• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYEkonomie - střet ideí
    v tomto klubu resime ekonomii na vyssi odborne urovni, neresime ktera ekonomicka skola je nejlepsi, ale jak se od sebe jednotlive skoly lisi, co nabizeji, v cem boduji a kde selhavaji. neboli (neo)klasika vs. (neo)marxismus vs. (neo)keynesianstvi vs. monetarismus vs. rakouska skola.
    rozbalit záhlaví
    APOSTRI
    APOSTRI --- ---
    ENDER: Nooo... to není zas tak moc selhání (post) Keynesianskeho modelu, jako spíš jeho potvrzení. Protože v jádru, ač si toho možná není sám úplně vědom tam Kohout připisuje Japonskou bankovní expansi a následnou krizi poptávce po úvěrech (byly posedlí podílem na trhu) a nikoliv nízkou úrokovou sazbou. Tedy přesně tak jak to popisuje Hyman Minsky ve své teorií finanční nestability, akorát to naprosto mylně připisuje Rakouské Škole.
    ENDER
    ENDER --- ---
    Vášeň pro dluh, kult betonu. Čína následuje Japonsko | Finmag.cz
    http://finmag.penize.cz/ekonomika/299507-vasen-pro-dluh-kult-betonu-cina-nasleduje-japonsko

    zajimava myslenka selhani keynesianskeho systemu
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Pavel Kohout: Jak je to s efektivními trhy | Finmag.cz
    http://finmag.penize.cz/investice/268659-pavel-kohout-jak-je-to-s-efektivnimi-trhy
    LEXIK
    LEXIK --- ---
    A hele, že by vznikla nová měna v Evropě? "Řecké Euro..?" ;-)

    MV: Šéf eurogroup po prvý krát oficiálne pripustil, že kontrola toku kapitálu (tj. zamedzenie toku eura z Grécka) môže byť alternatívou k Grexitu. Toky kapitálu boli obmedzené na Cypre v roku 2013 a do istej miery trvajú dodnes. Znamenalo by to, že "gréckym" eurom by ste (kartou, či prevodom) nezaplatili v iných štátoch Eurozóny.

    ekathimerini.com | Athens reacts to Eurogroup suggestion of capital controls
    http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_wsite1_1_17/03/2015_548315
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    zajímavý komix (liberální americký pohled)
    Economix: terrific cartoon history of economics - Boing Boing
    http://boingboing.net/2012/09/01/economix-terrific-cartoon-hi.html
    ENDER
    ENDER --- ---
    ENDER: jako preklad mozna jeste podpora, pobidka
    ENDER
    ENDER --- ---
    HONIK: pouzivam na preskacku muzskej a zenskej rod, ale prevazuje zenskej :)
    HONIK
    HONIK --- ---
    Neřešili jste někdy někdo otázku, jak v ekonomickém kontextu nejlépe převést do češtiny anglický pojem "incentive"? Jeden kamarád říká, že mu zcela odpovídá česká (ta) "incentiva". Jiný zase tvrdí, že nejlepší by bylo říkat (ten) incentiv. Konečně další by se raději přidržel slov jako "podnět", "motivace" či "stimul".
    GULDUR
    GULDUR --- ---
    Potřeboval bych poradit od odborníků na ekonomii. Koukal jsem z jakéhosi sebemrskačství na videa z Vratimovského semináře a zaujal mě jeden člověk, a sice prof. Staněk ze Slovenska. Je někdo schopen zhodnotit jeho vystoupení čistě z hlediska teoretické či praktické makroekonomie (je jasný, že ta politická část je dost přitažená za vlasy...)?

    Prof. Ing. Peter Staněk, CSc - „TEKTONICKÉ ZLOMY SÚČASNOSTI A BUDÚCNOSTI“ - Vratimovský seminář 2014
    https://www.youtube.com/watch?v=lnhr1EUj_IA
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    Češi míří mezi světovou elitu. Těm nejlepším platí studia mecenáši - iDNES.cz
    http://zpravy.idnes.cz/cesi-na-svetovych-univerzitach-d35-/domaci.aspx?c=A150112_152831_domaci_zt

    Hezká je diskuze pod článkem:

    A financování mecenáši neberu jako negativum - když je mladý člověk mimořádně nadaný, je dobře, že se najde někdo, kdo ho podpoří. A jestli někdo z nich třeba v budoucnu vynalezne něco užitečného pro celé lidstvo, je přece jedno, v jakém to bude státě. Však tam nestudují všichni jen ekonomiku, ne?
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    Je to velky ale je to dobry
    PHANTA_RHEI
    PHANTA_RHEI --- ---
    Sháním k sobě do programu sociální psychiatrie v Národním ústavu duševního zdraví pár mladých výzkumníků, ideálně PhD studentů. Uplatnil bych ještě tak jednoho až dva ekonomy, kteří mají chuť se věnovat health economics. Pokud byste měli předběžný zájem, kontaktujte mě v poště.
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    Ahoj, potřebuju pomoct. Netušíte někdo, kde by se dal najít aktuální graf indikátoru LIBOR-OIS spread? Nebo ještě lépe, čistá data, abych si ten graf mohl vyrobit sám?

    LIBOR-OIS spread ukazuje rozdíl mezi sazbou 3M LIBOR (kde nesete riziko bankrotu protistrany) a 3M mezibankovním úrokovým swapem (který vzniká na prakticky stejném trhu jako LIBOR, ale riziko protistrany tam není). Prakticky tak ukazuje riziko na mezibankovním trhu očištěné od dalších vlivů.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    O původu Arabského jara racionálně ( Maslow forever)
    Americká Federální rezervní banka "způsobila Arabské jaro" - See more at: http://www.blisty.cz/art/58485.html#sthash.IQRs1jGZ.dpufhttp://www.blisty.cz/art/58485.html
    Ruská vláda kvůli suchu uvalila embargo na export obilí - See more at: http://blisty.cz/art/53847.html#sthash.DsLH5k2J.dpufhttp://blisty.cz/art/53847.html
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Nouze, na niž je Babiš i Janeček krátký - Roklen24.cz
    http://roklen24.cz/a/i6QYp/nouze-na-niz-je-babis-i-janecek-kratky

    Centrální bankéři tedy předpokládají, že lidé přestanou jíst, neboť budou vyhlížet nižší ceny potravin. Že přestanou jezdit autem, neboť budou očekávat zlevnění benzínu. Že raději aplikují léčbu dle rad baby kořenářky, než aby si došli do lékárny pro značkový medikament – vždyť bude zanedlouho levnější, tak proč zbytečně prodělat, ne? Že rodiče nebohému dítěti sdělí, že narozeniny s ním oslaví se zpožděním, neboť pak budou hračky levnější. Centrální bankéři zkrátka žijí v roztodivném světě. Ve světě, v němž prodejci dávají do výlohy cedule „sleva“ jen proto, aby zákazníky odradili od nákupu – bude přece ještě levněji. Je ostatně zajímavé, že podobně centrální bankéři neargumentují v případě inflace. A ne že by to nešlo. Vždyť lze přece tvrdit třeba to, že výrobci budou v očekávání vyšších spotřebitelských cen odkládat výrobu – či hromadit zboží ve skladech –, čímž by se kola ekonomiky ovšemže rovněž zadrhávala.

    Ano, pravda, lidé zhusta odkládají například koupi bytu, vyhlíží-li zlevnění nemovitostí. Byt je však aktivum, nikoli spotřebitelský statek. Není to lék, není to jídlo, není to hračka k narozeninám. A jeho cena se nezapočítává do indexu spotřebitelských cen.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    nic se tu nedeje, tak sem dam trochu konspirace :)

    Komplot centrálních bankéřů? Z toho mrazí - Echo24.cz
    http://echo24.cz/a/iTvkE/komplot-centralnich-bankeru-z-toho-mrazi
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    O svobodné společnosti a liberalismu s profesorem Šímou - Students for Liberty CZ
    http://www.studentsforlibertycz.cz/multimedia-archive/podcast-josef-sima-liberalismus/

    Vyborny podcast se Simou. Malokdo to umi rict tak dobre jako on
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    Učebnice práva hospodářské soutěže:
    "Podniky s vysokým tržním podílem se často mohou ocitnout v dilematu, kdy zvýšení cen může být považované za zneužití dominantního postavení, zatímco snížení cen může být považováno za dumpingové ceny. Toto dilema se může snadno změnit v trilema, pokud by udržování stálých cen mohlo být označeno za kartelovou dohodu. (A pokud by slovo trilema skutečně existovalo.)"
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    JORIM: Ten odkaz nefunguje...
    JORIM
    JORIM --- ---
    OECD provedla zajímavý výzkum na vzorku 150 000 lidí z 24 zemí. Dala jim různé testy, které měly zhodnotit jejich inteligenci a schopnosti (analytické a logické myšlení, práce s čísly...) Samotný výsledek je zajímavý, korejští středoškoláci prý mají lepší výsledky než italští vysokoškoláci. Ale o to nešlo. Následně výzkumníci srovnali výsledek testu s platem. Podle očekávání, čím lepší výsledky testu, tím lepší plat. Co bylo ale překvapující, byly rozdíly mezi státy.

    Zatímco v zemích s tradicí tržního hospodářství (Británie, USA, Irsko, Německo... a kupodivu i Španělsko) byl rozdíl značný, v zemích se silným sociálním systémem, silnými odbory a tradicí sociálnědemokratických vlád (Itálie, Skandinávie, Dánsko) je korelace podstatně nižší. Zajímavé je, že jednou ze zemí, která si nejméně "cení schopných" je Česká republika.

    http://www.oecd-ilibrary.org/...672523&id=id&accname=guest&checksum=707A903A14318468782D9FFA289A074D

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam