• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GATTA_NERAPaměť, její poruchy a trénink
    POTVORA
    POTVORA --- ---
    GATTA_NERA: to bylo v době, když už byla v LDN...zhoršila se tak asi dva/tři týdny před smrtí
    PIZI
    PIZI --- ---
    GATTA_NERA: Vzdycky?
    GATTA_NERA
    GATTA_NERA --- ---
    POTVORA: to je právě problém, rodina s tím člověkem nikam nejde a říká si, že je to stařecko zapomínání, nebo dojde za praktikem a ten předepíše akorát piracetam. Přitom se to dá "léčit", teda zpomalit průběh
    POTVORA
    POTVORA --- ---
    já naštěstí ne...i když vlastně prababička ke konci už demencí trpěla, ale neřešilo se to vlastně nijak..
    GATTA_NERA
    GATTA_NERA --- ---
    GATTA_NERA
    GATTA_NERA --- ---
    tak co lidi, nezapomněli jste na tuhle diskuzi? :)))
    Malá anketka, kdo z vás má příbuzného s demencí? A jak to řešíte?
    GATTA_NERA
    GATTA_NERA --- ---
    GATTA_NERA: doplnění, kortikoidy tlumí tvorbu synapsí, vypadlo mi slovo..
    GATTA_NERA
    GATTA_NERA --- ---
    Opakování nahlas pomáhá učení, protože se pak líp tvoří paměťová stopa, navíc si při přeříkávání člověk uvědomí, co zapomněl :)
    Jinak je taky důležitý spánek, protože během něj se mění krátkodobá paměť v dlouhodobou.
    Nedostatek spánku a stres zhoršují paměť, dokonce byla popsaná i přechodná demence, tím, že se v těle tvoří víc kortikoidů a ty tvorbu synapsí na neuronech.
    CYBERBUBLE
    CYBERBUBLE --- ---
    FEFTAN: me to v obdobi kdy jsem maturovala ja a mp3 jeste nebyly tak in jako ted nahradil plne diktafon a myslim,ze mi to pomohlo,ale li budes bedna to ti nezarucim :-)
    PIZI
    PIZI --- ---
    FEFTAN: UZ ten samotny proces namlouvani tech mp3 ti pokuze si alespon neco zapamtovat. Pokud u toho nahravani budes vnimat co ctes.
    GRETKA
    GRETKA --- ---
    SMIICH: dost bych rekla, ze to zalezi clovek od cloveka, mne treba, hlavne mati, 'naucili' abych poslouchala, protoze nam jako detem nic neopakovala, tudiz tadle dost velka frustrace vedla k tomu, ze jsem vsechno 'slysela na poprve' a ve skole se to dosti projevovalo, stacilo mi rict veci jednou....... dnes uz je to trosku jinak, protoze protoze.; proste na dlouhe povidani a teoretizovani :o)
    SMIICH
    SMIICH --- ---
    FEFTAN: No asi by to platný bylo, ale je otázka jestli se to vyplatí...
    protože si pamatuješ přibližně 20 % z toho co slyšíš. Jestli by to nestačilo si to jen předříkat.
    Ale ty procenta bych bral na lehkou váhu, přece jenom todle nejde nijak moc dokázat.
    FEFTAN
    FEFTAN --- ---
    SMIICH: mam ted milion maturitnich otázek, který naprosto nestíhám....myslíš, že když si všechno namluvim do mp3ky a budu poslouchat v době kdy nemůžu číst, tak budu bedna?
    SMIICH
    SMIICH --- ---
    TAR: Případně na tédle stránce: http://osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=4955
    je napsaný: "Většina lidí si pamatuje 10 % z toho co čtou, 20 % z toho co slyší, 30 % z toho co vidí, 50 % z toho co slyší a vidí, 70 % z toho co řeknou, 90 % z toho co dělají."
    Tak že, to co je důležité, když si přečteš nahlas tak si to zapamatuješ spíš.
    GIMEL
    GIMEL --- ---
    FRAKTALEK: ano :)
    FRAKTALEK
    FRAKTALEK --- ---
    GIMEL: to rikas z vlastni zkusenosti?
    GIMEL
    GIMEL --- ---
    TAR: vygoogli si nějaké knížky od Tonyho Buzana. Je to člověk, který se dlouhá léta zabýval a stále zabývá práci s myslí, pamětí, představivostí, atd.
    Jeho hlavním směrem jsou myšlenkové mapy, ale ty se dají výborně využít na vytvoření zápisků a tím i lepšímu pamatování.
    A pak ještě googli heslo "photoreading", což je zase systém, jak číst knihu tak, abys z ní i něco měla. Zapojením jiných center mozku při četbě si mozek ukládá informace jiným způsobem, což se následně projeví i na jejich vyvolávání. Dá se tak přečíst/naučit až neuvěřitelné množství literatury v celkem krátkém čase.
    TAR
    TAR --- ---
    to je skoda ze to je normalni, vzhledem k tomu ze nepiji alkohol, nekourim, ziji zdrave, tak bych byla rada kdyby samovzdelavani po teoreticke strance bylo videt :/
    TAR
    TAR --- ---
    Muze mi nekdo poradit?

    Jsem vsestrane nadana, mam rada ruzne debaty, rada prijimam nove informace,rada se amovzdelavam a ctu...ale mam problem s tim ze si po precteni knihy ( naucne) toho moc nepamatuji a uz vubec si nepamatuji data...tudiz si vetsinou pripadam spis jako debil, a oto je to horsi kdyz vim ze bych to mela vedet. Nevite o nejake metode, jak pamet trenovat? Nebo jak si veci lepe pamatovat, bez toho abych si musela veci vypisovat?

    SCATVISION
    SCATVISION --- ---
    Přijde mi zajímavá metoda - paměťové zámky. Na místo které dobře znáš (např. dům ve kterém si vyrůstal nebo školu do které si chodil) uložíš informace, každou na jiné místo, měl bys je ukládat v průběhu cesty kterou domem absolvuješ. Když si poté v duchu tuto cestu pocházíš, každé místo by ti mělo automaticky pomoct k vzpomenutí si na informaci kterou potřebuješ. Nemusí to být samosebou jen budova, může to být klidně jen samotná cesta kamkoliv, kterou dobře znáš.

    A ještě jedna věc, kterou používám poměrně často..známe to všichni, musím něco udělat až přijdu domů, ale obvykle se stane, že než domů dorazím, vykouří se mi to z hlavy :( No tak je tu taková pomůcka, musím např. zavolat babičce, takže si představím, že až přijdu domů a otevřu dveře, v mojí předsíni hraje babička basketball, třeba s pevnou linkou, kterou se snaží dát koš..no věřte mi nebo ne, ale když pak vážně přijdu domů, na tuhle totální kravinu si hned vzpomenu. Mělo by to být něco abstraktního, aby nás to donutilo spojit si místo a čas kde potřebuji vykonat to či ono s tou šílenou představou ;) Je fakt, že existují upomínky v mobilních telefonech, ale to by mě připravilo o tu srandu, vymýšlet nějakou ptákovinu, která mi pomůže si vzpomenout :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam