• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CONTINUITYÁjurvéda
    Informace, zkusenosti a odkazy tykajici se tradicni indicke mediciny. Byliny, techniky, masaze, oleje, vyvazovani konstituce, knihy a texty, lekari a odbornici a dalsi :)

    Ajurveda.cz - je tam i prehled dalsich odkazu:)
    Ayurveda.cz, ajurvedske centrum Dr. Freje
    rozbalit záhlaví
    DAWYT
    DAWYT --- ---
    ZUZANA: ahoj, paradni přehled:)O ajurvede nic moc nevim, ale vařim podle receptů co jsem všude možně odkoukal, a víceméně to nahážu na pánev a počkám:)Podle knihy od dr. Freje, jsem si namíchal harmonizační směs(fenykl, kurkuma, rimsky kmin), nebo dělám kičadi, to mám radši s červenou čočkou než s mungem + pasty ze SAPY a nějaká zelenina na pánvi(pomalu se vzdávám rajčat). Vaření mi přijde v pohodě, na minuty to nevim, ale proste koukám, kdy už je to hotové, pomer vody a rýže delám zase podle oka, tak zhruba 1: 1,5-2, jen ráno pořád frčim pečivo, na musli nemám chut každý den.
    Co se týče fáze přidávání kurkumy nebo koření to mě také zajímá. Co jsem viděl v indii, tak to mrsknou na rozpálený tuk/olje a pak přidávají ingerdience. Někde jsem četl, že brahmini to nesmí ochutnávat a míchat.To porušuju, ale znám člověka co to tak dělá a chutná mi to od něj báječně.Dělaj to stejně na panvičce i v papiňáku

    Jestli nemáš žádnou zkušenost s meditačníma technikama, tak bych doporučil procházky v lese nebo nekde v přírodě:) Cvičit jogu. Mě to pomáhá/lo. Pak přijít domů a jen tak si sednout. A když to budeš dělat každý den, tak meditace přijde sama od sebe:)ale je tu spousta auditek a knih,je defacto jedno jakou metodu si vybereš, jestli jseš temperamentní člověk tak jsem koukal, že máš auditko o advaitě, tak kup knihu (doporučuji nisargadatu maharaje) a s denodenní praxí přijdou neočekávané výsledky :D
    ZUZANA
    ZUZANA --- ---
    Jako totální začátečník po jedné konzultaci s ajurvéďanem jsem se tady zatím neodvážila nic napsat aby to Štefana nepobavilo ;-), ale zároveň hledám cestu jak zásadní změny v mém životě občas sdílet, kam zajít pro radu, tak si dovolím vás tady občas trochu pobavit :-)

    Pomalu najíždím na něco, co se přibližuje ajurvédskému životnímu stylu, pomalu hlavně proto, že ještě musím dojet závazky z minulého životního stylu (např. takové blbosti jako nasmlouvat si k hlavní práci ještě nějaký ten job navíc, a ani ne kvůli prenězům :-), ukončit práci, která pro mě nebyla vůbec vhodná, nebyla perspektivní, jen kvůli prachům a urputné snaze v nějaké práci vydržet), navíc mě čeká operace, která mi zásadně ovlivní životní styl, páč se pár týdnů nebudu moci skoro vůbec hejbat, tím pádem ani vařit, a muž mi uvaří maximálně ajurvédský čaj :-).

    Začala jsem prakticky hned druhý den změnou spánkového režimu a stravování. Taky proto, abych byla v co nejlepší kondici už před operací.
    Dřív jsem si myslela, že chodit spát se slepicema v dnešní době ve městě snad ani nejde, že do toho najedu až na stáří, tak jako mojí rodiče, na vesnici. Nejsem noční typ, ráno otevřu oči, zvednu se a jdu, přesto jsem to protahovala večer do jedenácti-do půlnoci, i když jsem cítila, že jsem hrozně unavená a zavírají se mi oči, vždy bylo něco, proč jsem se přemáhala... a ráno jsem se budila unavená, někdy i s bolestí hlavy, často jsem nadávala sobě a někdy i příteli že "mi nebylo umožněno jít spát dřív" :-) Došlo mi, že je to strašně jednoduché - prostě se v půl desátý - v deset zvedout a jít spát :-) a působí to na mě opravdu blahodárně.
    Úplně ze začátku jsem nemohla usnout, ale trvalo to ani ne týden co jsem si zvykla, a už se mi většinou v deset zavíraj oči. Ráno se budím o hodinu- hodinu a půl dřív a v pohodě, odpočatá. Abych nelhala, ne vždy to tak je, někdy přetáhnu, páč nenajdu jiný čas kdy udělat věci které musím (hlavně práci související s nasmlouvanými joby nebo domácnost), někdy přetáhnu i z nepohody, páč konec v práci mi dává docela zabrat, nejen dohánění restů, ale i zpracovávání co tato práce a konec v ní pro mě znamená.
    Jsem ale moc ráda, že končím ještě o měsíc dřív než bych zákonně měla, a nemusela jsem pro to skoro nic udělat, stačilo být naladěná že konec čím dřív tím líp, a druhá strana mi to sama nabídla :-). Každopádně mě čekají 4 poslední nabité pracovní dny, daňové přiznání, dodělání jednoho nasmlouvaného jobu, pracák, operace, nemám novou práci a ani ještě nemám úplně jasno kudy přesně se vydat... ale cítím se šťastná, že něco pomalu nechávám za sebou a čeká mě něco nové a budu pracovat na tom, abych fungovala jinak. Peněz trochu navíc máme, takže tomu můžu dát i trochu načas kdyby bylo potřeba.

    Co se týče stravy, nikdy jsem nejela na vysloveně nezdravé mastné nebo fastfoodové stravě, to bych si jako člověk bez žlučníku nemohla dovolit ani pár dní, ráda jsem do jídelníčku zařazovala biopotraviny, jedla spíš lehká jídla. Přesto jsem se dostala do alarmujícího stavu obezity. Posledních pár let jsem byla docela "buchta", ale tak normálně, max. 10 kilo nadváhy. Pak jsem začala řešit omezení cigaret a když jsem omezovala na minimum jak to šlo, za půl roku se mi zvedla váha o 10 kilo, pak jsem přestala úplně a do třičtvrtě roku dalších 15 kg navíc... po této stránce jsem odvykání od cigaret nezvládla.
    Takže jsem kapha jak vyšitá, až na to, že nejsem moc "klidná, uvolněná osobnost" (v tomto spíš pitta - "sklon ke hněvu a podrážděnosti při stresu" a "podnikavý charakter, mám ráda náročné úkoly, cíle").
    Velmi zajímavé pro mě je, že v jídelníčku od ajurvéďana a co čtu na webu prakticky není pro mě skoro nic novýho - zjistila jsem už dřív, že vařená strava mi dělá dobře, výrazně líp než třeba čerstvé syrové saláty, lehká jídla, nemastná, biopotraviny, měla jsem období, když jsem vyhazovala jogurty a další mléčné výrobky, páč jsem tak nějak sama od sebe neměla na ně chuť, nechyběly mi, hrozně ráda jsem sladila medem, bílý cukr prakticky nevyužívám, jen když peču nějaké buchty pro přítele. Koření taky miluju už od počátku dospělosti. Maso jsem skoro vůbec nejedla, max. kuřecí. Je v tom spousta obecných doporučení zdravé výživy, ale hlavně to, že teď už vidím opravdu černé na bílém co mi dělá dobře a co ne, takže to, co jsem tušila nebo vycítila je teď posilněno tím, že to vím.
    Stravování v práci jsem si vymyslela takto: 1-2 dny jím to co jsem si navařila večer předtím, 2-3 dny se stravuju v Dhábě na Bělěhradské a 1 den v týdnu si zaleju horkou vodou "biopolotovar" - ochucený kusus nebo kaši. Taky nemáme mikrovlnku.
    Dostala jsem za úkol jíst jeden den v týdnu uvařené mungo s basmati rýží a kurkumou - cítím se ten den a druhý den výrazně líp a "lehčí", dělá mi to moc dobře.
    Miluju jídlo co mají v Dhábě, můžu se po tom utlouct i když je to furt skoro to samý, když to jím, mám z toho radost i na duši. Pomalu se učím pít čistou vodu :-) a vodu se zázvorem.
    Do toho 2-3x týdně chodím cvičit aerobní věci nebo to nahradím fyzickou prací stejné energetické náročnosti.
    Za měsíc jsem shodila 3 jistá kila a jde to dolů, i přesto, že mám ještě poměrně rezervy (občas si do něčeho dlábnu pozdě večer, i sladké si dopřeju, stane se mi že se přejím). Ani nechci aby to šlo rychleji, tak si i ty rezervy tak nějak udržuju, nevím jestli to není špatný, ale fakt nechci víc než kilo týdně dolů, zažila jsem rapidní úbytky a pocítila negativní důsledky.

    Co mi moc nejde a nevím si s tím rady jsou meditace, nebo alespoň na začátek nějaké klidové stavy, odpočinek, dýchání... nevydržím u toho, rozjíždí mě to hodně do aktivity. Snažím se se sebou víc mluvit, víc reflektovat co dělám a proč, co se ve mě děje, toto už se za ten měsíc trochu zlepšilo. Těžký úkol pro mě na delší dobu. Myslím, že připoutaná na lůžko mě to donutí být hodně sama se sebou.

    Neumíte mi někdo poradit co dělat tak nějak úplně na začátku, jaké techniky nebo podle čeho zvolit, nebo mě někam poslat naučit se dýchat a meditovat nebo někam, kam se zklidním?
    Myslím, že to trochu může souviset i s tím jak jsem přestala kouřit - předtím jsem si vyšla někam zapálit, pět minut jsem potahovala a přemýšlela, vrátila jsem se v pohodě, teď to nějak neumím něčím jiným nahradit...

    Další věc je, že bych se ráda naučila vařit indická jídla. Nevíte někdo kde dělají nějaké kurzy nebo o někom kdo umí a mohly by mu zpříjemnit život dýchánky s vařením, nebo o nějakých dobrých webstránkách s recepty? Možná neumím googlit, ale přišlo mi, že jsou na webu samé odkazy na recepty v knížkách, které je potřeba si koupit, že to není něco co se zadarmo sdílí...
    Samozřejmě jsem koukala na http://www.ajurvedapraha.cz, ale nejbližší termín je až v květnu.

    Vlastně ani nevím jestli si to mungo s basmati rýží vařím dobře. Mungo vařím docela dlouho - po 12 hodinách ve vodě ho vařím asi tak 20 minut než je měkké, nevím jestli to není dlouho, je fakt, že máme hodně chladící lednici, jestli to není tím. V jaké fázi se přidává do jídel kurkuma a vůbec další koření když se jídlo nesmaží na pánvičce ale vaří?

    Poslední věc co začínám řešit jsou masáže takovými těmi speciálními rukavicemi, je někde možné dovědět se jak se ty masáže dělají? abych to nedělala blbě :-)
    ZUZANA
    ZUZANA --- ---
    Tam mě Štefan nedávno poslal a musím říct, že dobře on :-)
    STEFAN
    STEFAN --- ---
    GIA_
    GIA_ --- ---
    Ahoj,

    neporadili byste mi nějaké pěkné místo v Praze, kde provádí masáž shirodhara?
    Ráda bych tuto masáž koupila mámě k narozkám...

    Díky
    STEFAN
    STEFAN --- ---
    DAWYT: správný předpoklad ;-)
    DAWYT
    DAWYT --- ---
    STEFAN: podle dotazniku (porad jsem se nedokopal a nerozhodl k jakemu lekari jit)jsem pitta, takze by to mohlo byt v pohode. Uz jsem nekolikrat krev daval a necitili jsem nejake spatne nasledky. Jen me zajimalo jak to funguje. Prekpokladam, ze se to vyuziva k oslabeni dosy.
    STEFAN
    STEFAN --- ---
    DAWYT: neuvádí, uvádí se jaké účinky má "pouštění" krve na jednotlivé dóši, takže ano a ne se určuje podle konstituce dotyčné osoby. Pouštění žilou se praktikovalo i u nás již někdy od středověku.. Ajurvéda většinou používá "jemnější" techniky - například pijavice.. Každopádně "pouštění" krve snižuje dramaticky pitt, takže záleží, jaké jsou další podmínky, jestli nastane následně krátkodobá disharmonie, nebo dlouhodobá..
    DAWYT
    DAWYT --- ---
    STEFAN: uvedl jsem,ze jsem se to ani nedocetl. Nic neprohlasuji, spis se ptam. Zajimalo me spis, jestli se nekde uvadi, proc ano nebo proc ne. Jaky to ma vliv na organismus z hlediska ajurvedo, atp...

    Nicmene dik ;) ahimsa parmo dharama uz jsem dlouho nevidel
    STEFAN
    STEFAN --- ---
    DAWYT: mně vždy tak pobaví, jak si někdo něco přečte a pak prohlašuje, že je to proti.. čemukoli... Máš li potřebu darovat krev, daruj ji.

    takže pro rekapitulaci pár základních pravidel (opakování Matka Moudrosti):
    1) každá nemoc se dá léčit, ne každý člověk
    2) nic není zdravé či nezdravé, záleží na konstituci
    3) život je pro život, každá látka slouží člověku, vše živé je pro člověka a člověk je pro vše živé..
    4) ahimsa paramo dharma - nenásilí je nejvyšší povinností/cestou/úkolem
    DAWYT
    DAWYT --- ---
    CONTINUITY: Diky :)

    JInak jsem se chtel zeptat na darovani krve?Jeste jsem to nedocetl, ale kamaradka mi rikala, ze ajurveda je proti.
    STEFAN
    STEFAN --- ---
    CONTINUITY: Dr. Frej vysvětluje máloco.. už pár let..

    DAWYT: sauna a proces saunování (míra pobytu v ní a mimo) jsou dvě zcela rozdílné věci ;-))

    Ad sauna obecně - Ájurvéda ji zná taky, jen poněkud upravenou - tj. hlava zůstává venku na "čerstvém vzduchu", pro zájemce viz. svédan (treba via google)
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    PHRANKY: Myslím si, že člověku se zvýšenou vátou se sauna nedoporučuje mj. proto, že jakýkoliv extrémy člověku se zvýšenou vátou nedělají dobře.

    Sauna pro tebe může být extrémní hned několikanásobně - pittu může dráždit to horko ;), a vátu zase může rozhodit to zchlazování, ten přechod z horka do chladu, a ty extrémy jako takový.
    (doufám, že mě kdyžtak Stefan opraví, tohle je čistě jen moje úvaha)

    Dr. Frej ty pokyny nevysvětluje ?


    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    DAWYT: Jako pitta potřebuješ to teplé jídlo relativně méně než ostatní typy (váta a káfa mají chladnou povahu, pitta je horká sama od sebe).
    Taky máš velikou výhodu, že dobře trávíš syrovou zeleninu.
    Myslím si, že se nic nestane, pokud nemáš teplé jídlo každé ráno nebo poledne.

    Co se rána týče, spousta jednoduchých a přitom zdravých a výživných teplých jídel se dá připravit za 10 minut (rychle se vařící obilnina, zelenina, tofu, ghí, oříšky.....).
    V práci můžeš použít různé druhy vloček a kaší, které stačí jen zalít, taky přidat různé ingredience a chvíli počkat :)
    Pokud si chceš připravit jídlo předem a vzít s sebou, z makrobiotiky jsem pochytila, že skladování relativně nejméně vadí u obilovin. Když si uvaříš rýži, pohanku, apod. např. večer, dáš do ledničky a ráno ohřeješ, nebo vezmeš do práce, i to se dá. Není to perfektní, ale je to lepší než mnoho jiných možností.
    Naopak zelenina by měla vždycky být čerstvě umytá a nakrájená (nedělat to předem, ztrácí energii), takže nejlepší nosit si ji s sebou vcelku, jak je :)

    Mikrovlnka je hodně nanic, ničí strukturu jídla. Za sebe bych si radši zvolila studený jídlo, fakt mi to z ní nechutná ;) (výjimka je, pokud je 10 pod nulou a jako váta studený jídlo sníst fakt nemůžu....pak ale zvážím, jestli opravdu musím něco sníst ;D)...zkrátka IMHO to není přijatelnej nástroj na přípravu jídla.

    O těchhle věcech pěkně píše Frawley ve knize Jóga a ájurvéda, jak si v dnešním světě vybrat a pořešit kvalitní jídlo a proč.

    Za podmínek, jaké popisuješ, to vždycky bude kompromis. Pokud není reálné, aby sis vařil pokaždé pořádné čerstvé jídlo, myslím že je ok spokojit se s dalším nejlepším možným řešením.
    Dhaba je třeba fajn :)
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    DAWYT: To není z internetu, máme to na papíře jako materiály ke kurzu :) Jestli o něm chceš info, můžu poslat. Korespondenční na dva roky, v angličtině. Ve třetím díle je výbornej přehled všech možných potravin :) Ale na internetu určitě budou k dohledání srovnatelný přehledy.
    DAWYT
    DAWYT --- ---
    STEFAN: no na me ma sauna pozitivni efekt, je to takovy reset - pro hlavu. Navic jsou tam relaxace, takze mi to prijde spis vyklidnujici nez neklidny.

    Ale chladna hlava = klidna hlava se mi libi:)
    STEFAN
    STEFAN --- ---
    ad sauna: chladná hlava = klidná hlava = klidná mysl = spokojený život ...

    všeho s mírou samozřejmě, takže když si zajdeš do sauny, pokud je venku minus 10 a nebudeš se snažit v ní omdlít, tak je to v pořádku ;-DDD
    DAWYT
    DAWYT --- ---
    STEFAN: Ok:)Osobne ho neznam. Ale rad zkusim i jine pohledy.


    Ta sauna me zaujala(jeste jsem nedosel do casti, kde rika,ze skodi). Chodim do ni pravidelne. Jsem pravdepodobne Pitta, ale citim se docela dobre. Myslim, ze na otuzovani to je super, takze bych rekl, ze imunitu (nebo odzas) to podporuje
    PHRANKY
    PHRANKY --- ---
    STEFAN: jsem pitta se zvysenou vatou. ad sauna, rozumim, proc je tomu tak v Indii, ale kdyz je tu v zime -10, proc bych nemohla do sauny chodit.

    ohledne omega 3 tuku si myslim, ze to byla rada od nej jako od zapadniho lekare. spis jsem se ptala proc morske ryby ne, ale sardinky ano. pokud to nekdo vi :)
    STEFAN
    STEFAN --- ---
    PHRANKY: ad ryby.. Ajurvédu žádné omega 3 tuky nezajimají..
    STEFAN
    STEFAN --- ---
    PHRANKY: ad sauna - hlava je již tak dost horká, přidávat ji teplo není vhodné (výjimkou jsou studené klimatické pásma..) - když se zamyslíš, jaké klimatické pásmo je většinově v Indii, pochopíš, proč má takový postoj k sauně ;-)

    ad čerstvé či sušené - týká se to většiny potravin/bylin/koření .. sušením se mění vlastnosti, stejně jako jiným druhem zpracování. Neznám Tvou konstituci, nemůžu proto vyvozovat, z jakého důvodu Ti dal takové instrukce.. (sušení obvykle zvyšuje pittu a vátu, snižuje kaf, u některých bylinek to nevadí, u jiných naopak, zase záleží na konkrétním konzumentovi)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam