• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DYDYVýtvarné zpracování kovů a drahých kamenů aneb rytí, odlévání a kovářství
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    "najlepší", akože co zatim znam;) omlouvam sa za superlativy!
    fluoron som pouzival volakedy i na Ag,Au, ale tam to bolo divné,, zasa ten kašičkový borax sa mi zdal bejt divnej na Cu.:) d
    ..a pak si akurati spominam na dajaké keci v hospode, že tavidla jsou najfajnovejšie, pokud pozostavaju z vicero tavidel dokopy,,, ale to nemam overene, a tím padem ten "tetrafluoroboritanove" tavidlo mue bejt fakt dobrej...
    ZCR
    ZCR --- ---
    COLOMAN: hm, já kdysi zkoušel fluoron použít na pájení obecných kovů, a nezabral (ani trochu)
    Jinak na obecné kovy používám technický Supersan (tj. tetrafluoroboritanové tavidlo, většinou taky rozhňahňané na kašičku a nanášené štětečkem)
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ja používam:
    -na pájení Ag,Au kamenný borax rozdelaný vodou pomocou tej špecialnej mysky co je nato urcená...
    -na tavení Ag,Au praškový borax...
    -Fluoron je najlepší na pájení Cu...
    AGOG
    AGOG --- ---
    NARSI: Jo ten mi byl taky doporučený.Musím ho pořídit, protože pidi věci se s boraxovým tavidlem opravdu dělají hůře.
    NARSI
    NARSI --- ---
    AGOG: Rozhodně Fluoron, Borax se moc nafoukne a pájka ráda odskakuje, nebo na jemné věci je prý dobré smíchat oba :)
    AGOG
    AGOG --- ---
    Jaké tavidlo používáte na drahé kovy?
    AGOG
    AGOG --- ---
    SFUMATO: Nebylo, ale znám to. Pro prezentaci je použit slabší plech. Tvarovat třeba 1,5 už je náročnější. Do slabého plechu se nadají udělat rytiny a intarzie. Dá se to i bez předchozího prvotního vypoulení, to je jen kvuli rychlosti. JInak pokud člověk nechce následovat tradiční japonskou cestu tak je jednodušší to formovat zezadu a pak dopracovat.
    SFUMATO
    SFUMATO --- ---
    Uchidashi - A Traditional Japanese approach to manipulating sheet metal.qt - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=JkbS38gSy4g&feature=channel&list=UL

    nevim jestli bylo, kdyžtak pro připomenutí...jednou se k tomu taky snad dostanu
    AGOG
    AGOG --- ---
    Kladiva pro mě na zakázku :-)
    AGOG
    AGOG --- ---
    Já si poradím
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    AGOG: máš valcovačku jenom na plechy? z pohledu výroby drátov je to asi prúser:)
    AGOG
    AGOG --- ---
    COLOMAN: Tak říkají na Swahu protahovací desce. Teoreticky bych mohl předválcovat nějaký zhruba válcový tvar a zbytek doprotahovat. Válcovačka stejně nemá průměry co potřebuju.
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    AGOG: co znamena "diadura"?:)
    -po odliti ingot sa popouští, aby sa vazby v kry.štrukture uvolnili a nasledne aby slo dál opracovavat bez praskania...
    -pokud chces vyrabat drát, tak odleješ ingot v podobe tyče; pokud chceš vyrabat plech, tak si odlejes ingot ve tvaru plotny...
    -vyrabat drát z ingotu bez valcovacky asi nelze, resp. asi masaker,,,,
    AGOG
    AGOG --- ---
    To by mohl být problém, protože nemám válcnu na dráty. Leda použít ten přídavný polokulatý profil na bočních kolečkách.
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: nikdy jsem to nedělal, ale imho je ingot po odlití potřeba zkujnit, aby se rozbila krystalová struktura - ploché pro válcování plechů se tepou, jak přesně u drátu, to nevím... možná párkrát projet na valcně?
    AGOG
    AGOG --- ---
    Zeptám se, pokud odliju drát D=3mm jaká další diadura by měla být, Může být 2,8?
    AGOG
    AGOG --- ---
    Textura

    AGOG
    AGOG --- ---
    Chtěl bych docílit trochu jemnější ještě, ale zkoušel jsem dva recepty, pak od jednoho upustil, už to bylo skoro ok, ale pak jsem podělal vypalování oleje a musel nechat karbon průmyslově odstranit, ale některá místa prostě asi zůstala mastná a oxidace se nešířila pak rovnoměrně jako když to bylo před první patinací. Pak jsem to nechal skoro tři dny bez dozoru a tak textura trochu zhrubla. Nicméně ano stále to vypadá dobře.
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: no vypadá to výborně; co je s tou texturou za problém?
    AGOG
    AGOG --- ---
    ZCR: Hehe no dělal jsem to po kouskách skoro dva roky :-) Ale dnes už bych to zvládnul rychleji :-)
    Zatím se mi nepovedlo nafotit. Textura neni ideální jak bych si přál, protože jsem postup pokaňhal, ale nakonec na tu bíde se to nějak povedlo.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam