• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  _BENNYEkonomie - střet ideí
  TRAVIX
  TRAVIX --- ---
  Učebnice práva hospodářské soutěže:
  "Podniky s vysokým tržním podílem se často mohou ocitnout v dilematu, kdy zvýšení cen může být považované za zneužití dominantního postavení, zatímco snížení cen může být považováno za dumpingové ceny. Toto dilema se může snadno změnit v trilema, pokud by udržování stálých cen mohlo být označeno za kartelovou dohodu. (A pokud by slovo trilema skutečně existovalo.)"
  OJIRIO
  OJIRIO --- ---
  JORIM: Ten odkaz nefunguje...
  JORIM
  JORIM --- ---
  OECD provedla zajímavý výzkum na vzorku 150 000 lidí z 24 zemí. Dala jim různé testy, které měly zhodnotit jejich inteligenci a schopnosti (analytické a logické myšlení, práce s čísly...) Samotný výsledek je zajímavý, korejští středoškoláci prý mají lepší výsledky než italští vysokoškoláci. Ale o to nešlo. Následně výzkumníci srovnali výsledek testu s platem. Podle očekávání, čím lepší výsledky testu, tím lepší plat. Co bylo ale překvapující, byly rozdíly mezi státy.

  Zatímco v zemích s tradicí tržního hospodářství (Británie, USA, Irsko, Německo... a kupodivu i Španělsko) byl rozdíl značný, v zemích se silným sociálním systémem, silnými odbory a tradicí sociálnědemokratických vlád (Itálie, Skandinávie, Dánsko) je korelace podstatně nižší. Zajímavé je, že jednou ze zemí, která si nejméně "cení schopných" je Česká republika.

  http://www.oecd-ilibrary.org/...672523&id=id&accname=guest&checksum=707A903A14318468782D9FFA289A074D

  VIRIK
  VIRIK --- ---
  dyt je to blbost.Pokud se jednalo o důležitej podnik (strategicky), tak se do nynějška vykupoval, případně to přebírali odbory aby udrželi výrobu a podobně... co je to za zákon, to nedává smysl.
  JORIM
  JORIM --- ---
  FRONEMA: Ano, už si vzpomínám, to už se tu někde řešilo. Ale tehdy jsem oprvadu nevěřil, že to dotáhnou do konce. (Naštěstí v dost zmírněné podobě, ale i tak je to... zajímavé.)
  ENDER
  ENDER --- ---
  JORIM: apostri nam vysvetli jak to funguje :) samozrejme delat lepsi podminky pro podnikani je holy nesmysl, lepsi je dotovat krachujici firmy! :)
  RAGNAROK
  RAGNAROK --- ---
  JORIM:
  takovy ekonomicky perpetuum mobile :)
  JORIM
  JORIM --- ---
  Tohle už se tu asi někde řešilo... Ale nečekal jsem, že to myslí vážně!
  Francie: Nový zákon proti politice spálené země má zabránit uzavírání podniků | Česká pozice
  http://www.ceskapozice.cz/...ie-novy-zakon-proti-politice-spalene-zeme-ma-zabranit-uzavirani-podniku

  Hezký je hlavně tenhle odstavec:
  "Loni v listopadu pohrozila „přechodným znárodněním společnosti“ a zároveň jí slíbila investiční podporu ve výši 180 milionů eur rozloženou na pět let. Šéf a majitel firmy Lakšmí Mittal, kterému patří i ostravská ex-Nová huť, na tuto strategii odpověděl, že by francouzská vláda měla spíše vytvořit podmínky, za nichž se mu výroba oceli v této zemi vyplatí. Měl na mysli známý francouzský problém – vysokou cenu pracovní síly kvůli nadměrné daňové zátěži a neméně vysokým sociálním odvodům."

  Dávat firmám dotacem, aby měly na zaplacení daní? Se divím, že to ještě nikoho nenapadlo.
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  ENDER: Ten clanek jsem nenasel. A na tvou otazku muzu jen odpovedet: Ano myslim si ze je to protoze jejich program je spravny/vyhodny/zastupuje zajmy pro ty co je voli. Rozebyrat to dal asi neni predmetem tohoto fora.
  TRAVIX
  TRAVIX --- ---
  A už je to tady: ČNB zveřejnila účetní rozvahu, za posledních 10 dní se zvýšila o 166 miliard a poprvé tak překročila bilion:
  Czech National Bank
  http://www.cnb.cz/en/about_cnb/performance/ten_day_balance_sheet/cnb_bilance_eng.html
  TRAVIX
  TRAVIX --- ---
  Švýcaři zamítli zastropování platů. Referendum, které mělo omezit platy, skončilo nezdarem. Původní návrh byl, aby nejlépe ohodnocený zaměstnanec nesměl brát více než dvanáctinásobek platu nejhůře ohodnoceného. (Pod heslem "Nikdo by neměl za měsíc vydělat více než jiný za rok.") Průměr ve velkých společnostech je 1:213.
  Swiss Voters Set To Reject Referendum That Would Cap Executive Pay - Business Insider
  http://www.businessinsider.com/...ters-set-to-reject-referendum-that-would-cap-executive-pay-2013-11

  Švýcarsko ještě čeká referendum o nepodmíněném základním příjmu, datum ale ještě nebylo stanoveno.
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  VIRIK: liberalismus se prece uz prosadil. nebo snad socialisti kritizuji svoje vlastni dilo? ;)
  VIRIK
  VIRIK --- ---
  jasně, takže místo hledání někoho, kdo by uměl liberalismus prosadit a vysvětlit, budeme řešit zlé lidi :)
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  VIRIK: tech par individui ve Svajcu vypsalo referendum a ted sbiraji podpisy pro petici i pro EU. imho tito lidi nejsou dusevne nemocni, naopak mi prijdou uplne, ale uplne normalni. to je prirozena lidska vlastnost, chtit modre z nebe.
  VIRIK
  VIRIK --- ---
  _BENNY: Soudíš podle pár individuí s těžkejma poruchama osobnosti?
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  VIRIK: lidi jsou nenazrani a chteji cim dal tim vic. viz debata ve vedlejsim klubu o NZP - uz nestaci mit dobrou praci pro vsechny, uz to chce vsechny lidi od te prace konecne osvobodit, aby mohli delat jen to, co je bavi. a kdyby se toho naahodou dosahlo (jakoze nedosahne, protoze zdroje jsou omezene a proto vsechny ty "nespravedlnosti"), stejne by to u toho neskoncilo. z naroku na sve BMW by se razem stal narok na Lexuse, ktery by prestal byt cool v momentu kdy bychom se dozvedeli, ze Kellner ma helikopteru.
  VIRIK
  VIRIK --- ---
  super, není to protože liberálové neumí své teze a vize prosadit a vysvětlit, je to protože jsou lidi líní :)
  ENDER
  ENDER --- ---
  APOSTRI: doporucuji dnesni clanek na finmagu od kovandy...
  to proc vsichni voli socany, myslis zebje to kvuli tomu ze jejich program je spravny? ne, je to kvuli tomu ze lide jsou lini a maji strach z budoucnosti..
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  JORIM: No tak mozna Cameron si nemysli ze nutne musi byt vyssi, mozna? Nejsem odbornik na danovi system Velke Britanie, ale podle toho co rikas my prijde ze jde jen o zmenu autority nad urcitou casti vyberu dani nikoliv o zavadeni dane nove, to by znamenalo min prerozdelovani z centralniho vyberu a vetsi svobodu si treba lokalne snizit nejake dane na prilakani invetic. To je asi jedinej pripad kdy by mne ten Cameronuv vyrok daval smysl.