• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LEXIKMikro 4/3 (Micro Four Thirds) - KLUB PRO VŠECHNY ČLENY RODINY!
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: mozna to zase drzi uzivatele v bdelosti aby nezakrnel. ktery prvky maji treba jinak? ja si vubec zmeny neuvedomuju a to sem par oly tel i ten stylus mela (jo nastupce bych brala vsema 10) ale vubec si neuvdedomuju ty rozdily.
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: jakoze stylus umi autoiso ale ne v M? nebo vubec?
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    REPLIKANT: Prave me zarazi, ze EPL-6 (2013) Auto ISO umi v M, ale Stylus1s (2015) to neumi, i kdyz ma novejsi UI a funkcne je to vyssi masina (i kdyz nema vymenny objektiv a ma mensi snimac). Asi neprekonatelna dedicnost z puvodniho Stylus1 (2013). No skoda, ze doted nema nastupce. Cim vic to nosim na stridacku s XZ-2 v denni kabeli, tim vic mi ukazuji, kolik toho umi.

    Jinak implementace ala Pentax mi prijde jeste o fous lepsi, kdy proste bud vyberu M nebo TAv. Ale tak to se stejne hodi az na fotak, co ma vic ovladacich prvku. EPLko s jednim koleckem je v tomhle marny.


    A jeste teda ovladani celkove. Mam ctyri digitalni olympusy a kazdy ma jinak rozhazene ovladaci prvky. Jasne, neco je spolecne, ale neco je zase otravne posunute mezi nimi, kdy je tlacitko na stejne pozici jako jinde, ale ma jinou funkci. XZ-1, XZ-2, Stylus1s a EPL-6

    Na druhou stranu i ty Pentaxy jsou kazdy jiny.. K20D, K5, K3.. pokazde zprehazene ovladace. A novy K3III je zase jinak.

    V tomto by se vyrobci meli zamyslet. Nastavit si ergonomicke telo s radou uzivatelsky programovatelnych tlacitek vzdy na stejnych pozicich. A uz netreba nic presouvat.
    REPLIKANT
    REPLIKANT --- ---
    XMEDA: Oly drzel nejdyl tu demenci, ze kdyz das “M” tak vypne automaticky AUTO-ISO. Treba na PEN 5-6 to myslim jeste nejde..
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    Ted jsem si vsiml, ze EPL6 vlastne umi auto-ISO i v manual rezimu, coz na pentaxu pouzivam nejvic -TAv vnutit clonu a cas, fotak doresi ISO podle EV korekce.

    A pak koukam na menu Stylus1s a tam to neni. Pritom je to ve vetsine jinych veci pokrocilejsi masina s lepsim AF, wifi, vic ovladacema, evfkem atd..
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    mchm.. kdybych stihl ze sluzebky driv.. to koncilo za hodne slusnou cenu https://aukro.cz/olympus-om-d-e-m5-mark-ii-7012325115
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: ja si koupila k penikovy em10 kdyz sem zjistila kolik stoji ten hledacek... a jak se da sehnat na bazaru... tak za 3ku radsi cely telo...
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    A jeste koukam na 9mm F8 lens cap... to by se na mestsky siroky fotky pouzit dalo :)
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    Za kolik se da sehnat nejaky 2nd hand?
    OXYMORON
    OXYMORON --- ---
    XMEDA: Jojo, mám VF-2
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    Cim dal vic mi na to. EPLku chybi hledacek. Nema nekdo prebytecny paticovy? :)
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: tyyjo to vypada dobre
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    50-500 s bajonetem 4/3 co by sel adaptovat na M4/3 s AF

    https://foto.bazos.cz/inzerat/151550839/sigma-50-500f4-63-pro-olympus.php
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: EM5MII me nelaka, ma jinou baterku. Ten EPL6 mi sdili stejny baterky jako Stylus1s, takze mam na stole jednu nabijecku. A ten posledni EM5MIII uz ma ty mensi baterky taky. Jakoze je to takovy specificky duvod, ale kdyz uz bych s tim m4/3 nekam pohnul a prikoupil vic veci, tak spis tim smerem. Taky to ma lepsi AF, lepsi EVF, USB nabijeni.. a technologicky modernejsi 20Mpix snimac + novy DNR.
    Ale to az nekdy za par let.

    Zatim Pentax zije a i ten muj dnes uz starej Pentax K3 obrazove ty 16mpix M4/3 fotaky prevysuje. I kdyz teda raw detaily z te EPL-6 se 14-42 setakem...hmm... necekal jsem az tak dobry vystup z tak levnyho a titernyho kit zoomiku. Ani u okraju obrazu to neni rozmaznute, na vetvich proti obloze minimum aberaci. Fakt povedeny objektiv. Doufam, ze ten 40-150 bude vystupem podobny. Mozna bude o vikendu
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: ten stylus sem mela taky a byl fajn, pokud mas fb, tak sem tam v oly skupine videla za 6k myslim em5 mk2. ja si jdu dneska pro em10mk2, mam taky penika tak kvuli hledacku.

    tak to mas dost slusnou zbirku, vim ze ses pentaxak ale 20+ objektivu je uz narez:D
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: Da se to s mensima objektivama vesele i z ruky, jen ultrasirokace nejde s tim adapterem zaostrit.

    Sigma 8-16 vubec a Pentax 12-24/4 jde zaostrit az kdyz je zoomnuty nekam k 16-17mm. Asi maji ty nativni M4/3 sirokace nejak posunutou rovinu ostreni a adaptovany pak nesedi.

    Jinak vsech ostatnich 20+ Pentaxich objektivu nema problem. Jen asi fakt casem pridam nejaky EM-5III kvuli peakingu a EVFku. Ale az budou na bazosi tak za 6-7k max :)

    Hodne fajn se tvari adaptovana Sigma 18-35/1.8, i ten 2x crop rozsah je jeste docela pouzitelny, bere to stred z uz tak slusne ostryho objektivu a 36-70/1.8 ekvivalent not bad na foceni lidi u stolu nebo na podobnou vzdalenost.

    S tim 50-500 jsem fotil z okna baraku kocku na zahrade asi 17m daleko a docela slusne to bere i fousy a srst.

    Ale mam to jen jako druhy system na hrani, nebo kdyz se mi nechce vlacet Pentaxi masinu a zaroven to neni foceni uplne na kompakty.

    Takze v dohlednym horizontu pridam jen 40-150R co jde splasit za 2k a to asi bude stacit :)

    Leica 45-200 by byla zajimavejsi na ptaky, ale nechce se mi do toho moc investovat a taky je vetsi. To uz rovnou vemu K3 a 55-300 nebo Sigmu 100-300/4, ktera je o tridu jinde. Jen bohuzel dve kila v kabeli.

    Mozna kdybych nekde videl hodne levny ten 9-18 sirokac...



    K EPL-6
    Libi se mi jak je to maly, libi se mi az dopredu vyklopitelne dotykove LCD, libi se mi jak to pomerne rychle a presne ostri, dokonce i ten snimac neni marny. JPG zadna velka slava s detaily, ale docela pekne bere barvy. RAW samo lepsi. ISO3200 jeste pouzitelny, takze to je dost podobny jako 16Mpix K5

    Ale chybi mi tam ovladani jako ma tereba muj malej Stylus1S a ten teda navic umi i ovladani po wifi a s vic rollerama a tlacitkama je fakt znat jak to je vyssi masina, i kdyz je to vlastne kompakt.
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: :D dik to me po ranu pobavilo:) tak to chapu:D
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    Spis je skoda, ze ten EPL-6 nema zadny focus peaking, nejakou zebru nebo zvyrazneni hran nebo potvrzeni zaostrenyho pomoci AFka.
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: ani ne



    :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam