• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GATTA_NERAPaměť, její poruchy a trénink
    TAR
    TAR --- ---
    Jak muze narusit pamet nedostatecny spanek? Vsude ctu nedostatek spanku zhorsuje pamet....co si o tom myslite? Mam problem se spankem, spim dost malo denne 5-6-7 h...posledni dobou 3-4-5-6 h....prijde mi ze jsem dost mimo, ale to bude tou celkovou unavou, ale nerada slysim ze mi to kurvi pamet.
    GATTA_NERA
    GATTA_NERA --- ---
    PIZI: Safra, už ji po 4. opravovat nebudu :))))
    Tak dej asi ano nebo ne, jestli nevíš nic o své rodině, tak prostě nehlasuj. !
    PIZI
    PIZI --- ---
    Jeste chybi nevim :-) Ne kazdy ma prehled o sve rodine. Nekteri se jim vyhybame. :-)
    GATTA_NERA
    GATTA_NERA --- ---
    FRAKTALEK: pro stav kdy není diagnosa demence, MMSE je celkem ok, se používá název benigní stařecké zapomínání
    GATTA_NERA
    GATTA_NERA --- ---
    FRAKTALEK: tak jsem se rozhodla ji upravit, prosím hlasující, ať kliknou znovu :)
    GATTA_NERA
    GATTA_NERA --- ---
    FRAKTALEK: díky za info, dobrý nápad, ale teď už ji mazat nebudu :)
    FRAKTALEK
    FRAKTALEK --- ---
    GATTA_NERA: v ankete ti chybi par moznosti jako napr. "Ne, nema" a "Zapomina, ale neresi se" a dalsi moznost pro ten pripad, ze jsou kognitivni schopnosti celkove oslabene, ale neni pro to zadna diagnoza (treba to vazne je jen starim)
    GATTA_NERA
    GATTA_NERA --- ---
    PIZI: Alzheimerova demence i smíšená ano, u mrtvice to taky jde, ale pojišťovna to nehradí. Užívají se inhibitory acetylcholin esterázy.

    Jsou pak vzácné formy, které ale probíhají rychle a léky na ně nejsou.
    Frontotemporální demence se léčí antidepresivama
    POTVORA
    POTVORA --- ---
    GATTA_NERA: to bylo v době, když už byla v LDN...zhoršila se tak asi dva/tři týdny před smrtí
    PIZI
    PIZI --- ---
    GATTA_NERA: Vzdycky?
    GATTA_NERA
    GATTA_NERA --- ---
    POTVORA: to je právě problém, rodina s tím člověkem nikam nejde a říká si, že je to stařecko zapomínání, nebo dojde za praktikem a ten předepíše akorát piracetam. Přitom se to dá "léčit", teda zpomalit průběh
    POTVORA
    POTVORA --- ---
    já naštěstí ne...i když vlastně prababička ke konci už demencí trpěla, ale neřešilo se to vlastně nijak..
    GATTA_NERA
    GATTA_NERA --- ---
    GATTA_NERA
    GATTA_NERA --- ---
    tak co lidi, nezapomněli jste na tuhle diskuzi? :)))
    Malá anketka, kdo z vás má příbuzného s demencí? A jak to řešíte?
    GATTA_NERA
    GATTA_NERA --- ---
    GATTA_NERA: doplnění, kortikoidy tlumí tvorbu synapsí, vypadlo mi slovo..
    GATTA_NERA
    GATTA_NERA --- ---
    Opakování nahlas pomáhá učení, protože se pak líp tvoří paměťová stopa, navíc si při přeříkávání člověk uvědomí, co zapomněl :)
    Jinak je taky důležitý spánek, protože během něj se mění krátkodobá paměť v dlouhodobou.
    Nedostatek spánku a stres zhoršují paměť, dokonce byla popsaná i přechodná demence, tím, že se v těle tvoří víc kortikoidů a ty tvorbu synapsí na neuronech.
    CYBERBUBLE
    CYBERBUBLE --- ---
    FEFTAN: me to v obdobi kdy jsem maturovala ja a mp3 jeste nebyly tak in jako ted nahradil plne diktafon a myslim,ze mi to pomohlo,ale li budes bedna to ti nezarucim :-)
    PIZI
    PIZI --- ---
    FEFTAN: UZ ten samotny proces namlouvani tech mp3 ti pokuze si alespon neco zapamtovat. Pokud u toho nahravani budes vnimat co ctes.
    GRETKA
    GRETKA --- ---
    SMIICH: dost bych rekla, ze to zalezi clovek od cloveka, mne treba, hlavne mati, 'naucili' abych poslouchala, protoze nam jako detem nic neopakovala, tudiz tadle dost velka frustrace vedla k tomu, ze jsem vsechno 'slysela na poprve' a ve skole se to dosti projevovalo, stacilo mi rict veci jednou....... dnes uz je to trosku jinak, protoze protoze.; proste na dlouhe povidani a teoretizovani :o)
    SMIICH
    SMIICH --- ---
    FEFTAN: No asi by to platný bylo, ale je otázka jestli se to vyplatí...
    protože si pamatuješ přibližně 20 % z toho co slyšíš. Jestli by to nestačilo si to jen předříkat.
    Ale ty procenta bych bral na lehkou váhu, přece jenom todle nejde nijak moc dokázat.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam