• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FADEKÁVA A ZDRAVÍ - studie o zdravotních účincích kávy
    KÁVA - ČERNÉ ZLO NEBO POKLADNICE ZDRAVÍ?

    Existuje řada mýtů o kávě a účincích, které má. Existuje i řada studií, které je vyvracejí či potvrzují. Zkusme dát dohromady, v čem káva škodí a v čem pomáhá.

    Prosím, uvádějte zdroje, ze kterých čerpáte, ideálně odkazy na původní studie. Vítané jsou i články o těchto výzkumech referující, případně i zajímavé vlastní zkušenosti s pitím kávy či s vysazením či omezením kávy (v čem vás výrazně ovlivnilo - jak po stránce fyzické, psychické či sociální).

    Pijete kafe? Jak často?

    34 hlasy od 34 respondentů
      rozbalit záhlaví
      T_MAX
      T_MAX --- ---
      BIGES: Kofein je v tomhle zrádnej, ale obecně platí, že když ho převedeš do grafu času a "aktivity", tak ti rychle vyletí nahoru, ale pak i dost rychle klesá a obvykle pod původní úroveň, takže po něm jeden cejtí ještě větší únavů .. Já třeba piju kafe na noc a spinkám po něm jak mimi :))

      Jinak je to třeba u zelenýho čaje .. tam křivka aktivity stoupá pomalu, ale pak se dlouho drží..


      já mám taky dotaz - dokáže mi někdo z vlastní zkušenosti doporučit samostatnej šlehač na mlíko (asi se vyjadřuju špatně, ale zkrátka aby to udělalo v hrnku pěnu :) )


      Díky !!!
      BIGES
      BIGES --- ---
      Zdravím. Mám dotaz, snad se tu najde někdo, kdo tomu rozumí ;)
      Káva, popřípadě cola, kofola, obsahují kofein, což by mělo povzbuzovat. Na mně však tyhle věci působí naopak tlumivě. Je pro to nějaké vědecké vysvětlení?
      Dík :)
      STANLEY
      STANLEY --- ---
      Oblíbený nápoj v ohrožení, kávy začíná být nedostatek
      http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/nakupy/clanek.phtml?id=665973
      JAMINA
      JAMINA --- ---
      Kofein, nebo kokain?
      Povzbuzující účinky kofeinu, které konzumenty mohou dovést až k závislosti, přivedly tým odborníků k zajímavé myšlence. Vědci z Univerzity Johna Hopkinse provedli zajímavý experiment. Skupině deseti narkomanů řekli, že jim bude nitrožilně aplikován kokain, amfetaminy, kofein, placebo a nebo další látky. Drogově závislí ovšem nevěděli, jaká látka je obsažena právě v jejich dávce. Faktem bylo, že narkomani dostali pouze kofein, anebo placebo. Maximální dávka kofeinu byla 300 mg.

      Výsledky výzkumu byly velice překvapivé. "Po kofeinu, především po nejvyšší dávce, popisovaly pokusné osoby, že pociťují účinky podobné jako po některých drogách: euforii, příjemné pocity, v menší míře nepříjemné. Pozitivní hodnocení vysoko převažovalo. U vysoké dávky se také nejčastěji domnívali, že by mohlo jít o kokain nebo amfetamin. Svůj odhad zdůvodňovali pocity povzbuzení, stimulace; v tomto směru se tedy účinky kofeinu a stimulačních drog částečně překrývají," popisuje průběh výzkumu I. Krejčí v knize O kávě a čaji.
      IGRACEK
      IGRACEK --- ---
      FADE
      FADE --- ---
      IGRACEK: sice to není kafe, ale zajímá mě to :-¨) - prosím napiš něco blíž o té rostlince...
      FADE
      FADE --- ---
      CONTINUITY: Souhlasím s Tebou. Tohle mi tak nějak vyznělo z té studie, na kterou jsem odkazovala (že "Napomáhá vzniku poruch příjmu potravy")...
      CONTINUITY
      CONTINUITY --- ---
      FADE: Rozhodně jsem nenaznačovala, že by konzumace kávy vyvolávala tyhle psychické poruchy. To je samozřejmě hloupost, ty mají hluboké osobnostní příčiny. Kofein, podobně jako třeba kouření, může být jedním z průvodních jevů nebo "pomocných nástrojů", zkrátka člověk, který má nezdravý vztah k jídlu, hledá různé "náhražky". Ale to nijak moc nesouvisí s těmi látkami jako takovými.

      Stejně tak může být kofein "pomůckou" člověka, který se přejídá, a taky to není jeho chyba (kofeinu)
      JAMINA
      JAMINA --- ---
      IGRACEK: Rhodiolu zkusím, dík za radu! Jinak mám teď doma zásobu Brahmi (od id Continuity), na rozproudění mozkové aktivity, posílení energie a utlumení různých neblahých účinků z pře-pracování, tak snad to taky nějakým způsobem pomůže;) . Zkoušla jsem i puškvorec, ale nesedí mi.

      Jinak mě káva svědčí i z důvodu většinou nízkého tlaku, často se až teprve po ní cítím "při plném vědomí" (i když meditací, během atp. lze dosáhnout podobných účinků, přecijen probouzet se šálkem dobré kávy je holt mně velmi příjemná kombinace pohody, pohodlí a požitku chuti a vůně..). Jak se tu již někdo zmínil, při pobytu v přírodě/mimo civilizaci nemám problém vysadit, ve městě naopak.
      JAMINA
      JAMINA --- ---
      :)
      IGRACEK
      IGRACEK --- ---
      JAMINA: no ja kdyz usinam a potrebuju se udrzet pri zivote, tak si udelam smrtaka.. a vysledek je takovej, ze telo mi funguje, ale mozek uplne vymletej.. takze vysledek nic moc.. pro me osobne je nejlepsi nakopavak Rhodiola, zazracna rostlina, ale to uz je na jinou debatu :]
      TRISSIE
      TRISSIE --- ---
      já se teda po několika letech přežívání na kofeinu (nejdřív 2 školy a práce na noční směny, pak práce na plný úvazek ve dne a učení na obě školy v noci) dostala do stavu, kdy mě kafe už nenakopne okamžitě, ale zato mi spolehlivě zabrání večer usnout a zvyšuje úzkosti.

      Hrozně dlouho mi trvalo dát si dohromady souvislosti (nespavost jsem spojovala se stresem ze státnic a noční chození na záchod s možnými problémy ledvin), až mi jednoho dne secvaklo, že jsou dny, kdy usnu po pár minutách a v noci se nebudím - a že to jsou přesně ty dny, kdy poslední kafe vypiju před šestou večer...

      Teď už přes rok limituju kávu na max dvě denně - jednu ke snídani a někdy druhou odpoledne v práci (hodně pomohla změna zaměstnavatele - teď nemám erární mléko, a pokud si nekoupím svoje, tak mám smůlu) a chtěla bych to časem utnout úplně. Ale byl to boj, protože předtím jsem pila tak 5-8 šálků kávy denně - omezovala jsem to o jeden za měsíc...
      JAMINA
      JAMINA --- ---
      Mí rodiče bez kávy na noc už snad ani neusnou.... každopádně jsou na ni tak zvyklí, že pijí cca 7 šálků turka denně, a před usnutím dycky.

      Osobně mám kávu taky hodně spojenou s prací u PC. Bez kávy se po pár hodinách práce přestanu soustředit, myslí mi to pomalu, a brzou usínám. S kávou dokážou pracovat i 2 dny téměř v kuse, ale zas je to o zdraví:-/ Čaj na mne působí krapet jinak, musí být opravdu kvalitní abych byla natolik bděle soustředěná jako po kávě, a navíc mě krapet hází do stavů, kdy je mi nějaká práce už jedno... holt má v sobě čaj asi něco i z asijské filozofie:-)) Maté mě povzbuzuje bohužel jen krátkodobě, nebo to musí být fakt mega dávka, a to už si dám radši to kafe...

      Nevím tedy, čím se budu povzbuzovat až na mne káva působit nebude, nebo v době kdy mi ji zdraví nechce dovolit (občas mám žaludeční nevolnosti, což nejspíš bude i jeden z následků nezdravého stylu kombinace káva+nedostatek spánku)... Asi hlavně dechovými a energetickými cvičeními a pauzama na čerstvém vzduchu , což dělám i tak.
      FADE
      FADE --- ---
      IGRACEK: Jo, tak tyhle z automatu co do kofeinu ani necítím :-) A jinak taky, teď už nemám problém dopít šálek kávy a usnout - což mě nijak netěší.

      Ad zhuntované tělo - to se nedivím.
      IGRACEK
      IGRACEK --- ---
      FADE: to sem pil nakou [s prominutim] mrdku z automatu, zmacknul sem cudlik a natocilo mi to kafe - ale delalo to z prasku. Ted mam lepsiho zamestnavatele a tim padem i lepsi masinu na kafe, ktera si to sama mele :D

      mno a co se tyce vyzivy a unavy organismu behem nocnich.. to je na delsi povidani. Ale strucne receno sem si strasne huntoval telo.

      Jinak me opravdu nedela problem dat si kafe na dobrou noc.. sice to moc nedelam, ale klido po nem usnu. :]
      FADE
      FADE --- ---
      Jen škoda, že neuvádí zdroje, ze kterých čerpá...
      FADE
      FADE --- ---
      IGRACEK: To už je slušná práce :-) A tos pil tureckou nebo instantní nebo... (z hlediska množství kofeinu rozdíl). Noční šichty jsou asi vůbec z hlediska výživy a únavy organismu náročné, že?


      Díky za odkaz - kopíruji sem kousek - zdá se, že ajurvéda má nakonec pravdu!

      "....There is some strong evidence to prove that coffee can prevent coon cancer. Also, some consider coffee as increasing the acid levels in the stomach which helps in protein digestion. But really does coffee aid digestion such that it can be considered a benefit and value addition to the diet? Unfortunately the answer to does coffee aid digestion is in the negative. Coffee has been reported to have effects on the digestive system that are definitely not helping the process. Coffee is known to be a stimulant. It acts as a stimulant on the gastro-intestinal tract too. Coffee acts as a laxative - caffeinated and decaffeinated coffee. In as many as 4 minutes, the laxative action of coffee can be experienced. Apart from this does coffee aid digestion? Not really. Coffee also tends to increase stress hormones. This has a direct effect on the functioning of the digestive system which can be seen in people suffering from upset stomachs due to stress. Coffee also causes the stomach to secrete excess hydrochloric acid. While this may help in protein digestion, it is more likely to give rise to acidity. Also because of the laxative action, highly acidic food from the stomach is sent into the intestine more quickly, and the acid can cause damage to the intestinal lining...."
      IGRACEK
      IGRACEK --- ---
      FADE: jj sem na tom podobne - kafe piju protoze mi [bohuzel az moc] chutna, uz me ani nepovzbuzuje.. vrchol myho kafarstvi bylo kdyz sem delal nocni sichty, kdy sem byl schopnej dat +/- 10 [!!!] kousku za sichtu.. to je ale fakt extrem, dnes davam tak 3

      ad diskuze o zazivani - http://www.gillscuisine.com/2009/01/does-coffee-aid-digestion/
      FADE
      FADE --- ---
      Také jsem toho názoru, že káva s počítačem jde dohromady výborně, a také se moje kofeinová závislost rodila zhruba ve stejné době, co jsem začala hodně pracovat na počítači - a taky se učit po večerech. Momentálně bez kávy nefunguju - jediná doba, kdy kávu nepiju, protože na ni nemám chuť, je při nemoci (cokoliv ohledně dýchacího ústrojí, bolesti v krku apod.). A pak se bez ní bez absťáku obejdu při pobytu v přírodě. Do budoucna plánuju nějakou dobu kávu úplně vypustit, protože jsem již prakticky přišla o její povzbuzovací efekt - mám hodně vysokou toleranci a když opravdu potřebuju nakopnout, už mi zdaleka tak neposlouží.
      FADE
      FADE --- ---
      CONTINUITY: Naprosto souhlasím. Bohužel mám pocit, že při dosavadních výzkumech se rozlišuje ještě tak kofeinová a bezkofeinová káva. Už jen způsob úpravy může pravděpodobně vyvolat odlišné efekty (presso, džezva, překapávaná, turek, instantní), materiál použitého nádobí možná také může mít nějaké dopady (zejména kovové), stejně jako dochucení - nejen evropské mléko, cukr ale třeba kardamon (teorie zmírňujících látek, ajurvéda, http://zdrava-vyziva.doktorka.cz/teorie-zmirnujicich-latek/). U čerstvě namleté kávy by se mohl dát očekávat vyšší obsah antioxidantů. A což takhle odrůdy kávy? :-)

      To vše by bylo zajímavé, ale nedostupné (?). O srovnání efektů bio a nebio kávy prozatím taky nevím, tady by to byla otázka efektu reziduí pesticidů a umělých hnojiv, popř. plísní. Ale vzhledem k tomu, že prozatím nejsou s to ani jednoznačně posuzovat vliv těchto látek a jejich synergie v potravinách obecně, natož srovnávat kávu s kávou :-)

      Tak vytříbení chuťové buňky na kávu tedy ještě nemám, ale z takové té běžně dostupné konvenční produkce jsem s to pít asi dva tři druhy, instantní asi žádnou...
      Dát si kávu v hospodě je cesta do žaludečních pekel, bohužel i v málokteré restauraci či kavárně to stojí za to... v tomhle směru vzpomínám se slzou v oku na Itálii :-)
      Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam