• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  _BENNYEkonomie - střet ideí
  VIRIK
  VIRIK --- ---
  super, není to protože liberálové neumí své teze a vize prosadit a vysvětlit, je to protože jsou lidi líní :)
  ENDER
  ENDER --- ---
  APOSTRI: doporucuji dnesni clanek na finmagu od kovandy...
  to proc vsichni voli socany, myslis zebje to kvuli tomu ze jejich program je spravny? ne, je to kvuli tomu ze lide jsou lini a maji strach z budoucnosti..
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  JORIM: No tak mozna Cameron si nemysli ze nutne musi byt vyssi, mozna? Nejsem odbornik na danovi system Velke Britanie, ale podle toho co rikas my prijde ze jde jen o zmenu autority nad urcitou casti vyberu dani nikoliv o zavadeni dane nove, to by znamenalo min prerozdelovani z centralniho vyberu a vetsi svobodu si treba lokalne snizit nejake dane na prilakani invetic. To je asi jedinej pripad kdy by mne ten Cameronuv vyrok daval smysl.
  JORIM
  JORIM --- ---
  APOSTRI: Z kontextu ale spíš plyne, že welšská samospráva by měla naopak získat pravomoc ukládat nové a vyšší daně. Celá ta myšenka je "dejme Walesu daňovou pravomoc, aby byl více soběstačný." (Ale to je jedno, stejně to bylo jenom politické prohlášení, které se bude realizovat tak za rok, za dva... No, možná až po volbách.)
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  VIRIK: Naprosto souhlasim, to ze za vsechno spatne (ekonomicky, politicky, lidsky, proste vsechno) muzou socialisti patri do kanonu pravd, ktere jsou tak strasne moc pravdive ze nejen ze neni treba je nijak overovat, ale taky legitimizuji jakoukoliv preventivni akci pocinaje masakrem Parižske komuny pres valku ve Vietnamu az do dnesnich dnu. Je proste jen zahada ze i pres tuhle vseobecne znamou a uznavanou pravdu porad ty socialisty voli vic a vic lidi :-)

  A mymochodem tuto pravdu pak jeste flexibilne doplnuje pravda ze stejneho kanonu totiz ze tam kde za to nemuzou socialisti tam za to vzdicky muze stat, ktery je vzdy spatny hospodar, jeho regulace a prilis vysoke dane, protoze trhy jsou samoregulujici, vzdy samy ze sebe smeruji k ekvilibriu a co nejvic uzitku pro co nejvic lidi a jinak receno jsou proste bozske!
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  JORIM: To neni ani tak o humoru, ale standarnim konzervatvativnim slovniku. "taxes that reward hard work" je proste eufemismus pro nizky a jeste nizsi dane.
  JORIM
  JORIM --- ---
  Žiju sice v Británii už nějaký ten pátek, ale některé jemnosti anglického humoru mi stále ucházejí:

  David Cameron obhajuje, proč dát welšské samosprávě finanční pravomoci, mj. právo vybírat daně: "So what does Wales need to prosper? It needs more businesses coming here and creating jobs. It needs taxes that reward hard work. It needs better infrastructure: roads, homes, rail and broadband. All of these things are the building blocks of a stronger economy and fairer society - it’s how together we build a recovery that everyone can share in."
  VIRIK
  VIRIK --- ---
  APOSTRI: jak píše Benny, jsi paranoidní. Velký kmotr Chicago boys v dalším pokračování článku na finmag zase hovoří o bankrotu Argentiny kolem roku 2000 a klidně tvrdí, že to bylo díky socialismu a že tam stát všechno korigoval a rekuloval.
  Asi během posledních 13cti let vymyslil nějaký převibrátor do jiný dimenze, nebo se spojily vesmíry, ale ta Argentina v naší dimenzi zbankrotovala okamžitě po zavedení neoliberálních teorií, po zrušení těch tzv. socialistických vejmyslů a privatizaci a nepojištěnou vazbu na USA.
  Přesto ho nikdo ani na finmag neopravil a tak je to pravda pravdivá, za to všechno můžou socialisti.
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  APOSTRI: s prvnim odstavcem souhlas, ale u druheho jsi imho zbytecne prilis paranoidni :-) nemluvit o necem neznamena se automaticky stavet na pro nebo proti stranu. treba na to jen neprisla rec, neco ztratil tazatel a neco jineho se ztratilo v prekladu. ja nemam problem s tim, ze "Chicago boys" nejsou pro kazdeho sexy, ale rad bych se drzel spise te ekonomie nez politiky. i takovy Sovetsky Svaz v ramci ekonomickych teorii vykazoval jiste zvlastnosti, Samuelson by mohl vypravet :-)
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  _BENNY: Nakonec se na celou tuhle naší diskuzi lze podívat i jinak. Ekonomie není exaktní věda a její schopnosti predikce čehokoliv se nikdy nedostaly nad úroveň "značně omezené". Na tvrzení "Kluci Chicagský nechali Chile ekonomicky rozkvést" se pak lze z tohoto uhlu pohledu podívat jako na něco co je v jádru neprokazatelné a musí se nutně zakládat na dojmech. Není žádný exaktní způsob jak napříč 30-40 lety ekonomického vývoje Chile změřit vliv reforem Chicago boys a oddělit ho od vlivu mnoha jiných reforem a zásahů inspirovaných úplně jinde, od vlivu USA jako politicko-strategického spojence a od vlivu globálního vývoje a globalizace obecně. Odpovědět na takové otázky je na úrovní našeho poznání v praxi nemožné.

  Existuje však ještě absurdnější otázka. Totiž ta zda-li by bez zrušení demokracie a svržení presidenta Allendeho v roce 1973, dneska na tom Chile bylo hůř, lip nebo stejně. To totiž předpokládá konstrukci jakési alternativní reality obsahující predikci nejen ekonomického ale i politického vývoje. Fakt že někteří lidi (jako např autor článku) mají neustále potřebu na tuto absurdní otázku odpovídat i když se nikdo neptá, vzbuzuje zásadní pochybností o jejich motivaci. Lze se totiž jen těžko ubránit pocitu že jejich motivaci je především obhajovat zločiny proti lidskosti Pinochetova režimu ve jménu jakéhosi vyššího dobra ekonomické prosperity. To že se článek účelově opomíjí zmínit o Chilské ekonomické krizi v roce 1982 tyto podezření jen dále prohlubuje.
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  APOSTRI: takze vetsina z toho "neoliberalniho" spatneho byla zachovana. jinymi slovy, system funguje, akorat potreboval par zmen. a kdyz se pro exportne nebo importne orientovanou ekonomiku stane neco velkeho v zahranici (v dobrem i ve zlem), tak s tim nenadela nic zadna politika, ta muze situaci jen zhorsit.
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  _BENNY: Vymysleli tam něco lepšího. Třeba místo aby všechno zprivatizovaly tak si stát ponechal velkou část vlastnictví těžby mědi (kterou mimo jiné znárodnil Allende), která jím vydatně přispívá do státního rozpočtu a pomohla splatit statní dluh co Pinochet vyrobil. Nebo po krizi v roce 2008 místo toho aby nasadili neoliberalama tolik prosazované šetření v rozpočtu (či jinak austeritu), tak do ekonomiky pěkně po Keynesiansku narvaly asi 4 miliardy dolaru.

  Jinak Chilska ekonomika je dnes hodně závislá na exportu a tak její růst lze určitě připsat třeba i růstu jinde na světě, například v Asii.
  ENDER
  ENDER --- ---
  FESTER: tam je to bajecne, ted to pokracuje precenovanim v obchodech s elektronikou... rekl bych ze ta zeme pujde brzo do kytek..
  FESTER
  FESTER --- ---
  APOSTRI: nebyt pinochet tak v chile maji ted stejny problem jak ve venezuela... nedostatek hajzlpapiru a nasledne konfiskace fabrik na hajzlpapir statem

  Toilet paper shortage is because ‘Venezuelans are eating more’ argues the government — MercoPress
  http://en.mercopress.com/...er-shortage-is-because-venezuelans-are-eating-more-argues-the-government


  APOSTRI: jdi do haje ( normalne bych rekl do prdele ) se svym komunistickim dream...
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  APOSTRI: asi to bude chtit se kouknout na to kde je Chile dnes a jestli si tam ten osklivy "neoliberalismus" nechali anebo tam vymysleli neco lepsiho...

  APOSTRI: viz vyse. je to podobne jako kritizovat "Klausuv" kapitalismus, ktery v roce 1997 skoncil bankovni krizi, z duvodu spatne fixace kurzu. proc s tim nikdo nepocital? proc to tehdy nikdo neopravil? a jaktoze dnes mame dal plus minus stejny system jako tehdy, s mirnymi upravami, a nestezujeme si?
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  _BENNY: Taky pokud by tu krizi způsobilo to co ti říkáš proč to Pinochetův režím a Chicago boys nepředvídaly a nedělaly s tím něco? A nejde jen o otázku co tu krizi způsobilo, ale taky proč ta ekonomika ji neustala a zhroutila se tak jak se zhroutila. Není snad jedinou hodnotou ukazující kvalitu ekonomiky jen její výkon, ale třeba taky to jak dokáže absorbovat a ustát šoky.
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  _BENNY: Ja nic dálšího nepotřebuju, kluci Chicagsky byly architekti Chilske ekonomiky v období 1973 - 1982, kdy Chilska ekonomika rostla celkem podprůměrně a nakonec zkolabovala. Pořad nechápu kde přesně je ten rozkvět?
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  APOSTRI: krize vznikla z duvodu preceneni pesa a jeho fixace na dolar (bezna vec v Jizni Americe). co je na tom "neoliberalniho"? co tam mas dal?
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  _BENNY: Co je politického na faktu ekonomické krize 1982 v Chile? Nebo máš pocit že je otázkou politického názoru jestli se ta krize stala nebo nestala? Rozhodně autor toho článku na který odkazuješ tak asi přemýšlí. Čekal bych že třeba aspoň bude třeba tvrdit že tu krizi způsobily vnější faktory, ale on se radši rovnou rozhodl tvářit jakoby se nikdy nestala.
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  APOSTRI: nemas tam neco lepsiho nez jen vykriky z politicke pozice? tohle je klub o ekonomii, nikoliv o politice.
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam