• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LALINAKNIHOVNY městské, lidové, obecné(í) i speciální
    SKOT
    SKOT --- ---
    PINK_CICINKA: není to jako jít s kanónem na komára? jestli tedy dobře chápu tak navrhuješ kvůli problému s dohledáním konkrétního místa uložení knihy zcela zrušit rozřazení fondu do menších tématických celků? ono tohle rozřazení z pohledu práce s volným výběrem je podle méhu u velkého fondu docela funkční. Nebylo by mnohem účelnější prostě jen doplnit značení konkrétního umístění nějakým podobným způsobem: http://www.vkta.cz:8080/Carmen/GetFileServlet?type=library_place&filename=64%20-%202NP_P.gif ?
    PINK_CICINKA
    PINK_CICINKA --- ---
    Taky vám připada ten pražský výpůjční program stupidní? Člověk to prostě musí hledat, což mě osobně dost zdržuje, zvlášť, když je každá knihovna uspořádaná jinak.
    Moje zkušenost z Havlíčkobrodské knihovny:
    - člověk tam měl v katalogu jednoduše políčka (autor, název, cokoli), co vyplnil a vyběhl mu přehledně seznam knih.
    - a hlavně tam měl srozumitelně napsáno, jak to najít: knihy rozřazeny do kategorií podle čísel a potom dále beletrie abecedně srovnaná a odborná literatura seřazená podle čísel vzestupně za sebou.
    Velmi mi nevyhovuje, že v pražské knihovně se člověk dozví oddíl, kde se kniha nachází a hledej. Navíc nechápu, proč to není alespoň abecedně seřazené. Opravdu se tam snažím nechodit, odrazuje mě to. Navíc ochota pracovníků je tedy také příšerná, alespoň těch, kterých jsem se velmi zdvořila ptala, jak mám knihy správně vyhledávat.
    LALINA
    LALINA --- ---
    12. - 15. května

    SVĚT KNIHY

    Svět knihy, s.r.o.
    http://www.svetknihy.cz/cz/menu/
    LALINA
    LALINA --- ---
    DNES NOC LITERATURY

    Homepage - Noc literatury
    http://www.nocliteratury.cz/2011/cs/praha/homepage
    SKOT
    SKOT --- ---
    MRWN: já myslím že v tom že jsou reakce na zvýšení dph demagogické se shodneme :-) já jenom jsem skeptický v tom že všechny optimistické vize ohledně ebooků se naplní

    MR_MITCH: pokud jsou všechna skripta nebo alespoň jejich podstatná část tvořena skrze tyto dotované kanály tak může být situace oproti komerčnímu trhu s ebooky tedy skutečně velmi odlišná; já bych epuby pro vše co není beletrie zatím ještě raději neřešil - ono ledacos sic jde ale ledacos ne :) a těžko to vyladíš pro všechny čtečky; ale každopádně moc díky za ten odkaz - ty epuby si rád prostuduju :-)
    MRWN
    MRWN --- ---
    SKOT:
    ano honorar je 10% (coz je ale max castka - kdyz am autor kliku je to bezne kolem 6% a mene) - pro vydavatele je to cca 20-30% a to ostatni jde na marze distributorum apod. ucebnice a beletrii srovnavat nejde, protoze spoustu ucebnich textu uz ted davaji lektori k dispozici napr na skolni site apod. - zaznamy z prednasek atd. az budou technologie a standardy dostatecne (coz vzhledem k cekanemu masovemu rozsireni ebooku bude trvat max par let - tedy na zapade) bude to skutecne uspora. ale nemam proble se o tom bavit ... co mi vadi je ta ohromna davka citovych pseudoargumentu od lidi, kteri jinak uvazuji velmi racionalne. kniha je jen a jen medium - je to jen nosic - jako byly svitky a tabulky. argumentace, ze zvysenim dph najednou klesne mezi mladezi zajem o literaturu a ze kultura pujde do kopru jsou proste emocionalne vyhrocene a nesmyslne. co se delo doposud kdyz je nizka dph? kde jsou ty davy narocnych ctenaru? tahle argumentace je argumentace lidi co ziji ve sklenenym zvonu a nedivaji se kolem sebe
    MR_MITCH
    MR_MITCH --- ---
    SKOT: já se o tom bavil s pánem z vydavatelství u nás na fakultě. Náklady na redakční práci jsou hrazený z prostředků fakulty, ta se do ceny knížky nezapočítává, většinu ceny skutečně tvoří náklady na tisk a vazbu. U většiny ostatních fakultních vydavatelství to asi bude podobný.

    A už loni v létě jsme se bavili, že by mohl vytvářet epuby, ale narazil na neochotu u vedení, taky by museli souhlasit autoři, takže tahle možnost u nás pořád nevypadá moc reálně.

    No a samozřejmě je problém s technickou stránkou věci. Formáty pro ebooky jsou většinou založený na HTML a podpora pro matematiku, grafy apod., neni moc dobrá a je s tim víc práce, než když jen uděláš PDF. Ale jde to - http://people.umass.edu/klement/russell-imp.html
    SKOT
    SKOT --- ---
    autorský honorář je tak 10% - takže při stávajícím stavu kdy má e-kniha o 10% vyšší dph by byl při nulovém autorském honoráři (nesmysl) rozdíl 0%, kde vidíš další úsporu? je učební text jednodušší na redakční práci a korekturu? mne přijde že vlastně spíš naopak, stejně tak dostat do elektronických formátů vyjma pdf nějakou technickou literaturu je velmi tvrdý oříšek a spíše těžší než lehčí než to vysázet pro tisk. takže těch úspor v nákladech vyjma papíru zkrátka moc nevidím - a taky je třeba si uvědomit že elektronicky vydávané učební materiály jsou ze strany vydavatelů chráněné nejtvrdší možnou formou DRM, oproti leckteré beletrii si zkrátka o nějakém měkkém sociálním DRM lze nechat jen zdát a pro spoustu lidí to bude nepřekonatelný problém
    MRWN
    MRWN --- ---
    SKOT:
    no, ale skripta nejsou knihy ... takze je to nesrovnatelne. jejich cena byva levnejsi nez u knih. proste nezaplatis za autorska prava tolik atd
    SKOT
    SKOT --- ---
    MRWN: to jsi vyjmenoval klasické "arumenty" proč by měla být e-kniha levnější než papírová kniha; jak známo s praxí tyhle argumenty mají málo společného a reálná cena elektronických knih činí přinejmenším 2/3 verze papírové
    MRWN
    MRWN --- ---
    SKOT:
    myslim ze muze, protoze elektronicka skripta budou stat zlomek ceny co skripta papirova (odpada totiz tisk, cena za papir a distribuci - proste si je stahnou ...) takze i kdyby byla skripta zpoplatnena, nic se nedeje, protoze budou stat zlomek toho, co kalsicka. o uspore casu, penez, dostupnosti (odpadlo by schaneni nesehnatelnych skript apod.) nemluve.
    SKOT
    SKOT --- ---
    MRWN: jedna věc je diskutabilní - zatímco papírová skripta či knihy student koupí a následně může prodat, elektronickou knihu těžko znovu zpeněží, takže o nějaké ekonomické výhodnosti moc řeč být nemůže
    MRWN
    MRWN --- ---
    ale kdyz si clovek vezme co se pujcuje hlavne a jaka je skladna nakupu literatury v cechach a jinde, tak ten argument ze klesne gramotnost, kultura ctenaru apod., je proste umyslne vyhroceny a prehnany. naprosta vetsina lidi cte brak a bulvar. takze jestli se neco trosku omezi bude spotreba bulvaru. studenti postupne prejdou na el. knihy (v pripade skript atd) - protoze proste pro ne klasicky format bude drazsi a nevyhdodnejsi tahat hromadu knih nebo jednu ctectku ...takze jak rikam - hysterie
    LALINA
    LALINA --- ---
    KLUSI0: jojo, je to tak..... moje mamka byla ředitelkou knihovny...vím, odkud se brala ta vysoká čísla ve statistikách výpůjček:-]]]]]]]
    tehdy daleko nejvíc Harlequin... Měli kdysi v našem baráku vydavatelství a občas rozdávali zbytky výtisků... těma jsem pomohla mamce obhájit existenci knihovny v dobách raného tržního hospodářství, kdy se na městském ouřadu všechno počítalo jen na peníze....
    KLUSI0
    KLUSI0 --- ---
    LALINA: levná konzumní literatura (brak) se bude prodávat dobře furt, imho odnese to spíš ta kvalitní
    LALINA
    LALINA --- ---
    MRWN: přestanou kupovat kraviny a budou investovat jen do kvalitní literatury :-))))))))))))
    MRWN
    MRWN --- ---
    LALINA:
    to ale nemyslis kor vazne :) knihovny na tom prodelaj, protoze pri stejnym rozpoctu bude na akvizici min penez ... ale prakticky to je asi tak, ze si nekoupim 10 knih rocne, ale jen 7 ... cele mi to prijde jako nakladatelska loby a ta argumentace je dost uboha.
    LALINA
    LALINA --- ---
    možná spíš bod pro knihovny, když už jsme v klubu o knihovnách...lidi je velmi ocení, když holt nebudou mít peníze si knihy kupovat...
    Knihovny mohou stroupnout ve vážnosti .-)

    a taky se možná víc rozmůže pirátění po síti...
    MRWN
    MRWN --- ---
    myslim ze s tim dph je to slusna hysterie ... a dost nefer mi prijde argumentace ze zvysenim dph dojde k nejakemu upadku ctenarske kultury apod. (a dost me mrzelo ze tohle pouzivali jako argument lidi jako Siklova a spol.)
    SM3
    SM3 --- ---
    Příšlo emailem:


    Přátelé prózy, poezie, braku, čtiva, literatury a knih obecně!

    Pomozte nám z ohrožených knih vystavět barikádu proti nekulturní vládě!

    Přijďte a bojujte za obranu knihy a knižní kultury!

    Připojte se ke knižní DPHrázi!

    Akce začne 5. května 2011 ve 12.00 na malostranském konci Karlova mostu pod obloukem Malostranské mostecké věže –
    – jako symbolická připomínka počátku Pražského povstání před 66 lety.

    Přineste si prosím s sebou knihy do barikády, transparenty, píšťalky, megafony, hesla ku pokřiku a jiné prostředky veřejného vzdoru!

    Postavte se s námi na barikádu vystavěnou proti ignorantství a barbarství!

    Nenechme vládu bez povšimnutí obrátit list!
    Podejme knihám pomocnou barikádnickou ruku!

    Za pořadatele Tajemný M.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam