• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  _BENNYEkonomie - střet ideí
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  ENDER: Ten clanek jsem nenasel. A na tvou otazku muzu jen odpovedet: Ano myslim si ze je to protoze jejich program je spravny/vyhodny/zastupuje zajmy pro ty co je voli. Rozebyrat to dal asi neni predmetem tohoto fora.
  TRAVIX
  TRAVIX --- ---
  A už je to tady: ČNB zveřejnila účetní rozvahu, za posledních 10 dní se zvýšila o 166 miliard a poprvé tak překročila bilion:
  Czech National Bank
  http://www.cnb.cz/en/about_cnb/performance/ten_day_balance_sheet/cnb_bilance_eng.html
  TRAVIX
  TRAVIX --- ---
  Švýcaři zamítli zastropování platů. Referendum, které mělo omezit platy, skončilo nezdarem. Původní návrh byl, aby nejlépe ohodnocený zaměstnanec nesměl brát více než dvanáctinásobek platu nejhůře ohodnoceného. (Pod heslem "Nikdo by neměl za měsíc vydělat více než jiný za rok.") Průměr ve velkých společnostech je 1:213.
  Swiss Voters Set To Reject Referendum That Would Cap Executive Pay - Business Insider
  http://www.businessinsider.com/...ters-set-to-reject-referendum-that-would-cap-executive-pay-2013-11

  Švýcarsko ještě čeká referendum o nepodmíněném základním příjmu, datum ale ještě nebylo stanoveno.
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  VIRIK: liberalismus se prece uz prosadil. nebo snad socialisti kritizuji svoje vlastni dilo? ;)
  VIRIK
  VIRIK --- ---
  jasně, takže místo hledání někoho, kdo by uměl liberalismus prosadit a vysvětlit, budeme řešit zlé lidi :)
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  VIRIK: tech par individui ve Svajcu vypsalo referendum a ted sbiraji podpisy pro petici i pro EU. imho tito lidi nejsou dusevne nemocni, naopak mi prijdou uplne, ale uplne normalni. to je prirozena lidska vlastnost, chtit modre z nebe.
  VIRIK
  VIRIK --- ---
  _BENNY: Soudíš podle pár individuí s těžkejma poruchama osobnosti?
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  VIRIK: lidi jsou nenazrani a chteji cim dal tim vic. viz debata ve vedlejsim klubu o NZP - uz nestaci mit dobrou praci pro vsechny, uz to chce vsechny lidi od te prace konecne osvobodit, aby mohli delat jen to, co je bavi. a kdyby se toho naahodou dosahlo (jakoze nedosahne, protoze zdroje jsou omezene a proto vsechny ty "nespravedlnosti"), stejne by to u toho neskoncilo. z naroku na sve BMW by se razem stal narok na Lexuse, ktery by prestal byt cool v momentu kdy bychom se dozvedeli, ze Kellner ma helikopteru.
  VIRIK
  VIRIK --- ---
  super, není to protože liberálové neumí své teze a vize prosadit a vysvětlit, je to protože jsou lidi líní :)
  ENDER
  ENDER --- ---
  APOSTRI: doporucuji dnesni clanek na finmagu od kovandy...
  to proc vsichni voli socany, myslis zebje to kvuli tomu ze jejich program je spravny? ne, je to kvuli tomu ze lide jsou lini a maji strach z budoucnosti..
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  JORIM: No tak mozna Cameron si nemysli ze nutne musi byt vyssi, mozna? Nejsem odbornik na danovi system Velke Britanie, ale podle toho co rikas my prijde ze jde jen o zmenu autority nad urcitou casti vyberu dani nikoliv o zavadeni dane nove, to by znamenalo min prerozdelovani z centralniho vyberu a vetsi svobodu si treba lokalne snizit nejake dane na prilakani invetic. To je asi jedinej pripad kdy by mne ten Cameronuv vyrok daval smysl.
  JORIM
  JORIM --- ---
  APOSTRI: Z kontextu ale spíš plyne, že welšská samospráva by měla naopak získat pravomoc ukládat nové a vyšší daně. Celá ta myšenka je "dejme Walesu daňovou pravomoc, aby byl více soběstačný." (Ale to je jedno, stejně to bylo jenom politické prohlášení, které se bude realizovat tak za rok, za dva... No, možná až po volbách.)
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  VIRIK: Naprosto souhlasim, to ze za vsechno spatne (ekonomicky, politicky, lidsky, proste vsechno) muzou socialisti patri do kanonu pravd, ktere jsou tak strasne moc pravdive ze nejen ze neni treba je nijak overovat, ale taky legitimizuji jakoukoliv preventivni akci pocinaje masakrem Parižske komuny pres valku ve Vietnamu az do dnesnich dnu. Je proste jen zahada ze i pres tuhle vseobecne znamou a uznavanou pravdu porad ty socialisty voli vic a vic lidi :-)

  A mymochodem tuto pravdu pak jeste flexibilne doplnuje pravda ze stejneho kanonu totiz ze tam kde za to nemuzou socialisti tam za to vzdicky muze stat, ktery je vzdy spatny hospodar, jeho regulace a prilis vysoke dane, protoze trhy jsou samoregulujici, vzdy samy ze sebe smeruji k ekvilibriu a co nejvic uzitku pro co nejvic lidi a jinak receno jsou proste bozske!
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  JORIM: To neni ani tak o humoru, ale standarnim konzervatvativnim slovniku. "taxes that reward hard work" je proste eufemismus pro nizky a jeste nizsi dane.
  JORIM
  JORIM --- ---
  Žiju sice v Británii už nějaký ten pátek, ale některé jemnosti anglického humoru mi stále ucházejí:

  David Cameron obhajuje, proč dát welšské samosprávě finanční pravomoci, mj. právo vybírat daně: "So what does Wales need to prosper? It needs more businesses coming here and creating jobs. It needs taxes that reward hard work. It needs better infrastructure: roads, homes, rail and broadband. All of these things are the building blocks of a stronger economy and fairer society - it’s how together we build a recovery that everyone can share in."
  VIRIK
  VIRIK --- ---
  APOSTRI: jak píše Benny, jsi paranoidní. Velký kmotr Chicago boys v dalším pokračování článku na finmag zase hovoří o bankrotu Argentiny kolem roku 2000 a klidně tvrdí, že to bylo díky socialismu a že tam stát všechno korigoval a rekuloval.
  Asi během posledních 13cti let vymyslil nějaký převibrátor do jiný dimenze, nebo se spojily vesmíry, ale ta Argentina v naší dimenzi zbankrotovala okamžitě po zavedení neoliberálních teorií, po zrušení těch tzv. socialistických vejmyslů a privatizaci a nepojištěnou vazbu na USA.
  Přesto ho nikdo ani na finmag neopravil a tak je to pravda pravdivá, za to všechno můžou socialisti.
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  APOSTRI: s prvnim odstavcem souhlas, ale u druheho jsi imho zbytecne prilis paranoidni :-) nemluvit o necem neznamena se automaticky stavet na pro nebo proti stranu. treba na to jen neprisla rec, neco ztratil tazatel a neco jineho se ztratilo v prekladu. ja nemam problem s tim, ze "Chicago boys" nejsou pro kazdeho sexy, ale rad bych se drzel spise te ekonomie nez politiky. i takovy Sovetsky Svaz v ramci ekonomickych teorii vykazoval jiste zvlastnosti, Samuelson by mohl vypravet :-)
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  _BENNY: Nakonec se na celou tuhle naší diskuzi lze podívat i jinak. Ekonomie není exaktní věda a její schopnosti predikce čehokoliv se nikdy nedostaly nad úroveň "značně omezené". Na tvrzení "Kluci Chicagský nechali Chile ekonomicky rozkvést" se pak lze z tohoto uhlu pohledu podívat jako na něco co je v jádru neprokazatelné a musí se nutně zakládat na dojmech. Není žádný exaktní způsob jak napříč 30-40 lety ekonomického vývoje Chile změřit vliv reforem Chicago boys a oddělit ho od vlivu mnoha jiných reforem a zásahů inspirovaných úplně jinde, od vlivu USA jako politicko-strategického spojence a od vlivu globálního vývoje a globalizace obecně. Odpovědět na takové otázky je na úrovní našeho poznání v praxi nemožné.

  Existuje však ještě absurdnější otázka. Totiž ta zda-li by bez zrušení demokracie a svržení presidenta Allendeho v roce 1973, dneska na tom Chile bylo hůř, lip nebo stejně. To totiž předpokládá konstrukci jakési alternativní reality obsahující predikci nejen ekonomického ale i politického vývoje. Fakt že někteří lidi (jako např autor článku) mají neustále potřebu na tuto absurdní otázku odpovídat i když se nikdo neptá, vzbuzuje zásadní pochybností o jejich motivaci. Lze se totiž jen těžko ubránit pocitu že jejich motivaci je především obhajovat zločiny proti lidskosti Pinochetova režimu ve jménu jakéhosi vyššího dobra ekonomické prosperity. To že se článek účelově opomíjí zmínit o Chilské ekonomické krizi v roce 1982 tyto podezření jen dále prohlubuje.
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  APOSTRI: takze vetsina z toho "neoliberalniho" spatneho byla zachovana. jinymi slovy, system funguje, akorat potreboval par zmen. a kdyz se pro exportne nebo importne orientovanou ekonomiku stane neco velkeho v zahranici (v dobrem i ve zlem), tak s tim nenadela nic zadna politika, ta muze situaci jen zhorsit.
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  _BENNY: Vymysleli tam něco lepšího. Třeba místo aby všechno zprivatizovaly tak si stát ponechal velkou část vlastnictví těžby mědi (kterou mimo jiné znárodnil Allende), která jím vydatně přispívá do státního rozpočtu a pomohla splatit statní dluh co Pinochet vyrobil. Nebo po krizi v roce 2008 místo toho aby nasadili neoliberalama tolik prosazované šetření v rozpočtu (či jinak austeritu), tak do ekonomiky pěkně po Keynesiansku narvaly asi 4 miliardy dolaru.

  Jinak Chilska ekonomika je dnes hodně závislá na exportu a tak její růst lze určitě připsat třeba i růstu jinde na světě, například v Asii.