• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LEXIKMikro 4/3 (Micro Four Thirds) - KLUB PRO VŠECHNY ČLENY RODINY!
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: ja nasetrim, kdybych mela na co:D 14-150 sem mela chvili k penikovi ale vlastne me moc nezaujala, ja teda nejsu fotograf a neumim fotit, takze mozna moje nenadseni jen plyne z toho, ze to neumim nijak zvlast pouzivat... ale pri prechodu ze zuika 12-60 2,8-4 na 12-100f4 mi dlouho trvalo si zvyknout, ze ten bokeh je ostrejsi a ne tak mekkej, ale oba sou to monst objektivy a nic "do kapsy" tak mi 14-150 na penika prisla jako dobrej kompromis ale nejak to nebylo ono, ackoli zacit se 14-150, mozna su spokojena...

    ale ono se na horsi proste nezvyka dobre a zuiko 12-60 2,8 -4 a zuiko 50-200 2,8-3,5 sou proste skvely skla, a nejak sem blahove doufala, ze by to slo nejak v ty 14-150 spojit. neslo. jenze prodejni hodnotu ty stary zuika taky nemaji... na druhou stranu je prakticky nepouzivam uz, jeste 12-60 obcas jo, ale 50-200 sem pouzila za posledni 3 roky asi presne 1x... vadi mi dost i prehazovani skel v terenu, jezdim hodne na vandry a chci jen hezky momentky z lesa a to znamena prach bordel, pyl... uz kdyz obcas nasazuju mezikrouzky, tak mi chybi treti ruka...
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: Zoomy jsou dneska temer na urovni monofokalu obrazem a veci jako 18-35/1.8 se dotahuji i svetelnosti. Coz je fajn. Naprostou vetsinu veci fotim zoomem a pevny beru vicemene jen na portretni vzdalenost, kde staci udelat krok sem, krok tam. Nechapu treba jak lidi foti zvirata a letadla nejakym 300mm nebo 500mm monofokalem. To bud neustale orezavaji, nebo jim to leze pres zaber a slapou jinam. No a uplne ultimat veci jako rekonstrukce bitvy, kde to je soustavne tam a zpatky na ruznych mistech, hned strili tank 50m daleko, hned nekdo bije druhyho pazbou dva metry vedle, najednou bezi nejaci kluci s mosinama na bodaky zase 20m daleko atd. Nejoblibenejsi veci na APS-C jsou 8-16/4.5-5.6, 18-135/3.5-5.6, 55-300/4-5.8, 17-70/2.8-4, 100-300/4. A pripadne na lidi 17-50/2.8, 18-35/1.8 a 70-200/2.8. Zvlast treba nejaky trilety dite nahanet s pevnym 70/2.4 je krkolomny, jednodussi vzit ten 70-200/2.8 byt trochu dal a jen prezoomnout kam to sedi .)

    Na M4/3 tezko rict cim bych to ekvivalentne nahradil. Kazdopadne by to bylo dost drahy :D
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: asi jo. ja mam rada zoomy, ale 14-150 me proste nezaujala.
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: On in 14-200/3.5-5.6 by byl fajn.. 12-200/4 jsem navrhoval nekde v digi fotacich.. nevidim to technicky nerealne, jen na to musi dozrat trh. A s konstant F4 by to byla modla pro videotocice.
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    Olympus EPL-6 + M42 industar 50/3.5
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: ja premyslela kdyz uz o 12-200... ale brala bych nejakou 12-200 f4 za 40t jako super univerzal:D
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: No koukal jsem na ruzny recenze, ze je to podobny opticky jako ty dva 14-42 a 40-150 setaky, jen spojeny v jednom a utesneny.

    Na Pentaxu mam takhle 18-135 jako asi nejpouzivanejsi toulaci objektiv a pak Sigmu 18-250 OS, ktera pokryje fakt hodne, byt 200mm+ uz je trochu slabsi v detailech a chce priclonit k F8. Ale je to nekdy fajn, kdyz si clovek usetri prehazovani objektivu sem a tam. Dava to moznost si fotit sirokacem a najednou treba vidim nejaky balon, ptaka, letadlo nebo neco zajimavyho, tak je po ruce moznost si to hned cvaknout. A samozrejme je to opticky mnohem horsi nez dvoukilova 100-300/4, ale kdo by ji vsude vlacel. Dneska jsem to bral na letadla s Pentaxem.. a uz jak jsem to daval do kabele, tak mi to najednou prislo desne velky a tezky, jak se ted vetsinu casu motam spis s tim malym EPL-6 nebo Stylus1s :) Ale zase ten RAW vystup z K3 a slusne optiky vsechny bezne dostupny Olympusy zdrti.. no.
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: ta 14-150 me nenadchla nicmene celkove to je dost zajimava cena za ten set
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    A diky Oxymoronovi za kukatko, ted je to na vetsi delsi objektivy o tridu lepsi .)

    XMEDA
    XMEDA --- ---
    Nesmim koukat na ty web bazary.. pak tam clovek vidi https://www.sbazar.cz/Strnad.Petr11/detail/174809696-fotoaparat-olympus-em-10-mark-ii a musi si rikat nene nepotrebujes to, EPL6 staci :D
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    OXYMORON: pokud by to xmeda nechtel, tak ho mile rada ubytuju k peniku mymu...
    OXYMORON
    OXYMORON --- ---
    XMEDA: To PLko ke kterýmu jsem to koupil už dávnou nepoužívám. Pokud má pro to někdo použití, nic za to nechci.
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    OXYMORON: no ten by byl ok
    OXYMORON
    OXYMORON --- ---
    XMEDA: A VF-2 by ti nevyhovoval ? Byl jsme s ním spokojenej.
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    OXYMORON: Zatim jen jedna nabidka na trojku. Cena nedavala smysl.
    OXYMORON
    OXYMORON --- ---
    XMEDA: Už jsi sehnal ten hledáček ?
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: No umi v P/A/S ale ne s M
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: mozna to zase drzi uzivatele v bdelosti aby nezakrnel. ktery prvky maji treba jinak? ja si vubec zmeny neuvedomuju a to sem par oly tel i ten stylus mela (jo nastupce bych brala vsema 10) ale vubec si neuvdedomuju ty rozdily.
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: jakoze stylus umi autoiso ale ne v M? nebo vubec?
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    REPLIKANT: Prave me zarazi, ze EPL-6 (2013) Auto ISO umi v M, ale Stylus1s (2015) to neumi, i kdyz ma novejsi UI a funkcne je to vyssi masina (i kdyz nema vymenny objektiv a ma mensi snimac). Asi neprekonatelna dedicnost z puvodniho Stylus1 (2013). No skoda, ze doted nema nastupce. Cim vic to nosim na stridacku s XZ-2 v denni kabeli, tim vic mi ukazuji, kolik toho umi.

    Jinak implementace ala Pentax mi prijde jeste o fous lepsi, kdy proste bud vyberu M nebo TAv. Ale tak to se stejne hodi az na fotak, co ma vic ovladacich prvku. EPLko s jednim koleckem je v tomhle marny.


    A jeste teda ovladani celkove. Mam ctyri digitalni olympusy a kazdy ma jinak rozhazene ovladaci prvky. Jasne, neco je spolecne, ale neco je zase otravne posunute mezi nimi, kdy je tlacitko na stejne pozici jako jinde, ale ma jinou funkci. XZ-1, XZ-2, Stylus1s a EPL-6

    Na druhou stranu i ty Pentaxy jsou kazdy jiny.. K20D, K5, K3.. pokazde zprehazene ovladace. A novy K3III je zase jinak.

    V tomto by se vyrobci meli zamyslet. Nastavit si ergonomicke telo s radou uzivatelsky programovatelnych tlacitek vzdy na stejnych pozicich. A uz netreba nic presouvat.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam