
    APOSTRI --- ---
    _BENNY: Rozdil je v takrikajic zakladacich listinach. Jedinou definovanou ulohou soukrome firmy je generovat zisk, proto je socializace jejich ztrat nemravna. Ulohou statu je mimo jine poskytovat sluzby svim obcanum, to ze vyuziva jejich prostredky je pak naprosto v poradku, nemravne by pak bylo pouze pokud by s nima nakladal vylozene spatne a za ucelem obohacovani nekterych skupin na ukor jinych.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ad predposledni odstavec - vyborne. takze misto abychom vymysleli zpusob jak nesocializovat ztraty soukromeho sektoru, tak jeste pritvrdime. kdyz maji oni, my chceme taky. hlavne ten pocit.
    APOSTRI
    APOSTRI --- ---
    ENDER: Wallstreet nebo Citi neleze brat jako priklad standardni situace jak neco funguje nebo nefunguje. V civilizovanem pravnim state by vetsina tech bankeru, statnich uredniku, ratigovejch agentu a regulatoru (nekde je v dany okamzik tezke poznat ve ktere roli dany clovek zrovna vystupuje) sla sedet na tvrdo za spolecensky krajne nebezpecnou formu organizovaneho zlocinu. Bohuzel potrestat je by znamenalo ohrozit anglo-saskou financni dominanci a strategicke duvody jsou v imperialni politice vzdy az na prvnim miste.

    Jinak z meho, neo-keynesianskeho, pohledu je ucelem bank alokovat kapital a minimalizovat rizika. Pokud ten ucel neplenej a misto toho hrajou pyramidove hry je potreba je od zakladu reformovat. Obecne je v soucasne situaci mozna nejlepsi nasmerovat banky k alokaci kapitalu a nechat je operovat s penezma firem, cenyma papirama, davat uvery firmam, investovat do start-upu atd. Ulohu minimalzaci rizik v operovani s penezma jednotlivcu by minimalne docasne mel prevzit stat, coz jestli to chapu je o co se ten navrh snazi.

    Kdyz velka soukroma banka zbankrotuje, tak evidentne to stejne zaplatime my obycejni lidi, tak nevidim duvod aby stat nezaridil svou vlastni banku a pokud ji nekdy v budoucnu budem zachranovat aspon budem mit pocit ze platime za to ze celou dobu delala neco pro lidi a ne ze gamblovala s jejich penezma v globalnim kasinu a sdirala je na nehoraznejch poplatcich.


    K precenovani role statu. Jak jsem psal pokud vezememe zeme ktere byly v podobne situaci a vedli si mnohem lepe, tak kde je ten rozdil kdyz ne v roli statu?
    JORIM
    JORIM --- ---
    ENDER: Ona to myslí dobře, ale dopouští se té chyby, které se dopouští celá řada ekonomů, že si myslí, že ví všechno nejlíp, a z toho titulu chce centrálně určit, co máme vyrábět, co spotřebovávat, co vyvážet, co dovážet, do čeho investovat. Jenže takhle to nefunguje...

    Pár dobrých postřehů má, třeba s tou nefungující státní správou, to je skutečně problém. Ale třeba potravinová soběstačnost, to je v našich podmínkách trochu mimo realitu.
    ENDER
    ENDER --- ---
    a pak je tady pani nebo slecna Svihlikova, prijde mi ze je vic nez trochu Svihlikova, jestli tahle nekoho nekde uci ekonomii tak potes koste...

    Ilona Švihlíková: Ekonomicky jsme kolonie. A politikům to vyhovuje | Finmag.cz
    http://www.finmag.cz/.../ekonomika/ilona-svihlikova-ekonomicky-jsme-kolonie-a-politikum-to-vyhovuje/
    ENDER
    ENDER --- ---
    a kdyz uz teda ta statni banka, tak tady jsou nazory nekolika odborniku... (ne toho karparka z odboru bych za odbornika opravdu nerad povazoval)

    Anketa: Novou státní banku? A co takhle OPBH, OÚNZ a VUML? | Finmag.cz
    http://www.finmag.cz/cs/finmag/anketa/anketa-statni-banka-jako-konkurence-bank-soukromych/
    ENDER
    ENDER --- ---
    kdyz uz ale mame resit ten stret ideii, nejdrive bych zaradil diskutujici do spravneho tabora, at je jasno :)

    Between a rock and a hard place | Finmag.cz
    http://www.finmag.cz/cs/finmag/kaleidoskop/between-rock-and-a-hard-place/

    a taky je dobry clanek o tom jak varit v trenyrkovem kralovstvi DPH, aneb at zije keynes... takhle nejak by to asi socani chteli delat

    Jak v trenýrkovém království vařili HDP | Finmag.cz
    http://www.finmag.cz/cs/finmag/ekonomika/jak-v-trenyrkovem-kralovstvi-varili-dph/


    ENDER: jeste jedna pripominka k tomu HDP, ono kdyz par let bude stagnovat, konec sveta to neznamena...
    ENDER
    ENDER --- ---
    APOSTRI: tak myslim, ze s poskytovanim hypotek to uz zkouseli ve fannie a freddie a dopadlo to pekne na hovno...
    to zalozeni statni banky je snad nejblbejsi napad co socani za posledni roky predvedli... zajimalo by me jak jsi prisel na to, ze statni banka by nemela generovat zisk... i kdyz si teda myslim, ze hlavnim ucelem bude generovat mista pro kamarady, navic velmi dobre placena, verim ze i s tim negenerovanim zisku to pujde, kdyz tam bude mit i uklizecka 50 mesicne..

    APOSTRI: moc precenujes roli statu, vlada opravdu nepodvazala ekonomicky rust.. aby mela vladni politika velky vliv na rust ekonomiky, musel by spadnout schodek za jeden rok o 100 miliard, na coz tady bohuzel nema nikdo koule...
    APOSTRI
    APOSTRI --- ---
    TRAVIX: Rozdil je ze ucelem statni banky neni generovat profit ale spravovat penize lidi, zajistovat dostupne hypoteky a tak podobne. Dalsi rozdil muze byt treba ze si nemusi pujcovat penize do rezerv na mezibankovnim trhu, ale muze si je nechat rovnou pripsat od centralni banky a tak podobne.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam