• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DYDYVýtvarné zpracování kovů a drahých kamenů aneb rytí, odlévání a kovářství
    Pro všechny co ví něco o těchto krasných a starých řemeslech a chtějí se zapojit nebo se jenom pokochat nádherou těchto předmětů.. Nápady, fotky vašich výtvorů, tipy a triky a všechny ostatní zkušenosti vítány. Předem díky za slušné chování .)
    rozbalit záhlaví
    ZCR
    ZCR --- ---
    PROFOR: je to prosté: musí se pracovat (hodně) přesně, každá chyba je vidět. (A pak se to lepí, ale přesnost je nutná i tak, jinak je ta nepravidelná linka kolem většinou dobře vidět a je ošklivá)
    AGOG
    AGOG --- ---
    PROFOR: Co jsem zaznamenal tak třeba perleť klasicky moc dobře zatepat nejde, protože snadno praská tak se často spíše lepí.U dřeva bych to udělal stejně. A rybina se nějak moc výrazná nadělá. Možná trochu občas, ale nějaký zázrak s rozpínáním do stran se často nekoná, nabo ta možnost z technologických důvodů není.
    PROFOR
    PROFOR --- ---
    Ahoj, nevim, jestli to sem patri, ale nedelal jste nekdo neco podobneho jako je zde?
    Nordic Knives New - The Leader in Custom Knives - Solvang California
    http://www.nordicknives.com/show/solvangshow-window.php?galid=2&n=17&pause=Y
    Jde mi o zasazeni dreva (na obrazku je nejspis kamen) do kovoveho podkladu.
    Ted se mi dostala do ruky kniha o umelecky ztvarnenych nozich (do klubu o nozich to ale nepatri) a tento a par dalsich od Steva Hoela se mi docela libi - neni to preplacane. V knize byl popsan zpusob, jak se "pasuje" kovovy ornament do podkladu - udela se vybrani a ve stene je vyryta rybina, do ktere se zatemuje vkladana kovova soucast.
    Ale u materialu, ktere se nemohou zatemovat mne (krome lepeni) nenapada, jak udelat takove hezke zasazeni. Drevo prece jen neroztepu do te rybiny.
    Zatim mne opravdu napadlo jen vyfrezovat (vyryt) vybrani a presne ve stejnem tvaru si pripravit drevo a to do toho vybrani vlepit.
    Dalsi vec, ktera mne napadla, je tu rybinu prece jen udelat a drevo upravit tak, aby melo zkoseni po okrajich a rybinu vyhnout smerem nahoru, abych drevo mohl vlozita potom ten okolni kov utemovat kolem toho dreva a pak cele zbrousit a vylestit.
    Nenapada vas nejaky "spravny" zpusob, jak by se to melo delat?
    KOUMA
    KOUMA --- ---
    Ahoj,děkuji za tip na knížku. Jsem kousek od Brna,tak kdyby byl někdo ochotnej mi ještě poradit,tak mě tam manžel doveze .
    AGOG
    AGOG --- ---
    KOUMA: Ahoj, tohle asi přes internet nejde, nejsem fasér, ale koupil jsem si pár pěkných zahraničních knížek o výrobě šperků, opravách a fasování. Tam to bývá pěkně popsané. Na fasování třeba: http://jewelrymaking.about.com/od/Book-Reviews-Metal/fr/Gemstone-Settings-The-Jewelry-Makers-Guide-To-Styles-And-Techniques.htm

    A neni vůbec drahá na to kolik tam toho je v barvě na pěkném papíru.
    KOUMA
    KOUMA --- ---
    Ahoj, mám prosbu. Jsem mamina se 4dětmi po 15leté mateřské ,,dovolené“ a chci se částečně vrátit ke zlatničině. Uvědomila jsem si, že bych chtěla hodně pracovat s kamenama, ale ve škole nás naučili jen fasovat do krapen a carglí, ale nenaučili nás rýt a fasovat kameny rýdlem. Potřebovala bych, proto poradit z nástrojema a principem tohoto fasování.
    AGOG
    AGOG --- ---
    AGOG
    AGOG --- ---
    ERGOSUM: Jasně že zkusím, tavidlo mám, mám i borax. Dík za tip každopádně.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    ERGOSUM: A nebo zkusit borax.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    AGOG: Vyskoušej. Pokud by to nestačilo, tak koupit ve Svaně tavidlo.
    AGOG
    AGOG --- ---
    ERGOSUM: Hmm je to použitelné i na "větší" věci jako je fuchi?
    Je to dlouhé 41,5mm tak to musím ohřát pořádně dokola. Je to proužek plechu 2mm silného. A měděný plech 1,5mm
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    AGOG: Při pájení používám kalafunu rozpuštěnou v lihu a odstraňuji lihem.
    AGOG
    AGOG --- ---
    A podle návodu jde skutečně o povrchové natavení, takže žádná velká kouzla.
    AGOG
    AGOG --- ---
    Tady http://store.ornamentea.com/merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=BLUEF
    píšou, že to je jen pro ryzí stříbro a zlato, nejde použít pro Ag 925 a jiné kovy.
    To souvisí s tou oxidací jak píše ZCR, čisté kovy téměř neoxidují.
    AGOG
    AGOG --- ---
    CNV: Možná je to obdoba pájecíxch past, malé množství pájky v tavidle. Ohřeje je asi slabé slovo :-) Minimálně se musí povrchově natavit bez pájky.
    ZCR
    ZCR --- ---
    CNV: to těžko říct, obecné kovy se pájí o dost hůř, protože v plameni rychleji oxidují... a tvrdé pájení tak úplně sranda není.
    Jestli lze použít tenhle konkrétní přípravek, to by snad mělo jít na netu zjistit, alespoň od výrobce (na obrázku jde přečíst "for pure silver and ... něco", podle mě je tam gold, ale jistý si nejsem), trochu bych o tom pochyboval.
    CNV
    CNV --- ---
    Projížděla jsem si návody na hobby smaltovací techniky a našla jsem toto. Stříbrný kroužek a placička, kroužek se namočí do nějakého tavidla, položí na placičku, ohřeje se to na acetylenu nebo na propanu a voilà, připájeno. To je tak jednoduchý? Šlo by to s mědí? A s jakým tavidlem?



    CLOVICEK
    CLOVICEK --- ---
    AGOG: diky, popremyslim o tom
    AGOG
    AGOG --- ---
    SFUMATO: Hmm to jo, ale když navoskuju tak nemůžu roztok ohřát, protože vosk taje kdy? Při 60st C?
    AGOG
    AGOG --- ---
    CLOVICEK: Měď leda nalakovat pokud bys chtěl zachovat barvu, anebo větší vrstvu stříbra galvanicky, nebo nikl-někdo má alergii, anebo porhodiovat. Ale to je ideální když je podklad vyleštěný jinak je vidět každý škrábanec. Rhodiování můžu nabídnout, koupil jsem lázeň, ale nemám to na co dávat :-)
    CLOVICEK
    CLOVICEK --- ---
    mám asi hloupý dotaz, ale dá se mědi zabránit ve špinění, když se nosí jako šperk, například prsten, nebo náramek? Nechává měďenku, zelené fleky na kůži :( Uvažoval jsem, že to mechanicky pocínuju. Stříbřil jsem to chemicky v lázni, ale to se během pár dnů ošoupe :(
    SFUMATO
    SFUMATO --- ---
    AGOG: Jediný možný východisko je použít nějakýho ochrannýho laku. Ve chvíli kdy budeš rozpouštěk korozní pordukty (oxidy vlsatně nejsou nic jinýho) dvou takhle různě ušlechtilejch kovů, bude ti docházet ke zpětný cementaci (vylučovaní kovu z roztoku ve formě kovu) toho ušlechtilejšího (v tomto případě mědi) na tom méně ušlechtilým. Vosk ale obvykle docela dobře poslouží protože ocet s nim nic moc neudělá a navíc se dá jednoduše odstranit v ředidle.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam