• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  HUNNYNegativní vliv seriálů a telenovel na lidské vědomí
  BAMBULA
  BAMBULA --- ---
  THOMASMORTA: dovolím si jeden OT příspěvek:zrovna včera jsem s kamarádkou mluvil o tomto tématu - rozlišení fikce a skutečnosti - i když asi v trošku jiném světle. vyprávěl jsem jí, jak nejsem schopen číst knihy, jež napsal M.E.Remarque. ačkoliv nemám problém s násilím a válečnou tématikou, u těchto knih vím, že jsou psány na základě skutečných událostí a prožitků a vyvolávají ve mne velice nepříjemné pocity. jedna věc je vidět jak mimozemšťané vyhodí do povětří bílý dům a druhá číst popis vybombardovaného berlína. je zajímavé, jak pouhé uvědomění si reálnosti popisovaného stačí k prožívání dramaticky vyššího stupně emocí. a je pravdou že finta "podle skutečné události" je opravdu hojně využívána pravděpodobně právě kvůli tomuto efektu.
  BAMBULA
  BAMBULA --- ---
  HUNNY: samozřejmě máš pravdu, ale stejnou pitomost jako v seriálu by se asi dočetli i v nějaké brožurce na téma "moje dítě a drogy". je jasné, že seriál prezentuje "zjednodušené" životní situace a tak musí být i vnímán. pokud to někomu dělá potíže, tak myslím, že stejně negativní vliv na něj mají i noviny, počítačové hry, reklamní billboardy, atp. nicméně naprosto nepopírám, že se s lidmi dá prostřednictvím seriálu manipulovat. a nejhorší mi přijdou seriály, které cíleně míří na stanovování morálních hodnot a předkládají vzorové modely chování a poučení. vzpomínám si na seriál krok za krokem, který jsem kdysi jako mladý měl rád. před nedávnem jsem pár dílů viděl a teda byl jsem značně překvapen jak ve valné většině dílů bylo nějaké to "poselství" typu "mějte se rádi", "poslouchejte rodiče", "nejezte na noc zmrzlinu",... no hrůza. značně negativně to ovlivnilo můj pohled na tento seriál.
  THOMASMORTA
  THOMASMORTA --- ---
  HUNNY: To, co popisuješ je přístup, který např. literární věda popisuje pojmem "naivní čtenář" a je obvykle přisuzován (malým) dětem. Jedná se o stav, kdy člověk není schopen odlišit realitu od fikce, což bych v případě výskytu extrémní podoby u dospělého jedince považoval za diagnózu samu o sobě a je otázka, jestli takovému člověku není nebezpečná jakákoliv fikce (třeba texty vysoce ceněných dekadentů nebo klidně knihy Terryho Pratchetta).

  Je však pravda, že to nemohu takto jednoduše bagatelizovat, protože jedna z příčin je i v nedostačujícím školství. Střední školství, které nenaučí své studenty důsledně rozlišovat mezi vypravěčem a autorem knihy, není schopno naučit je rozlišovat mezi realitou a fikcí a škodlivost kultury naopak podporuje. Pak se nikdo nemůže divit oblíbenosti tzv. Literatury faktu (u níž si většina populace ani neuvědomuje, že přese všechnu snahu popisovat skutečnost, zůstává fikcí a není možné ji brát doslovně) či, v horším případě, filmů označených "podle skutečných událostí" (což je oblíbený trik už někdy ze sedmnáctého století, ne-li dříve - a hlavně to dost často ani není pravda).
  BAMBULA
  BAMBULA --- ---
  THOMASMORTA: neochota lidí bavit se je určitě podporována. je to vynikající možnost předkládat lidem myšlenky, názory a úhly pohledu, které, pasivně přijímány, nepodléhají u diváků takové "kontrole" a "zkoumání" jako když si lidé informace zjišťují sami. až se z toho může stát ono nekritické přijímání stylu:"co je ve zprávách, to je pravda". samozřejmě k propagandě a podsouvání myšlenek jsou seriály využívány už dlouho, vzpomeňme třeba slavných 30 případů majora zemana:))
  docela by mne zajímal názor ostatních na profilování herců dle jejich rolí v očích diváků. v příspěvcích níže byla debata o Jordánovi. nevím proč lidem příšlo zvláštní že byl na X-Massu, že tam dokonce údajně pomáhal, že to není blbec. herci přeci jen dělají svoji práci. asi nikoho nepřekvapí, že zedníka, který nám dělal příčku v koupelně, potkáme v hospodě, na ulici, v obchoďáku...tak proč je tak překvapivé potkat herce? a proč je překvapivější, že se v normálním životě nechová jako postava, kterou hraje? vždyť pro něj je to stejně jen práce a mohl mít X důvodů, které neznáme, aby jí vzal (finanční nouze, není lepší nabídka, prostě ho ukecali, rozhodl se pro stabilní angažmá byť mu umělecky nemusí zrovna vyhovovat,...). je herectví opravdu tak odlišné od ostatních profesí?
  HUNNY
  HUNNY --- ---
  BAMBULA:
  THOMASMORTA: to je sice pravda ale je tu zmíněná jen jedna část publika. Dále to sledují lidé zřejmě proto aby se ztoho ponaučili ve vlastním životě a tady právě začíná ten negativní vliv. Uvidí u syna např. marihuanu a řeknou jak to asi řešily v ulici? aha...aha tak to vyřeším podle nich a už ten přístup je ovlivněn scénaristy. neřikám že vždycky špatně ale někdy je to tak idylická metoda, která je v real. životě nepoužitelná.
  THOMASMORTA
  THOMASMORTA --- ---
  BAMBULA: Vesměs souhlasím, ale upřesním několik věci - psát scénáře pro VKV a spol. je docela lukrativní záležitost, šetření spočívá v tom, že raději najmou talentovaného studenta, který jim udělá tu samou či lepčí práci za třetinovou cenu toho, o co by si řekl profesionální scénárista. Zatím jsem vesměs všichni lektoři tvůrčího psaní, co znám, potvrdili, že dlouhodobě psát tyto seriály (nebo psát pro lifestylové časopisy (ať už pro ženy nebo pro horních deset tisíc)) kazí styl. Rozumějte, že se jedná o určitý model myšlení, ve kterém když autor uvízne, tak se z něj těžko vymaňuje.
  S neochotou lidí si zábavu vytvářet souhlasím, ale osobně si myslím, že je také trochu podporována viz THOMASMORTA
  BAMBULA
  BAMBULA --- ---
  obecně si myslím, že není problém v seriálěch. lidé často nevyhledávají zábavu ale nechávají se bavit, například televizí, a berou to jako formu relaxace. brutality typu VKV vznikají dle mne proto, protože jsou dějově nenáročné (dá se chrlit jeden díl za druhým bez nutnosti zaměstnant bandu kvalitních scénáristů), výroba je levná a bezpečná (stále stejné kulisy, dlouhodobé kontrakty s herci, jednoduchá přizpůsobitelnost k momentální politické či kulturní situaci a i náladám a požadavkům diváků), dobře se do nich prodává reklama protože jejich sledovanost je víceméně stabilní, původní scénáře nevyžadují problematické získávání autorských práv, atp.
  negativní vliv lze asi posoudit jen velice těžko, protože kdyby lidé nekoukali na seriály, tak by buďto prováděli/sledovali něco hodnotnějšího, nebo by čučeli do stěny. v pravdě i kvalitní seriály jsou do značné míry ztráta času, odmítání aktivně něco prožít, hledání prožitků, které skutečný život nenabízí.
  takže základní věcí je neochota lidí si zábavu vytvářet a že si vystačí s tím málem co poskytují seriály. co je příčinou této pohodlnosti je nalézt již značně složitější.
  SHARENZEEE
  SHARENZEEE --- ---
  HUNNY: Dallas:-))) Vždycky když jsem byla u babičky tak jsme na to koukaly:-D
  MAJDALENKA
  MAJDALENKA --- ---
  HUNNY: no tak Dallas je seriálová klasika, dalo by se snad i říct že odstartoval americký soapky z prostředí bohatejch. o jeho sledování se navíc dělalo celkem dost průzkumů (Watching Dallas od Ien Angové patří ke klasikám) - najdete na Google Books
  Mě osobně teda přijdou zábavnější seriály z dělnického prostředí (tzn. soapky v britskym stylu), protože maj sice problémy stejný, ale je to tak nějak blíž realitě. ale jak jsem již zmiňovala, já poslední dobou TV nesleduju...
  THOMASMORTA
  THOMASMORTA --- ---
  HUNNY: No jasně, jako malé škvrně jsem dokonce sledoval první sérii:-) Což jenom utvrzuje mé přesvědčení, že scenáristicky jsou podobné seriály velice dobře promyšleny.
  HUNNY
  HUNNY --- ---
  Pamatuje tu někdo na největší bombu všech dob DALAS s Džejárem?
  SHARENZEEE
  SHARENZEEE --- ---
  WE_RU: Souhlas....trošku se mi zdá, že z VKV chtěj udělat něco jako Tak jde čas (jak měl tisíc dílů)...jinak nejvíc vymaštěný jsou ty venezuelský telenovely jako! jediný seríál který sleduju jsou Zoufalé manželky...
  HUNNY
  HUNNY --- ---
  mě hlavně přijde že to snad všechno napsal jeden člověk. Všechno je to o tom samym a dokola. max jiný ksichty bo jména.... stupidnější je už jen fotoromán v bravu. ale je pravda že at si lidi cucej na co chtej. Ale zároven to vypovídá trochu o lidskym intelektu a to mi přijde nejsmutnější.
  WE_RU
  WE_RU --- ---
  když vezmeme český.. největší debilita jsou VKV, to stačí vidět ukázky a odradí to člověka hned. Jediný, co snesu je Ulice. Jaký názor na ní máte vy?
  MAJDALENKA
  MAJDALENKA --- ---
  a podle čeho usuzujete, že mají zrovna seriály tak negativní vliv? nějakou literaturou nebo výzkumem to můžete dokázat? v mediálních studiích se v souvisloti s TV (jako takovou, nikoliv jejími konkrétními obsahy) hovoří o Dumbing down (ohlupování). Ale většinou se hovoří spíš o tv infotainmentu a zprávách, díky jejichž sledování lidé chápou méně, než kdyby si to přečetli (ale zároveň si myslí, že tomu rozumí víc).
  jinak ideologie apod. se samozřejmě dají do seriálů nacpat, dělo se to v minulosti a dneska tam taky najdete občas dost znepokojivé věci - ale většinou ne v soap operách (a nikdy jsem si toho nevšimla v českých seriálech, ale nemám tv takže jsem jich moc neviděla) ale třeba v americkejch CSI apod. tam se totiž dozvíte, že pokud odmítáte odpovědět na vtíravé otázky policajtů, tak jste na 99% vinný; lidi co si nepustěj partu fízlů do domu bez povolení mají evidentně co skrývat; pokud trváte na přítomnosti právníka u výslechu tak to vás můžou rovnou zavřít...navíc nabádá lidi k šmírování druhých a sousedů a vyvolává v nich dojem, že je kriminality a vrahů mnohem víc, než jich vůbec je (o tom posledním píše McChesney v knize Problémy žurnalistiky).
  TIMA
  TIMA --- ---
  THOMASMORTA: Jo, to je přesně ono. Ať se na to lidi klidně koukaj, jakkoli mi to přijde smutný, je to jejich věc. Ale trochu mě nasere, když celý týden v primetimu nemůžu naladit nic jinýho než český seriály a dobrý věci pak běžej v půl jedenáctý.
  Beru to tak, že je to prostě byznys jako každý jiný - kde je poptávka, je holt i nabídka (přisadím si číslem: na Ordinaci PRAVIDELNĚ kouká 2.5 milionů lidí, což z ní činí snad nejsledovanější pořad vůbec).
  THOMASMORTA
  THOMASMORTA --- ---
  ECLECTICA: Nevím jak ostatní, ale mě se občas stane, že si chci pustit televizi a na něco se koukat. V létě se mi stalo, že jsem byl na týden v místě, kde nebyl internet a příjem televizních kanálů byl velmi omezený. Kolem poledne nezáleželo na kanálu, prostě dávali buď zprávy, nebo krimiseriál. A po něm další krimiseriál. A v primetimu byla kriminála Las Vegas nebo jak se jmenujou ty superdrahé variace... To si pak v dané situaci nevybereš:-)

  Spíš si myslím, že problém je v tom, že u těch nejprobíranějších kousků opravdu po jednom díle shlédnutém ze zvědavosti znáš všechno důležité - a vždycky se ti stane, že pustíš televizi zrovna tam, kde vysílají padesátý devátý díl VKV a po pěti minutách, kdy ze zvědavosti mapuješ, co se změnilo, zjistíš, že vše je při starém.
  ECLECTICA
  ECLECTICA --- ---
  A proč se na to koukáte, když se vám to nelíbí? Nepovažujete to za plýtání časem?
  DOUPLE
  DOUPLE --- ---
  COWBOY: ta "urputnost" je oblibena ceska disciplina - vymezovani se vuci vetsine
  MINET
  MINET --- ---
  BLEELXR: Jo,jo.Rozhodne!Sympaták je to .)
  Na X-massu v ty backstage mi,ale pořádne vytrhnul dech...Neveřila jsem svym očim.Dokonce jsem "mladýho Jordána" načapala i na jine akci,ale to byla soukroma oslava narozenin...